Spravanie sa na polovackach

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1473 od Jenda
Odpoveď od Jenda na tému Spravanie sa na polovackach
Do honebního společenstva, ve kterém provozuji myslivost byl v loňském roce přijat nový „myslivec“ s mokrým loveckým lístkem v kapse. Při prvním honu na drobnou(bažanty) se vyvalil na náves a na rameni - světe div se 308 Win. s puškohledem minimálně 6*42. Mysliveckým hospodářem jsem byl pověřen vedením této lovecké akce a tak jsem tohoto pána upozornil na skutečnost, že nejdeme na černou, ale na bažanty. Odpověď mně vcelku zaskočila. „Když já nemám brokovnici“. Má odpověď byla ve smyslu, že je nás ve společnosti spousta, kteří máme doma dvě brokovnice, že stačí pouze zvednout telefon a zeptat se, jestli by si nemohl nějakou půjčit. S takovou začal hon a dotyčný pán postával v místech ve kterých by na něj mohla přijít liška nebo i prase. Co tomu čert nechtěl - uprostřed polí remíz - psi začali hlásit - já jsem ve stoje na čtyřech spozoroval v trnkách prase - to po chvilce vyrazilo - volal jsem na všechny ať nestřílí, že je veliké(v ČR se loví na spol. lovech pouze sele a lončák, vetší pouze na povolení) a prase se vydalo přímou cestou na střelce s kulovnicí - ten jej na vzdálenost max. 4 m slovil ranou na hlavu. V tu chvíli ve mně vřela krev, jediná polehčující okolnost pro lovce byla ta, že prase mělo přestřelené zadní běhy, takže šlo o selektivní odstřel. Takže až půjdete na bažanty kachny nebo holuby, tak kuli sebou.:]:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1474 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Spravanie sa na polovackach
pro jistotu :P

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1475 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému Spravanie sa na polovackach
Jendo,na začiatok by som ťa poopravil,to nieje moja fotka.Čo sa týka nástupov,súhlasím s tebou ,že to nevyzerá esteticky,ale ty sám opisuješ aký ľudia sa nájdu v našich radoch,a to bol človek z vašeho kolektývu,ktorého poznáte,a predsa vás prekvapil takýmto slušne povedané kiksom,ktorý mohol dokonca skončiť aj tragicky,keď vezmeme do úvahy akým spôsobom sa robí hon na drobnú a na takej polovačke niekto strieľa guľou.A teraz si zober,že na takú spoločnú polovačku na diviaky chodí množstvo cudzích hostí ,mnohí aj zo zahraničia,o ktorích človek nevie do akej miery je skúsený,a pítať sa ich či vedia ako vyzerá honec vo veste by mohli mnohí pokladať za urážku,alebo pri najmenšom by to vyznelo smiešne,ale v oboch prípadoch by to uberalo na dôstojnosti a odbornosti usporiadania polovačky.A v tom vidím ja bespečnosť ako dôležitejší dôvod ako estetický nedostatok.Bespečnosť na prvom mieste.A to je aj dôvod prečo nesúhlasím s názorom,že na označenie honca stačí červená stuha na klobúku.Bohužial niektorím to nestačí.Ďalšia ošemetná téma sú psy.U nás hospodár vyzíva aby si strelci dobre obzreli psov zúčastňujúcich sa na hone,aj keď to vyvoláva na tvárach hostí úsmevy,aby nedošlo k omylu pri streľbe.Možno poznáte prípad z polovačky v Považskom Inovci kde to odniesli dve lajky pretože jeden z hostí si myslel,že keď má pes vytočený chvost tak nieje polovnícky.Ďalší prípad sa stal v obore Sochoň v Kočovciach kde rakúšan zastrelil kamarádovi daxlkopova .Jenda označenie psov reflexnými obojkami by to možno vyriešilo ale tu oponujem.U nás ti nedovolia psa pustiť do pohonu s obojkom.Pred nejakým časom sa obesil jednému pánovi pes za obojok na konár.Našiel ho jeden polovník až za pár dní,A napríklad brloháre majú tendenciu vbehnúť za líškou do nory,a to by tiež nemuselo dopadnúť dobre.Preto by sme sa mali zamyslieť nad tým či je dôležité myslieť na to ako to vyzerá alebo na bespečnosť.:I

