Napriek chladnému počasiu, ktoré viacerým druhom vtákov komplikuje a odďaľuje hniezdenie, havrany v týchto dňoch dokončujú posledné úpravy svojich hniezd. Prostredníctvom poskytnutia hniezdneho materiálu, v podobe odrezkov ovocných stromov a viniča, chcú ornitológovia zlepšiť kvalitu havraních hniezd a zvýšiť ich počet. To by malo v konečnom dôsledku pomôcť aj jednému z najvzácnejších druhov dravcov na našom území – sokolovi červenonohému. Od začiatku roka realizujú ochranári projekt na záchranu tohto kriticky ohrozeného sokola. Havranie kolónie boli ešte prednedávnom bežnou súčasťou poľnohospodárskej krajiny. Ide o zoskupenie desiatok hniezd havranov – vtákov, ktorých význam v prírode je nezastupiteľný. Práve ich hniezda totiž v minulosti využíval na hniezdenie aj sokol červenonohý – druh, ktorý je v súčasnosti na našom území ohrozený vyhynutím. „V pôvodných havraních kolóniach vždy zostávali voľné hniezda do ktorých sa nasťahovali sokoly červenonohé a spoločne odháňali predátorov. Zánikom poľných kolónii havranov sa prestalo dariť aj sokolom červenonohým, prišli nielen o ochranu ale aj stratili vhodné hniezdiska.“ – hovorí Jozef Chavko z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).V dôsledku intenzívneho prenasledovania – priameho usmrcovania a likvidácie hniezd, došlo k zániku mnohých havraních kolónií vo voľnej krajine a v mnohých prípadoch k presídleniu havranov do miest, alebo na ich okraj. Zároveň s ústupom havranoc bolo možné pozorovať aj značný pokles populácie sokola červenonohého, až na súčasnú kritickú úroveň 2 – 3 párov, čo bol jeden z dôkazov úzkeho vzťahu medzi týmito dvoma druhmi.“ – informuje Lucia Deutschová z RPS.Odhaduje sa, že ešte v rozpätí rokov 1995 - 2000 hniezdilo na našom území až 60 – 80 párov sokola červenonohého. Predovšetkým v dôsledku zániku havraních kolónií, ako aj z dôvodu intenzifikácie a chemizácie poľnohospodárstva, sa dnes slovenská populácia tohto sokola ocitla na pokraji existencie.
V spolupráci so Štátnou ochranou prírody a maďarskými kolegami realizujeme od začiatku roka projekt v rámci programu LIFE, ktorý podporila aj Európska komisia. Jeho cieľom je predovšetkým zabrániť úplnému vymiznutiu sokola červenonohého ako hniezdiaceho druhu z nášho územia. V Maďarsku hniezdi vôbec najväčšia populácia v Európe. Tamojší odborníci majú bohaté skúsenosti s realizáciou aktivít na ochranu tohto sympatického sokola, ktorého pomenovanie vychádza z červeného zafarbenia operenia hornej časti nôh samčeka.“ – dodáva Deutschová a pokračuje:„Vzhľadom na význam havranov, ako staviteľov hniezd, chceme prostredníctvom prinesenia vhodného materiálu, ako sú odrezky ovocných stromov či viniča, dosiahnuť zlepšenie kvality hniezd a zvýšenie ich počtu. Vybrali sme si dve z mála kolónií, ktoré nie sú priamo v intraviláne, ale na okraji obce, resp. vo voľnej krajine. Na základe skúseností z Rumunska aj Maďarska totiž vieme, že nedostatok, resp. nedostupnosť vhodného prírodného materiálu na stavbu hniezd môže byť dôvodom, prečo napríklad slabšie a menej skúsené jedince nedokážu hniezdny materiál získať a následne ani postaviť hniezdo. Veríme, že vyššia hniezdna ponuka a ďalšie aktivity projektu, pomôžu zvýšiť šance na návrat sokola červenonohého na naše územie.“ 


Ďalšie informácie: Lucia Deutschová, 0911219520, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 1765 návštevníkov a žiadni členovia on-line