Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8051 od Jovic
Keďže sa začínajú objavovať reakcie na tlačovku SPZ a SKS z 30.5.2006, dovolil som si otvoriť túto tému. Tu môžeme diskutovať o vyjadreniach prezidenta SPZ ing. Lipku a prezidenta SKS Antona Moravčíka.
<br/>Odporúčam nie len prečítať si článok, ktorý je stručným prepisom vyjadrení uvedených prezidentov ale vypočujte si pozorne aj autentické nahrávky z tlačovky.
<br/>Keďže najčastejšie ohováranou bola práve naša organizácia - Ochrana dravcov na Slovensku - RPS, budem postupne reagovať na všetky obvinenia.
<br/>Na úvod len prehlasujem, že všetko, čo tam odznelo na adresu dravčiarov sú klamstvá a primitívna demagógia. Postupne všetky &quot;nezmysly&quot; vyvrátim.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8052 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
ak slovenská príroda na niečo zahynie, tak to bude ľudská hlúposť

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8053 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Súčastne s diskusiou na tomto fóre píšem aj rozsiahlejší článok, v ktorom sa budem snažiť vyvrátiť všetky nepravdivé vyhlásenia prezidentov SPZ a SKS. Jeho príprava mi ale potrvá asi niekoľko dní. Mnohé fakty si musím overiť, kým niečo napíšem. Na rozdiel od tých, ktorí vyvolali tento konflikt. Bude záležať na majiteľovi tohto webu, či mi článok zverejní. Ale poznám Takiho ako slušného a seriózneho poľovníka a človeka, ktorý má záujem na objektívnom informovaní návštevníkov týchto stránok.
<br/>Nemám rád primitívnu demagógiu. Autori úmyselne poprekrúcaných informácií (na obidvoch stranách) majú jediný cieľ. Vyvolávať nenávisť medzi poľovníkmi a nepoľovníkmi. Niekomu to zrejme vyhovuje.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8054 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Na úvod uvediem niekoľko informácií o našej organizácii.
<br/>Ochrana dravcov na Slovensku - RPS je mimovládna organizácia (občianske združenie), ktorá združuje záujemcov o dravé vtáky a sovy žijúce vo voľnej prírode. Nesnažíme sa ale slepo chrániť len jednu skupinu živočíchov, preto sa niekedy vyjadrujeme aj k iným otázkam súvisiacim s ochranou prírody. Členmi našej organizácie sú odborníci (napr. zoológovia) ale aj amatéri, ktorí sa zaujímajú o dravce vo voľnej prírode ( ako som napr. aj ja). Našimi členmi sú napr. aj poľovníci. Prechádzajúci názov našej organizácie bol Skupina pre výskum a ochranu dravcov a sov. Fungujeme cca 30 rokov. Nie sme teda žiadny nový, na rýchlo vzniknutý spolok.
<br/>RPS v poslednej dobe viedla seriózny dialóg s vedením SPZ o všetkých možných problémoch, ktoré sa v oblasti ochrany prírody a poľovníctva vyskytujú. Okrem iného sme sa dohodli na spoločnom poľovnícko - ochranárskom stretnutí (ktoré sa uskutočnilo z iniciatívy poľovníkov) v marci tohto roku, že všetky problémy budeme riešiť rokovaním a nebudeme sa vzájomne osočovať v médiách. Vedenie SPZ toto hrubým spôsobom porušilo a aké to bude mať dôsledky na ďalšiu komunikáciu a spoluprácu ukáže najbližšie obdobie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8055 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Prezident SPZ Ing. Lipka väčšiu časť svojho vystúpenia venoval novému zákonu o poľovníctve. Diskusie o podobe nového zákona prebiehajú už niekoľko rokov a dá sa očakávať, že nový parlament bude schvaľovať jeho konečnú verziu. Práve nový zákon o poľovníctve je to, čo by Vás malo asi najviac zaujímať. Od neho bude závisieť budúcnosť mnohých poľovníkov. Nebudem tu teraz rozoberať hrozbu dražieb revírov a tým možnosť výkonu poľovného práva len pre tých najsolventnejších. Všetci asi dobre viete o čom píšem.
