RYS a niečo o ňom

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12578 od DKo
Odpoveď od DKo na tému RYS a niečo o ňom
Jendo, to je tým, že vodiči sme temer všetci. Ak by dopravnú nehodu spôsobil kozmonaut na rakete, to by si videl to tóčo v senzáciechtivých médiách. Keďže všetko zlé je aj na niečo dobré, tak fóra plné uštekaných sráčov sa dajú skvele využiť na tréning sebaovládania a zachovanie veselej mysle.
<br/>Chlapi, prajem Vám pekné sviatky a do Nového roku jeden trefný vinšík: Zachovajte si veselú myseľ, aby Vám toľko stál, koľko Vám visel. 8-)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12583 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému RYS a niečo o ňom
www.changenet.sk/?section=spr&x=245304 [/]nieco z ochrnarskej stranky a citajte aj to co je pod clankom za diskusiu .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12588 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému RYS a niečo o ňom
Štefan Teren v jednej svojej knihe opisuje príbeh, v ktorom rys strhol jelenicu. Idúc po jeho stope a rozhodnutý ho uloviť si myslel, že urobí „dobrú službu prírode“. Keď ho vystopoval, rys vyskočil na strom a on ho zastrelil. A keď stál nad nehybným telom tohto „ducha našich hôr“ vtedy pochopil, že žiadnu „dobrú službu“ našej prírode neurobil.
<br/>Spomenul som si na tento príbeh, keď som dlhé hodiny rozmýšľal nad Bolešovským prípadom. Písať svoj názor na tých dvoch úchylákov asi nemá zmysel. Popraviť za asistencie TV kamier z niekoľkých metrov rysa, ktorý nikoho neohrozoval, dokáže len chorý psychopat. Média majú novú senzáciu a diskuzné fóra sa zapåňajú názormi „odborníkov“ na poľovnícku problematiku. Ale o nejaký čas prídu nové senzácie a verejnosť na „bolešovského rysa“ zabudne. A pri „nezávislosti“ našej justície mám vážne pochybnosti, že páchatelia budú adekvátne potrestaní. Ale toto nie je ani prvý a ani posledný prúser. Pytliaci, pečienkari a lovci trofejí sa nedajú zastaviť. Narastajúca nevraživosť medzi poľovníkmi a ochranármi darebákom len vyhovuje. A verejná mienka o poľovníkoch je to posledné, čo ich trápi.
<br/>Otázka ale znie: ČO ĎALEJ?
<br/>Priznám sa, že ma príjemne prekvapili príspevky „niekoľkých statočných“, ktorí na tomto fóre otvorene kritizovali protizákonné zastrelenie rysa v Bolešove. Vďaka Vám sa potvrdilo, že hádzať všetkých poľovníkov do jedného vreca je nezmysel.
<br/>Morálny úpadok v slovenskom poľovníctve je ale veľký. Rýchlovýrobne vyprodukovali tisíce držiteľov poľovných lístkov ktorých zaujímajú len trofeje alebo mäso. A normálni poľovníci, ktorí vyznávajú iné hodnoty sa pomaly stávajú ohrozenou menšinou. Ale budúca podoba slovenského poľovníctva je práve vo Vašich rukách. Jedného statočného jedinca možno dokážu darebáci umlčať alebo vyštvať zo združenia. Ale aj malý plamienok dokáže spôsobiť veľký oheň. Rokmi omieľaná zásada „drž hubu a krok a nebudeš mať problémy“ spôsobila, že slová ako poľovnícka česť, morálka a hrdosť stratili svoj význam. Falošná solidarita a neochota (alebo strach) otvorene sa postaviť vyčíňaniu darebákov v našich chotároch sú pre mňa najväčší problém. Ochranári môžu donekonečna kritizovať a protestovať, pokiaľ nenájdu spojencov v radoch slušných poľovníkov, dovtedy sa nič nezmení.
<br/>Viem, že mnohí budú považovať tento príspevok len za provokáciu nejakého ochranára. Ale Vy všetci, pre ktorých je poľovníctvo a príroda srdcovou záležitosťou, skúste sa zamyslieť nad tým AKO ĎALEJ?
