Vábenie srncov - názory, skúsenosti, ale najmä návody a rady

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8618 od Radko
Priatelia, sú medzi vami poľovníci, ktorí majú s vábením skúsenosti a sú ochotný sa podeliť a poradiť ako na to? Pravdepodobne bude viac takých, ako ja. Zažil som už viac krát poľovačku s vábením, veľmi sa mi tento spôsob lovu páči, ale vlastné praktické skúsenosti nemám. Tento rok by som však ruju nechcel premeškať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8623 od DKo

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8624 od miso
www.myslivost.cz/media/clankyDetail.asp?...&IDR=&TypR=1
<br/>veľmi prehľadne a zrozumiteľne napísaný článok..skús ho prečítať,snáď ti pomôže;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8625 od milu
Kde sa da kupit nejaka dobrá vábnička?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8626 od cerebellum
Neviete nahodou, ci sa niekde na internete daju stiahnut hlasove prejavy zveri (napr. piskanie srny...)?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8628 od Taki
<div>&nbsp;</div>
<div><a href="/images/upload/Image/2006/forum/vabenie/vabenie.mpg" target="_blank">Vábenie 1</a></div>
<div>&nbsp;</div>
<div><a href="/images/upload/Image/2006/forum/vabenie/vabenie2.mpg" target="_blank">Vábenie 2&nbsp;</a></div>

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8637 od Radko
Vraj najlepsie robi Devana www.devana.sk ale nemam osobnu skusenost.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8638 od Radko
Ja som na internete nic nenasiel, ak teda neratam skvelu ukazku od Takiho (gratulujem Taki a dakujem :)) Ale spominana Devana ma v ponuke aj CD s hlasmi zveri www.devana.sk/index.php?act=2&kat=23&lang=1

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8640 od Radko
Dakujem za tip, naozaj obsazny clanok. Autorom je prave p. Mihalko - majitel Devany, tak sa da ocakavat, ze ma s vabenim skusenosti ;) Budem trenovat aby som si co najviac zvykol na rytmus a uz sa neviem dockat na skusku v lese :-p

