Problém s rozptylom

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56255 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému Problém s rozptylom
stefan49, znovu mam pocit,ze nevies o com je rec a zbytocne tahas diskusiu nespravnym smerom.....ale pre istotu sa spytam: Rozoznavas a chapes rozdiel medzi pojmami PRECHODOVY a DOSADACI KUZEL???
<br/>
<br/>Ak ano,tak potom nechapem naco sem pises tieto nepatricne poznamky...?!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56256 od skeet
Odpoveď od skeet na tému Problém s rozptylom
Zbraň s vyšľahaným dosadacím kužeľom som ešte zatiaľ nevidel.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56257 od skeet
Odpoveď od skeet na tému Problém s rozptylom
prepac predosly prispevok----chcel som skopirovat Stefanovu odpoved, myslim si ze to co si si precital bolo asi citovane Belsona. Nikde tu nevidim ze Stefan sa bavil o kuzeloch, ale o vyslahanej komore....tak prestante blbnut s utokmi ktore tu nemaju vyznam!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 6 mesiacmi #56259 od MieN
Odpoveď od MieN na tému Problém s rozptylom
Nebol som cez víkend pri počítači, bol som na ruji, takže až teraz reagujem. Chlapi, prosím o kľudnejšie reakcie. Asi by bolo najskôr ujednotiť chápanie a používanie jednotlivých pojmov. Laicky uzymykacia vôľa je asi v pohode, uzamknutie záveru ide s nábojnicou a aj bez dosť ztuha ( badateľne tuhšie u H-mantel), vystrelené nábojnice nie sú deformované, ani zápalky nie sú pohnuté. Konkrétne tejto flinty sa zbaviť ľahko nechcem, zvykol som si na ňu, hovoril som, je to fajnová puštička, trochu vylepšená a skrášlená, radšej ak posúdi dostatočnú kvalitu &quot;zadku&quot; puškár, vymením hlaveň, ak nebude inej možnosti. Vyšľahanosť nábehového kužeľa neviem posúdiť. V každom prípade ďakujem vám za aktivitu, už aj tak som si dosť rozšíril obzor, pokračujte ale ďalej v diskusii, ak ešte je o čom. Ešte poriadne pobzerám čo sa dá, v priebehu týždňa vymením a odskúšam s druhou pažbou a ak na niečo medzitým prídem, napíšem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 6 mesiacmi #56262 od belson
Odpoveď od belson na tému Problém s rozptylom
MieN:
<br/>Chápanie a používanie jednotlivých pojmov je v dobrej odbornej literatúre (ako v slovenskej/českej, tak aj v anglosaskej) jednoznačné, dokonca je zakotvené v technických normách. Ostatné je už len na vyspelosti a sebakritickosti diskutérov.
<br/>Žiadna plodná diskusia už asi nehrozí, zdá sa, že všetky vyslovené domnienky môže potvrdiť/vyvrátiť len kvalifikovaný puškár. Keďže to asi bude časovo náročná vec, pokiaľ to bude profík čo sa tým živí, asi to nebude mať veľký význam. Ináč povedané, asi sa to finančne veľmi nevyplatí. Ale to ti tu už ktosi tuším napísal.
<br/>
<br/>skeet:
<br/>Ak si myslíš, že keď štefan nespomínal kužele, tak tie s touto debatou nijak nesúvisia, mal by si si nájsť na svoju angažovanosť v diskusiách nejakú menej náročnú tému. Aj tam sa isto nájde priestor pre tvoje pacifikačné prejavy voči &quot;blbnutiu s útokmi&quot;.