<br/>SPZ nás v minulosti žiadalo o podporu pri presadzovaní takej verzie zákona, ktorá by zachovala SPZ ako jednotnú organizáciu s dostatočnými právomocami. Z diskusií s ochranármi viem, že mnohí zastávali neutrálnu pozíciu v spore medzi Ministerstvom pôdohospodársta a SPZ. Ja som zástanca jednej silnej a vplyvnej poľovníckej organizácie (s dostatočnými právomocami), ktorá by okrem iného dokázala eliminovať negatívne javy, ktoré sa v súčasnosti pri výkone poľovného práva vyskytujú.
<br/>Je len škoda, že prezident SPZ svojimi výrokmi na adresu ochranárov a aj našej organizácie pochoval (zrejme) možnosť spoločného postupu pri príprave nového zákona.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8056 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
ak slovenská príroda na niečo zahynie, tak to bude ľudská hlúposť[r] [/r]
<br/>DKo, ja s Tebou úplne súhlasím. Je smutné že o budúcnosti našej prírody rozhodujú častokrát hlupáci.
<br/>A do toho výroku by som ešte doplnil ľudskú chamtivosť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8059 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Ja tuším ako ti je a prajem ti veľa síla do boja z aroganciou mocipánov, ich nohsledov a v riťsapchajcov.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8060 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Prezident Slovenského klubu sokoliarov A. Moravčík je známy svojou „tvrdou demagógiou“ a prekrúcaním faktov. Okrem iného na tlačovke oblboval novinárov a verejnosť aj týmito vyhláseniami:
<br/>Tvrdil, že „orol kráľovský je natoľko rozmnožený, že hniezdi priamo v Bratislave na území mesta“.
<br/>Nie je to pravda. Najbližšie hniezdisko tohto orla je v okr. Pezinok (čo je neďaleko Bratislavy). Ale v celých Malých Karpatoch (ktoré sú tradičným hniezdiskom orla kráľovského) hniezdia t.č. len tri páry. A na celom Slovensku hniezdi cca 40 párov orla kráľovského. Práve tento druh orla je častou obeťou ľudskej činnosti. Či už sú to úhyny na ståpoch 22 kV el. vedení, alebo nelegálne strieľanie, trávenie alebo vykrádanie hniezd.
<br/>Ďalej A. Moravčík tvrdil, že „na Slovensku sú najvyššie stavy dravcov v histórii a žiadny druh nie je ohrozený“.
<br/>Nie je to pravda. Mnohé druhy dravcov napr. sokol červenonohý, haja červená, haja tmavá, hadiar krátkoprstý, orol malý sa vyskytujú u nás už len v počte niekoľkých párov. O niekoľko rokov sa tieto druhy z nášho územia môžu nenávratne stratiť. Prudko klesajú aj stavy sokola rároha (cca 20 párov). Ale napr. kedysi bežný druh jastrab lesný sa na mnohých lokalitách (najmä v južných oblastiach Slovenska) už takmer nevyskytuje. A práve jastrab bol jeden z mála prirodzených predátorov napr. strák a vrán.
<br/>Rovnako sú alarmujúce aj prudké poklesy stavov niektorých kedysi bežných druhov sov (napr. myšiarka ušatá a plamienka driemavá).
<br/>Toto je len krátka ukážka, ako sa dajú informácie poprekrúcať. Najmä, keď autorom takýchto nezmyslov je človek, ktorého zrejme zaujíma len obchodovanie s dravcami a cirkusové predvádzania dravcov. O živote týchto vtákov vo voľnej prírode toho zjavne veľa nevie.
<br/>Jeho útoky voči našej organizácii nie sú náhoda.