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1476 od lukas
Odpoveď od lukas na tému Spravanie sa na polovackach
Ked chce niekto niekomu zastrelit psa, reflexny obojok ho nezachrani .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1478 od jager
Odpoveď od jager na tému Spravanie sa na polovackach
Bol som rozhodnutý ,že na tvoje články nebudem reagovať z dôvodu, že sú dva tipy ľudí. Jedny vidia pohár vody do poly plný a iný zase dopoly prázdny. Tým druhým hovorýme negáči. potom je ešte jedna skupina ľudí, ktorí všetko vedia a všade boli dvakrát. Ty si dovolím tvrdiť, na základe tvojích príspevkov, že patríš do skupiny negáčov a aj do skupiny truhlíkov, lebo tak nazývame tých čo všetko vedia a všade boli dvakrát. Asy si nikdy neabsolvoval duričské skúšky, pretože na DS by mal byť každý prihlásený pes označený a trebars aj reflexnou páskou ale nie na pevnom koženom obojku ale na obojku pružnom teda z gumi kde je vhodné poznačiť aj Tel. číslo a meno psa. Podotíkam vo vlastnom záujme. V praxi je to neoceniteľná pomôcka, hlavne v cudzom revíri, kde sa pes ľahko môže stratiť. Ak by už hrozilo, že sa zachytí tak sa nič nedeje, obojok si ľahko stiahne.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1479 od tibo
Odpoveď od tibo na tému Spravanie sa na polovackach
Na spoločných polovačkách nemám rád maskáče,nenávidím tzv.monterkášov,avposlednej dobe ma príšerne rozčuľujú autá ,terenáky zaparkované
<br/>pod alebo takmer pod posedmy-niečo príšerné!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1480 od lukas
Odpoveď od lukas na tému Spravanie sa na polovackach
Problem na Slovensku je vtom ze sa na spol. pol. casto pouziva veta DAS SI JEDEN?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1481 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Spravanie sa na polovackach
Lukas na toto si veru kapol . Ja to tiez nepochopim co je ta za sprosty zvyk kua hned do seba liat nejaku frndzalicu este pred zaciatkom polovacky . Ja toho sice moc nevypijem ale ked ma nukaju dam si jeden aby som neurazil ale az po polovacke a ked som sofer tak vobec . Zazil som vsak takych co sa na stande tak dokazali stat az no . Tam siel triezvy a spat jak hovado. Toto chlapi zatial nechapem - to im ten alkohol tak chuti alebo je to moda , ci im je taka zima ze vytrubi pol litra tvrdeho . Je pekne zapit ked sa nieco streli ale vo vsej slusnoti a nie aby chata vyzerala ako krcma 4 cenovej . A za dalsie ja sa viem zabavit aj bez alkoholu a niektori to nedokazu . Ale aspon ukazu pravu tvar .:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1482 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Spravanie sa na polovackach
U nás sa pýtame: &quot;Daš si ešte za jeden?&quot; Úplne tragické je keď už ráno je podnapitý hospodár. Tiež by som privítal častejšie kontroly policajtov tzv &quot;dychovku&quot;, ale povedzme na obed - to by boli výsledky a tiež kontrolu zbraní policajtami na nástupe. Tie naše kontroly zbraní sú na smiech. O oblečení nehovorím - u nás letia modré vaťáky a o bezpečnosti? Situácia je zúfalá! A to sa blížia spoločné poľovačky.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1483 od Jenda
Odpoveď od Jenda na tému Spravanie sa na polovackach
Tak abych to uvedl na pravou míru. Nepsal jsem, že by stuhy měli nosit honci, ale střelci(myšleno střelci, kteří stojí na štontech). Myslím si, že při raním nástupu není (při pokynech vedoucího honu o bezpečnosti střelby a zacházení se zbraní) problém vytáhnout jednu vestu z kapsy a ukázat ji všem střelcům (pakli že jsou tak natvrdlí) a oznámit jim, že v tomto &quot;mundůru&quot; se budou pohybovat honci v leči. To je podle mě pouze technický detail a nenaruší to jinak mysliveckými tradicemi podmalovaný nástup k lovu.
