POHYB SOKOLOV BUDÚ O CHRANÁRI SLEDOVAŤ POMOCOU VYSIELAČIEK
Životný osud dvoch mláďat sokola rároha od včerajšieho dňa ochranári sledujú prostredníctvom satelitných vysielačiek. Členovia organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), v spolupráci s ochranármi z Maďarska, umiestnili vysielačky na samice z dvoch hniezd na západnom Slovensku. „V prípade sokola rároha migrujú prevažne mladé jedince, preto sú vysielačky umiestňované na mláďatá tesne pred opustením hniezda. Vďaka tejto modernej technike získame cenné informácie o migračných trasách či zimoviskách, dozvieme sa viac o tendencii rozširovania druhu, a samozrejme o faktoroch ohrozenia a úspešnosti prežitia mláďat.“ - informuje Lucia Deutschová z RPS.
Vysielačkami sú sokoly označované v rámci maďarsko-slovenského projektu na ochranu sokola rároha, podporeného Európskou komisiou v rámci programu LIFE. Prvých 10 vysielačiek bolo umiestnených minulý rok v Maďarsku, kde tamojší odborníci testovali dva typy. Typ, ktorý sa ukázal ako lepší z hľadiska bezpečnosti sokolov, ale tiež s prihliadnutím na technické parametre, je používaný v súčasnosti v Maďarsku aj na Slovensku. Je výsledkom využitia najnovších technológií v tejto oblasti. Do roku 2010 by malo byť vysielačkou označených 40 sokolov v Maďarsku a 6 na Slovensku.
„Naša organizácia má skúsenosti z minulosti, kedy sme satelitnými a rádiovými vysielačkami označovali orly kráľovské. Sme presvedčení, že aj v prípade sokolov sa nám podarí získať cenné informácie. V Maďarsku vysielačky poskytli už počas prvých mesiacov veľmi vzácne údaje, ktoré by bez využitia tejto technológie zostali neodhalené.“ – dodáva Lucia Deutschová.
Sokol rároh je globálne ohrozeným druhom. Na Slovensku hniezdi len približne 26 párov. V dôsledku negatívnych zásahov do prirodzeného prostredia a priameho prenasledovania, kedy sa stáva napríklad obeťou strelnej zbrane, je potrebné sokola rároha aktívne chrániť. V rámci prebiehajúceho projektu sú vytvárané náhradné hniezdne príležitosti či potravné zdroje prostredníctvom reštitúcie sysľa pasienkového. V spolupráci so Západoslovenskou energetikou, a.s., ako partnerom projektu, prebieha zabezpečovanie nebezpečných 22 kV ståpov elektrického vedenia proti dosadaniu vtáctva.
Ďalšie informácie poskytne Lucia Deutschová na t.č. 0911 882 626