Problémy s krkavcom

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4078 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Problémy s krkavcom
Ako som už písal, väčšie problémy na niektorých lokalitách (napr. v biotopoch hlucháňa) spôsobujú najmä kŕdle mladých potulných krkavcov. Zastreliť krkavca vzhľadom na jeho inteligenciu nie je vôbec jednoduché. Preto si myslím, že aj prípadný povolený regulačný odstrel by bol asi málo efektívny a populáciu krkavca na Slovensku by to veľmi neovplyvnilo. Nikdy by som ale nesúhlasil s odstrelom počas hniezdneho obdobia. Aby osirotené mláďatá na hniezde umierali pomalou smrťou hladom a smädom, to si nezaslúži ani krkavec.
<br/>Napíšte, či sa niekomu z Vás už podarilo krkavca uloviť. Taktiež by bolo zaujímavé keby ste opísali svoje pozorovania správania sa krkavcov v prírode.
<br/>Tento web je výbornou možnosťou na vzájomnú výmenu skúseností. Mám ale pocit, že veľa poľovníkov tieto stránky číta, ale málokto je ochotný sem napísať svoj názor a vlastné skúsenosti.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4087 od zalesak
Odpoveď od zalesak na tému Problémy s krkavcom
Ja som na krkavca poľoval keď bol povolený čo bola len veľmi krátka doba ale môžem ti povedať že som ho nestrelil aj ked som chcel. Kkavec je veľmi ostražity. Neda sa k nemu len tak ľahko dostať a keď ťa zbaá nemáš šancu hned uletí. Je to veľmi ostražitý vták a o zraku ani nebudem písať.
<br/>Takže Jovic to napísal veľmi dobre že aj keby bol schválený odstrel nebolo by jednoduché streliť tohto krásavca našich lesov.
<br/>
<br/>Skúste to niekedy približiť sa k tomuto vtákovi a uvidíte.
<br/>
<br/>Myslím že by nesplnilo veľa združení plán odstrelu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4088 od pedro
Odpoveď od pedro na tému Problémy s krkavcom
Nie som &quot;ciťák&quot; a na túto tému som sa už vyjadril. Myslím, že odstrel krkavcov by mal byť povolený, vyhynutie mu určite nehrozí. Pre a proti nejakému druhu v podstate neexistuje, každý si plní svoju funkciu - aj krkavec keď načne strelenú zver, alebo kormorán ked loví ryby - je to pre ne prirodzené, pre toto existujú. Každý má svoje miesto.
<br/>Ale súčastná situácia je iná ako pred 10 rokmi, keď bolo krkavcov veľmi málo a s tým treba niečo robiť. Možno by trebalo skúsiť odstrel na návnade tam sa ich vždy plno zlietne - zopár strelcov naraz by to možno zvládlo.
<br/>Okrem toho je krkavec pasívnym prenášacom vírusu klasického moru ošípaných. Diviaky je dovolené loviť celý rok, z dôvodu monitoringu a zníženia populačnej hustoty. Keď diagnostikujú mor na prasačej farme, tak všetky kusy do jedného skončia v kafilérii. Takže Slovensko sa na jednej strane snaží získať štatút krajiny prostej KMO, a na strane druhej je zakázaný odstrel jedného z významných prenášačov - zdá sa mi to pritiahnuté za vlasy.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4091 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Problémy s krkavcom
Pedro, čo si mysíš o myšlienke, ktorú tu naznačil Jovic: neísť na krkavca s flintami, ale s bubákmi kalibru Bubo Bubo ?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4092 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Problémy s krkavcom
Prirodzeným predátorom krkavcovitých vtákov je okrem výra a orla skalného aj jastrab. Najmä samica jastraba o obľubou loví mladé neskúsené krkavcovité vtáky.
<br/>
<br/>Je to zase o vzájomných vzťahoch v prírode. Dlhodobým prenasledovaním jastrabov najmä v nížinných oblastiach sa vytvorili podmienky pre nárast populácie napr. strák.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4097 od pedro
Odpoveď od pedro na tému Problémy s krkavcom
Neviem čo tým myslíš - loviť krkavce pomocou sokoliarsky držaných dravcov a sov? Alebo vytvárať podmienky výrovy aby sa v danej lokalite usídlil a lovil krkavce? Oba možnosti sú možné aj keď tá prvá je viac menej hoby a tá druhá dlohodobá, ale možno ponúka trvalejšie riešenie.
