Za účasti prezidenta SPZ Ing. Mariana Lipku, CSc., výkonného riaditeľa kancelárie SPZ Dr. Imricha Šubu, predsedu ekonomickej komisie SPZ
Ing. Blažeja Beňačku a predsedu Slovenského klubu sokoliarov Ing. Antona Moravčíka sa 30. 5. 2006 konala tlačová beseda SPZ. Beseda bola organizovaná pri príležitosti „júna - mesiaca ochrany prírody a poľovníctva“. Na tlačovej besede sa zúčastnilo 25 zástupcov tlačových a elektronických médií.
Na úvod privítal prítomných zástupcov médií Dr. Imrich Šuba, predstavil prítomných funkcionárov SPZ a odovzdal slovo prezidentovi SPZ Ing. Lipkovi, ktorý zdôraznil význam júna - mesiaca ochrany prírody a poľovníctva a poukázal na tohoročnú ťažkú zimu a s tým spojené strádanie zveri. Poukázal na činnosť poľovníkov a ich snahu o zmiernenie následkov vysokej a dlhotrvajúcej snehovej pokrývky. Vyzval na zvýšenú ohľaduplnosť k zveri. Následne prítomným vysvetlil, prečo bol predložený návrh zákona o poľovníctve neprijateľný pre SPZ a jeho členov.
|
Kliknutím na obrázok môžete stiahnuť zvukový záznam |
v osemdesiatych rokoch rapídne poklesli stavy a kvalita trofejovej zveri. Po prijatí opatrení na zlepšenie sa stavy a kvalita zlepšili, následne však zas začiatkom deväťdesiatych rokov došlo k uvolneniu mravov a neistote a nastal prudký prepad. Ak za minulú sezónu bolo ulovených 25 zlatých jeleňov, v tom najhoršom roku bol ulovený len jediný.
Kliknutím na obrázok môžete stiahnuť zvukový záznam |
Kliknutím na obrázok môžete stiahnuť zvukový záznam |
Kliknutím na obrázok môžete stiahnuť zvukový záznam |
Ďalšia otázka, v čom je najväčší problém sokoliarov s mimovládnymi organizáciami, smerovala na Ing. Moravčíka. Uviedol príklad, že v minulom období poranené dravce vždy zotavovali sokoliari vo svojom voľnom čase a bez finančnej kompenzácie. V súčasnosti niektoré mimovládne organizácie vyvíjajú snahu na zakázanie tejto činnosti a vytvárajú rôzne rehabilitačné centrá, samozrejme dotované nemalými finančnými prostriedkami. Pritom každý chovateľ dravcov musí zložiť skúšku zo sokoliarstva a je teda spôsobilý poskytnúť odbornú pomoc a prinavrátiť dravca do prírody. Ďalší problém je podľa Ing. Moravčíka v adopcii mláďat. Táto spočíva v tom, že slabšie mláďa, ktoré by silnejší
|
Kliknutím na obrázok môžete stiahnuť zvukový záznam |
Ing. Lipka priblížil zúčastneným, že prvý Slovenský poľovnícky zväz, ako poľovnícky spolok s názvom Lovecký ochranný spolok vznikol na Slovensku v dvadsiatom roku, čiže po prvej svetovej vojne, keď boli stavy zveri zdecimované a tento spolok vznikol špeciálne na jej záchranu. Sám inicioval zákaz lovu medveďov, keďže ich stavy boli 25 kusov. Svojou činnosťou všetky jeho následnícke organizácie prispeli k tomu, že príroda sa na Slovensku vyvinula do stavu, keď sa môžeme pýšiť, že máme prakticky všetko. Akonáhle sa to dosiahlo, vznikli na základe zákona o združovaní občanov rôzne spolky, ktoré si povedali že sú ochránari a aj keď nikto nevie aké majú vzdelanie a čo robia, chodia hulákať popred úrady, pchajú sa do novín a vymýšľajú hlúposti. Podľa Ing. Lipku ak slovenská príroda na niečo zahynie, tak to bude ľudská hlúposť. Uviedol príklad ochrany vlka, rys a kamzíka v Belianskych Tatrách. Podľa neho kamzík za týchto podmienok nemá šancu. To isté uviedol na príklade vlka, ako predátora bez prirodzeného nepriateľa a jelenej alebo diviačej zveri. Pokiaľ sa pristúpi k jeho úplnej ochrane, zdecimuje stavy tejto zveri a následne odíde. Nebudeme mať ani vlka a ani jeleniu a diviačiu zver. Apeloval na otočenie ochrany prírody z hlavy späť na nohy, kým je na to čas.