<br/>Prajem všetkým priateľom so zelenou krvou v žilách šťastné a veselé Vianoce a v novom roku veľa zdravia, pekných zážitkov v prírode a odvahy postaviť sa proti ľudskej hlúposti a chamtivosti.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12589 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému RYS a niečo o ňom
Jozef nemyslim si ze je to od teba provokacia ked si trafil klinec po hlavicke , ale sam vidis ze to poburilo vela polovnikov . Skoda dalej komentovat ich chovanie na to niet slov uz len budeme cakat ako budu potrestany a ako sa zachova SPZ :x;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12590 od johny
Odpoveď od johny na tému RYS a niečo o ňom
Jožko bez komentára ... urob si už poľovný lístok. Písal si mi od srdca

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12591 od Bubi
Odpoveď od Bubi na tému RYS a niečo o ňom
Nemohol strelit rysa na cierno niekde okolo Vršatca,tak to urobil takto.DEBILI: A volakedy bolo PZ v Bolesove celkom o.k.:liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12592 od Bubi
Odpoveď od Bubi na tému RYS a niečo o ňom
Videl si strielat na toho rysa nejakeho mladeho polovnika z tzv. rychlovyrobne?Alebo to boli tzv. ludovi polovnici.Slava cti pravym ludo.plovnikom.Takych je ale minimum.MAniere ako za socika-vsetko za vatikansku menu a co najviac.INAK ALE SUHLASIM.Velmi presna rana na stav slov.polovnictva.:(

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12593 od miso
Odpoveď od miso na tému RYS a niečo o ňom
Otázne je, či sa táto nepriaznivá situácia na SR vôbec niekedy zmení. Skôr mám obavu, že to pôjde k horšiemu. Rýchlokvašiakov pripúda a stará generácia jágrov vymiera a s nimi častokrát aj myšlienky a tradície, kvôli ktorým som aj ja vstúpil do poľovného cechu. Treba začať niečo robiť a to najmä od tých najmenších, u ktorých je šanca akú takú poľ. morálku vybudovať.
<br/>Ale ako napísal Jovic-A normálni poľovníci, ktorí vyznávajú iné hodnoty sa pomaly stávajú ohrozenou menšinou....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12595 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému RYS a niečo o ňom
Bubi, by si sa čudoval, aká je veková štruktúra absolventov „rýchlokurzov“. Ani zďaleka to nie sú len mladí poľovníci.
<br/>Vládnuca privilegovaná vrstva vždy uplatňovala heslo „rozdeľuj a panuj“. A preto sa tu vnucuje delenie na poľovníkov a ochranárov, na ľudových poľovníkov a vlastníkov. Ale jediné správne rozdelenie je na tých, čo chodia do lesa s úctou k prírode a snahou rozumne obhospodarovať naše prírodne bohatstvo a na tých, ktorí si musia za každú cenu z lesa niečo odniesť - trofej, mäso alebo orlie mláďa vykradnuté z hniezda. Všetko je to v nás ľuďoch. V našich povahách, v tom aké hodnoty vyznávame.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12596 od pytliak
Odpoveď od pytliak na tému RYS a niečo o ňom
Napisal si:Morálny úpadok v slovenskom poľovníctve je ale veľký. Len si zabudol, ze ten moralny upadok je v celej spolocnosti. Ludia &quot;zvlceli&quot;(dufam, ze vlk ako druh mi to prirovnanie odpusti), zmenil sa rebricek hodnot a najhorsie je, ze v tomto duchu vychovavaju aj svoje deti. Takze kym sa cela spolocnost nezacne co najrychlejsie ozdravovat (zial asi nezacne), tak sa nic k lepsiemu nezmeni ani v polovnictve. A obetovat par osamotenych kamikadze velky zmysel asi nema. Obavam sa, ze z toho maleho plamienka ziadny ohen nebude:{

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12599 od Jovic
Odpoveď od Jovic na tému RYS a niečo o ňom
SPZ to ste Vy všetci. Spoliehať sa na to, že všetko vyriešia funkcionári asi nestačí. Každý radový poľovník má svoj podieľ zodpovednosti na tom aký je súčastný stav výkonu poľovného práva na Slovensku. Takmer pri každom probléme reaguje v médiách riaditeľ kancelárie Ú SPZ. Ten ale v návale iných povinností nemôže stíhať vždy zachraňovať situáciu. Taká veľká organizácia by asi potrebovala profesionálneho hovorcu. Keby každý z cca 50-tisícovej členskej základne SPZ prispel mesačne 1.-Sk (t.j. smiešna suma 12.-Sk za rok), tak by to pokrylo náklady na človeka, ktorý by sa v plnom rozsahu mohol venovať vylepšovaniu obrazu poľovníctva v očiach verejnosti. A že by mal čo prezentovať, to je jasné asi každému. Pozitívnych aj negatívnych udalostí je v našej branži veľa.