<br/>A čo vy na nasledujúce riešenie nárazového znižovania koncentrácie krkavcovitých vtákov vo vybraných lokalitách - stará klasická výrovka. Výra môže vlastniť len člen Slovenského klubu sokoliarov, ktorý by bol na poľovačke prítomný a mal by za úlohu zabrániť odstrelu dravcov ako sa to robilo v minulosi (a vlastne to bol dôvod zakázania výroviek). Poľovačky by riadne schvaľoval príslušný Okresný lesný úrad, ktorého pracovníci by mali poznať situáciu (pokiaľ nesedia len v kanceláriách).
<br/>Myslím, že keby sa stretli traja rozumný ľudia - úradník, poľovník a sokoliar (majiteľ výra) bolo by to možné (samozrejme, keby to dovoľovala legislatíva)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4098 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Problémy s krkavcom
Pedro, Tvoja snaha riešiť „problém s krkavcom“je zaujímavá, ale oficiálne výrovky v súčasnosti sú nereálne.
<br/>Výrovky sú čierna škvrna na histórii poľovníctva. Mám ešte veľmi starú literatúru, kde sa popisuje, koľko vzácnych druhov dravcov (napr. sokolov rárohov) sa zmasakrovalo na výrovkách. Je nemysliteľné aby v dnešnej dobe (aj vzhľadom na platnú legislatívu) sa organizovali výrovky. Úspešnosť lovu krkavca na výra by bola aj tak minimálna vzhľadom na jeho inteligenciu a opatrnosť. O potrebe regulácie počtu krkavcov môžu aj tak rozhodnúť len kompetentní na Ministerstvách životného prostredia a pôdohospodárstva.
<br/>Podporovať rozšírenie predátorov (výr, orol, jastrab) krkavcovitých vtákov je dobrá myšlienka, ale je to dlhodobý proces. Aj tieto druhy sú ešte stále určitou skupinou poľovníkov nenávidené a na ich stavy vplývajú aj ďalšie faktory (napr. strata pôvodných biotopov, atď).
<br/>Zatiaľ tu ale málo ľudí opísalo svoje vlastné skúsenosti a pozorovania správania sa krkavca vo voľnej prírode.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4099 od Vyr
Odpoveď od Vyr na tému Problémy s krkavcom
Jovic: Súhlasím s tebou, neverím že týmto spôsobom by sa ulovilo veľa krkavcov, ani sa mi to nezdá dobrý nápad-nechať tam sedieť výra nech naňho útočia ostatné vtáky a čakať na krkavca. (Inak povedané nebudem predsa robiť vábnika :] )
<br/>Okrem toho si myslím že podporovaním rozšírenia výra je krátkozraké a rýchle by sa začala šíriť nevôľa poľovníkov voči týmto sovám v revíroch kde je zajac, ktorý by iste neostal bez následkov.
<br/>Jedna otázka na teba, trochu mimo tému: Si člen SOVS ?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4101 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Problémy s krkavcom
Vyr, aj ja súhlasím s Tebou.
<br/>Som radovým členom SOVS, ale moja materská organizácia je Ochrana dravcov na Slovensku. - RPS. Ale v tejto diskusii prezentujem svoje vlastné názory, ako slobodný ochranár. A aj v prírode sa najradšej túlam sám. Vtedy mám najväčšiu šancu, že niečo uvidím.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4102 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Problémy s krkavcom
Jovic,chceš čítať veci z praxe?
<br/>členovia PZ ochránili jastrabie hniezdo,za odmenu nám 6 vyletených mladých jastrabov zožralo cca.70 bažantov.Asi pred piatimi rokmi mi orol na ťahu takmer odniesol mladého psíka.Dva roky dozadu mi vyčerpaný orol sadol takmer k nohám,hladal ochranu bilo ho zo päť myšiakov.Pravidelne zo sto migrujúcich myšiakov v našom revíri sa vždy dva-tri vyslovene špecializujú na jarabice.Vlani na jeseň som pozoroval vyše 30 krkavcov v jednej lokalite,je to málo alebo veľa?Každoročne u nás hniezdi kaňa močiarna pravidelne vyvádza 5-9 mládat.V lete som pozoroval ako bažant kohút doslova vyplatil myšiaka hôrneho.....atď
<br/>ahojki

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4104 od Vyr
Odpoveď od Vyr na tému Problémy s krkavcom
Jovic: Ako radovému členovi Ti musím povedať že to Vaše vedenie SOVS sú pekný dementi. Tým že sa odvolali vo veci odlovu (smiešnych 300ks) kormorána spôsobili že z Váhu a Oravy tento rok zmizne opäť všetko :{ čo sa tam za MILIÓNY (NAŠICH) ktorún nasadilo. Lipňa tam už asi budú ukazovať len na fotkách. Pokles úlovkov lipňa je za posledných 5 rokov aj viac ako 90% !!!
