Pokles početnosti diviačej zveri

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12073 od Jenda
Odpoveď od Jenda na tému Pokles početnosti diviačej zveri
Tím co jsi uvedl se dostáváme už drobet někam jinam.Tato doporučené opatření vydalo Min.zemědělství.Ouřad kterej má pod patronátem veškerou zemědělskou půdu.Je dokázáno, že velkoplošné hospodaření je přímo stavěné pro černou zvěř, velké kultury kukuřic, obilí a řepky.Dnes jsou tyto plodiny nejlépe speněžitelné, tzn,že se snaží většina zemědělců tyto pěstovat ve velkém, tzn. velkoplošné hospodaření(dobytek už má dnes málo zemědělců).Proč MZe nezavelí...ano pěstovat budete, ale na menších plochách, založíte meziplodiny,meze.Taková pestrost by byla přínosem zejména pro drobnou zvěř:x
<br/>Černá se vesele množí, žere polní plodiny a myslivci dělejte s tím něco, nebo bude dostávat pokuty!!!!!!!!!!! Drobné je málo, protože je hodně prasat, myslivci udělejte s tím něco.A MZe je z obliga....
<br/>Stavy černé zvěře v ČR nejsou vysoké.Spíš jsou části republiky, kde je černá přemnožená a jsou honitby kde o prase celej rok nezavadí.
<br/>O pozdních vrzích lončaček........to je zase věc sociální struktury v tlupě a zase o kňourech a kňourcích.
<br/>Drobnou zvěř mám v oblibě a věřím tomu, že na její početní stavy má vliv černá spolu s ostatními predátory a samozřejmě počasí kterému neporučíme.
<br/>Osobně bych dal bažantí slepici která vyvede hejnko bažantíků, nebo jeho část, uděloval čestný metál;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12116 od mirek
Odpoveď od mirek na tému Pokles početnosti diviačej zveri
Som rád, že sa otvorila táto téma o vakcinácii na KMO / klas. mor ošípaných / a následného vplyvu vakcíny na početnosť stavov diviačej zvere a zároveň na jej prírastky. Zažil som rôzne varianty so strany veterinárov ako voči KMO bojovať.
<br/> Najskôr sa mali vystrieľať všetky diviaky na spoločných poľovačkách, neskoršie sa spoločné poľovačky nemali prevádzať aby sa diviačia zver v prípade pozitívneho výskytu KMO nerozhaňala, tým myslené, aby diviačia zver neprechádzasla do miest kde nebol výskyt KMO. Neskoršie bola diviačia zver rozdelovaná na zver bezprostredne infikovanú a zver ktorá už prekonala KMO. S odstupom času je to smiešne. Poľujem v PZ kde sme mali ohnisko KMO a v dnešnej dobe sa prvádza vakcinácia. Nik do súčastnej doby nepovedal čo zapríčinilo KMO u diviačej zvere.
<br/> Boli informácie, že 1./ KMO na farmové chovy ošípaných preniesli poľovníci teda ošetrovatelia na svojej obuvi ktorú nosili na poľovačky a následne do zamestnatnia.
<br/> Varianta 2./, že KMO bol prenesený z farmového chovu prasiat ktoré neboli neočkované na základe toho , že EU nepripúšťala očkovanie chovov prasiat voči KMO následne prenos na obuvi s farm. chovov do prírody tým istým spôsobom ako v prvom prípade. Moje zamyslenie ? Neviem sa k tomu vyjadriť čo , alebo ktoré tvrdenie je správne, ked som videl v dobe ked bolo vhlásené ohnisko KMO na hnojisku vzdialenom od obce cca 5 km vyhodené, uhynuté prasce. Vieme, že diviačia zver skonzumuje aj zvyšky prípadne roskladajúce sa masité časti živočíchov.
<br/> K vakcinácii-tá sa začala prevádzať len v regiónoch prevažne stredného slovenska, kde bol zaznamenenaný výskyt KMO. Taktiež aj v našom PZ.
<br/> Aby som sa vráti späť do témy, nik do dnešnej doby s veterinárov nepovedal, že vlastne načo má vplyv vakcína a prečo sa prevádza len na slovensku , kde bol zaznamenaný výskyt KMO a nie na celom SR, kde nebol zaznamenaný KMO. Moja osobná skúsenosť, videl som pri vyvrhovaní odhadom asi 3 ročnú sviňu, ktorá mala v maternici 3 ks vývojovo nedorastené prasiatka. Ktovie prečo nebol ukončený ich vývoj ?
