Problém s rozptylom

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56230 od MieN
Odpoveď od MieN na tému Problém s rozptylom
Akela máš pravdu, 550 za výmenu je strašne veľa a to nechcem mieridlá, to je fakt, v takom prípade, ak uvažujem čisto ekonomicky, výhodnejšie je kúpiť novú (napr. v pondelok som mal v jednom poľovníctve v ruke zrejme zánovnú alebo novú Rem 700 SPS 30-06 s osadenou montážou za 640,- , Rem 700 sa mi začína celkom pozdávať, ale skôr tie špecifickejšie modely ( XHR,XCR,VTR)). Tej ZKK sa ale zbaviť nechcem, je to fajnová flinta po technickej aj materiálovej stránke, mal som CZ 537, ta sa na ňu ani zďaleka nechytala po každej stránke. Tá moja je rok výroby 1968, má diopter aj sklopný cieľnik, úchyt remeňa je na hlavni, tretia skrutka okrem tých na puzdre záveru
<br/>pridržiava iba predpažbie a zaskrutkuje sa cez predpažbie do pohyblivého hranolčeka, ktorý sa môže kåzať po koľajničkách navarených na hlaveň, všetko je schované vo vybraní predpažbia, neslúži teda na uchytenie remeňa. A s tým rokom 1958 môžeš mať teoreticky pravdu, pretože práve niekedy v tom období končili so ZG 47 a začínali so ZKK, aj keď som tuším videl ZG s rokom výroby ( alebo skôr s rokom prvej tlakovky)
<br/>1960. Naozaj ma to dosť štve, tá flinta strieľala super a odrazu ide zle. Ľahko sa jej ale určite nezbavím. Ak už bude nutné meniť hlaveň ( verím, že nie, že je problém v niečom inom, aj keď u starších osmičiek býval často problém s hlavňou kvôli používaniu streliva z vojny, ktoré malo korozívnu zápalku a hlavne bývali často od toho poškodené, dodnes poznám zopár ľudí, ktorí to strelivo ešte majú a strieľajú), česká hlaveň, aj keď presnosťou nie sú zlé, je poslednou možnosťou kvôli kvalite materiálu, musím vysondovať, či sa náhodou nedá získať hlavňovina z Holíc , ktorá by mala byť od Bergary Barrels, pokiaľ sa niečo nezmenilo. zatiaľ je však málo info o ich M98 a teda aj o hlavniach, ktoré by mali byť od Bergary. Uvidíme. nechcem to zbytočne naháňať, poľovať mám čím. Štefan, vystrelené nábojnice nie sú nijak deformované, nepremeriaval som ich síce, ale voľným okom som rozdiely s nevystrelenými nezistil. Akurát čo som zistil, že iba pri H-manteli ( náboj je najdlhší v porovnaní s ostatnými) išiel záver dovrieť o niečo ťažšie ako u ktoréhokoľvek iného streliva, ktoré som použil, neviem prečo, či je dlhší náboj ako treba pre danú komoru, alebo je nejaký uhol iný, ešte sa s tým trochu pohrám, uvidím, či niečo objavím. Na presnosť streľby to ale na začiatku evidentne volyv nemalo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56231 od kolesart
Odpoveď od kolesart na tému Problém s rozptylom
Mien - pomohlo by keby si napisal ake si mal tie rozptyly: vyskovy - stranovy - do kriza.... Pokial nie su zaverove ozuby vyslovene v riti tak na paranormalne javy neverim pretoze aj vzhladom na vek zbrane ked je logicke ze ustie a nabeh budu v urcitej miere opotrebovane sa nemoze tak rapidne zo dna na den zmenit rozptyl.
<br/> Inak si tie veci neviem vysvetlit a bez urazky to vyzera tak ze sa ti tie prve &quot;dobre&quot; nastrely len vydarili (2-3rany? kolko si ich dal?) Druha &quot;primitivna&quot; otazka ktorou sa ta nechcem dotknut je ci mas montaz nasadenu a dotiahnutu (aj optiku v kruzkoch) spravne a pevne. Len jeden taky pripad totozny s tvojim som v zivote zazil, som myslel ze dotycny mi jednu prij...be ked som sa ho na to opytal ale odrazu vsetko bavilo jak ma.
<br/>Posli detailne foto zbrane s montazou.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56233 od lanus
Odpoveď od lanus na tému Problém s rozptylom