<br/>Možno mnohých rozčúli, že ja ako nepoľovník strkám nos do Vašich záležitostí. Myslím si ale, že poľovníctvo a ochrana prírody sa od seba nedajú oddeliť. Vplyv činnosti držiteľov poľovných lístkov na stav našej prírody je obrovský. V dobrom aj v zlom. Len naivný idealista môže snívať o zrušení poľovníctva. To tu bolo, je a aj bude. Ale akú bude mať podobu, to záleží na nás všetkých. O pár mesiacov budú voľby, v ktorých sa tiež bude rozhodovať o tom, akým smerom sa bude poľovníctvo na Slovensku vyvíjať.
<br/>V spoločnosti poznačenej filozofiou konzumného spôsobu života je ťažké vysvetlovať ľuďom potrebu chrániť prírodu pred nenásytným tlakom &quot;dnešnej modernej civilizácie&quot;. Každý máme ale dve možnosti. Buď budeme &quot;držať hubu&quot; alebo sa nenecháme umlčať. A pre mňa je dôležité, aby aj moji potomkovia mohli na vlastné oči vidieť nádheru našej prírody.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12631 od tibo
Odpoveď od tibo na tému RYS a niečo o ňom
Je normálne,že plachý rys si ide zajazdiť na nákladiaku a vysokozdvižnom vozíku?
<br/>(dľa,komentára v tv.- na záberoch paparasa ktorí ide za senzáciou cez mrtvoly,som akosi žiadne vlčiaky nepostrehol)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12639 od hora
Odpoveď od hora na tému RYS a niečo o ňom
K tej debate o strelenom rysovi len toľko.Pocas svojho vyše 30 rocného výkonu práva poľovníctva som strelil dvoch rysov/v tých časoch to bolo povolené/.Cesta ma raz s deťmi zaviedla do ZOO v Bojniciach.Zastavili sme sa aj pri klietka s rysmi.Všetkým sa rysica s dvoma mladymi veľmi pačila.Ja som si však vtedy uvedomil,že porovnávať rysa v klietke s tým vo voľnej prírode sa jednoducho neda.Obrazok v klietke bol pekný no pôsobil smutne/aspoň na mňa/.Od toho casu som už na rysa nevystrelil hoci som mal viacej príležitosti.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12665 od jager
Odpoveď od jager na tému RYS a niečo o ňom
Z mojích príspevkov je často cítiť horkosť, trpkosť a zároveň aj ľútosť nad tým, kam až sme nechali padnúť naše poľovníctvo. Mnohí z vás ste so mnou nesúhlasili a vyslúžil som si tým prezývku, večne nespokojný. Tak aj vy ste prejavili ľútosť a odsúdenia hodnosť tohto činu, bohužiaľ až potom čo k tomu došlo. A to sa mi zdá dosť neskoro. Lekári hovoria, že prevencia je 100 krát lacnejšia ako liečba. Ešte nie je neskoro. Stále si myslím, že by sme čiastočne mohli zmierniť tempo úpadku negatívneho postoja verejnosti k nám poľovníkom a k poľovníctvu. Prvé pozitívne ohlasy od ochranárov a aj samotnej nepoľovníckej verejnosti by sme mohli očakávať už v blízkej budúcnosti s horizontom 2-3 roky ak by sme konečne sami začali poukazovať na nespratníkov z naších radov, ktorí hrubo porušujú zákon a odmietajú rešpektovať pravidlá etiky morálky a cti. Dovolím si tvrdiť, že aj vo vašom PZ je čo naprávať. Viem, že budú aj takí, ktorí budú tvrdiť, že v ich PZ nie je čo naprávať a že oni sú príkladným združením pre všetky ostatné PZ.
<br/>Len si naštudujte zákon o poľovníctve a jeho novelu z roku 1992 a tiež Stanovy. Potom si začnite všímať dianie vo vašom PZ. Vaše odhaľenie nad množstvom porušení zákonných ustanovení o poľovníctve bude ohromujúce. Možno, že u mnohých by stačilo (lebo zákon poznajú) iba pozorovať kto je najväčším ignorantom a pôvodcom likvidácie dobrého mena poľovníctva a mena nás všetkých čo chodíme v zelenom. Ďalší krok je jednoduchý, ale vyžaduje si skutočných čestných a odhodlaných chlapov, zaplatiť cenu za udržanie si dobrého mena PZ, ktorí bez obáv, že vyletia z PZ , alebo budú musieť čeliť iným následkom poukážu na prehrešky Poľ. Hospodára ( alebo iného člena) a budú trvať na vyvodení dôsledkov. Otázka pre vás, ste pripravený podržať takéhoto člena , ktorý poukazuje na porušovanie zák. ustanovení jednoduchým, NECHAJTE HO HOVORIŤ, MÁ PRAVDU? Alebo zase zo strachu pred strátou privilégií, radšej pozeráte na schôdzi pod stôl? Vo vaších príspevkoch je toľko pravdy, že hneď by som Vás mnohých posadil na Ministerstvo VLH. Čo ale z toho, keď sa tu každý skrýva pod nejakým nikom, aby zase náhodou nedoplatil na otvorenosť. A tak to ide ďalej do ... Tí čo už prezradili svoje meno z akých koľvek dôvodov, tak Tí sú vo vyjadrovaní svojích postojov zdržanlivejší a ich príspevky sú zovšeobecňované. Všimli ste si to aký sme? Jedno príslovie hovorý: Že ten kto vie čítať a nečíta je na takej úrovni ako tan čo nevie čítať. Darmo vieme kde je chyba ak odmietame z akýchkoľvek pohnútok ju riešiť.
