Problémy s krkavcom

pred 18 rokmi 3 mesiacmi #3982 od roman123
Problémy s krkavcom bolo vytvorené roman123
Medveďom, vlkom ani rysom vonkoncom nehrozí vyhubenie. Ale našim pôvodným tatranským kamzíkom hej. Viem o tom, že pracovníci ochrany prírody majú zdokumentované na videozáznamoch útoky kŕdľa krkavcov na čerstvo narodene kamzíčatá z ktorých ostali len hŕbočky kostí. Nafilmovali aj to, čo poľovníci neraz videli na vlastne oči nespočetne krát - útoky krkavcov na jednom tokanisku počas brieždenia na dve sliepky i kohúta hlucháňa. Už dvadsať rokov opakujeme, že ochrana krkavcov nielenže je úplne zbytočná, ale pre vzácnu zver vyložene škodlivá. Verbálne chceme vzácnu zver chrániť, ale našou pasivosťou a alibizmom jej viac škodíme, ako pomáhame. Skúste však povedať, že pre záchranu kamzíka treba okrem iného zasiahnuť do stavov veľkých šeliem. Vyzerá to tak, že je výhodnejšie skutočne príčiny zahmliť, zamaskovať a zvaliť to na poľovníkov, hoci kamzíky sú už desaťročia chránene a nepoľuje sa na ne. Neschopnosť súdnictva postihovať pytliactvo len umocňuje pasivistický efekt, ktorý sa zmocňuje zapálených poľovníkov a lesníkov. Skúsme zainteresovať lovcov na odstrele krkavcov a love kún a uvidíme v krátkom čase, či prijaté opatrenia splnia ciel- zvýšenie stavu kurovitých vtákov. Učme sa jeden od druhého, vytvorme pre vzácnu zver nadštandardné predpoklady. O odstrele hlucháňov, poľniakov, medveďov, rysov by mali rozhodovať okresne úrady statnej správy, ktoré najlepšie poznajú situáciu v regióne.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #3992 od Sokoliarik1
Odpoveď od Sokoliarik1 na tému Problémy s krkavcom
a co tak odstrel starych a neplodnych jedincov??

