Problém s rozptylom

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56059 od MieN
Problém s rozptylom bolo vytvorené MieN
Kúpil som pred cca 2-3 rokmi staršiu ZKK 600 8x57JS, vyzerala byť dosť zachovalá a celkom pekne vyzerajúca na svoj vek ( najmä veľmi pekná pažba a solídny brunír). Strieľala celkom fajn, S&B náboje 12,7g s tak okolo 5-6 cm sústrelom na 100 m, bola na nej klasická zkk - čkovská oceľová jednodielna montáž s podhľadom pomerne vysoká a dal som na ňu meoptu 2100 7x50. V lete som zohnal a nastreľoval na nej 12g H - mantel RWS, rozptyl bol do cca 3cm, relatívne dobre vtedy išiel už spomínaný S&B ( cca 6-7 cm pod H-mantel) a podobne aj Igman 12,7g, asi by sa dalo nastrieľať ešte aj lepšie (nemal som vtedy veľmi dobré podmienky na zastreľovanie ). Pred cca mesiacom som sa ale rozhodol otočiť krúžok (starý typ) vpredu na montáži tou predåženou časťou dopredu, čo mi umožnilo posunúť puškohľad o cca 1-2 cm dozadu a pre mňa lepšie a jednoduchšie mierenie.Flintu som samozrejme išiel nastreliť. Najskôr som chcel vyskúšať znovu rozptyl a potom ju opäť nastreliť na h-mantel ako môj hlavný lovecký náboj a nastal problém. Bol som tak už urobiť trikrát a vystrieľal som cca 90 nábojov ( H mantel 12g, S&B 12,7g, Igman SP 12,7g, Geco TM 12g) s takýmto výsledkom. U RWS a Geco nábojov bol sústrel cca 10-12 cm, u S&B a igmana 15-18cm, rozdiely sú teda zrejme dané presnosťou jedn. nábojov . Medzi nastreľovaniami som dal dole pažbu, pozeral som jej uchytenie, kontroloval som, teda viacmenej pozorne obzeral, hlaveň ( vystrieľaná nevyzerá byť, svedčí o tom aj ten rozptyl z leta), púzdro záveru, záver (teda uzamykacie ozuby, či nie sú prasknuté), prezeral som montáž a jej uchytenie, špekuloval som dlhé hodiny , ale na nič som neprišiel, prečo je rozptyl odrazu taký veľký. Nakoniec som kúpil novú montáž oceľovú jednodielnu nízku ( od Serzodyho) bez podhľadu a ďalší puškohľad Bushnel Elite 4200 2,5-10x50. Aj tak sa nič nezmenilo. Pritom som s puškou nikde nespadol a ani som si nie vedomý nejakej udalosti, ktorá by mohla byť príčinou výrazného zhoršenia presnosti. Po výmene montáže a odskúšaní nového puškohľadu som nadobudol dojem až presvedčenie, že problém spôsobuje flinta, puškohľady a aj montáže sú zrejme v poriadku. Žiaľ, neviem prísť na to, čo by to mohlo byť. Poraďte mi, prosím, ak si budem vedieť dať ako technicky možno trošku zručný laik rady, čo by som mal pozrieť a prípadne urobiť, aby som prišiel na to, čo spôsobilo také výrazné zhoršenie presnosti streľby. Je jasné, že najjednoduchšie by bolo zájsť za puškárom. Začína však ruja a ostal by som zrejme bez výkonnejšej flinty, čo by som nerád ( mám ešte 243W). Chcel by som však na to prísť, ak sa dá, najskôr sám. Ak poznáte niekto nejaké finty a jednoduché postupy, pomôžte. Vďaka. MieN.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56062 od Lubo1
Odpoveď od Lubo1 na tému Problém s rozptylom
Tak ako prve by som urcite dal dole montaz a skusil rozptyl na 50m cez otvorene mieridla. Ak to rozhadzuje, niet pochyb, chyba je v zbrani. Raz sme mali podobny problem, Kiri by ti o tom vedel napisat. Skoro to iste. A problem? Uchyt remena vpredu opieral o hlaven. /cez drevo/ Skratenie o jednu otacku a OK. Diera v diere.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56064 od lubo
Odpoveď od lubo na tému Problém s rozptylom
