znamy mal daxelku , musel ju dat utratit v 4r zivota , zachvaty boli na dennom poriadku . aby sa predchadzalo tymto zachvatom musela byt v totalnom klude no len udrz psa v klude . do hory nemohla takze len trpela museli to riesit utratenim bohuzial .
mna by zaujimalo ze ci to zpociatku zacina zachvatmi len raz za cas alebo hned pravidelne a to ze mui byt na tabletkach to viem a pokial sa stav zlebsi taksa mozu pomali znizovat davky liekov a pes ich musi brat klazdy den
musis pocitat s utratenim psika,osobne som poznal pripady ked veteriner len stlmil chorobu ale ak nechceli majitelia predlzovat trapenie psika tak ho nakoniec dali utratit - snad existuje ucinna liecba len si priprav strasne vela dukatov.....
ja osm cital ze uplne sa toviliecit neda iba predlzit zvit a uplne odstranit chorobu sa neda iba ak znizit pocet zachvatov a to dozivotnym poberanim tabliet
<br/>
Starala som sa o takehoto ani nie rocneho psika, ked bola jeho majitelka-starsia pani, s ktorou travil cele dni, v nemocnici. Vyzeral v poriadku, ale jeden vecer som ho nasla mrtveho zalezeneho do najtmavsieho kuta... Treba asi ratat, ze kazda zmena a rozruch moze byt posledna...
Pracujem na veterine, epilepsia je ochorenie ktoré pes ak má, tak je to dožitovný problém. Môže vychádzať z mozgu a v závislosti na počte záchvatov za určité obdobie sa nasadzuje liečba phenobarbiturátmi a tie sú doživotné. Ak epilepsia napriek liečbe nefunguje, je treba zvážiť utratenie. Môže sa stať že pes je epileptik od šteňaťa alebo v neskoršom veku. Medzi epilepsiu sa radí u psa aj "lapanie múch". Takže netreba to podceňovať a nezaraďovať tieto psy do chovu.
"Lapanie múch" - lapanie múch doslovne, naháňanie tieňov - v literatúre sa uvádza ako druh epilepsie, treba na to upozorniť aj veterinára pri anestéze a psa uspávať ako epileptika.
Mám 8-ročného psíka - teriéra, asi po dvoch rokoch sa začal občas pohybovať, akoby videl tiene, pomylými opatrnými pohybmi sa plíži po miestnosti. Predpokladám, že ide o to tzv "lapanie múch". Cca raz za štvrťrok má normálny epi-záchvat. Možno ich je viac, ale nie sme stále doma, neviem. Inak je v pohode, práva na poľovačkách nikdy čudný nebol, naopak, je celkom dobrý na diviaky. Uvidíme, ako to pôjde s ním ďalej. Kamoš MUDr. odporúčal normálny sanepil pre ľudí (prepočítať dávku na kg). Liečba nie je možná.
Áno, chytanie múch sa prejavuje tak že pes chytá tiene. V našej praxi používame Pheneamaletten a liečbu nasadzujeme po vyšetrení krvi a pri záchvatoch častejších ako 3 záchvaty za mesiac. Preto je dobré si ich písať, nie všetky sa dajú odsledovať a mať v nich prehľad. Liečiť sa to nedá ale pes s tým môže fungovať pomerne dlhý čas...v závisloti od intenzity a priebehu záchvatov.
Vďaka, potvrdila si mi diagnózu. Skúsim ten sanepil (predpokladám obdobnú účinnú látku), toho mám v robote kopu. Uvidíme, čo to spraví. Kým funguje ako priateľ a pomocník, o utratení ani reči! Väčšej lásky niet, ako je tá, čo je schopný dať on. Ešte raz díky!
Ja by som odporucil komplexne vysetrenie, nakolko sa nemusi jednat o epilepsiu. Zachvaty mozu byt aj hormonalneho povodu, stava sa to aj u starsich suk pokial nemali steniatka. Jedna moja priatelka ma taku suku, vysetrenia stali kopu penazi, aj tak jej ziadny veterinar nedal jednoznacnu odpoved. Nakoniec poznizovala davky liekov na minimum, suku pripustila a od steniatok nebol ziadny zachvat a zda sa ze to bude v poriadku, to sa este uvidi. Ak ma niekto zaujem, tak viem, ze ta baba studuje na veterine v Ke kynologiu a robi bakalarku na temu epilepsia u psov, takze kto ma zaujem o detaily, nech da na seba kontakt sem alebo na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. a ja jej ho dorucim.