Predåženie lovu vysokej

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #13044 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Predåženie lovu vysokej
Laco aj by som tu rozvinul nasu dabatu a vymenil si nazory a skusenosti ale chlapi pisu o jelenoch tak sa budem drzat toho ;) ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #13052 od pstruzik
Odpoveď od pstruzik na tému Predåženie lovu vysokej
Tiez si myslím ze jelenica by mala byt hajena od 15. novembra a s tym predlzenim lovu nesuhlasim, a rad by som vedel na zaklade akych podnetov bola tato výnimka udelená. Ved v dobre zazverenom revíri by nemal byt problem splnit plan lovu odvijajuci sa od skutocnych stavov. A ak je problem splnit plan tak, to znamena ze tej zveri je asi pomenej, alebo sa clenovia radsej zabavaju na " polovacke v chate" ako v lese.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #13056 od hora
Odpoveď od hora na tému Predåženie lovu vysokej
Predlžévanie odstrelu u vysokej svedčí len o urovní riadenia poľovníctva.Ak by o nesplneny odstrel bol znížený buducoročný plán tak by s odstrelom neboli problemy.
<br/>Ak aj napriek tomu by sa plan neplnil ,svedčilo by to nadhodnotení kmenových stavov a zlej starostlivosti o zver.Taketo výnimky podporuju práve takéto združenia.Lenže u nás to už tak chodí,riadi sa zpoza stola a realita sa spoznava na zaklade sladkych reči spolahlivých.
<br/>A k tej poznamke že na východe a severe vysokej niet len toľko,že u nas nikdy také pekné stavy jelenej neboli.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #13058 od astronom
Odpoveď od astronom na tému Predåženie lovu vysokej
Hovorí sa tu dosť často o skrátení lovu jeleníc a dosť často je uvádzaný termín 15. novemner. Zaujímalo by ma prečo? Prečo práve tento termín? Aký je rozdiel v tom, či sa uloví jelenica mesiac po oplodnení, prípadne dva mesiace po oplodnení? Dôvodom je veľkosť plodu, alebo je tu nejaký iný dôvod?
<br/>Čo sa týka odlovu jeleňov v januári, nevidím v jeho povolení nejaký veľký precedens samozrejme beriem do úvahy tento rok a výnimočné tohoročné klimatické podmienky.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #13060 od parohar
Odpoveď od parohar na tému Predåženie lovu vysokej
Cely tento problem vznikol v suvislosti s tohtorocnou zimou..podhorske zdruzenia sa spoliehali, ako kazdy rok na to, ze v decembri sa vdaka snehu stiahne vysoka k nim a potom ryxlo dobehnu plan..lenze clovek mieni a priroda meni..xvalabohu sneh nie je ziadny a vysoka ostala na horax(konkretne teraz u nas je vysoka este vo vyske 1200m).nemala sa stanovit ziadna vynimka na predlzenie odstrelu, ale mal sa adekvatne znizit plan odstrelu vsetkym nezodpovednym zdruzeniam, ktore sa snazia nahanat plan v decembri a strielaju vysoku hromadne aj na spolocnyx polovackax..a nie ix este takto podporovat v ich lenivosti, lebo inak sa to ani nazvat neda..som zasadne proti predlzeniu lovu vysokej a spolocnym polovackam na diviaciu v januari..hola by sa mala lovit do konca novembra a v januari som za lov diviacat, ale iba formou individualnej posliedky, pripadne postriezky.Jedine co by sa malo predlzit je lov vlka(od septembra do konca februara), lebo ich stavy zacinaju byt neunosne pre manazment raticovej zveri.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #13066 od lubto
Odpoveď od lubto na tému Predåženie lovu vysokej