<br/>Nemám nič proti tebe a nikdy nehádžem ľudí do jedného vreca ale nedalo mi.
<br/>Sú to DEBILI, ktorý si poštvali proti sebe všetkú rybársku verejnosť (á 150000 ľudí). Tak im to môžeš pri nejakej príležitosti odkázať.
<br/>Ďakujem.:)
<br/>Opakujem-Tvoje názory (ktoré som tu čítal) považujem za rozumné a nemyslím si že s touto vecou máš niečo spoločné. Viem že tento príspevok patril k téme kormorán, ale keď som tu začal tou otázkou členstva...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4105 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Problémy s krkavcom
Tibo, rád čítam veci z praxe. Niektoré Tvoje čísla sa mi ale nepozdávajú. Možno som Ťa zle pochopil.
<br/>Jastrab vyvádza z hniezda väčšinou max. 2 až 3 mláďatá. Ak si naozaj poznal hniezdo, z ktorého vyletelo 6 mladých jastrabov, to by bola veľká rarita. Mladé jastraby sa koncom leta osamostatňujú a väčšinou opúšťajú teritórium svojich rodičov. Ak Vám jastraby zožrali cca 70 bažantov, tak to musíte mať v revíry viac bažantov ako hrabošov (neviem za aké dlhé obdobie to bolo). Jastraby ale ulovia aj veľa strák a vrán.
<br/>Že Ti orol napadol psa, no on nevedel, že patrí Tebe. Preňho to bola len korisť. Veľké dravce lovia aj túlavé mačky ale pes, ako potrava dravcov je vzácny jav.
<br/>Áno niekedy myšiak uloví aj jarabicu. Ale tých ďalších Tvojich 97 myšiakov ulovilo za rok cca 10 000 ks hrabošov. To je ich hlavná funkcia v prírode.
<br/>Kaňa močiarna vyvádza väčšinou max. 5 až 6 mláďat. Ak si poznal hniezdo, z ktorého vyletelo 9 mláďat, tak to je ďalšia rarita.
<br/>Krkavcov som aj ja viackrát pozoroval v počte niekoľko desiatok jedincov. Najčastejšie to bolo na uhynutom diviakovi (asi nedohľadanom po poľovačke alebo po pytliakoch).
<br/>Nič nie je v prírode čiernobiele. Všetko má svoju funkciu a význam mnohých druhov v prírode mi ľudia ešte aj dnes poriadne nepoznáme.
<br/>Rád čítam aj poľovnícke časopisy a literatúru. Možno toho prečítam viac ako mnohí riadni držitelia poľovníckych lístkov. Vzájomná výmena skúseností je vec potrebná a prospešná.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4106 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Problémy s krkavcom
Vyr, ja nemám vplyv na politiku SOVS. Viem, že SOVS urobila aj veľa užitočnej práce pri ochrane mnohých ohrozených druhov vtákov.
<br/>K problému „kormorán“ sa neviem seriózne vyjadriť. V oblasti kde trávim najviac času (Malé Karpaty) kormorán len občas preletí. Rybárstvu sa tiež veľmi nerozumiem. A nechcem kecať do problému, ktorý nepoznám z vlastnej praxe.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4107 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Problémy s krkavcom
Jovic, súčasný problém kormoránov na Orave a hornom Váhu je o tom, že ich tam dohnali súčasné mrazy pravdepodobne z Poľska. Ak by sme na Orave a Váhu nemali priehrady a neriadili ich prietok možno by tieto rieky zamrzli a kormorány by nenašli obživu ani tu. Nedivím sa rybárom, že sú z nich vytočení do biela až bordova, ale trochu mi to pripomenulo moju mamu, keď jej jastrab uchytil sliepku a ona by v tom okamihu najradšej vykántrila celú ich populáciu. Ale keď som mame povedal, že tá sliepka bola pravdepodobne na obed jasrabej mladi, mama sucho konštatovala, že tá sliepka i tak už bohviako neniesla a ja som vedel, že jastrabovi bolo odpustené.