No pokiaľ doteraz puška strieľala dobre a zrazu má veľký rozptyl musíš ísť vylučovacou metódou, presne , dať dolu puškohľad, nástrel cez mieridlá. Najskôr však odporúčam nafest dotiahnúť skrutky montáže, potom ceruzkou poznačiť hrany krúžkov na puškohľad, pár krát streliť či sa neposúva. Stáva sa to. Ak puškohľad drží, nástrel cez mieridlá je v norme, chyba je v montáži , jej uchytenie v rybine alebo iný problém. Problém však môže byť aj hlaveň, vystrieľaná hlaveň drží nástrel pár rán, po zohriatí sa postupne zväčšuje . Potom už pomôže zrejme len puškár, odfrézovať ústie alebo výmena hlavne .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56073 od MieN
Odpoveď od MieN na tému Problém s rozptylom
Pravda, cez mieridlá som nestrieľal. Jednak už cez mieridlá horšie vidím a jednak cez mieridlá nedosiahneš nikdy taký dobrý rozptyl, ako cez puškohľad ( ak je puškohľad a montáž v poriadku ). Vzhľadom na to, že som vystriedal všetky kombinácie ( dve dá sa povedať kvalitné a pevné montáže takmer rovnaké a dva kvalitné puškohľady ) a výsledok bol stále ten istý, preto predpokladám, že je to v puške. Je pravda, že železo je u tejto flinty uchytené v troch bodoch, dva krát na púzdre záveru a jedenkrát na hlavni cca 15 cm od nábojovej komory, neviem, či ten posledný úchyt by mohol byť problematický, vzhľadom na to, že je tam z fabriky, pravda je, že je dosť blízko od komory a aj to, že priťahuje predpažbie k hlavni a teda určite " španuje" aj hlaveň a zrejme bude záležať aj od sily dotiahnutia. Teoreticky by tam skrutka nemusela byť a mali by stačiť tie na púzdre záveru, tým by hlaveň mohla byť plávajúcou, ale množstvo takých flínt tú skrutku tam má a strieľajú dobre. Neviete, akou silou doťahovať tie na púzdre? Puškohťad sa neposúva určite, hlaveň rozptyl nemení, je rovnaký po štyroch aj po 30 výstreloch, nevyzerá, že by bola vystrieľaná, pred dvoma mesiacmi bol nástrel do 3 cm (v podstate 2,3 cm ak nepočítam jednu uletenú ranu aj to iba na 3cm). Uchytenie montáže a drážky na flinte vyzeraju byť v poriadku, dotiahnutie všetkých skrutiek som kontroloval po každej rane. Takže už neviem, čo by som mal urobiť. Možno skúsim teda ešte nástrel cez mieridlá, ale dosť pochybujem, že zistím niečo nové. Cez mieridlá na 100 m ( v podstate je jedno, či strieľaš na 50 alebo 100 m)zrejme nedosiahnem ( skúsenosti z minulosti) lepší rozptyl s kvalitným strelivom, ako tých 10cm, aj to za predpokladu, že by bola puška v poriadku ( vzhľadom na to, ako vyzerá muška a cieľnik a vzhľadom na to, že voľným okom je problém zamieriť dostatočne rovnako presne pri každej rane, čo nie je problém (alebo je teda rádovo menší) u puškohľadu). Obávam sa, že pri tom rozptyle potom aj tak nebudem vedieť, na čom som. Neviem, ale potreboval by som ( niečo ma smeruje týmto smerom, možno je to ale len môj nesprávny dojem ) poradiť, ako preveriť lepšie záver a púzdro záveru. Ďalej, nemám s tým skúsenosť, ale aj taká maličkosť, ako je jedna otáčka skrutky, alebo prisilné dotiahnutie nejakej skrutky na pažbe, môže spôsobiť až taký rozptyl ( povedzme 3x väčší, ako normálny u H-mantla,)?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56141 od Lubo1
Odpoveď od Lubo1 na tému Problém s rozptylom
K tej skrutke. Nie je o nejaka skrutka, ale upnutie remena. Ak cez drevo opiera o hlaven, ktora ma byt volna v predpazbi, tak urcite. KIRI bi ti to dosvedcil, on ju totiz bral.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56174 od dusab
Odpoveď od dusab na tému Problém s rozptylom
Ak ti puska strielala rovnako predtym s taky istym uchytenim pazby ako mas teraz, tak preco by mal byt s tym teraz problem? Ak je chyba v puske tak jedine v hlavni, alebo potom montazi alebo optika. Druhu a tretiu moznost si vylucil, cize isiel by som za puskarom nech sa pozrie na hlaven. Puska moze strielat relativne presne a pride den, ked stara hlaven dosluzi...ono to moze vyzerat dobre na pohlad, ale dolezite je ustie. To urcuje presnost a rozptyl.