Ing. Moravčík zdôraznil, že toto sa deje aj preto, že na Slovensku je veľmi nízka vymožiteľnosť práva.
Ďalšia otázka pre prezidenta SPZ bola o stave, v akom sa nachádza pripravovaný zákon o poľovníctve. Ing. Lipka informoval, že súčasne s návrhom zákona, ktorý pripravilo ministerstvo a ktorý prešiel aj medzirezortným pripomienkovým konaním, pripravoval SPZ svoj vlastný návrh zákona. Po vrátení pripomienkovaného ministerského návrhu do legislatívnej rady vlády, prevzal SPZ niektoré časti tohto návrhu, hlavne tie, ktoré definovali poľovníctvo ako súčasť ochrany prírody do svojho návrhu. Trvá však na jasnej definícii poľovníctva a odmieta riadenie poľovníctva prostredníctvom štátnych úradníkov, ktorí sa majú starať prednostne o lesné hospodárstvo. Zdôraznil, že zákony vyspelých krajín definujú jednotnú poľovnícku samosprávu. Štát má plniť len úlohu kontroly poľovníckej samosprávy a zasiahnuť len v prípade neplnenia úloh. Ďalej SPZ odmieta dražbu práva poľovníctva. Prezident SPZ ďalej prítomných informoval, že 30. apríla 2006 sa uskutočnilo zasadnutie rady SPZ, na ktorom bol prerokovaný konečný návrh zákona o poľovníctve. V tomto návrhu je aj tzv. opčné právo pre tých, ktorí sa riadne starajú o poľovný revír. Poskytne im istotu, že po uplynutí zmluvy o nájme výkonu práva poľovníctva budú môcť v tejto činnosti aj naďalej pokračovať.
Ďalšia otázka znela, či považuje SPZ ministerský návrh zákona o poľovníctve ako boj o revíry a výkon práva poľovníctva. Ing. Lipka odpovedal, že jednoznačne áno. Zdôraznil, že za ulovenie zlatého jeleňa môže nájomca práva poľovníctva zinkasovať aj niekoľko stotisíc korún. Na to však treba roky práce a teraz, keď sa tieto výsledky dosahujú, je evidentný záujem „uchmatnúť“ to. Zas použil príklad z Čiech, kde sa najmä revíry štátnych lesov vydražili za obrovské sumy a nájomca za dva roky zlikvidoval čo sa dalo a prestal mať záujem. Vrátiť zver späť do pôvodného stavu je podľa Ing. Lipku úloha takmer nemožná.
Následne bol vyslovený jedným z prítomných novinárov názor, alebo návrh pre predstaviteľov SPZ, že sa treba stretávať so zástupcami médií častejšie. Ďalej uviedol že sú veľmi často na tlačovkách ochranárskych organizácií, kde to vyzerá že oni majú pravdu. Zároveň dodal, že po tom čo počul, podvedome cíti a logicky uvažujúc došiel k názoru, že poľovníci a sokoliari majú pravdu. V odpovedi Ing. Lipka uviedol, že aj napriek opakovaným výzvam k dialógu v médiách, nejavia ochranárske organizácie záujem. Vyslovil presvedčenie, že keď vyhynie kamzík alebo tetrov, nenájdeme ani jedného z tých, ktorí v súčasnosti navrhujú nezmyselné spôsoby ochrany. Uviedol príklad, keď položil diskutujúcemu ochranárovi na otázku, čo urobia potom, keď vlk zdecimuje stavy jelenej a diviačej zveri a bude na odchode.
|
Kliknutím na obrázok môžete stiahnuť zvukový záznam |
Po tomto príspevku Dr. Šuba poďakoval prítomným za účasť, oboznámil ich s pripravovanými podujatiami SPZ a ukončil tlačovú besedu.
Takács Fridrich
Ing. Ján Hečlo
Redakcia PID