15. november podľa mňa preto, lebo približne od tohto dátumu je už u nás riadna zima - väčšinou. Rozdiel v tom, či sa uloví jelenica mesiac alebo dva po oplodnení nieje žiadny. Ale ak sa náhodou ľahko (nie smrteľne) postrieľa jelenica (a nedohľadá) napr. v októbri, počasie je ešte v celku fajn tak je šanca, že prežije aj plod takmer 100 %. Ale ak sa postrieľa (ľahko a nie smrteľne) a nedohľadá jelenica v decembri, keď je pol metra snehu a teplota mínus 15, tak jelenica vrhne všetku svoju energiu aby sa vyliečila a prirodzene nezvýši na plod, ktorý uhynie. Takto si to vysvetľujem ja, ak máte niekto iný názor, rád si prečítam a poučím sa. Súhlasím s tým, že 15. nov. je diskutabilný, kľudne to môže byť aj 31. októbrer.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #13067 od Tomas
Odpoveď od Tomas na tému Predåženie lovu vysokej
Včera som sa rozpraval z jedným staršim horárom o love vysokej.Dostaly sme sa až ku kvalite jeleňov a tu sme sa zhodly ze v našej oblasti kvalita tohto druhu rapidne klesla. Zatiaľ čo holej sa pohybujú kvantá, ktoré nemá kto odloviť a jelene stretavať len kedy tedy.Padly aj také názory, že by sa mal lov jeleňov v niektorych lokalitách takpovediac obmedzova)t a loviť holú.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #13074 od astronom
Odpoveď od astronom na tému Predåženie lovu vysokej
Ja som tohoto roku mal možnosť stretnúť celkom dosť jeleňov, ale išlo o prevažne chovné kusy, prípadne stretnutia boli za zlých svetelných podmienok a jelene sa z pohľadu chovnosti posúdiť nedali. Takže, uvažovať o zakaze lovu jeleňov by mali skutočne iba tie lokality, kde je pohlavná štruktúra vysokej narušená - a je to potom na združeniach a príslušnom Lesnom úrade pri stanovení plánu lovu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #13076 od Tomas
Odpoveď od Tomas na tému Predåženie lovu vysokej
V tomto máš pravdu, ale kto si prizná, že ma v revíry zlú pohlavnú skladbu zvery. Ma daný plán lovu a toho sa chce držať.Pomohlo by aj oživenie populacie jeleňov,lebo na niektorych častiach slovenska už z daných jedincov nebude v podstate žiadny chovny jeleň.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #13078 od eso
Odpoveď od eso na tému Predåženie lovu vysokej
Taktiež nesúhlasím s predåžením doby lovu jelenej zveri. Zákonom je daná doba lovu, ktorá by sa mala dodržiavať. Výnimky z doby lovu zveri by sa mali uplatňovať len vo výnimočných prípadoch /choroby, premnoženie, atď/, nie z dôvodu neplnenia plánov lovu. Nesplnenie plánov lovu má dva základné dôvody. Prvým je ľahostajnosť a laksný prístup poľovníkov a druhým je neustále vyrušovanie zveri počas celého roka a hlavne v letných a jesenných mesiacoch turistami, motorkármi, štvorkolkármi, chatármi čo z tejto krásnej zveri robí zver nočnú a stále viac opatrnejšiu.
<br/>Skôr s týmito problémami by malo zápasiť ministerstvo, ochranári, štátna správa a celé SPZ.
<br/>Zaujmavosťou v niektorých príspevkoch je to, že píšete že sú dostatočné stavy jelenej zveri - tak potom prečo nie sú schopné niektoré PZ plniť plány lovu??? To bude asi otázka do diskusie.
<br/>A ešte jenda pripomienka - ohľadne lovu jeleníc do konca decembra. To či sa uloví oplodnená jelenica v októbri, alebo v decembri je z hľadiska citácie zákona jendoznačná odpoveď - je to jedno. Ale z hľadiska poľovníckeho a etického - je potrebné loviť jelenice od septembra povedzme do polovičky novembra. Je na poľovníkovi a PZ - či im je jedno, že prišiel o jeden, dva, či tri kusy zveri - pri jendom ulovenom jedincovi. A loviť v neskorších termínoch /november, december/ dvojročné jelenice, ktoré sa nezapájajú v tomto veku do párenia, prípadne staré slabé jedince, ktoré nie su vhodné do plánu chovu jelenej zveri.