<br/>
<br/>lanus:
<br/>Možno si prehliadol moju poznámku, že je to vec názoru a ako taký som ho vyslovil. Z technického hľadiska nevidím dôvod na jeho revíziu a ten tvoj ti nemienim vyvracať. V súvislosti s tým ti za metodický návod ďakujem, ale &quot;škoda na benzín&quot;. Nábojové komory som už nejaké povyrábal, aj poodlieval. Moje komorové výstružníky majú aj pevné, aj otočné (výmenné) vodiace tŕne (piloty). Slovo koncentricita (súososť) je rovnako kľúčové aj pri zahåbovaní ústia, opakujem svoj názor, akákoľvek nepresnosť pri práci sa dramatickejšie prejaví pri zahåbovaní ústia hlavne, ako pri jej skracovaní. Skracoval som už aj bez použitia sústruhu a výsledok bol OK. Moja ručná fréza na opracovanie ústia má piloty výmenné, takže môžem si ich vyrobiť ako tesné (a ako dlhé) chcem. Ale je zbytočné to preháňať, priložené fabrické stačili.
<br/>
<br/>So štefanovými reakciami sa zaoberať už nemienim, ibaže by v tých nezmysloch pokračoval, tak si ešte prípadne potom nejak zacvičím. :) Škoda, že nepostrehol v mojej úplne prvej reakcii naňho môj mierumilovný tón. Mám na to aj vysvetlenie, ale nebudem ho tu &quot;pre pokoj zbraní&quot; teraz rozvádzať. 8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 6 mesiacmi #56263 od MieN
Odpoveď od MieN na tému Problém s rozptylom
Súhlas Belson, nemyslel som odbornú literatúru a normy, ale diskutujúcich, každý, kto sa zapája, by mal teda dobre pouvažovať, čo napíše, na druhej strane nie každý je schopný úplne exaktne a presne formulovať svoju myšlienku z rôznych dôvodov. Myslím si, že to ale neznamená, že by nemal vysloviť svoj možno prínosný názor, aj keď menej presne formulovaný. Na fóre je viacero ľudí, ktorí dokážu diskusiu usmerniť správnym spôsobom z akéhokoľvek hľadiska ( z technického je to často potrebné, diskutujú zväčša laici, nie profíci ), záleží však samozrejme aj na forme a samozrejme na povahách diskutujúcich a najmä schopnosti prijať alebo aspoň rešpektovať iný názor, najmä ak je aspoň trochu podložený nejakou objektívnou skutočnosťou. Je škoda, ža sa dosť často diskusia skåzne do konfrontácie, čo spôsobuje určite jej ochudobnenie a predčasné ukončenie ( tým nemyslím túto).8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 6 mesiacmi #56428 od lanus
Odpoveď od lanus na tému Problém s rozptylom
MieN - bolo by zaujímavé vedieť ako si s riešením predmetného problému pokročil .:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 6 mesiacmi #56445 od MieN
Odpoveď od MieN na tému Problém s rozptylom
Lanus - dosť ma to štve, ale žiaľ som teraz tak šialene zaneprázdnený, že nemám čas ani chodiť do lesa, už som z toho pomaly na nervy... :[ Samozrejme, hneď ako to bude možné, tak urobím, čo som spomínal naposledy a samozrejme dám vedieť. Skôr ako o také dva týždne to ale asi nestihnem.:-o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 5 mesiacmi #56539 od Lubo1
Odpoveď od Lubo1 na tému Problém s rozptylom
Ja som tiez dnes riesil podobny problem s rozptylom. ;/ Po vystrielani 16 nabojov S&amp;B 11,7g v 308 win. a preskusani na strekivo Lapua vzislo, ze nazvat ceske strelivo smetim, je urazka pre smetie.:{ Rozptyl na 100m pri novom S&amp;B bol bez problemov 10hore, 10 dole. Skoda klikania. Zaujimave, Lapua sla diera do diery. Ale starsie ceske to do tych 3cm zvladli. Ale teraz je aj PP uz daleko pred S&amp;B. Skoda. Bratia Cesi uz asi na SLovensko vozia 25triedu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 5 mesiacmi #56540 od Lubo1
Odpoveď od Lubo1 na tému Problém s rozptylom