<br/>3. mája tohto roku bol zadržaný na hraničnom prechode v Komárne dlhoročný bývalý člen SKS so šiestimi mláďatami sokola sťahovavého. Ako vyplynulo z policajného vyšetrovania, mláďatá boli vykradnuté z hniezd vo voľnej prírode. Páchateľ bol členom skupiny, ktorá sa špecializovala na vykrádanie dravčích hniezd. Nebol to žiadny „asociál“ (ako tvrdil Moravčík na tlačovke). Bol to skúsený a dlhoročný sokoliar s výbornými odbornými a fyzickými schopnosťami (vyliezť do hniezda na strome vo výške cca 30 m alebo na skalné bralo nieje jednoduché). Škoda len, že svoje schopnosti využil na vykrádanie hniezd vzácnych druhov dravých vtákov. Práve dravce z voľnej prírody majú pre chovateľov omnoho vyššiu cenu ako umelo odchované mláďatá. Moji kolegovia týchto šesť mladých sokolov vrátili naspäť do hniezd vo voľnej prírode. A samica neverila vlastným očiam, keď sa jej ukradnuté mláďatá vrátili a začala sa o ne vzorne starať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8061 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Ono to prekrúcanie sa deje na oboch stranách a kým budeme vidieť len samých seba a krútiť len tak ako nám pasuje, môžeme ľahko dopadnúť ako dvaja capovia na lavičke v Ezopovaj bájke, najhoršie to však v tomto prípade odserie naša príroda.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8062 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Jediné vyjadrenie Antona Moravčíka, s ktorým súhlasím je, že „na Slovensku je veľmi nízka vymožiteľnosť práva“. Ak by tomu tak nebolo, tak by niektorí jedinci nemohli donekonečna masírovať verejnú mienku „primitívnou demagógiou“, ktorá nemá s pravdou nič spoločné.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8063 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Snažil som sa v rýchlosti zareagovať na niektoré nepravdivé tvrdenia, ktoré odzneli na tlačovke SPZ. Nezmyslov, ktoré tam boli prezentované a na ktoré bude treba postupne reagovať je ale podstatne viac.
<br/>V posledných mesiacoch som venoval veľa času a energie snahám o zmiernenie napätia medzi poľovníkmi a ochranármi. Stále tvrdím, že ak nám záleží na zachovaní našej prekrásnej prírody, tak musíme spolu komunikovať. Nie vždy budeme mať na všetko rovnaký názor. Ale Tí, ktorí majú naozaj úprimný záujem našu prírodu chrániť (a nie ju len donekonečna využívať vo svoj prospech) sa dokážu dohodnúť na obojstranne prijateľných kompromisoch.
<br/>Je ale dosť zástancov tvrdej línie (na obidvoch stranách), ktorí urobia všetko možné len aby akýkoľvek dialóg zmarili. Jedna štvavá tlačovka mi ale nezabráni tvrdiť, že medzi poľovníkmi je veľa odborníkov, ktorý sú aj skutočnými ochranármi a ktorých si za to vážim. Táto tlačovka ale vyvolá lavínu reakcií zo strany ochranárov. A nekonečné mediálne prestrelky (často krát zbytočné) budú pokračovať.
<br/>Nikdy som nechcel nasilu vnucovať poľovníkom svoje názory. A ani sa nepotrebujem strkať nikomu do „zadnej časti tela“. Nikdy som sa nebránil ani kritike. Pokiaľ bola vecná a konštruktívna. Každý, kto čítal moje príspevky si urobí vlastný názor, či je lepšie „držať hubu a krok“ alebo „otvoriť hubu“ proti ľudskej hlúposti a chamtivosti.
<br/>Možno som do svojich posledných príspevkov vložil trochu viac emócií. Ale moje rozhorčenie nad zbytočnými a nič neriešiacimi útokmi proti ochranárom z minulého týždňa mi nedalo, aby som nezareagoval.