<br/> K úbytku diviačej zvere ? Myslel som aj ja, že úbytok nastal aj unás, ale v jednom pohone ked sa strelilo 21 ks som zmenil názor. Napriek takému bohatému úlovku si myslím, že je diviačej zvere úbytok a ten je podľa môjho názoru zapríčinený následne za sebou dvoma dlho tvrvajúcimi, silnými zimami. Stále sa zhoršujúcim poľnohospodárstvom. Pre oponentov naše PZ si dáva zasiať po 15 až 20 ha kukurice. Neznalosťou posúdenia poľovníkom pri love na spoločných poľovačkách ktorá je sviňa a čo kanec. Čo má následne lovom svíň vplyv na budúcoročné prírastky populácie diviačej zvere.
<br/> Toľko môj postreh.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12117 od mirek
Odpoveď od mirek na tému Pokles početnosti diviačej zveri
... zabudol som, tých 21 ks ulivili len poplat. strelci, pohon nestrieľal. V dnešnej dobe je zaujímavé, že keď sa povie že za sviňu je 100 % príplatok novodob. poľov. čo nevedia kde dať peniaze absolutne nezaujíma koľko svíň na tej poľovočke kde sú momentálne prítomný ulovia. Veď je tam len ako poplatkový hosť a on môže všetko má nato aby všetko preplatil peniazom.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12187 od kurt
Odpoveď od kurt na tému Pokles početnosti diviačej zveri
Ja len toľko, že vakcinácia sa vykonáva aj v revíroch kde sa KMO nevyskytol.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 5 mesiacmi #12311 od stiffler
Odpoveď od stiffler na tému Pokles početnosti diviačej zveri
no dnes som bol v lese a nevizera to ze diviaci ubudaju som videl do kopy asi 15ks ale bude teraz polovacka takze nejaky pojdu dole:I

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12439 od milosg
Odpoveď od milosg na tému Pokles početnosti diviačej zveri
Nedá mi nenapísať môj postreh na túto tému.Je čerstvý.Za posledný víkend som evidoval 4 spoločné poľovačky, na dvoch som sa zúčastnil ako hosť a jedna na ktorej som nebol bola u nás (ale referát mám podrobný).
<br/>Takýto je asi sumár. Dve poľovačky (Malé Karpaty) - úlovok 1ks prasa, videných bolo cca 6ks diviačej zveri, jedna poľovačka (Považský Inovec) - úlovok 0ks, videných 2ks, jedna poľovačka (Tríbeč) - úlovok 1ks, vidieť bol len ten 1ks.
<br/>Myslím si osobne, že diviačia zver je u nás celkovo momentálne veľmi prenasledovaná, je to prakticky jediný aj bežným poľovníkom dostupný druh, na ktorí takmer všetci poľujú a mnohokrát aj bez rozmýšlania nad tým čo ulovia..... A po minulom takmer likvidačnom roku, tuhej zime a stálom prenasledovaní si myslím, že úbytky sú každému jasné....
<br/>Kompetentní by mali ihneď zrušiť nezmyselnú výnimku, ktorou upravili lov diviakov na takmer celý rok, alebo aspoň štatutárny zástupca by mal v revíri lov diviakov v termíne od 30.01. do 15.07. nepovoliť...
<br/>Viem, že nie všetci budete so mnou súhlasiť, ale viem prečo to takto píšem. Lovu zdar, priatelia...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12451 od alanko81
Odpoveď od alanko81 na tému Pokles početnosti diviačej zveri
suhlasim...8-L8-L

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12452 od papo
Odpoveď od papo na tému Pokles početnosti diviačej zveri
Myslím, že je to trochu povrchné hodnotenie, veľa okolností je premenných - počasie, plašenie, reálne ležovisko, či niekto v priebehu predchádzajúcich v mieste pohonu nepoľoval, aký je reálny stav a.......
<br/>Overiť stavy si môžeš čochvíľa, keď napadne sneh, budeš na99% milo prekvapený. Diviak je diviak, raz darmo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12453 od stiffler
Odpoveď od stiffler na tému Pokles početnosti diviačej zveri
pekne,no ja som bol tiez na polovacke a bolo videnych asi cca 20 diviakov a ulovkov bolo 7:liar: medzi nimi aj albin:liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12454 od theCat
Odpoveď od theCat na tému Pokles početnosti diviačej zveri
No aby sa nepovedalo.... tiez som bol na polovacke. Videnych cca 20 kusov a uloveny ani jeden!!! Raz darmo, velky hon, sama hustina a ziaden pes. Iba to behalo z jednej hustiny do druhej. Pani sa zabavili, a zver neutrpela;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12456 od Bubi
Odpoveď od Bubi na tému Pokles početnosti diviačej zveri
To.že na diviaky poluje každy-kto chodi do reviru-samozrejme-a že diviacia zver je fakt priam prenasledovana je pravda.Ale preco rusit vynimku?kolko polovnikov pojde v januari až marci von?Väcsina nasilu-krmit.Kto ti bude sediet na posedoch-vynimky existuju-aj ja som taky fanatik-nepoznas slovensku polovnicku popolitost?