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56235 od MieN
Odpoveď od MieN na tému Problém s rozptylom
Zjavne sa dačo stalo, lebo predtým som flintu nastreľoval a bol som si aj viackrát zastrieľať do terča, vždy tam bol aj kamoš s veľmi zachovalou Z - kou tiež 8x57JS a
<br/>strieľali zhruba rovnako, vtedy som strieľal S&amp;B s rozptylom cca 8-9 cm, Igman o niečo lepšie 5-7 cm, on tak isto, všetko na 100 m ( používam pomerne dobrú nastreľ. stolicu), čo si myslím bolo zodpovedajúce kvalite a rozptylu streliva. Potom som kúpil H mantel a išiel nastreliť. Prvá rana išla vľavo hore o cca 15 cm od zámer. bodu. Korigoval som zámerný bod, 1 rana, ďalšia korekcia a nasledovali 3 rany do trojuholníka - stredný zásah cca 4 cm nad zámerný a 1cm vpravo s rozptylom do MOA. Nasledovala 1 rana skúška ako ide S&amp;B ( cca 6-7 cm pod H-mantel a potom 1 rana Igman cca 5-6cm pod H -mantel, všetko takmer vo vertikálnej priamke (aj keď to pri ich rozptyle bola viacmenej náhoda, že to tak išlo)) , spokojný som odišiel. Ďalšie udalosti som už popísal v predch. príspevkoch. Dotiahnutie všetkých skrutiek, možný posun optiky a montáže a všetko, čo ma napadlo, som x-krát kontroloval, posledne snáď po každej rane, dúfam, že som overil všetko, čo bolo treba a nič mi neušlo. Tá Z-ka strieľa stále tak, ako predtým, v neďeľu sme na nej zastreľovali MEOPRO.
<br/> Rozptyly boli doteraz v podstate rovnaké do všetkých smerov, posledne séria 5 rán Geco bol trošku iný rozptyl cca 9-10 cm vodorovne a 4 cm vertikálne šikmo zľava doprava nahor v takej trochu rozhádzanej priamke. Neviem, či je to na niečo dobré, ale všimol som si, že dosť často ( väčšinou som strieľal série troch rán) boli dve rany dosť blízko vedľa seba (2-3 cm) a tretia hodne mimo. Všetko zopakujem ešte raz už asi posledný krát s inou pažbou od kamoša, ktorému to vraj strieľa dobre a dám si na všetko pozor. Uvidíme, čo sa stane. Budem strieľať Geco, ktoré by malo byť relatívne presné, ja som to žiaľ nestihol overiť. Neviem, či z fota niečo zistíš, ale skúsim poslať, možno to pár dní potrvá, daj mailovú adresu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56236 od kolesart
Odpoveď od kolesart na tému Problém s rozptylom
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. podla toho co si pisal sa priznam ze nemam sajnu co je problem. Ked pojdes nastrelovat znovu s novou pazbou podotahuj vsetko co ma srubi do krvi (na normovane utahov. momenty sa vyser) a ak ani to nepomoze tak bohuzial jedine vymenit lauf inak to nevidim. To ze je hlaven z kvalit. komunist. materialu ti je v tomto pripade nanic, zbran s tymto rozptylom je "nepouzitelna"

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56237 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému Problém s rozptylom
Je velmi pravdepodobne,ze ak je vsetko okolo v poriadku (montaz,optika atd....),tak je jednoducho vydraty lauf. To,ze to &quot;prestane&quot; strielat sa deje v drvivej vacsine pripadov velmi nahle, nebyva to plynuly, postupny prechod. Najlacnejsia operacia je nechat puskara (po odmerani kalibrom), aby odrezal nejakych 5-6cm z hlavne, urobil nove ustie a vyskusat. Ak pomohlo, voila, flinta bude dobra. Ak nie, kup si druhu a do sucasnej budes potrebovat novu hlaven. Alebo to vycapis na stenu ako dekoraciu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56239 od kolesart
Odpoveď od kolesart na tému Problém s rozptylom
hmmm vacsina obce si mysli ze najskor odchadza ustie ale ono je to tak ze vacsiou nabeh. kuzel a tu na slovensku osobne nepoznam puskara co by dokazal skratit komoru a presustruzit nabeh pricom myslim ze to je operacia neumerna kupe noveho laufu cize nahovno jedine co viem tak sa to oplati u BRspecialov