<br/>Ohledně reflexních obojků na psy. Mám spoustu známých, kteří chovají jezevčíky a používají reflexní obojky a ještě jsem neslyšel, že by se některému z nich něco stalo-oběšení, uvíznutí v noře apod. Tyto obojky jsou z gumy (o něco širší než se používá do trenýrek) :] a i ten relativně malý jezevčík si ho přetáhne přes hlavu když se chytne za větev nebo kňour párákem. Zrovna nedávno jsem našel při kontrole v lese tento reflexní obojek. Většinou na něm mají napsané telefoní číslo, kdyby se pejsek zaběhl.I na tomto obojku bylo tel číslo, tak jsem ho vytočil a ptal se jestli majitel pejska našel a on odpověděl, že obojek pouze pes někde v leči ztratil.
<br/> U nás v Jižních Čechách je většina honiteb smíšených a na prasata můžeme narazit i v polních remízech. Proto už dnes někteří psovodi používají obojky i na velkých plemenech při honech na drobnou. Zvláště pak majitelé plemen, která by mohla batevně připomínat černou zveř. Je to samozřejmě pouze předcházení možnému postřelení psa. Vloni jsem byl svědkem toho, když střelec zastřelil ve vysoké trávě dlouhosrstého červeného jezevčíka !!!měl obojek!!!. Prý si myslel, že se tam mihla liška. :[ To už je potom věc jiná a já říkám, že bych na místě snad zastřelil toho střelce:[
<br/>Ještě ohledně obojků na psech při honě. Spousta psovodů pouští psa s obojkem (řetízkem) - hlavně pak při honech na drobnou. Když už tak při vypouštění do honu vždycky řetízek sundavám. Hezký den 8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1484 od steyr
Odpoveď od steyr na tému Spravanie sa na polovackach
Kamošovi zastrelil bordera lesník!!! Havo cupkal po cestičke cca 20 metrov pred ním a pán lesník ho v zátačke veľmi pohotovo strelil (panebože, ešteže len psa!!!!). Na otázku, prečo ho strelil, povedal, že bastardy nemajú čo v lese robiť...! Neviem, či by bol ten mudrlant akceptoval napr. reflexnú vestu, alebo aj maják na hlave toho psa, keď bol asi taký &quot;lačný po rane&quot;.
<br/>V každom prípade idem dnes kúpiť nejakú širokú gumu do gatí v reflexnej farbe a budem ju tomu môjmu vernému kamarátovi asi pre istotu dávať!
<br/>Zvárači a pod. chodia pravidelne obnovovať papiere, vari by pomohlo niektorým vtákom toto? Treba nám to?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1485 od zalesak
Odpoveď od zalesak na tému Spravanie sa na polovackach
Toho pana ktorý zastrelil toho jazvečíka ste mali hned ykázať z polovačky a dať návrh na členskej schôdzi aby dostal na rok zákaz polovať na spoločných polovačkách.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1486 od zalesak
Odpoveď od zalesak na tému Spravanie sa na polovackach
Tak tomu lesníkovi by som dal do zubov. A potom sa divime že nás odsudzuje celý národ ked priamo na polovačkách niektorý horlivci zastrelia polovného psa. Čo by asi robili keby boli na individualne polovačke a stretli by psíka z psovodom? Samozrejme pes by bol do 20m od psovoda. Zastrelil by psíka a potom psovoda? Alebo ako si to predstavujú?