<br/>A divak-to je inžinier v lese.Až tak ich neubudlo.:I

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12457 od mirek
Odpoveď od mirek na tému Pokles početnosti diviačej zveri
BUBI - neviem ako dlho si poľovníkom to je nepodstatné, pred výnimkou sa poľovalo na diviačiu zver len do 15.1. ( nového kalendárneho roka ) aj napriek tomu poľovníci chodievali do revíru kŕmiť. A viem si predstaviť sviňu - inžiniierku ako v plnej gravidite keď je hnaná psom, poľuje sa naňu je prenasledovaná fanatikom - poľovníkom. Práveže poznám slovenskú poľovnícku pospolitosť. A k tomu či diviačia zver ubudla alebo nie ? Neviem ako revír kde poľuješ je natom s početnosťou tejto zvere. Nechcem sa opakovať písal som to v príspevkoch predtým. Revír kde poľujem je veľmi dobre zazverený diviačou zverou ale úbytky sme zistili aj v našom PZ. Prečítaj si pointu tejto témy. Môj prípevok neni myslený ironicky voči Tebe Bubi.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12461 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Pokles početnosti diviačej zveri
Súhlasím s Tebou a tú výnimku by som tiež ihneď zrušil. Mali by sme ľudovo povedané trochu ubrať plyn.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12463 od Bubi
Odpoveď od Bubi na tému Pokles početnosti diviačej zveri
V pohode-mirek.Ak aj polujeme na spolocnych-snažime sa v co naj.miere vyhnut tomu,aby sa ulovila svinka.Ale....ako pises o tej slov.pospolitosti-niekedy sa stane.Pred spolocnou polovackou neznasam vetu-bez rozdielu pohlavia a veku.To aj mna ide roztrhnut.Mam na mysli individualnu polovacku.-so zachovanim vstkych pravidiel.Tento rok som mal možnost strielat minimalne 5x na svine a nepotiahol som.Tapol som 1neho kanceka.Tak 7Okg.To bolo vsetko.Trosku ubudlo to je fakt,ale staci aby sa niekde trochu zmenili podmienky ohladne obzivy a su prec.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12464 od Bubi
Odpoveď od Bubi na tému Pokles početnosti diviačej zveri
Mirek ja mam tiež rad diviaky rovnako ako ty.a tento rok som dal do reviru 20 t. kvalitneho krmiva.Minuly len 12t.Nieco je este pripravene na zimu-aby tie cierne potvorky mali co papkat,rovnako aj ostatna zver.Ale sem tam strelit nejakeho mrnusa na monitoring KMO.......volakedy sa na farmach osipane povinne ockovali voci KMO.
<br/>A medzi diviakmi sa tak nevys.Akonahle sa prestalo ockovat.lebo v EU sa to nesmie.tak sa to ,,pohlo,,.Vselikde a vselico sa z chovov vyvazalo kade tade.Diviak zožral a už to bolo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12468 od Rado
Odpoveď od Rado na tému Pokles početnosti diviačej zveri
Neviete mi povedať ako to vyzerá s diviakmi v okolý Novej Bane? Mal by som sa tam cez víkend zúčastniť spoločnej polovačky

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12471 od mirek
Odpoveď od mirek na tému Pokles početnosti diviačej zveri
BUBI - k lovu ,, bez veku a bez pohlavia ,, zastávam názor, že ( napíšem to po sedliacky ) ,, ani dobrý gazda si prasačku v chlieve nezabije ,, ak chceme poľovať na budúci rok na diviaky, musíme alebo mali by sme ako gazdovia svine uchovať. Pokiaľ sú v pláne chovu a lovu zrejme ích treba uloviť alebo aspoň ích lov papierovo vykázať je to na hospodárovi v príslušnom PZ.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12472 od janko
Odpoveď od janko na tému Pokles početnosti diviačej zveri