<br/>Skusal si to dat do takej polohy ako si mal predtym ked ti to strielalo ok?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56186 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Problém s rozptylom
...alebo vyslahana komora-tzv. Head spacing!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56190 od belson
Odpoveď od belson na tému Problém s rozptylom
Vopred mi je ľúto, že sa Štefan nasrdí, lebo ho zase korigujem, ale &quot;head space&quot; neznamená vyšľahanú komoru. Head space je to, čomu u nás hovoríme záverová alebo uzamykacia vôľa a obidve sú dané rozmermi nábojovej komory ešte pred prechodovým kužeľom, ktorý samozrejme môže byť u staršej zbrane vyšľahaný. Aký môže mať vplyv vyšľahaný prechodový kužeľ na head space, mi nie je známe. :(

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56192 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Problém s rozptylom
Prvú zbraň som zdedil ZKK-600. Bola ro vyr. 1958. Nakoľko môj krstný otec čistil flintu vždy keď vystrelil a strieľal veľa - takže bola vždy čistá, tak keď sa odobral na poslednú poľovačku, voľným okom som zistil že je ako by som to povedal vypadaná, resp. ak chcete vyšľahaná nábojová komora. Bol som ešte mladý a s českým poloplášťom tá zbraň šla skoro diera do diery z 3 ranovej položky. Skvelé železo to bolo. Nakoľko som to stále obzeral že je to poškodené a nedalo mi to pokoj, dal som vymeniť hlaveň pre pokoj duše. Robil mi to výborný puškár a guľovnica bola naďalej presná. Takže v pôvodnej hlavni vypadaný prechodový kužeľ v mieste zhruba, kde bola guľa, resp. na rozhraní gule a nábojnice, neviem to presne nemal žiadny vplyv na presnosť zbrane.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56197 od lanus
Odpoveď od lanus na tému Problém s rozptylom
Akela - ten rok výroby asi nesedí ?! ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56213 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Problém s rozptylom
Nie som si úplne istý, zbraň som dávno predal, môže byť že som sa mierne sekol.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56215 od MieN
Odpoveď od MieN na tému Problém s rozptylom
Chlapi ahoj, dlhšie som bol mimo, takže až teraz reagujem. Vďaka, že sa pokúšate reagovať a pomôcť. Áno, vylúčil som montáž a puškohľad ( resp. pravdepodobnosť, že je to ich vinou, je zrejme veľmi malá, viď zdôvodnenie v mojich predch. príspevkoch).