<br/>Rybári na Orave a Váhu by mali byť štátom odškodnení, ale nie za kormoránov, ale skôr za to, že my potrebujeme elektrinu, aby sme napr. mohli ťukať do PC.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4109 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Problémy s krkavcom
Tibo, keďže sme preskočili na dravé vtáky, pokračujme v téme Orly a iné dravce. Nech je v tom poriadok.
<br/>Je dobré, že si napísal svoje skúsenosti. Nemusíme sa vždy na všetkom zhodnúť. Dôležitá je ochota komunikovať a snaha pochopiť aj názory a skúsenosti druhej strany.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4111 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Problémy s krkavcom
DKo, súhlasím s Tebou. Teoretické vedomosti o kormoránoch mám. Myslím si tiež, že 300 ks odstrelených kormoránov o niekoľko dní nahradí 300 ďalších. Jednoducho dostupnosť potravy tých vtákov priťahuje. Nechcem sa tu ale naťahovať v diskusii o kormoránoch, lebo vlastných skúseností s týmto problémom mám málo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4113 od Vyr
Odpoveď od Vyr na tému Problémy s krkavcom
DKo: Príklad s mamou nie je na uvedenú situáciu vôbec dobrý a bolo by to na dlhšie.K tomu odškodneniu - peniaze sa na mušku chytať nedajú. Súčasné mrazy nie sú dôvod, prilietajú každú zimu -stále viacej a viacej -ja som prvého spozoroval asi v r. 93 (v Piešťanoch) a od vtedy z pár kusov narástli na niekoľko stokusové kŕdle. Odstrel 300ks (zúfalý kompromis ) by spôsobil že by sa vďaka lovu na ne snažili presťahovať inam kde by sa na ne nestrieľalo (dolné veľké toky -Dunaj....), kde môžu loviť plevelné ryby ktorých úbytok nie je taký citeľný ako u lipňa a pstruha, ktorého už zdecimovali (nehovoriac o niektorých chránených druhoch rýb ako napr. Ploska ).
<br/>Nakoľko táto téma sem nepatrí, končím s ňou.
<br/>
<br/>Jovic: Viem že nemáš vplyv na konanie vedenia SOVS ale si člen združenia, ktoré sa chová v týchto otázkach rovnako extrémne ako VLK a tak sa stala v očiach rybárskej verejnosti skupinou neželaných extrémistov bez schopnosti vidieť súvislosti. Tak že len aby si to vedel. :)
<br/>O tom že spravili veľa dobrého nepochybujem, ale nie je to žiaľ žiadne ospravedlnenie ich tupého postoja.
<br/>Tvoje príspevky sa mi páčia, vidieť že tomu rozumieš a máš božskú trpezlivosť vysvetľovať :)
<br/>Ako som už uviedol -táto téma sem nepatrí, končím s ňou - tu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4134 od LEON
Odpoveď od LEON na tému Problémy s krkavcom
Roman proč kopíruješ své příspěvky zase jsi tam měl bratrance

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4137 od leica
Odpoveď od leica na tému Problémy s krkavcom
V našom revíri je tiež párik krkavcov. Som veľký lovec no neuvažoval som nad ulovením niektorého z nich. Rád ich pozorujem ako lietajú a lovia. Že pri tom zožerú pár zajacov bažantov, alebo inej ušľachtilej zveri. Je to normálne. Uvidíme čo to urobí ak sa premnožia. Zatiaľ mi neprkážajú.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 mesiacmi #4153 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Problémy s krkavcom
Jovic dovolím si nesúhlasiť s tvojim komentárom,nestojím o raritné,bombastické hlášky.
<br/>Chcel si veci s praxe,fakty s viacročných pozorovaní.Nepísalsom že jastrab a kaňa vyvádzajú každý rok taký počet mláďat.Oči mi zatiaľ ešte slúžia a stará pani učiteľka nás
<br/>určite naučila počítať do sto dobre.Ak je sedemdesiat bažantov opticky veľa tak to poopravím-jastraby nám zožrali priemermú produkciu pätnástich bažantích sliepok ktoré
<br/>sto % úspešne vyhniezdili.
<br/>Dravé vtáky nepochybne do prírody patria,no ja chce aby naše deti a vnuci poznali aj
<br/>jarabicu!
<br/>nazdar

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.071 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 680 návštevníkov a žiadni členovia on-line