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56240 od MieN
Odpoveď od MieN na tému Problém s rozptylom
Práveže Jurčo (puškár z L. Hrádku ) tvrdí, že bežným opotrebovaním dochádza k pomalému zhoršovaniu rozptylu, náhle zhoršenie by malo byť spôsobené niečím iným ( najmä poškodenie ústia, záver, pažba, ...), nejakou skokovou zmenou niečoho, tomu som náchylný veriť aj ja, má to logiku. Odskúšam to, čo som písal, uvidím výsledok a ak sa nič nezmení, idem k puškárovi merať lauf a hľadať príčinu. Prečo až 5-6 cm by mal rezať? Vždy som si myslel, že repas ústia väčšinou stačí urobiť po odfrézovaní jeho menšej časti na začiatku a už to by malo výrazne pomôcť, ak je ústie mechanicky poškodené, mechanické poškodenie ústia nebýva 5-6 cm hlboké, skôr je plytké, hlboké by mohlo byť snáď iba ak od oceľového vyteráka pri čistení od ústia.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56241 od lanus
Odpoveď od lanus na tému Problém s rozptylom
MienN - ak sa jedná len o problém ústia nič netreba rezať ani frézovať ,stačí len súmerne zahåbiť ! ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56242 od MieN
Odpoveď od MieN na tému Problém s rozptylom
Bodaj by to tak bolo!:-o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56243 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému Problém s rozptylom
Na BR specialy sa mozeme v tomto pripade vyprdnut. Hovorime o flinte za par supov. Mal som v ruke dost roznych flint od trojakov az po opakovacky, ktore mali komoru s nabehom v slusnom stave, ale ustie ako Rumcajsova zaludovka - bez vyvrtu, pripadne s jednou drazkou.:) Riesenie jednoduche,ak je &quot;zadok&quot; ako tak OK,tak skratit lauf a vybavene....vid nizsie.
<br/>MieN nerob si z toho zbytocne hlavu, zmier sa s tym,ze kver je v prdeli a treba to nejako riesit. &quot;Nejako&quot; ma viacero podob, hlavne co sa tyka nakladov. Budes mudrejsi po navsteve puskara....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56244 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Problém s rozptylom
...ak ma s problemy s komorou, hlaven sa musi stiahnut, urobi sa vyvrt komory-obycajne to potrebuje len par tisicin-ked sa hlaven nasadza naspet musi sa dotiahnut , a samozrajme pred tym prdlzit zavit. Na pokracovanie sa musi upravit doraz zaveru.
<br/>Takaze , ked uz mas hlaven vybrany , tak by bolo najlepsie do toho dat novu ruru. Mne to minuly rok opravoval zbrojar -cize len prehlboval komoru-na Zetke a zbran striela ako nova.Tieto zakroky su len o peniazoch. Vyvrt bude urcite lacnejsi nez nova hlaven....samozrejme ak mas na to schopneho zbrojara

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56245 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Problém s rozptylom
....ked to tak citam, ten rozptyl neni az tak drasticky, mam taky dojem ze by to mohlo byt v strelive, sku si prebit naboje a predlz dlzku naboja tak, abu sa strela takmer dotykala drazok a vyskusaj...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56246 od kolesart
Odpoveď od kolesart na tému Problém s rozptylom
lovec1 citaj prosim v klude a poriadne