<br/>Ak by verejnosť uvidela snahy z našej strany o potrestanie ignorantov, pomaly by musela zmeniť svoj názor a viem, že v budúcnosti by stála na našej strane. Položme si otázku. Prečo tomu tak nieje teraz? Na poľovačky mnohokrát chodia aj zaujímaví civilisti ako pozorovatelia z radov naších priateľov, ktorí si ich pozývajú ako honcov alebo len tak. Vieme kto sú títo ľudia? Ak by to naozaj boli pozorovatelia dodržovania zák. ustanovení z ochrany prírody o ktorých by sme to vedeli, boli by sme zákonnejší a príkladnejší na takýchto poľovačkách? Robme teda tak ako by na každej poľovačke bol jeden zástupca z radov civilistov , jeden zo strany zelených a jeden z ochrany prírody a ešte by tam mohol byť aj zástupca, čo dohliada na dodržovanie poľovníckych zvykov a tradicí. Bolo by poľovníctvo pre teba krajšie ak by si ho robil podľa pravidiel a ustanovení?
<br/>
<br/>Mám vážne obavy, že i tento incident z rysom zostane nepotrestaný. Predseda, ktorý na rysa strieľal mal veľký podiel na prijatí nášho prezidenta SPZ M. L. za člena PZ Bolešov. Hádajte čo sa stane a čo bude hovoriť verejnosť ak sa to dozvie, že to čo usilovne novínári nafukovali (aby tento incvident predhodili dychtiacej verejnosti po senzáciach a to čím negatívnejších, tým lepšie) prasklo ako mydlová bublina. Výsledok: Zase sme v emocionálnej banke šli do debetu. Ešte jeden poznatok.
<br/>Vy čo ste aktívne poľovali na rysa v časoch keď bol lov tejto šelmy zákonom povolený, viete aká je za prirodzených podmienok jeho úniková vzdialenosť.
<br/>
<br/>To čo som ja na JOJ ke videl bolo rysíča a určite nie v poriadku. Ktorý rys by si nechal priblížiť človeka na 3 m? Pravdepodobne rysica z nejakých neznámich príčin uhynula a rysíča nebolo zatiaľ schopné samo loviť a tak zoslabnuté podviživené, sa chovalo neprirodzene o čom svedčí to, že sa uchylilo k sálajúceme teplu auta. Pravdepodobne by aj tak uhynulo. Dotičný si údajne vyžiadal povolenie na odlovenie na lesnom úrade v Pov. bystrici. Toto ho však neoprávňovalo k jednaniu akého sa dopustil pred zrakmi verejnosti. Ešte si myslím, že redaktori z JOJ ky s podvedomím ľudí nedôstojne manipulujú a veci zámerne preháňajú.
<br/>Ak by to boli prezentovali tak ako som to napísal, verejnosť by to určite prijala s poľutovaním nad osudom rysíčaťa a miestneho poľovníka by považovala za spasiteľa utrpenia, tochto úbohého zvieratka.
<br/>
<br/>Budem veriť, že vám na poľovníctve naozaj záleží až vtedy, keď tu budem čítať, že ja Jano Novák, odsudzujem porušenie zákona, ktorého sa dopustil Fero Borovica a to tým, že strieľal na spoločnej poľovačke na vysokú aj keď mu to hospodár dovolil. Z titulu, že hospodár jednal nad rámec svojích pravomocí, budem trvať na vyvodení dôsledkov pre oboch členov PZ aj keď by ma to malo stáť členstvo.