<br/>
<br/>Neznášam takýcto ľudí a za niečo také by bolo najlepšie zrušiť im členstvo v SPZ a PZ.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1488 od steyr
Odpoveď od steyr na tému Spravanie sa na polovackach
Život nie je čierno-biely, nemalo zmysel to hnať kamsi ďaleko, nerozhádžeš si predsa celú lesnú správu a dlhoročne budované korektné vzťahy.....
<br/>Uviedol som ten prípad len na zamyslenie. Ja viem, že mnohé plemená, ktoré dnes bežne a úspešne fungujú v poľ. praxi nebolo možné vidieť ani v literatúre ani na poľovačkách, ale preboha, veď nato nám slúžia naše poľovnícke periodiká, tel. relácie a pod., aby sme prijímali nové poznatky a aktualizovali si vedomosti, čo sme kedysi v kurze získali! Keď som pred vyše 20 rokmi robil skúšky, tak som mal odpoľované s otcom už roky a ten ma riadne cepoval, ešte aj latinské názvy zvierat a rastlín som musel sypať :-) a dobu hájenia jednotlivých druhov zveri som vedel skôr, ako otčenáš! PaR sme roky povinne odoberali a nebolo to na škodu, taktiež Myslivost bola u nás doma vždy. Vlastne preto chodím aj tu, lebo viem, že mám šancu sa niečo dozvedieť od mladších, ale rozhľadených priateľov poľovníkov. Som Vám vďačný, že otvorene vyjadrujete svoje postoje a teším sa, lebo asi by ste to nerobili, keby vám bolo poľovníctvo ľahostajné. Obzvlášť oceňujem prácu Takiho, ktorý si to celé vzal na plecia!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1489 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Spravanie sa na polovackach
vacsina tychto carostrelcov pochadza z radov tych co nemaju psika .( nechcem nikoho urazit ) no polovnik ktory vlastni psika sa aj inak stavia k tomu ked nahodou vidi po lese behat psa . ti horlivci co strielaju na vsetko co sa pohne by mali chodit po hore len z doprovodom . ako maly fagan som zazil ako jeden horlivec takto zastrelil furmanovi kravu ktora bola uviazana o rebrinak . a z druhej strany kopca sa tahal jelen a furman pomahal aby sa jelen dostal dole do dediny a takyto posuk mu zabil kravu . ked to vysvetloval tak povedal ze za krikmi bolo nieco velke a malo to obrovske parohy . zeby mali kravy parohy ? za dva tyzdne na to strelil dotycny jelena medzi parohy tak ze mu hlavu rozpolilo vo dve . trofej ziadna a strelec utrzil zase strasnu hanbu a predseda ( spravny to chlap ) ho po slovensky povedane tak zje......l , ze sa ten hanbil pol roka do hory vojst . na koniec aj prestal polovat .
