Zaujímavý príbeh vernosti sa odohral v živote jedného páru orlov krikľavých v Chránenom vtáčom území  Slovenský Kras. Koncom mája  bol v záhrade rodinného domu v obci Hrušov nájdený jedinec orla krikľavého (Aquila pomarina), ktorý nehybne ležal v tráve ale bol bez viditeľných znakov poranenia. Neďaleko bol iný – zdravý - orol, zrejme jeho druh.  Nehybný jedinec bol prechodne umiestnený na Správe Národného parku Slovenský kras v Brzotíne a neskôr prevezený do Rehabilitačnej stanice v Zázrivej. Vďaka starostlivosti a dlhoročným skúsenostiam správcu stanice s rehabilitáciou dravcov aj iných živočíchov, orol v Zázrivej zosilnel a po troch týždňoch bol pripravený na opätovný návrat do prírody.
Na záchrannej akcii sa podieľala Ochrana dravcov na Slovensku, ktorá sa venuje  problematike ochrany hniezdnej populácie orla krikľavého na území Slovenska v rámci projektu LIFE09NAT/SK/000396 "Ochrana orla krikľavého na Slovensku", podporeného Európskou komisiou prostredníctvom finančného nástroja pre životné prostredie LIFE - Príroda.
Orol bol vypustený neďaleko Jablonovského sedla známeho ako Soroška v blízkosti obce Hrušov, kde bol nájdený. Na lokalite sa v tom čase vyskytoval aj iný jedinec orla krikľavého. Krúžil nad obcou akoby niečo „hľadal“. „Orla sme opatrne položili na zem a čakali ako sa bude správať. Ani nie po 10 sekundách, orol niekoľkokrát silne mávol krídlami, vzniesol sa do vzduchu a plachtivým letom sa od nás vzdialil asi 150 m. Stúpavé prúdy ho  veľmi rýchlo vyniesli do výšky asi 100 m a potom sa orol začal vracať k nám. Vtedy sme si všimli, že druhý orol už letí k nemu. Obávali sme sa, či nezačne súboj. No na naše prekvapenie druhý orol začal robiť hojdačky vo vzduchu vedľa „nášho“ a zjavne sa tešil. Neustále obletával vypusteného orla a akoby vyjadroval radosť, že po takmer 4 týždňoch našiel svojho „strateného“ druha. Orly spolu krúžili nad Hrušovom asi 30 minút a potom odleteli“, opisuje ukončenie záchrannej akcie  Miroslav Dravecký z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.
Zachránený orol bol označený ornitologickým krúžkom BL 858 a odčítateľným svetlomodrým plastovým krúžkom s identifikačným kódom 8W. Jeho osud tak bude ďalej sledovaný.
Kontakt:
RNDr. Miroslav Dravecký, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0908 325 218
Ing. Zuzana Guziová, guziová@dravce.sk, 0907 503 844Partneri

Kto je online?

Práve tu je 1691 návštevníkov a žiadni členovia on-line