Decembrové číslo časopisu Poľovníctvo a rybárstvo vychádza 29.11.2005.


Z jeho obsahu vyberáme: 
 
 
 
POĽOVNÍCTVO
Hrozba alebo mýtus?    8
Kvalita muflónich trofejí    10
SPZ v roku 2005    12
Z lesov, polí a lúk    16
Storočnica ondatry    18
Život v revíroch    20
Súťaž o najkrajšiu chatku    22
Strelectvo    27


RYBÁRSTVO
Praktický rybolov    38
Podnety na zamyslenie    40
Mokré príbehy    42
Rybolov na Oravskej priehrade    44
Hron č. 10    46
Úlovky do súťaže    48
Potok Ulička    54
Slovo majú čitatelia    56
Ako sa lovia „španielske piraje“    58



Zvoľme účinné opatrenia proti vtáčej chrípke
MP SR vydalo 24. 10. 2005 opatrenie, ktorým sa až do odvolania zakazuje lov pernatej poľovnej zveri vo všetkých poľovných revíroch, zverníkoch a samostatných bažantniciach na území Slovenskej republiky. V zmysle tohto opatrenia sú užívatelia poľovných revírov povinní hlásiť príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe zistený hromadný úhyn pernatej poľovnej zveri, za ktorý sa pokladá minimálne 5 ks v jednej lokalite. K opatreniu vydali svoje stanoviská i SPZ a Komisia trvalo udržateľného manažmentu zveri P-SAPV.

 
 
 
 

Vtáčia chrípka - hrozba alebo mýtus?
Problematika vtáčej chrípky rezonuje zemeguľou ako globálny problém. Médiá ju denne prezentujú vo všetkých pádoch. Nás zaujímali fakty z poľovníckeho aspektu. Vzhľadom na skutočnosť, že stredoeurópskou oblasťou ročne údajne premigruje až 500 miliónov sťahovavých vtákov, požiadali sme o názor na aktuálny výskyt vtáčej chrípky v Ázii a Európe, ale aj možnosť prenosu choroby pernatou zverou a inými druhmi voľne žijúcich vtákov a na súvislosti s výkonom práva poľovníctva riaditeľa Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Dunajská Streda Doc. MVDr. DUŠANA RAJSKÉHO, PhD.
 
 

 
 
 

Kvalita muflónich trofejí
Ing. RASTISLAV PLAVÝ, Ing. JOZEF HERZ, PhD.

Chov muflónej zveri má na Slovensku už takmer 140-ročnú tradíciu. Prvé muflóny vysadil v Tribeči v roku 1868 gróf Forgáč a postupne sa rozšírili do rôznych lokalít Slovenska (Malé Karpaty, Štiavnické pohorie a pod.). Ich kvalita však stagnovala napriek tomu, že sa zakladali nové chovy a v 70. rokoch minulého storočia sa dokonca začala vymieňať nekvalitná populácia za zver dovezenú z Českej republiky. Takýto postup je určite veľmi správny a dáva predpoklady zlepšiť v nadchádzajúcich obdobiach trofejovú hodnotu muflónov na Slovensku a tak sa priblížiť k takým špičkovým chovom, aké sú napríklad práve v Českej republike.
 
 
 



Míľniky úspešnej práce
Ing. MARIÁN ŠEBO

Slovenský poľovnícky zväz je dobrovoľné nepolitické združenie občanov Slovenskej republiky podľa zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov. Podľa zákona č. 23/1962 Zb. o poľovníctve v znení neskorších predpisov sa zúčastňuje v stanovenom rozsahu na riadení poľovníctva a v súlade so zákonom zabezpečuje zachovanie, zveľaďovanie, ochranu a optimálne využívanie genofondu zveri ako prírodného bohatstva SR. K 30. 6. 2005 združuje 53 363 členov, 1 003 kandidátov a 875 členov KMPP.
 