<br/>
<br/>Do Nového Roku Vám všetkým poľovníkom dobrej vôľe, prejem veľa síl pri budovaní lepšieho a krajšieho poľovníctva, veľa zdravia Vám a Vaším rodinám, hodne vzrušujúcich zážitkov pri potolkách našimi horami,
<br/>to zo srdca Vám praje, Miroslav Učeň

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12666 od jager
Odpoveď od jager na tému RYS a niečo o ňom
Vidím, že aj vás ovplyvnili redaktori z JOJ ky. Lámete palicu nad človekom, ktorého JOJ ka postavila zámerne do zlého svetla, aby sa verejnosť mohla baviť a dôležité, aby pri tejto nechutnej komedií frekventovala TV JOJ. Nepoznáte fakty a len strieľate od brucha. Ani neviem kto to tu píše, že dotičný ulovil rysa nezákonným spôsobom v dobe hájenia a v obývanej časti obce. Tento človek je príkladom neznalosti zákona. V zákone sa totiž hovorý, že za mimoriadných okolností na základe povolenia od Okresného Lesného úradu a veterinárnej štátnej správy je poverená osoba povinná kontumáciu vykonať, za dodržania bezpečnostných predpisov o verejnom ohrozovaní, aj v obyvanej časti mesta alebo obce, ak je vlastníkom oprávnenia na nosenie a držanie strelnej zbrane. Ano ak v TV ukážu len bezmocné rysíča na vidlách vys. vozíka a poľovníka ako ho strelí a páni redaktori to patrične zveličia, tak potom nastane takýto zmätok, div sa poľovníci z neznalými občanmi nerozplačú.
<br/>
<br/>Súhlasím, aj s tým, že to bolo nechutné. Ale len preto, lebo nechutným to JOJ ka spravila.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12681 od pavel_bohac
Odpoveď od pavel_bohac na tému RYS a niečo o ňom
Jager,
<br/>teraz už chápem kto si, stretli sme sa v utorok v jednej krásnej doline pri Martine, asi si spomenieš...
<br/>Ahoj

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12723 od jager
Odpoveď od jager na tému RYS a niečo o ňom
Jovic na to že nie si poľovník, aj tak si dobrým príkladom pre mnohých tzv. &quot;poľovníkov&quot;, ktorí to o sebe vyhlasujú.
<br/>Máš pravdu v tom, že členovia SPZ a následne PZ, majú najväčší podiel na dnešnom stave poľovníctva. Nie ústredie a ani nie zlý zákon.Ten kto by hľadal iného vinníka tým, že na niekoho ukáže prstom, nesmie zabúdať na to, že ak na niekoho ukážeš ,tak tri prsti v dlani ukazujú na pravého vinníka.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12727 od hora
Odpoveď od hora na tému RYS a niečo o ňom
Ako to bolo skutočne vedia iba tí čo tam boli.Televízia JOJ však ukazala aj ako sa lovia jelene na hornej Nitre.Tí pani čo si robia reklamu cez TV by mali vedieť , že odstrel vysokej v noci nie je dovoleny.Najhoršie na tom je, že o tom predložili aj dôkaz.
<br/>Zrejme v tom poľovníctve je viacej problémov ,alebo žeby sa pripravovala pôda pre príjatie nového zákona o poľovníctve?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12729 od Gulo
Odpoveď od Gulo na tému RYS a niečo o ňom
Jager, nechcem sa zastávať ani odsudzovať oného strelca, ale nemyslíš, že sa to dalo
<br/> vykonať aj inak? Mohli ho uspať a odchytiť (myslím tým veterinárov), ak by sa potrvrdilo, že bol len zoslabnutý, dalo sa mu pomôcť a tak isto i keby bol chorý. Jedná
<br/> sa o chráneného živočícha, tak by sme k nemu mali aj tak pristupovať. Alebo mi chceš
<br/> povedať, že keď nájdeš zraneného orla, tak mu zo súcitu zakrútiš krkom? Nie, predsa
<br/> urobíš všetko preto, aby prežil. Už som tu raz písal, že máme v našej prírode
<br/> bohatstvo, ktoré nám zanechali predchádzajúce generácie poľovníkov a ktoré nám
<br/> západná Európa može závidieť, tak robme všetko pre to, aby to tak aj zostalo, i keď
<br/> je to čoraz ťažšie, pretože dnes poľujú bohužiaľ aj takí, ktorí chcú mať doma trofej za
<br/> každú cenu a čím vzácnejší živočích, tým väčší lovec :(

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12731 od Rado
Odpoveď od Rado na tému RYS a niečo o ňom
Hora asi si dobre nepočúval ten príspevok o love tých jeleňov. Povedali tam že ten jelen tadial v noci utiekol a nie že ho v noci strelili. Utiect a streliť je velký rozdiel.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.068 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 5098 návštevníkov a žiadni členovia on-line