<br/>Asi to pôjdem v najbližších dňoch „rozchodiť a rozdýchať“ do lesa. Čaro malokarpatského lesa je pre mňa najlepší balzam.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8064 od Vladenko
Odpoveď od Vladenko na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Jovic, držím ti palce v tvojom úsilí, a sám sa rád pokochám ladnými letmi dravcov. Nikdy by som nepotiahol spúšť na nejakého dravca, sovy sú tiež pre veľa ľudí dodnes zahalené rúškom tajomstva a do našej prírody neodmysliteľne patria. Mám s nimi niekoľko zážitkov z poľovačiek, hlavne s kuvíkmi na ktorých sa ešte aj dnes zasmejeme.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8065 od johny
Odpoveď od johny na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Jovic skus prosim ta reagovat konkretne. Mna by napriklad zaujimalo ako je to s tym hniezdenim orla kralovskeho na uzemi Bratislavy a jeho pocetnostou. A tiez ma zaujima ten projekt na jeho zachranu, povedz nam tvoj pohlad na vec. A ako je to s tou rekonvalescenciou poranenych dravcov? Dakujem

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8068 od matol11
Odpoveď od matol11 na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Do sokoliarstva sa nerozumiem, tak neviem kde je pravda, ale to masírovanie verejnej mienky „primitívnou demagógiou“, ktorá nemá s pravdou nič spoločné ovládajú veľmi dobre niektore skupiny tzv. ochranarov konkretne mam na mysli Vlkarov.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8071 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Jovic , ja nebudem reagovat nejako komkretne na to co pises ty alebo hovori dotycny pan sokoliar . Sokoliarstvo je mimo mna a akosi o tom nemam ani paru . Len ma zaujala vec ktoru si spomenul : Ze zas moze dojst k nastrbeniu vztahov medzi polovnikmi a ochranarmi . Moja otazka znie : Kto su ochranari ????? ( Jozef ty si spomenul vasu organizaciu ktora existuje 30r. , takze nie ste novopeceny .... zachrancovia planety ) nechcem sa obracat len na Teba aby si mi odpovedal ale urcite sa toho podujmes . Aby som sa dopracoval k jadru veci : Polovnici voci komu budu mat nastrbene vztahy ???? LZ VLK , Sloboda zvierat , Nezavisla eroticka iniciativa ? Neber to v zlom ze chcem rypat , len Vy ako dravciari ste asi jedina org. z ako takou minulostou dalsie tzv ochranarske spolky vznikli po 89 roku alebo su este mladsie , pasuju sa tu do ulohy ochrancov vsetkeho mozneho aj nemozneho . Na polovnikov sa zvadza to ze postrielali tolko a tolko ale malokto spomenie kolko druhov zveri chrania pred jej vyhubenim . Vezmime si stavy zveri po II.sv.vojne , vtedy nebolo pocut o LZ VLK ako sa snazi o zachovanie a ochranu vlka ci medveda v nasej prirode . Vsetko bolo na pleciach dobrovolnikov a znovu sa obnovujucej polovnickej organizacii . Takze to teraz neber osobne a ani nenrazam na Vasu org. dravciarov ale je mi suma fuk kto sa na nas naserie . Ti co sa tu biju do prs aky su ochranari by mohli akurat tak tlachat v krcme ak by presiel zakon o polovnictve v akom ho predkladalo min. podohosp. , nie ze by bolo koniec polovnictvu ale aj koniec tzv ochranarov , lebo clovek ktory si prenajma revir alebo kupi uz vidim ako pocuva 20r. hastrosa ktori mu tam bude dohovarat ako nema strielat na chranene zivocichy , taky ti povie raz je to moje budem si tu robit co chcem . Moj nazor je taky SPZ ako organizacia z dlhou tradiciou a bohatou historiou si moze vyberat s kym bude diskutovat a s kym nie . Znie to sice dost namyslene ale je to tak . Takze spolky krcmovej urovne , ktore sa snazia urcovat pravidla ochrany na to nemaju narok a ani vedomosti .