<br/>tych co svrbia dlane - za kazdu cenu strelit sa potom cuduju ked odvalia 2-3 rocneho chovneho kusa , sak lebo mal obrovske parohy . pokial viem tak odstrel zveri ( dokonca aj toho tulaveho psa ) ma urcite pravidla a tych sa treba drzat .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1492 od navi
Odpoveď od navi na tému Spravanie sa na polovackach
Zdravím Vás páni ! Teší ma, že si môžem prečítať Vaše príspevky v mnohom poučné,a to nielen pre mňa , ale verím,že aj pre ostatných. Väčšinou sa spomínajú negatívne príhody a zážitky a je to dobre , pretože sa dá pred nimi vystríhať.Snáď by bolo namieste, aby sa o tom dozvedeli všetci poľovníci/je to asi utópia/, potom by možno alkohol neasistoval ešte pred nástupom na spoločnú poľovačku, tiež by to nevyzeralo/podľa odevu/ako na manévroch, používanie reflexnej vesty ,či obojku pre psíka by bola taká samozrejmosť ako puška na pleci, a to,že niekto zastrelí poľovného psa by bola rarita aká nemá páru.Sú predsa presne dané pravidlá za akých okolností sa môže strieľať !!!/môže sa&quot; mihnúť pes , ale aj človek&quot;/ guľu späť do hlavne nevrátiš! A to, že poľovník /nie to ešte lesník/ nepozná poľovné plemená, je na jeho vlastnú hanbu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1496 od lankaster
Odpoveď od lankaster na tému Spravanie sa na polovackach
Pridávať ďalšie nešťastné príhody? Normálne mám strach o tom tu písať.Ako si to odniesol kôň namiesto jeleňa,pes namiesto líšky,a aj horšie veci......X prípadov! Dobré,že o tom hovoríme.....Ale kto to ešte číta?Možno na druhú stranu si niektorí uvedomia vážnosť toho,že majú v rukách zbraň,ale istá skupina asi nikdy.Keď niečo podobné robia ľudia ktorí poľujú už desiatky rokov ale nezmenili sa.To je fakt smutné.Mali sme v společnosti človeka ktorý nikdy nebol na štonde tam kde mal byť.Behal nám do pohonu,a hladal výhodnajšie miesta.Bol to človek starší jeden zo zakladatelov nážho združenia a tak bolo ťažké mu dohovoriť,ale keď sa to nazbieralo aj s ostatnými prehreškami voči disciplíne tak sme sa s ním rozlúčili.Bolo mi to ľúto najmä za tie roky ktoré strávil v kolektíve.Mnohé som sa od neho naučil,ale starého psa novým kúskom nenaučíš.
<br/>Poznámka pre jágra: Jáger toto je fórum....nezabudni.:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1500 od lukas
Odpoveď od lukas na tému Spravanie sa na polovackach
Situacia je asi taka,ze &quot;polovnici&quot; ktory chodili 20 rokov v monterkach si teraz nezacnu kupovat slusny polovnicky odev.Ale co keby plolvnici mali , POVINNU polovnicku rovnosatu .Co sa tyka spol.pol./

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1502 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Spravanie sa na polovackach
ja pridam jeden odstrasujuci pripad este ak mozem . ten vsak hovori za vsetko : pride pan v strednych rokoch na spolocnu polovacku na diviaky . vychystany ako do kostola , pekne v zelenom . tusim to mal na sebe 1x . puska sa leskla az oci vypalovalo . chovanie na urovni . gravirovana ploskacka , fajocka a pod. co cert nechcel stal na stande vedla mna . bol odomna tak na 40 krokov ked po pol hodine stania zacal kaslat ze ho bolo pocut do susedneho reviru . to by sa dalo este rozdychat . ( jasne ze nic na nas neprislo ) ale kaslat na to . teraz prichadza pointa : koniec 1 pohonu prichadza gaz a vyzdvihuje mna a idem pre toho panka . sunie sa do gazu ako velka voda gulovnica nevybita , hlaven smeruje smerom do auta . no mali ste vidiet ten rev ako sme nan spustili . panko ostal ako zamrazeny flintu ani nevybil len bol bledy ako stena . koktal az jeden z nas k nemu nepristupil nevybil mu flintu v ktorej bolo 5 nabojov kal. 7mm rem. mag. Ani nechcem pomysliet na to co by sa stalo .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 8 mesiacmi #1506 od lukas
Odpoveď od lukas na tému Spravanie sa na polovackach
Mam tiez jeden taky pripad. Na spol. pol. na malu zver pri Malom Dunaji sme obstali mali lanik kukurice, a buriny. Este sa to poridne ani nezacalo ked kolegovi vedla mna ,ktory mal brokovnicu prelozenu cez ruku, zaznel vystrel pozrem nechapavo na neho, ze na co strielal ???? A jeho odpoved HUPSS VYSTRELILA ......

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.071 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 380 návštevníkov a žiadni členovia on-line