Este dodam, ze to bolo so SAUER202 HL, optika Vixen 8x56

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 5 mesiacmi #56542 od lanus
Odpoveď od lanus na tému Problém s rozptylom
lubo1 - Akú si použil Lapuu ? a kde si ju kúpil ? :x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 5 mesiacmi #56546 od MieN
Odpoveď od MieN na tému Problém s rozptylom
Tak som bol v nedeľu skúsiť postrieľať s inou pažbou. Fúkal mierny vietor zo zadu a málo z sprava, tak z 5 hod., boli asi 4 stupne Celzia, pod mrakom, strelivo Geco TM 12,0 g . Po každej rane som prebehol niekoľkokráť vývrt vyterákom a nechal som vychladnúť hlaveň cca 5-8 min. Prvé dve rany s rozptylom cca 2,5 cm. Potom ďalšia v horizont. rovine doľava cca 8 cm, ďalšia od nej cca 2,6 cm, takže dve dvojice cca 2,5 cm v horizont. rovine od seba cca 8cm. Nasledovala výmena pažby za moju a prečistenie a vychladnutie hlavne. Prvá rana cca 1 cm od prvej rany s tou druhou pažbou. Druhá a tretia pod ňou cca 6cm s rozptylom cca 3cm. Nasledoval posun kríža, rana, druhá 2-3 cm vyššie a cca7-8 cm vpravo, mierna korekcia kríža, ďalšia cca tri cm na 5 hod. od poslednej a posledná mierna korekcia kríža. Zbraň je iba pre prípad núdze nastrelená a použiteľná ako-tak pre spoločnú poľovačku, ale s najväčšou pravdepodobnosťou sa s ňou nebude poľovať. Rozptyl streľby iná pažba v podstate nezmenila, o málo sa zrejme zmenšil rozptyl čistením vývrtu a vychladnutím hlavne. Je definitívne potrebná návšteva puškára. Ak viete, poraďte ešte prosím prípadne niekoho, kto má potrebné prístroje na premeranie vývrtu a prípadnú odbornú opravu ústia a kto ma nebude prípadne za účelom vidiny maximalizácie zisku tlačiť za každú cenu do výmeny hlavne najlepšie z okruhu BB až KE.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 5 mesiacmi #56549 od Lubo1
Odpoveď od Lubo1 na tému Problém s rozptylom
Silver Jacket Scenar 10,85g HPBT .308W

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 5 mesiacmi #56647 od eso
Odpoveď od eso na tému Problém s rozptylom
Mne je zvláštne, že máš dva páry zásahov do 2,5cm a rozdiel je 6-8cm. Nečítal som celú debatu, ale strielaš zo stojana??? Skús zo stojana a nedrž vôbec zbraň, iba s napináčikom bez pevného uchopenia zbrane. Nejde mi do hlavy, že by bola vadná hlaveň....dva zásahy dobré....prestávka, hlaveň studená....dva zásahy dobré ale posunuté..... Kua, keď je zlá hlaveň, tak to bude rozhadzovať každú ranu inam....nie po dve..... To je buď v puškohľade, alebo v tebe....Toť môj názor. Nie som začiatočník....
<br/>Mám skúsenosť, že čím dlhšie sa človek snaží doťahovať nastavenie kríža...s každou ďalšou ranou je to viac a viac divoké...už ani nevieš čo a kde máš krútiť....
<br/>Osobne nastrelujem tak, že zo stojana sa snažím dotiahnuť zásam tam kde má byť, ak to ide bez držania zbrane, aby som eliminoval chybu strelca.... Potom si to odskúšam bez stojana ja, prípadná korekcia a hotovo....Valiť 20 nábojov, aký to má rozptyl....nehnevaj sa na mňa......
<br/>Ruku na srdce...Keď si zoberieš špičkovo odskúšanú a overenú guľovnicu väčšieho kalibru s perfektnou muníciou a ty strelíš 10-15 rán či s prestávkami či bez.... rozptyl sa dostaví....a nebude to v zbrani
<br/>
<br/>:x:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 5 mesiacmi #56735 od Lubo1
Odpoveď od Lubo1 na tému Problém s rozptylom
Mám skúsenosť, že čím dlhšie sa človek snaží doťahovať nastavenie kríža...s každou ďalšou ranou je to viac a viac divoké...už ani nevieš čo a kde máš krútiť....
