Tisíce kilometrov v povetrí musia prekonať sťahovavé vtáky, ktoré sa teraz vracajú späť na svoje hniezdiská. Výkony mnohých operených atlétov vyrážajú dych.

Napríklad rybár dlhochvostý musí z Antarktídy, kde zimuje, preletieť takmer 20 000 km, aby dorazil na svoje hniezdiská v arktickej oblasti. Ide o najdlhší vtáčí prelet na našej planéte. Naše lastovičky, ktoré sa v týchto dňoch vracajú aj na Slovensko preletia v porovnaní s ním „len“ 8 – 10 000 kilometrov na ceste z južnej Afriky.
Ako povedal Marek Brinzík zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko: „Počas sťahovania vtáky letia v priemere rýchlosťou 30 – 80 km/h, pričom prekonávajú vzdialenosť niekoľkých

Migrácia vtáctva priťahovala pozornosť ľudí od dávnych čias. Už starogrécky filozof Aristoteles sa zaujímal o to, kam miznú vtáky počas jesenných mesiacov. Predpokladal, že zimné mesiace prečkávajú ukryté v bahne na dne močiarov, prípadne v jaskyniach.
Dnes vieme o migrácii vtáctva oveľa viac, napriek tomu je tento fenomén naďalej plný prekvapení. Čím viac o migrácii vieme, tým väčšiu úctu a rešpekt za svoj výkon si naši operení priatelia získavajú. Namáhavú a nebezpečnú púť prekonávajú vtáky všetkých veľkostí, od niekoľko gramových spevavcov, až po viac ako 10 kilogramov vážiace labute.
![]() |
![]() |
Práve v týchto dňoch k nám prilieta väčšina sťahovavých druhov vtáctva. Pozorovať a spoznávať ich bude možné na niektorej z akcií Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko už tento víkend a to pri príležitosti osláv Dňa vtáctva. Viac informácií možno nájsť na www.vtaky.sk.
Ďalšie informácie poskytne :
Mgr. Marek Brinzík, tlačový hovorca SOS/BirdLife Slovensko, 0904 307 946
Text a foto - Slovenská ornitologicka spoločnosť