<br/>Jozef moj prispevok ber z rezervou reaugujem na ostatne tzv spolky ochrancov toho ci onoho druhu zveri , hmyzu a pod. ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8072 od pytliak
Odpoveď od pytliak na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Jovic, Jovic, bud mas zle informacie, alebo si sa len zmylil, alebo tiez prekrucujes pravdu, ale tych sokolikov nebolo sest ale pat, to sieste mlada bol maly krkavec.
<br/>Moravcika poznam a viem o jeho aktivitach vselico, v ziadnom pripade sa ho nemienim zastavat. Je to skutocne demagog ako vysity, len upozornujem, ako uz viackrat, na objektivnost.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8073 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Johny, o hniezdení orla v BA a jeho početnosti som sa vyjadril dnes o 11.19. Ďalšie informácie sú aj v mojom článku o orloch z 20.4.2006.
<br/>Samozrejme, že orol v BA nehniezdi. Je to asi taký nezmysel, ako vyhlásenie, že vlk sa preorientuje na rastlinnú potravu.:D
<br/>Pokiaľ ide o projekt LIFE, je to rozsiahly projekt z množstvom aktivít. Nedá sa to tu stručne popísať. Rád Vám o ňom porozprávam na stretku.
<br/>Pokiaľ ide o financovanie projektu zo strany EU, tak zo strany Bruselu je taká prísna kontrola, že reči o zneužívaní peňazí sú len naivná predstava toho, kto nikdy žiadny projekt nedokázal realizovať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8075 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Pytliak, nič v zlom, ale strelil si vedľa. Nič neprekrucujem!!!:D
<br/>Tých sokolov bolo šesť mláďat a jeden mladý krkavec. Viem o čom píšem, držal som ich v rukách. Zúčastnil som sa tej akcie, chcel som sem o tom aj napísať článok s fotografiami. Celý prípad ale majú ešte policajti rozpracovaný a preto som nemohol predčasne niektoré veci zverejňovať.
<br/>Len ako perličku: Krkavca pašovali tak, že mal lepiacou páskou oblepený zobák a bol strčený v starej ponožke. Neviete si predstaviť ako sa začal rozčulovať, keď ho odtiaľ vyslobodili.:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8079 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Jaro, odpoviem Ti len stručne. Dnes ma už bolí klávesnica:D
<br/>Nemienim tu robiť advokáta tzv. ochranárskym spolkom (ako ich Ty nazývaš). A nebolo by ani seriózne vyjadrovať sa tu za iné organizácie. Každý sa môže prihlásiť do tohto fóra a písať tu svoje názory. A je jasné, že mu to tu riadne skritizujete. :D:D
<br/>Ale dnes už nie je najdôležitejšie, aká veľká je organizácia. Aj malý spolok môže mať veľký vplyv, pokiaľ jeho členovia sa vyznajú v problematike, ktorej sa venujú.
<br/>A bolo to práve SPZ, ktoré v poslednej dobe prejavilo záujem o spoluprácu.
<br/>Tebe je to možno jedno, ale poznám veľa ľudí z SPZ, ktorým záleží na vylepšení verejnej mienky na poľovníctvo. A ten Váš &quot;najvyššie postavený&quot; si na to vybral zaujímavú metódu.:[:[:[

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 10 mesiacmi #8090 od michal
Odpoveď od michal na tému Tlačová beseda SPZ a SKS z 30.5.2006
Jovic, by som si nebol taký istý tou kontrolou. Ide o to, ako sa hráme na slovíčka. Granty na činnosť sa nečerpajú len prostredníctvom fondov EU, ale činnosť financujú aj iné subjekty napr. zastupiteľské misie, zahr. organizácie... atď. Kolega mi neraz hovoril, ako to v mimovladkach bežalo a beží. Ako si niektorí užívali, cestovali, behali taxíkmi do viedne na letisko ..... len tí sprostí a zanietene presvedčení makali zadara.
<br/>Takže sa tu nehraj na pravdu, ale tu pravdu aj napíš.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.066 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 400 návštevníkov a žiadni členovia on-line