páni veľmi dobrá téma na zamyslenie sa čo s diviačou zverou. Keď sa budú robiť poplatkové spoločné poľovačky nečakajme, že sa nebudú strieľať svine. Ten čo má na takúto poľovačku je mu to jedno,že zastrelí u nás svinu hoc aj vodiacu, lebo na rok pôjde poľovať do druhého revíru a jeho nezaujíma čo bude o rok v tom revíri. Všetko je na nás ako sa stým vieme vyrovnať. V našom PS sme nemali spoločnú poplatkovú poľovačku už tri roky a pritom ročne strieľame okolo 60ks čiernej. V susedných revíroch majú minimálne jednu ročne , niektorí aj dve a pritom peniaze nepotrebujú z týchto poľovačiek. A najväčší magori sú tí, ktorí robia spoločné poľovačky koncom januára v polmetrovom snehu /lebo zákon to povoľuje /, keď svine majú problém prežiť a oni sú schopní ich naháňať so psami, ale pritom majú plné ústa slov, ako treba šanovať svine.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12482 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Pokles početnosti diviačej zveri
zazil som polovacku kde hospodar pred zacatim polovacky na diviaciu zver poprosil vsetkych aby sanovali svinky . aby sme sa sustredili len na prasce a lanstiaky a dospele kance . zacal prvy pohon a hostovi vybehla crieda jasne ze hned padla vodiaca diviacica a host vedla neho strelil dalsiu svinku . sice sa to na konci polovacky vyriesilo ale PZ uz od vtedy nerobi spolocne polovacky pre hosti . :x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 4 mesiacmi #12485 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Pokles početnosti diviačej zveri
Zažil som poľovačky tak z pred 4-6 rokov, kde sa niekoľkokrát strelilo /podľa slov strieľajúcich/ na ´kanca´, resp. ´veľkého kanca´, ale zver neostala na mieste, ani nablízku... - vykonal som dohľadávku a na jej poväčšine úspešných koncoch boli na moje veľké prekvapenie bachyne v najlepšom veku! Na výrade všeobecná hanba pre strelcov /vtedy v zásade domácich - hostia nebývali takým častým zjavom/...:-p Posledné 2-3 roky sú na výradoch na 90% prasce a lanštiaky, lanštiačky, sem tam kanec, ale málokedy starší.. Teda aspoň čo sa združenia týka.
<br/> Mám aj možnosť byť účastníkom poľovačiek pre zahraničných hostí u štátnych lesov, tam je to z tohto hľadiska už horšie; 1-2 a v ojedinelých prípadoch i viac dospelých bachýň sú na výrade spoločných poľovačiek takmer vždy.. no na druhej strane, aj /celoročná/ starostlivosť /väčšiny prípadov režijných revírov LSR čo poznám/ v týchto revíroch o diviačiu zver je väčšia, počas jarnej a teplejšej časti roka je odlov diviačej zvere minimalizovaný - a na spoločných poľovačkách u nich možno aj preto vídavam 2-3 krát viac diviačej /a i inej/ zvere ako v združení.. ..a počas poľovačky prerazí cez nestrieľajúci pohon niekedy i viac väčších kancov, resp kusov..
<br/>V združeniach sa v pohonoch na tieto často stieľa bez nejakého ´rukaplného´ výsledku, resp. v záujme ´dobrého priebehu´, dokončenia pohonu sa nedohľadáva dostatočne, je zvýšené riziko zámeny s diviačicou /v húštinách, v rýchlom pohybe zveri/, keď strelcom v pohone nepadne zver na mieste, tak veľkosť zveri na ktorú strieľali zámerne bagatelizujú a pod., napríklad i popierajú streľbu - väčšinou - kvôli neprehľadnosti terénu, hustote podrastu je takmer istá nemožnosť spätného overovania ich tvrdení, niet veľa očitých svedkov ... Len o pár dní niekoľko krkavcov sem tam prezradí ozajstné ´výsledky´ týchto honov..
<br/>Aby bolo jasné - nie som proti strelcom účastníkom pohonu - bol by som aj sám proti sebe, lebo strelec na štande som bol asi len 3-4 krát v živote, aj to som na diviačiu zver nemal možnosť vystreliť; svoju ´mladosť však trávim´ v pohonoch, nezatváram si pred dianím v nich oči a časť príčin avizovaného úbytku diviakov vidím aj v týchto zbytočných stratách..
<br/>..nakoľko je pokles zodpovedného správania sa poľovníkov voči lovenej zveri v akýchkoľvek situáciách, nielen v pohonoch na spol.poľovkách, ale aj celkovo. O príčinách prečo je tomu tak by sa dalo diskutovať dni a noci...;/

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.079 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 5088 návštevníkov a žiadni členovia on-line