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8641 od tibo
Nič nie je horšieho,ako netrpezlivé vypiskovanie,vytrubovanie po revíroch!
<br/>Z nácvikom treba začať skôr! Veď srnčia ruja už začala.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8642 od tibo
Ešte jedno prirovnanie:jelenia ruja u nás začína koncom augusta (podľa počasia).
<br/>Ak boh dá a pôjdem von,ak chcem byť čo najlepšie pripravený je najlepší čas oprášiť ručadlo a započúvaťsa do nahrávok.6-7 týždňov je veľa,alebo málo ?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8646 od miso
No ja som s vábením začínal asi takto. Istý čas som študoval všetko dostupné o vábení, počnúc článkami, návodmi či radami poľovníkov na fórach. Potom som si zakúpil prvú vábničku a k tomu aj audiokazetu-Rukovět myslivce-hlasy zveri a snažil sa napodobňovať pískanie rujnej srny. Po istom čase,keď som zaznamenal prvé pokroky som šiel na skúšku do revíru. Snažil som sa dodržať rady ako miesto,čas,smer vetra a pod. Už na druhú sériu pískaní mi pribehol asi na 8-10m mladý srnec. Chvílu sme na seba pozerali až ho to prestalo baviť a odbehol. Odvedy som skúšal vábiť mnohokrát,niekedy som bol úspešný inokedy nie. Podstatné je aby ťa počiatočné neúspechy neodradili. A hlavne treba byť trpezlvý zotrvať na mieste istý čas a nie meniť miesta lebo to si skôr zver zradíš. Mladé srnce sa dajú oklamať ľahko, no staršie sa vábia ťažšie. Raz som pozoroval ako starší srnec obchádzal do kruhu miesto kde som sedel až ma dostal &quot;do vetra&quot; a bäkaním odbehol. Záleží aj na zastúpení pohlaví srnčej zveri v revíri,ale aj či jej v revíri máte dostatok...8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8647 od mirek
Trošku histórie: Vábenie zvere sme zdedili od naších predkov, ktorí zver vábili preto aby sa ku nej resp. zver k lovcovi dostala čo najbližšie preto, že nemali také výkonné zbrane ako sú v súčasnej dobe. V súčasnej dobe, v dobe výkonných zbraní ked sa na zver strieľa na 100 m a viac u novodobých poľovníkov tento spôsob lovu vymizol. Ostal len u nadšencov. Mám aj ja pár skúsenností, úspechov a poznatkov. So skúsenosti viem, že srnec po zavábaní ako to opísal vo svojom článku MISO sa snaží dosťať do vetra aby nielen sluchom ale po vetre aj čuchom preveril prítomnosť svojej budúcej partnerky. Tiež mám skúsenosť, že srnca ktorého ste už raz privábili, dostal sa Vám do vetra, zradili ste ho, že nieste to čo očakával, už na vábničku nereagoval. Taktiež som zažil aj to, že v čase ruje som na diaľku videl ako srnec ( opoznaný už od apríla ) naháňa srnu ( srnec behá za srnou v čase ruje do osmičky ) ľahol si, aby si odýchol, srna sa pásla. Ako ma spozoroval, asi na 80 m sa postavil a išiel preveriť prítomnosť soka, ktorý sa mu nachádza v jeho rajóne..... mal 7 rokov a 103,70 bodu. Veľa trpezlivosti a úspechov pri vábaní prajem ! ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8648 od cerebellum
A ako je to s vábnickami? Pocul som, ze lepsie su plastove, pretoze drevene mozu navlhnut a menit zvuk, pripadne prasknut.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8650 od miso
Či plastové alebo drevené nad tým som sa nikdy nezamýšlaľ. Ja preferujem drevené,lebo drevo mi je sympatickejšie ako plast.Záleží ako sa o vábničku staráš,potom by nemala navlhnúť. Ak chceš kompromis,skús zohnať nejakú napr. z parohoviny.Skôr je dôležité aký jazýček má vábnička. Prvá, ktorú som si zakúpil mala jazýček kovový a aj keď som s ňou zažil úspechy po čase som skúsil vábiť s vábničkou s platovým jazýčkom a tá mala vernejší zvuk tak som pri nej ostal.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8651 od mirek
K téme vábničiek, výrobcov ako aj materiálového prevedenia je niekoľko. Ja mám vábničku od výrobcu Hubertus, prevedenie vonkajšok drevo a vnútro plast a jazýček kov, dá sa ladiť srna alebo srnča- mám to vyskúšané. Ostal som na hlase srny. Devana vyrába aj rohovinové. Ku kúpe sa obráť na Devanu tá vyrába rôzne vábničky čo do prevedenia ako aj materiálu. Taktiež aj kombinačne z jednej strany hlas srny No.2 srnča.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8652 od mirek
Ešte som zabudol je len na tebe ako budeš drvenú vábničku uskladňovať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8653 od Janos83
Ako už mirek poznamenal, dôležité je ako si kto bude vábničku uskladňovať a sa o ňu starať. Ja používam vábničky od Devany. Nosím ich v puzdre, takže žiadne zvlhnutie nehrozí, takisto neuskladňujem vábničky v pivnici, kde je vlhko. Podľa mňa, sú drevené vábničky oveľa odolnejšie voči rôznym vplyvom ako plastové. To prasknutie drevenej vábničky musí vyvolať poriadný tlak alebo dačo, aby sa zlomila. Kdežto u plastových si myslím že sa takáto nehoda môže stať skôr. Ja doporučujem vábničky Devana, pretože verne imitujú hlas zveri, sú pekné aj vzhľadovo, prírodné, až príliš dobrá cena, vzhľadom na ich kvalitu, LEN ich treba vedieť používať. Mám tri plastové vábničky, ktoré som kúpil ako prvé, a po roku sa mi jedno zajačie vrešťadlo pri vábení rozsypalo v ruke, takže preto DREVO, alebo z rohovinu. A samozrejmé je plastový jazýček, nie kovový.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8859 od nugy
Caute.Ja mam sadu srncich vabniciek od vyrobcu FAULHABER.Som snimi uplne spokojny.Od tohto vyrobcu mam aj vabnicku na kacice.Tuto vabnicku mam dost overenu,kedze kazdu zimu tu u nas intenzivne polujeme na kacice.Aspon ty co mame vodarov psov.S touto vabnickou sa mi podarilo z daleka stiahnut uz vela kacic.Polovanie s vabnickami ma svoje osobite caro.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 9 mesiacmi #8879 od johny
Pozrite si film, ktorý sme Vám v rámci svojich možností pripravili s redaktorom. Nájdete ho na hlavnej stránke

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.068 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 371 návštevníkov a žiadni členovia on-line