<br/>V nedeľu som bol opäť skúšať šťastie po miernych úpravach pažby ( jemné brúsenie priestoru vedenia hlavne s cieľom dosiahnúť plávajúcu hlaveň a strieľal som bez skrutky priťahujúcej predpažbie. Skúšal so to Igmanom (rozptyl tak cca 12 cm), Gecom ( cca 7cm) a strelil som 2x H-mantel ( rozptyl cca 8cm ), všetko na 100m. Je to trošku menej, ako predtým, ale stále je to zlé. Začiatkom leta H-mantel do MOA. Pričom som s puškou nikde nepadol ani netrepol, aspoň si nespomínam. Pušku čistím po každom strieľaní a inak tak raz cca za mesiac dva prebehnem vyterákom, používam iba olej Ballistol a vatu na vyteráku, občas ( 1- 2x do roka) vývrt prebehnem mosadznou kefkou, zásadne čistím od komory. Vývrt je úplne čistý, lesklý. nenašiel som v ňom nič zvláštne, laicky ( aj známe testy so zasunutím strely do ústia) nevyzerá byť vystrieľaný. Jeden známy mi tvrdí, že vývrt môže odrazu odísť po pár výstreloch, vraj problém je najmä v zaoblených hranách polí a je to na výmenu, mne sa to nezdá, skôr by som predpokladal pomalé zhoršovanie rozptylu aj to pri podstatne väčšom strieľaní
<br/>( ja iba pár rán ( 10-20) do roka). Skokové zhoršenie rozptylu by mohlo spôsobiť poškodenie ústia, žiaľ, neviem posúdiť, či sa také niečo stalo, nenašiel som na ústi nič zvláštneho. Musím ju zrejme nechať posúdiť profesionálovi, dúfam, že existujú exaktné metódy s použitím dostatočne presného merania na posúdenie stavu vývrtu ( ak áno a viete o tom niečo, napíšte prosím pre pokoj v &quot;duši&quot;) a ústia, je mi jasné, že prípadné poškodenie vývrtu je výmena, ústie sa dá repasovať. Nerád by som ale nechal meniť hlaveň (kvôli relatívnej kvalite materiálu a samo aj kvôli nákladom) len na základe nejakého subjektívneho názoru nepodloženého faktami. Poraďte prosím niekoho šikovného v Košickom, Prešovskom či Bystrickom kraji, kto vie a má dobré vybavenie na prípadné merania, či príp. repas ústia. Nemáte prípadne skúsenosť niekto s VOP Moldava, príp. s pánom Chmelárom z Gánoviec aklebo s p. Jurčom s L. Hrádku? Toto som vytypoval z dostupných info. Vďaka.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56216 od lanus
Odpoveď od lanus na tému Problém s rozptylom
MieN - Tá predná skrutka podpažbia nedoťahuje priamo hlaveň ale len medzikus-koľajničku v ktorej sa má hlaveň pri tepelnej záťaži plynulo kåzať;čiže nie je rozumné ju odstraňovať,stačí zabezpečiť správnu funkciu.
<br/> Úprava uloženia hlavne v amatérskych podmienkach sa robieva šmirgľom najprv 80 potom 180-kou zafixovanou na cca 25 cm rúrke resp guľatine majúcej priemer o cca 1 mm menší ako je priemer hlavne;treba odobrať dostatočné množstvo dreva aby zostalo miesto i na dôkladnú impregnáciu !!!
<br/> Z vlastnej skúsenosti doporučujem ešte spraviť dôkladnú kontrolu pažby na trhliny v kritických miestach pri jej miernom napružení .
<br/> Amatérska &quot;skúška&quot; opotrebovania ústia hlavne sa robí meraním vzdialenosti medzi nábojnicou a hlavňou pri pokuse o zasunutie kompletného náboja do ústia ,aby sa však videl rozdiel musel by byť zaznamenaný počiatočný stav i použité strelivo.;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56217 od MieN
Odpoveď od MieN na tému Problém s rozptylom
Tak to ma nenapadlo s tým kåzaním, kåzanie to určite umožňuje, ale bez skrutky tam nie je žiadny kontakt s hlavňou a tak je úplne plávajúca, mám dojem, že ten rozptyl bol bez skrutky o málo lepší, ale rozdiel bol minimálny, takže tá skrutka tam asi veľmi nevadí a uvedomil som si, že je tam z fabriky a zrejme poloha jej umiestnenia bola vybraná s ohľadom na minimálny vplyv na kmitanie. No už som volal s p. Jurčom a jeho synom, výmena hlavne českej 400 a LW 550 eur ( kompletne aj s počiernením), je mi jasné, že ma budú asi tlačiť do výmeny. Len sa mi nechce nejak uveriť, že tá hlaveň je odrazu zlá, aj Jurčo neverí, že odrazu odíde, mala by postupne, ako sa opotrebúva vývrt