<br/>Je dôležité si uvedomiť, že hlavným poslaním poľovníctva je chov a ochrana zveri - nie lov?!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #13081 od astronom
Odpoveď od astronom na tému Predåženie lovu vysokej
Predpokladám, že pekná ruja je skutočne veľký zážitok pre každého poľovníka. Aby sme si tento zážitok mohli vychutnať a prípadne uloviť starších skúsených jeleňov, nestrieľame holú do prvej dekády októbra, aby sa zabezpečil pokoj pre zver. Potom odstrieľať za mesiac plánované počty je dosť náročné. Práve v tom čase, keď sa zvýši poľovný tlak na zver, ona samozrejme reaguje zvýšenou opatrnosťou.
<br/>Je to dilema.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #13082 od hajny
Odpoveď od hajny na tému Predåženie lovu vysokej
Dobrá výnimka. Može zostať trvale.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #13083 od Jaro
Odpoveď od Jaro na tému Predåženie lovu vysokej
Pali ale lov jelenej zv. je predsa od 1.sept do 31.dec a nech mi niekto nehovori ze sa to neda stihnut za 4mesiace z toho ruja trva tak 1 mesiac . este stale su to 3mes. skor bude asi chyba tam ze sa to nechava na poslednu chvilu . ale kludne sa mozem mylit ;) tot ale moja skusenost aj pri love inej raticovej zveri vid napr. daniel .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #13084 od pstruzik
Odpoveď od pstruzik na tému Predåženie lovu vysokej
Myslím ze uplna ochrana jelenov aj ked len v niektorých lokalitách nieje najšťastnejším riešením, pretože našou ulohou nieje pestovať kvantitu ale kvalitu. Ak budeme chraniť vsetky jelene a medzi nimi budu povedzme 2-3 vysoko výradové (vecne osmoraky a pod.) tak nám zničia celé naše usilie a postupne za pár rokov zdegeneruju chov. Je to velmi diskutabilná téma. Najidealnejie by bolo ak by sa odstrel jelena sustredil na I. a II. vt, (za odstrel chovnej I.-II.vt by mali byť velmi prísne tresty v podobe nevidania polovneho lístka na par rokov podla zavaznosti) a potom odstrel jelenov nad 12 rokov, pretoze hlavnymi jelenmi v ruji su 7-10 rocne jelene a tie by mali byt väcsinou vysoko chovne. Lov tychto jelenov III. a z časti IV. vt. by som povolil len na zvlastne povolenie v prípade vyskytu jelena s nejakou vadou resp. deformaciou parozia, pretoze viem ze nieje mozne vsetky vyselektovat uz v mladom veku. Najvyssí dôraz by sa mal klasť na selekciu jelenic aj ked je to casto velmi tazke, pretoze jelenica je hlavnym nositelom genetickych vlastností. Ale to je uz asi len sen pretoze ludia sme rôzny a podaktorí si pridu sem- tam na dzípe rovno pod posed a odbachnu prve co im príde na musku, kdeze by sa oni zapodievali ci nahodou nemaju v revíri aj inu slabsie stavanu alebo neprefarbenu jelenicu. A nejaka ta smiesna pokuta za chovneho jelena na chovatelskej pre nich nic neznamena.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #13086 od Rado
Odpoveď od Rado na tému Predåženie lovu vysokej
Takto to funguje vo viacerých zruženiach. Naviac neviem prečo sa tu bavíme o jeleniciach ked tá do tejto výnimky nezapadá, pokial som dobre čítal tak sa loví jeleň I a II. vt. a jelienča a toto sa naozaj na ruji nezpčastňuje.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #13087 od ivbe
Odpoveď od ivbe na tému Predåženie lovu vysokej
Dakujem za slusne rozbehnutie temy, ale v zasade nikto neodpovedal na moju otazku ze kto tu zaloboval. Ja si ani nemyslim ze to spiskali nezodpovedne PZ. Za prve museli by pozadovat hromadne predlzenie doby lovu a o tom neviem, dokonca pochybujem ze by nejaky hospodar krical na Lesnom urade ze nesplnil plan u jeliencat. Polozme otazku inak: Kto je najvacsim hospodarom v jelenich oblastich na Slovensku? Kto moze ak nesplni plan lovu prist o kvoty odstrelu na buduci rok(teada ak streli 70 % vsetkych jelenov IV vekovej u nas, je to kopa penazi), a kto najprv preda odstrel III a IV a zamestnancov s puskou aby strelili hou pripadne ihliciaky a sestaky ani nepusti do lesa?