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #3998 od pedro
Odpoveď od pedro na tému Problémy s krkavcom
Čo sa týka problematiky odstrelu krkavca, kormorána alebo medveďa či vlka, myslím, že v oboch prípadoch je problém v enormnom tlaku ľudí, ktorí si myslia, že sú pupok sveta a vedia všetko k danej problematike - pritom trepú také nezmysly, že sa normálnemu človeku až rozum zastavuje. napr: že sťahovavé vtáctvo nemá vplyv na šírenie vtáčej chrípky....., že jelenia zver je premnožená, a poľovníci aj napriek veľkému pytliackemu tlaku nie sú schopný udržať stavy trejto zveri na únosnej miere....a jelene nám zožerú lesy, ...... zákaz odstrelu bažantov v nov. 2005.....
<br/> A odstrel starých jedincov kurovitých vtákov - tiež to nemusí byť blbosť - vekom klesá motilita spermií a starý jedinec si drží svoje teritórium, takže može dôjsť k zníženiu počtu oplodnených vajec na sliepku. Peniaze získané za poplatkový odstrel by sa mohli využiť na úpravu biotopov a pod. A ešte nájť niekoho, kto by to ustrážil...
<br/> A nakoniec kritika do vlastných radov - čo myslíte koľko percent rádových poľovníkov by vedelo adekvátne a rozumne reagovať keď niekto pustí do éteru takúto blbosť - veľmi málo. Kurzy ucházačov o prvý poľovný lístok, kde by sa mali niečo naučiť sú zo strany usporiadateľa len naháňaním peňazí. Ani tí čo už zopár rokov poľujú nejak neoplývajú ochotou otvoriť knihu alebo časopis a niečo sa naučiť.
<br/> A predostovia lesných úradov? Odborníci na papierovačky dosadení aktuálnou politickou mocou. Nezaujíma ich nič iné len naháňanie úplatkov za revírovanie. Dúfam, že existuju výnimky hoci som už počul aj napr. toto - vstúpte do našej strany a ostanente prednostom lesného úradu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4001 od eso
Odpoveď od eso na tému Problémy s krkavcom
Úplne s tebou súhlasím Pedro.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4003 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Problémy s krkavcom
Na kamzíčom si zgustne i orol. To chcete poľovať i na orla? Škoda, že nenafilnovali ako všetci doplácame na skurvené životné prostredie! Potom by sa možno niekto postali proti budovaniu priemyselných zón a parkov temer na hraniciach národných.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4004 od pedro
Odpoveď od pedro na tému Problémy s krkavcom
Na začiatok musím podotknúť, že mám k dravým vtákom veľmi blízko a vôbec imponujú mi všetky predátory od líšky cez sokola, orla po vlka či medveďa. Rovnako nemám nič proti krkavcovitým vtákom - podľa mňa to sú najinteligentnejšie vtáky, ani proti kormoránom. Jednoducho nedelím zver na dobrú srnku a zlého vlka.
<br/>Myslím si že poľovníctvo, ako aplikovaná forma ochrany prírody, by malo byť v prvom rade o udržaní rovnováhy. Človek jednoducho zasiahol do prirodzených regulačných mechanizmov svojou činnosťou natoľko, že ju musí udržiavať - a toto je úloha poľovníkov.
<br/>Pokiaľ by bol krkavec ohrozený a kamzíky by mu konkurovali a boli by premnožené - prečo by sme ich nemali loviť. Keďže je ohrozený ako kamzík tak aj orol mali by sme sa snažiť eliminovať negatívne dopady na tieto dva druhy, či sa to týka odstrelu krkavca, alebo znižovaním koncentrácie škodlivín v prostredí, ktoré sa kumulujú práve v dravcoch.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4012 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Problémy s krkavcom
My ľudia sme proste takí machri, že nám nikdy nerobí problém nájsť iného vinníka len nie samých seba. Nuž hor sa do Tanapu na krkavce. A keď ich o pár rokov nebude a kamzíky budú kapať naďalej, tak možno budeme musieť sami požierať ich mrciny. Pedro, ja by som chcel svojim deťom a vnukom ukazovať krkavca na oblohe a nie iba v knižke.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4013 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Problémy s krkavcom
Priznám sa, že niekoľko mesiacov som sledoval tieto stránky, kým som sa v novembri odhodlal prvý krát napísať do tohto diskusného fóra. Netúžil som vyvolávať hádky o tom, kto je väčší ochranár. Moje obavy z toho, ako zareagujú poľovníci na názory nepoľovníka - ochranára boli ale zbytočné, pretože som rýchlo zistil, že veľa tu diskutujúcich poľovníkov sú ľudia, ktorí uplatňujú výkon poľovného práva v súlade so záujmami ochrany prírody.
<br/>Pokiaľ ide o krkavca, treba rozlišovať medzi starými hniezdiacimi pármi a mladými nehniezdiacimi krkavcami, ktorí sa potulujú krajinou často v početných skupinách. Práve tieto potulné skupiny krkavcov dokážu občas napáchať určité škody na zveri a ďalších chránených živočíchoch. Taktiež je rozdielna situácia s výskytom krkavcov v rôznych oblastiach Slovenska. Staré hniezdiace krkavce sú veľmi prospešné napr. tým, že stavajú hniezda, ktoré potom s obľubou využívajú vzácne druhy sokolov.
<br/>Preto odbornú diskusiu na základe skúseností ľudí, ktorí pozorovaniu voľnej prírody venujú veľa času, považujem potrebnú a užitočnú. Bohužiaľ je ale veľa aj takých poľovníkov, ktorí nerozoznajú krkavca od havrana.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4019 od eso
Odpoveď od eso na tému Problémy s krkavcom
DKo, prečo hneď vypichneš tú najhoršiu variantu - hor sa na krkavce. Veď Pedro to navrhol ako jednu variantu do diskusie. Tak prečo hneď tak ostro - ide o diskusiu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4021 od pedro
Odpoveď od pedro na tému Problémy s krkavcom
DKo - nie si ty tak trochu zaujatý? Alebo si ma nepochopil? Napísal si to ako keby som mal záujem na eradikácii jedného živočíšneho druhu aby som zachránil ďalší. Situácia ohľadom krkavca je trochu iná ako pred zopár rokmi. A súčastná je asi taká, že skôr budeš ukazovať vnukom v knižke kamzíka ako krkavca. Krkavce majú v súčastom ekosystéme oveľa výhodnejšiu pozíciu ako napr kamzíky a za toto môže človek svojou činnosťou. Takže Homo sapiens zmenil natoľko prírodné podmienky, že zvýhodnil niektoré druhy (krkavcovité vtáky, líška, diviak) a znevýhodnil iné (dravé vtáky, jarabice, kamzíky....) preto musí umelo udržiavať určitú rovnováhu a to aj odstrelom zvýhodnených druhov a ochranou znevýhodnených.
<br/>A pokiaľ chceš aspoň trochu pomôcť hľadaj vinníkov v tých čo znečisťujú prírodu. Aj keď mám na poľovníkov trocha kritickejší názor, myslím že medzi nimi nájdeš veľmi málo takých, ktorí robia bordel.
<br/>PS: a to radšej nepíšem o vplyve krkavca na šírenie klasického moru ošípaných

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4025 od astronom
Odpoveď od astronom na tému Problémy s krkavcom
V Našom poľovníctve je zaujímavý článok o krkavcoch. Odporúčam prečítať hlavne tým, ktorí považujú krkavca za ohrozeného a hodného celoročnej ochrany.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4031 od johny
Odpoveď od johny na tému Problémy s krkavcom
Jovic som rád, že si sa odhodlal zapojiť do diskusie. Nemáš záujem o publikovanie nejakých svojich reportáží alebo odborných článkov v tejto databáze v rámci regionálneho spravodajstva??? Myslím že tvoje príspevky sú prínosom a spájajú poľovníkov s ochranármi, ako by to malo byť, lebo nám ide o to isté. Bol by som rád keby si prispel do regionálneho spravodajstva svojimi skúsenosťami, reportážami o svojich pozorovaniach alebo o jednotlivých druhoch dravcov. Bolo by to super pre všetkých. Ak máš záujem, ozvi sa mi prosím na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. Dik