<br/>
<br/>Sveta pravda;/. Ja som tiez pustil dvadsat. Potom som to dal do stojana a stacili styri /2+2/

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 5 mesiacmi #56756 od MieN
Odpoveď od MieN na tému Problém s rozptylom
Eso, mal by si si prečítať vlákno od začiatku. Samozrejme som používal vždy nastreľovací stojan. Zbrane si zásadne nastreľujem sám ( už 20 rokov );). Áno, ten rozptyl je zvláštny a aj mne napadlo, že by ho malo spôsobovať skôr napr. nedotiahnutá montáž alebo pažba, prípadne puškohľad a nie hlaveň. Ono to ale zrejme nie je tak, pretože spomenuté príčiny môžem v podstate vylúčiť. Jeden môj známy, ktorý dosť so zbraňami narába v zmysle ich úprav-opráv ( drobných) tvrdí, že také isté problémy mu spôsobovalo poškodenie ústia, ktoré odstránil zafrézovaním. Momentálne sa aj ja prikláňam k tejto príčine.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 5 mesiacmi #56757 od kuzmican
Odpoveď od kuzmican na tému Problém s rozptylom
skús vymeniť montáž , mal som taký istý problém a pomohla výmena montáže

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 5 mesiacmi #56759 od eso
Odpoveď od eso na tému Problém s rozptylom
ešte otázka, zo stojana strialaš tak, že držíš zbraň??? Alebo na voľno....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 5 mesiacmi #56760 od MieN
Odpoveď od MieN na tému Problém s rozptylom
Strieľal som a strieľam pri nastreľovaní vždy zo stojana, neprilícoval som, z tohto typu stojana to nie je možné, teda asi na voľno, ak si to tak myslel, išlo mi len o zistenie rozptylu ... A vystrelil som pri riešení tohto problému nie 20 ale možno 140 nábojov, strieľal som totiž série ( väčšinou 3-4 výstrely) po každej zmene (nastavení, zložení a založení nejakého člena - pažba,montáž,puškohľad), k tomu množstvu prispelo aj to, že som strieľal viac druhov nábojov a myslím, že to aj tak malo byť, ak chceš mať aspoň aké také objektívne výsledky. O doťahovanie kríža na ranu vôbec nešlo, to je malina, ak puška dobre strieľa s malým rozptylom a strelivo je kvalitné s tiež malým rozptylom, jej základné nastrelenie je povedzme o dvoch ranách, samozrejme, presné ( podľa daných možností) nastrelenie (a tak by to malo byť vždy) sa dosiahne prácou so stredným zásahom série ( aspoň 2-3 rany). A každá rana, prípadne séria by sa mala strieľať z vychladnutej a vyčistenej hlavne ( pretože aj na zver je prvá rana z chladnej a predpokladám vyčistenej hlavne).

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 4 mesiacmi #57218 od skorvanek
Odpoveď od skorvanek na tému Problém s rozptylom
Vážení kolega (ovia ).Všetkým , ktorí ste sa zapojili do tejto debaty vám srdečne ďakujem,nakoľko mám ten istý problém, len s tým malinkým rozdielom,že mi aj 1x roztrhlo nábojnicu.Flinta je srdcovka,celopažba , 55 cm...
<br/>Po viacnásobnom prečítaní debaty,som sa rozhodol k prehlbeniu ústia, len poradte komu to dať urobiť,ide mi o kvalitu úkonu.
<br/>Tak ako lanusa aj mňa veľmi zaujíma,ako si to vyriešil.Ak ti to nerobí problémy ozvi sa mi.
<br/>0903 133718, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.082 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 399 návštevníkov a žiadni členovia on-line