<br/>Spolocne na diviaky (prasa, lanstiak) do 31.01.2007, ale musela spiskat veterinarna sprava, a ta diviaka v prirode nechce, takze hor sa na ne.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #13088 od eso
Odpoveď od eso na tému Predåženie lovu vysokej
Astronom, s tou rujou s tebou plne súhlasím. Na druhej strane pri posliedke aj v čase začiatku jelenej ruje, mimo rujovísk, kde nájdeš ešte &quot;nezadanú&quot; jelenicu, nevidím ako problém jej ulovenie. Ale čosi sa dá zrealizovať v prvých dňoch septembra, taktiež v druhej polovici októbra a začiakom novembra. Ale lov jeleníc v decembri by sa mal zúžiť na dvojročné jelenice a staré, prípadne choré, nesúce na chov. Uloviť zdravú napr. 5 ročnú jelenicu 31. decembra je podľa mňa neetické. Ale ako si napísal - je to dilema.;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #13089 od Jenda
Odpoveď od Jenda na tému Predåženie lovu vysokej
No chlapi ruku na srdce, kdo ste kolik ulovil z vašeho plánu lovu?
<br/>Jestli máte zvěř v honitbách, proč neplníte plány?
<br/>1 . Nemáte na ní povolenku...to je věc hospodáře, resp. nájemce honitby
<br/>2. nemáte čas? Pak neplakejte že vám prodlužujou dobu lovu a že se u vás neplní plán,
<br/>3 . nemůžete se setkat se zvěří? To už je na vašem umění lovit a najít zvěř.
<br/>Tím neschvaluju prodloužení lovu zvěře ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #13090 od Tomas
Odpoveď od Tomas na tému Predåženie lovu vysokej
Plne s tebov súhlasím, je to na charakteru poľovníka či strelý lovneho alebo sa ulakomý na chovného jeleňa a povie si že pre par korun mu to stojí za to mať doma takú trofej.Tie postihy pri strelení chovneho kusa by sa maly ozaj prytvrdiť...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 3 mesiacmi #13098 od miso
Odpoveď od miso na tému Predåženie lovu vysokej
Viacmenej s tebou súhlasím, ale myslím si, že keby sa stanovil taký prísny postih ako navrhuješ pri odlove chovných I. a II. malo by to presne opačný efekt. Mnoho poľovníkov by možno pri náznaku neistoty ani nevystrelilo, no určite by pribudlo zatajených úlovkov, pretože prísť o poľovný lístok..(neviem však či si nemyslel skôr povolenku)
<br/>Čo sa týka odlovu jeleníc, podľa mňa veľkým problémom je, že mnoho poľovníkov nerobí selekciu aj u jeleníc čo je chyba. Proste je to &quot;holá&quot; a tak veľakrát padnú aj zdravé kusy jeleníc, ktoré majú lepšie predpoklady prežiť zimu a priniesť geneticky dobré potomstvo.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.064 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 213 návštevníkov a žiadni členovia on-line