Novinky Swarovski Optik

Firma Swarovski Optik každoročne prichádza s novinkami v oblasti pozorovacej a poľovníckej optiky. O tom, aký veľký význam firma prikladá svojim investíciám do vývoja najlepšie svedčí platné pravidlo, že viac ako 50 % palety výrobkov je mladších ako tri roky od dátumu uvedenia do výroby. Napåňa sa tak heslo zakladateľa firmy: „Dobré neustále zlepšovať.“ To je jeden z pilierov vedúceho postavenia firmy v oblasti špičkovej poľovníckej a pozorovacej optiky.
 
 


Zo znaleckého denníka
Rozruch na hranici II.
ZALKO

V predchádzajucej časti sme opísali nepríjemnosti, ktoré sebe aj pohraničníkom neďaleko poľovníckej chatky v blízkosti štátnej hranice spôsobil poľovník, keď vystrelil na diviaka tak nešťastne, že sa hrubé broky odrazili od ílovitej pôdy a preleteli nad hlavami prechádzajúcej pohraničnej hliadky. Hosť navyše nebol ani vopred ohlásený, takže pohraničiari o ňom nevedeli a mysleli si, že ide o narušiteľa hranice. Zburcovali posily a dlho trvalo, kým sa všetko ako-tak vysvetlilo.
 
 

 
 

Storočnica ondatry v Európe
RNDr. JOZEF MÁJSKY

Mnohí mladí poľovníci a obdivovatelia našej fauny si možno ani neuvedomujú, že ondatra pižmová (Ondatra zibethicas) nie je v našej prírode pôvodným druhom, ale do Európy bola dovezená zo Severnej Ameriky. Na počiatku introdukcie tohto najväčšieho hraboša bolo úsilie kniežaťa Colloredo Mansfelda zvýšiť v Starom svete produkciu kožušín zo zvierat lovených v prírode. Preto v roku 1905, teda pred sto rokmi, dal z USA priviezť päť párov ondatier na svoje panstvo Dobříš neďaleko Prahy, kde ich úspešne vysadili v lokalite Starohuťský rybník.
04p-ondatra.jpg

 
 

Česká Zbrojovka - záruka presnosti a spoľahlivosti
Ing. PAVOL ŠAREK

Spolu s guľovnicami ZKK bola do sortimentu Přesného strojírenství, n. p. Uherský Brod delimitáciou zo Zbrojovky Brno presunutá výroba guľovničky ZKW 465 známej pod názvom Hornet. Jej uherskobrodská rekonštrukcia na ZKB 680 Fox nakoniec vyústila do nového modernizovaného modelu ČZ 527 v kalibroch.22 Hornet,.222 Rem. a neskoršie aj v kalibri.223 Rem. Guľovnička ČZ 527 je opakovačka s valcovým, otočne uzamykaným odsuvným uzáverom typu Mauser. Je určená na loveckú a športovú streľbu.

 
 

Polstoročnica Poľovníckeho združenia Lipiny
V tomto roku uplynulo 50 rokov od založenia nášho Poľovníckeho združenia Lipiny v Pezinku. PZ vzniklo na báze Poľovníckej spoločnosti Reos Častá, ktorej v roku 1954 ukončili prenájomnú zmluvu na revír Biela skala. Ako náhradu získala revír v polesí Cajla Pezinok a pretvorila sa na Poľovnícky podnikový klub pri Drevárskom výskumnom ústave v Bratislave (ďalej PPK-DVÚ Bratislava).
 
 

 
 

Na zimnom love „tigra sladkých vôd“
Ostriež XXL

Pre svoju nenásytnosť si ostriež zelenkastý, ktorý sa pýši poeticky znejúcim latinským menom Perca fluviatilis, vyslúžil od rybárov prezývku „sladkovodný tiger“. Mnohí ho však pre jeho pôvabné sfarbenie s červenkastými plutvami a priečnymi tmavými pásmi nazývajú láskavejšie - „zebrovitý krásavec“. Francúzski rybári, ktorí si ostrieža cenia pre jeho tuhé a chuťovo vynikajúce mäso, ho zas pomenovali „riečna jarabica“.


 
 
 
 
 

Podnety na rybárske zamyslenie
ROMAN ZUPKO

Máme tu záver roka, s ktorým sa spravidla spája aj celoročné  bilancovanie, vyhodnocovanie a množstvo predsavzatí. Mnohí z  nás rátajú úlovky, iní majú svoje trofeje zaznamenané vo forme  fotografií. Kto z nás sa však namiesto rátania úlovkov  zamyslel nad tým, čo počas roka vode dal?