<br/>, ja však nestrieľam tisícky nábojov. Spominal ešte výduť hlavne, dá sa laicky odskúšať tesným ťažko idúcim vyterákom, ktorý v mieste výdute by mal ísť ľahšie pretlačiť, nič také som ale nezistil.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56220 od dusab
Odpoveď od dusab na tému Problém s rozptylom
No na skusku toho &quot;vydutia&quot; by som sa isto nespoliehal...neviem kto by si trufol ti odporucit vymenu hlavne na zaklade nejakeho testu s tesnym vyterakom... Neviem co tu spekulujes, ale treba to proste odniest k dobremu puskarovi, nechat skontrolovat vyvrt a ustie a hotovo. On ti uz povie, ked to prekalibruje ci je to zrele na vymenu alebp nie. Este je tu jeden test pre laikov a to zasunutie naboja - strely celoplasta (alebo poloplasta, nie so striznou hranou!) do ustia. Mierne na to pritlacis a trochu pootocis. Hrany draziek zanechaju na strele 3 male stopy (podla toho, kolko drazkova je hlaven). Ak su relativne rovnake (myslim dlzka, hrubka, v rovnakej rovine), vyzera ze je vyvrt v poriadku, ak nie mas o dovod viac ist s tym k puskarovi. Ale na to sa tiez moc nespoliehaj, to je len pomocka.
<br/>Ta skrutka co drzi remen...tou sa tiez nezapodievaj, lebo pokial je v klznom kovovom puzdre tak nema vplyv na presnot takmer ziadnu.
<br/>K tomu sa uz neda viac nic poradit co tu bolo napisane.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56222 od MieN
Odpoveď od MieN na tému Problém s rozptylom
Skúsim ešte prehodiť pažbu z inej ZKK a vystreliť pár rán, či v tej mojej nie je nejaká skrytá vada. Dám vedieť výsledok. Ak sa nič nezmení, pôjdem k puškárovi. Vďaka za vaše reakcie, názory a rady. Ak by vás niečo ešte napadlo, ťuknite do počítača.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56223 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Problém s rozptylom
Asi máš tu flintu rád, ale dať 550 jurošíkov za výmenu hlavne aj keď kvalitnej a profi odvedenú prácu, to by som kúpil novú zbraň. Vlastne je to polovica slušnej guľovnice - povedzme Mannlicher aj keď v plaste ale nový. A verím že máš s tým starosti, aj mňa by to sra... V podstate ten rozptyl je fakt hrozný, ale pozri, blížia sa vianoce, neviem či si ženatý, ale každá manželka sa poteší novej flinte doma. Tak pouvažuj.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56224 od lanus
Odpoveď od lanus na tému Problém s rozptylom
dusab - Tri spojovacie skrutky mali ZKK-čky vyrábané v prvom polčase výroby;tieto mali aj sklopný cieľnik, diopter a predná úpinka remeňa bola na hlavni .Neskôr už diopter nemali ale sklopný cieľnik ešte áno ;v posledných rokoch výroby boli bez dioptra aj sklopného cieľnika. ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56225 od dusab
Odpoveď od dusab na tému Problém s rozptylom
lanus - neviem presne aky je system uchytenia remena na hlavni u ZKK. Ale u ZG je to v takej klznej kolajnicke, ktora zphladnuje, resp. koriguje pripadny problem s nahrievanim hlavne.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56228 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Problém s rozptylom
...nuz tak pan doktor...pri danom kalibri sa head spacing nachadza prave na krcku/kuzeli nabojnice!:x...takze ked je komora vyslahana, a hlavne smerom do zadu naboj pada prilis hlboko do komory, takze by som povedal ze je tu problem s head spacing....cize moze plavat cim sa to moze prejavit v nepresnosti, avsak o co by som sa viacej obaval je fakt ze naboj nie je v plnosti podporeny/ udrzany v komore , popri com sa tu zvysi tlak, ktory moze roztrhnut nabojnicu, alebo horsie....inak dobry postreh hoci aj .....Stefan sa nenasrsi...Belson povedal , tak Belson povedal, hoci aj ked kravinu, aj ked sa Stefan nepital:-)))

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.148 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 178 návštevníkov a žiadni členovia on-line