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56247 od lovec_1
Odpoveď od lovec_1 na tému Problém s rozptylom
co konkretne?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 7 mesiacmi #56248 od Lubo1
Odpoveď od Lubo1 na tému Problém s rozptylom
Je tu este jedno velmi jednoduch riesenie, pretoze este vystrelis 2 krabicky a uz si ju prestriela. Predaj /odloz/ a kup nieco nove. Tu skutocne nie je co riesit a rostovat si hlavu pri takejto zbrani /bez urazky/ Alebo si ju odloz do skrine. Neviem si predstavit polovanie so zbranou, ktrora je uz za horizontom. Nehovorim o znacke, ale o stave. Odrezes, vystrelis 20ran a mozno ti prave pri zivotnej trofeji urobi zase 9 cm. Napr. u vlka je to dost ;/. A davt do ZKK novu hlaven, no pri nejakej gulovnici z Ferlachu si to viem predstavit, ale tu je to ako davat do starej skodovky agregat z Fabie. Das novu hlaven, ale puzdro je uz stare, zaver volnejsi, no tvoje rozhodnutie. Ja by som to neriesil. Ako technicky problem je to zaujimave, ale polovat by som uz s nou urcite nepoloval.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 6 mesiacmi #56249 od belson
Odpoveď od belson na tému Problém s rozptylom
stefan49 17. septembra o 1:59
<br/>:] :] :]
<br/>
<br/>&quot;...nuz tak pan doktor...pri danom kalibri sa head spacing nachadza prave na krcku/kuzeli nabojnice!&quot;
<br/>
<br/>1. Headspace je v tomto prípade uzamykacia vôľa vymedzená dosadacím kužeľom nábojovej komory. Žiaden krčok s tým nič nemá a už vôbec nie prechodový kužeľ, ktorý býva časom vyšľahaný. Vyšľahanie prechodového kužeľa, ktoré je po určitom čase používania zbrane dosť bežné, sa môže a nemusí prejaviť na vlastnostiach zbrane (rozptyl). Záleží od viacerých okolností, akými sú rozsah vyšľahania, jeho symetria, predošlý &quot;free bore&quot; a pod. Ak sú vyrobená nábojová komora zbrane a používané nábojnice v slušných toleranciách, k vyšľahaniu zadnej časti krčka nemôže dôjsť len tak (a už vôbec nie dosadacieho kužeľa), lebo nábojnica sa v okamihu výstrelu na chvíľu &quot;nafúkne&quot; a priestor nábojovej komory (aj krčka) sa vytesní. Zbraň s vyšľahaným dosadacím kužeľom som ešte zatiaľ nevidel.
<br/>
<br/>2. Po prestrúžení nábojovej komory (obvyklým dôvodom je vyšľahanie prechodového kužeľa), dochádza k jej malému posunutiu dopredu a samozrejmým nasledovným úkonom je vymedzenie uzamykacej vôle (to je ten headspacing). Robí sa to pomocou špeciálnych mierok GO, NO/GO. Za prípustný sa pokladá headspace 0,1mm. Ak je nábojnica uzamknutá s relevantne väčšou hodnotou, môže strieľať kúsky zápalky strelcovi do ksichtu (riešil som už aj taký prípad).
<br/>
<br/>Ešte poznámka:
<br/>To titulovanie si autor azda mohol odpustiť. Žiadny doktorský nemám, hoci nejaký ten inžiniersky by sa našiel. Ale čo by mohlo byť v danom prípade pri vzdelaní podstatnejšie je to, že okrem výučného listu z Uherského Brodu sa teším aj z diplomu &quot;GUNSMITH&quot; získaného na jednej štátom akreditovanej pensylvánskej škole. Takže žiadne terminologické (ani odborné) pindy tu nemusí nikto na mne skúšať ani v angličtine.
<br/>
<br/>
<br/>stefan49 17. septembra o 15:20
<br/>
<br/>&quot;...obycajne to potrebuje len par tisicin...&quot;
<br/>
<br/>Netreba brať doslovne, na SK meriame v milimetroch a to by bola nereálna hodnota. Americký puškár mu to zrejme povedal v palcoch a bolo to treba buď prerátať, alebo aspoň uviesť jednotku. Reálne ide väčšinou o desatiny mm.
<br/>
<br/>
<br/>Mien 17. septembra o 13:58
<br/>
<br/>&quot;Prečo až 5-6 cm by mal rezať? Vždy som si myslel, že repas ústia väčšinou stačí urobiť po odfrézovaní jeho menšej časti na začiatku a už to by malo výrazne pomôcť, ak je ústie mechanicky poškodené, mechanické poškodenie ústia nebýva 5-6 cm hlboké, skôr je plytké...&quot;
<br/>
<br/>Hlaveň sa skracuje obvykle o minimálne päťnásobok priemeru vývrtu nie kvôli mechanickému poškodeniu, ale kvôli tomu, že vplyvom reakcie plameňa výšľahu a vzdušného kyslíka v oblasti ústia hlavne dochádza k nadmernému opotrebovaniu vývrtu.
<br/>
<br/>
<br/>lanus 17. septembra o 14:11
<br/>
<br/>&quot;MienN - ak sa jedná len o problém ústia nič netreba rezať ani frézovať ,stačí len súmerne zahåbiť ! &quot;
<br/>
<br/>lanus, ja uprednostňujem skrátenie a opracovanie ústia. Malé nepresnosti v nesymetrii a nekoncetricite sa podľa mňa negatívnejšie prejavia pri zahlbovaní ako pri opracovaní ústia. Mám na mysli oblasť prechodovej balistiky - pôsobenie plynov predbiehajúcich strelu. Ale to je vec názoru...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 6 mesiacmi #56250 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Problém s rozptylom
... Vyšľahanie prechodového kužeľa, ktoré je po určitom čase používania zbrane dosť bežné, sa môže a nemusí prejaviť na vlastnostiach zbrane (rozptyl). sa môže a nemusí prejaviť na vlastnostiach zbrane (rozptyl)...
<br/>...Zbraň s vyšľahaným dosadacím kužeľom som ešte zatiaľ nevidel. ..

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 6 mesiacmi #56251 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Problém s rozptylom
...Pre boha , preco nepcitas po sebe:x? Ako vzdy opakujes a pises to iste co same, a len to roztahujes.....mas sa naozaj na com smiat...nasebe

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 13 rokmi 6 mesiacmi #56253 od lanus
Odpoveď od lanus na tému Problém s rozptylom
Belson - Zahlbovanie sa musí robiť s kvalitným nástrojom s dostatočne dlhým a &quot;tesným&quot; vodítkom;jeho výhodou je to,že sa môže robiť postupne resp.opakovane podľa potreby a ak sa dielo nepodarí ,odfakliť koniec hlavne sa predsa dá vždy .;) Výhodou zahlbovania je i to,že odpadá starosť s muškou ako aj so zmenou dåžky hlavne, to platí pravda len vtedy ak jej zmena dåžky nebola zámerným očakávaným sprievodným produktom .:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.130 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 142 návštevníkov a žiadni členovia on-line