 
 
 

Prísnejšie podmienky rybolovu na Oravskej priehrade
Vyhláška Ministerstva životného prostredia SR č. 173/2005 Z. z.
zo 6. apríla 2005 vyhlásila Chránené vtáčie územie Horná Orava. Účelom je zachovanie biotopov druhov vtákov európskeho významu a biotopov sťahovavých druhov vtákov a zabezpečenia ich prežitia a rozmnožovania. Ako sa táto skutočnosť dotkne rybárstva, uvádzame v nasledujúcich riadkoch.
 
 
 
 

PODMIENKY OCHRANY V ZÓNACH CHKO
podľa zákona NR SR č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny
v znení zákonov NR SR č. 525/2003, 205/2004, 364/2004 a 15/2005 Z. z.

 
 
 
 
 

Hron č. 10
Ing. PETER BELEŠ

Ďalšou, povesťami bohato opradenou slovenskou riekou je Hron. Pramení pod Kráľovou hoľou nad obcou Telgárt a na dlhej trase Horehronským podolím zbiera vody z okolitých riek a potokov. Jeho púť sa končí pri Štúrove, kde ústi do Dunaja. Na rieke Hron je celkovo 13 samostatných rybárskych revírov, z toho 8 kaprových, 3 lipňové a dva pstruhové, z toho jeden je chovný.

 
 
 
 

Nový rybársky revír
Potok Ulička

Ing. STANISLAV GÉCI
Potok Ulička je asi 28,1 km dlhý pravostranný prítok rieky Uh. Pramení v Bukovských vrchoch vo výške okolo 1 000 m n. m., tečie južným, potom juhovýchodným smerom a na území Ukrajiny ústi do Uhu. Dåžka toku na Slovensku je 24,3 km, plocha povodia 207 km2, lesnatosť 70 %.



Slovo do diskusie
Ohlas na článok

V deviatom čísle PaR 2005 som si s uznaním prečítal článok Začiatok konca slovenského rybárstva?, ktorý formou rozhovoru s tajomníkom SRZ Ing. Ferdinandom Balážom spracoval Fedor Mikovič.
Opäť sú tu kormorány
Prešlo leto a na Oravu prileteli prvé kormorány. Po odvolaní sa ochranárov sa stále nič nedeje. Myslím si, že je najvyšší čas zamyslieť sa nad tým, či by SRZ nemal časť prostriedkov investovať do kvalitných právnikov, ktorí by od štátu alebo ochranárov vysúdili plnú výšku škôd napáchaných kormoránmi na našich vodných tokoch.
 
 
 


Vplyv Vodného diela Gabčíkovo
-    Ťažko dnes oddeliť vplyv Vodného diela Gabčíkovo od niektorých iných činiteľov, najmä turizmu, pytliactva či biologických invázií, - povedal v rozhovore pre víkendovú prílohu denníka Sme Vladimír Kováč, špecialista na ekológiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave.
 
 
 


Ako sa lovia „španielske piraje“
Modrý blesk

Asi nie je nič zlé na tom, ak sa teraz, po prvej zimnej rybačke - či už úspešnej, alebo len príjemnej - na chvíľu zasnívate a predstavíte si, aké by to bolo dakde na brehu mora, kde vás nesužuje mráz a ľadový vietor, kde nečakáte niekoľko hodín na ojedinelý záber ostrieža a kde môžete rátať s úlovkami, o akých sa vám doma ani nesníva.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 

Rybársky hetrik
Pohárové preteky v LRU - plávaná pod názvom Zemplínsky pohár sú akousi rozlúčkou s pretekárskou sezónou na východe republiky.


Majstrovstvá funkcionárov a priaznivcov
Pod týmto názvom sa začiatkom októbra uskutočnili na rieke Laborec v Humennom preteky v LRU - plávaná pre členov spriatelených rybárskych výborov a priaznivcov rybárstva, poväčšine sponzorov MsO SRZ v Humennom.
 

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 329 návštevníkov a žiadni členovia on-line