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4052 od cimbalik
Odpoveď od cimbalik na tému Problémy s krkavcom
Súhlasím s [r]esom [/r]. Tvoje reakcie sú veľmi impulzívne a zároveň aj extrémistické. Práve extrémizmus narobí v ochrane prírody viac zla a nevraživosti ako dobra. Veci treba hodnotiť v globále so všetkými súvislosťami, len tak bude naša spolupráca v propech prírody a životného prostredia. A o to nám, myslím si že väčšine, ide a nie o individuálne zviditeľnenie sa, ako podaktorým.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4053 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Problémy s krkavcom
Perdo, asi som zaujatý. Hlavne som zaujatý proti ciťákom ako veľký čierny vták trhá malinké kamzíča a asi to bol dôvod mej výzvy &quot;hor sa do Tanapu na krkavce&quot;. Skúsme zostať v Tanape (miesto výskytu kamzíka tatranského) a pri krkavcoch. Dovolím si navrhnúť, že ak by mal človek regulovať populaciu krkavca, nech to urobí radšej tanapák a nie hociktorý poľovník.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4055 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Problémy s krkavcom
Chlapi zakopte vojnovú sekeru. Každý z Vás má svoju pravdu. Problém je v tom, že na tomto fóre nie je jednoduché niekoľkými vetami vyjadriť svoje myšlienky k tak zložitým témam ako je napr. premnoženie nejakého druhu.
<br/>Každému rozhodnutiu o regulácii odstrelom by mala predchádzať odborná ochranársko - poľovnícka diskusia. Unáhlené rozhodnutia môžu napáchať v prírodných ekosystémoch nenapraviteľné škody. A keby sa aj pristúpilo k nejakému regulačnému odstrelu, mali by to vykonávať len tí poľovníci, ktorí majú na to dostatočné odborné vedomosti. Sami dobre viete koľko analfabetov je držiteľom poľovníckych lístkov.
<br/>Skúste radšej opísať svoje vlastné skúsenosti s krkavcom vo voľnej prírode. Nie informácie od neznámeho autora, ktoré bývajú často skreslené.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4056 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Problémy s krkavcom
Keďže trávim veľa času pozorovaním dravcov, mám popri tom aj mnoho pozorovaní krkavcov.
<br/>Poľovníkom sa často stáva, že po ulovení väčšieho kusa odídu pre posily na odvoz. Krkavce dokážu neuveriteľne rýchlo objaviť aj dobre zamaskovanú ulovenú zver a za krátku chvíľu ju znehodnotiť. Tu niekde sa začína tvoriť nenávisť voči krkavcovi.
<br/>Ale krkavce majú aj veľmi dôležitú pozitívnu funkciu v prírode. Stavajú hniezda, ktoré potom využívajú na hniezdenie vzácne druhy sokolov. Nedostatok hniezdnych možností je totiž jeden z dôvodov nízkych stavov sokolovitých dravcov, ktorí si sami hniezda nestavajú.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4061 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Problémy s krkavcom
Jovic,len tak ma napadlo krkavcovité vtáky všeobecne plienia hnieda-nebude sokolov
<br/>málo aj s tohto dôvodu?Spozorovaní viem že Pustovka sa krkavcovi neubráni!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4063 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Problémy s krkavcom
Tibo, pochybujem, že krkavec dokáže spustošiť hniezdo pustovke, ale všeko je možné i keď veľmi málo pravdepodobné. Skúsme radšej rozobrať reálne pre a proti krkavcom.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4064 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Problémy s krkavcom
Veľa krát som lutoval že nemám kameru,alebo pripravený foťák.ahojki

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4077 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Problémy s krkavcom
Súboje dravcov s krkavcami sú v prírode pomerne časté. Najmä sokolovité dravce sú obratnejšie a vidieť na vlastné oči ako napr. sokol sťahovavý nakope krkavca je prekrásne divadlo. Niekedy sa stáva, že sokol a krkavec zahniezdia na tej istej skale. Vtedy je veľmi zaujímavé pozorovať vývoj ich susedských vzťahov. Sokol ale väčšinou dokáže rýchlo krkavcovi vysvetliť, kto je pánom vo vzduchu. Krkavec je veľmi inteligentný ale aj vytrvalý vták. Preto sa občas stane, že krkavce majú na svedomí neúspešné hniezdenie dravcov. Ale určite krkavce nepatria medzi hlavné príčiny nízkych stavov vzácnych druhov dravých vtákov.
<br/>Častým predátorom krkavcov je výr. Tento starý dobrák dokáže v noci postupne vybrať krkavcom z hniezda všetky mláďatá. Preto skúsený krkavec v teritóriu výra radšej ani nezahniezdi.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.076 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 410 návštevníkov a žiadni členovia on-line