Brannobezpečnostný výbor odsúhlasil aj ďalší Padov návrh, podľa ktorého polícia príde o právo kedykoľvek vstúpiť do obydlia držiteľov strelných zbraní.


BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY)
- Brannobezpečnostný parlamentný výbor dnes odporučil poslancom schváliť novelu zákona o strelných zbraniach a strelive. Poslanec Národnej rady SR za SDKÚ-DS Martin Pado v pozmeňujúcom návrhu presadil, aby z predloženej úpravy vypadla povinnosť pravidelných päťročných psychotestov pre držiteľov zbrojných preukazov.

Výbor odsúhlasil aj ďalší Padov návrh, podľa ktorého polícia príde o právo kedykoľvek vstúpiť do obydlia držiteľov strelných zbraní, aby mohla skontrolovať ich uskladnenie. Podľa poslanca za SDKÚ-DS je neprípustné v demokratickom štáte, aby polícia mohla ľudí kedykoľvek šikanovať a vstupovať im do súkromia. Zároveň odmieta, aby všetkých 150-tisíc držiteľov zbrojných preukazov muselo pravidelne absolvovať psychotesty. Pado predpokladá, že pri schvaľovaní novely dôjde k zhode medzi poslancami a predkladateľom, rezortom vnútra.
Minister vnútra Daniel Lipšic povinné psychotesty považuje za nosnú časť právnej normy, ktorá má za cieľ znížiť riziko, že zbrojným preukazom budú disponovať psychicky labilné osoby, ktoré ohrozujú životy ľudí. “Chápem, že poľovníci a športoví strelci obhajujú svoje záujmy, ale niekto musí stáť aj za záujmami ostatných slušných občanov,“ konštatoval. Pripomenul, že psychotestom sa podrobujú napríklad vodiči nákladných vozidiel. Verí, že záujem obrany slušných ľudí preváži a poslanci nakoniec v pléne psychotesty pre držiteľov zbrojných preukazov schvália. Návrh, ktorým sa explicitne ustanovuje povinnosť umožniť vstup orgánov dozoru do obydlia na kontrolu uloženia zbraní, považuje za kontrolný mechanizmus, ktorý by mal minimalizovať tragické prípady, na ktoré doplatili najmä maloleté deti.

Poslanec za Most-Híd Gábor Gál si myslí, že novela nerieši zbraňovú problematiku komplexne.

Návrh obmedzuje držbu a používanie samočinných a samonabíjacích palných zbraní, ktoré boli konštrukčne odvodené alebo upravené zo samočinnej zbrane. Tieto zbrane sa nebudú môcť držať ani na zberateľské účely. Právna norma však nezasiahne do už nadobudnutých vlastníckych práv držiteľov takýchto zbraní a umožní ich držbu aj po účinnosti novely. Športoví strelci však budú povinní uskladniť takéto zbrane u držiteľov zbrojnej licencie skupiny D alebo E, ktorí majú oprávnenia na úschovu takýchto zbraní. Návrh novely tiež precizuje niektoré povinnosti držiteľov zbrojného preukazu na efektívnejšiu kontrolu na úseku zbraní a streliva.
Proti pripravovanej novele zákona odovzdalo v októbri občianske združenie Legis Telum - Združenie vlastníkov strelných zbraní do Národnej rady SR petíciu s 13 999 podpismi občanov.

Parlament bude o novele definitívne rozhodovať na decembrovej schôdzi.

Foto - ilustračné fotoPartneri

Kto je online?

Práve tu je 1711 návštevníkov a žiadni členovia on-line