Júnové číslo odborného časopisu
 
 
výjde 28. mája - pondelok.
 
Stratégia jelenej zveri pri výchove mláďat * Z rokovania prezídia a rady SPZ * Vzácny jubilant Ing. Karol Kirner * Čo bolo dobré pre deda…* Obzri sa bez hnevu * Z lesov, polí a lúk * Pytliacke chodníčky * Kam vietor, tam nástraha… * Nenápadne krásna šelma * Lovec boleňov * Kto to tu svrčí? *  Metrová šťuka namiesto lipňov ....

Vyvádzanie  mlade
Stratégia jelenej zveri  pri výchove mláďat
Ing. Jozef Bučko, NLC Ústav lesných zdrojov a informatiky Zvolen




Väčšina areálu rozšírenia populácie jelenej zveri na Slovensku sa prekrýva s areálom rozšírenia našich veľkých šeliem – medveďa, vlka a rysa. Naše populácie uvedených predátorov sú plne životaschopné a neprežívajú len v posledných malých útočiskách, ako to je v niektorých štátoch západnej Európy. Predačný tlak, ktorý vyvíjajú, je teda pre početnosť ich potenciálnej koristi významným limitujúcim faktorom. Aj v dnešnej dobe plne fungujúci vzťah medzi veľkými šelmami a ich korisťou vytvára určitú osobitosť a jedinečnosť nášho územia a svedčí najmä o zachovalosti prírodného prostredia a jeho jednotlivých zložiek.



V našej veci
Z rokovania prezídia a rady SPZ
Vzácny jubilant  Ing. Karol Kirner


Zo sveta
Nemci sú „diví“  na divinu
Prikrmovanie losov už nie je tabu
FACE sa „pleslo po vrecku“
Genetické testy losov
Boj o safari
Početnosť šeliem  stúpa




Strely a náboje na veľkú zver
Čo bolo dobré pre deda…




Je zaujímavé, koľko emócií a času vedia poľovníci venovať diskusii o kalibroch a zbraniach, ale o strelách a nábojoch sa hovorí málo. Je to možno tým, že výber bol donedávna obmedzený len na jedného výrobcu, čo nám na malú a stredne veľkú zver zrejme stačilo. No pre zodpovedného lovca veľkej zveri, či poľuje doma alebo v cudzine, je dnes nevyhnutnosťou mať aspoň základné vedomosti o moderných strelách a strelive. Osobnou skúsenosťou a štúdiom som dospel k názoru, že kvalita strely a ranivosť nábojov sú rovnako dôležité ako samotný kaliber.

PETER ČEKOVSKÝ, Bsc.,





Obzri sa bez hnevu
Alexander Krah



Autorom rovnomenného článku v nemeckom poľovníckom magazíne Wild und Hund je Alexander Krah. Pri našom osobnom stretnutí pred tromi rokmi mi povedal: „Veľa dobrých slovenských poľovníkov príde v krátkom čase o svoje poľovné revíry. Viem to, ja som totiž z bývalej NDR.“





Nie je zub  ako zub
Ing. JÁN MERCEL



Zo všetkých metód určovania veku srnčej zveri je hodnotenie podľa opotrebovania zubov – stoličiek a črenových zubov v spodnej čeľusti najstaršie, najbežnejšie a najjednoduchšie. Priebeh rastu týchto zubov dostatočne poznáme z odbornej poľovníckej literatúry.



Z lesov, polí a lúk
Staré dobré časy
Posvadobné dudanie
Výchova osirelého srnčaťa



Život v revíroch
Hodnotili rok
Dlhoročná spolupráca
Výstava v Mníchove
Rok plný práce
Kombajn na zver
Važeckí poľovníci v Bratislave
Ľudia a  „ľudia“
Päťprstý diviak



Herakles
RNDr. ĽUBOMÍR BRTEK, Csc.



Lov je vášeň, ktorá nezasiahla iba smrteľníkov, čo boli od neho existenčne závislí, ale aj nesmrteľných bohov. Diovho nemanželského syna Herakla nestrhla k lovu vášeň ani hlad, ale poslanie vyplývajúce z vôle bohov. V jeho žilách nikdy nekolovala krv lovca.



Poľovnícke pomníky
Pytliacke chodníčky
Namiesto  maturity – smrť



Stopami zveri
Stretnutie s diviakom


Dravce a sovy Slovenska
Orol stepný





Hmyz a pernatá zver
Ing. JÁN MERCEL




V odbornej literatúre sa často popisuje, že zníženie stavov malej poľnej zveri spôsobil prechod z maloplošného poľnohospodárstva na veľkoplošné, čo vyvolalo zhoršenie životných podmienok zveri. Menej sa však popisuje zníženie biodiverzity krajiny, kde bol použitím chemických postrekov vyhubený drobný hmyz na poliach, neodmysliteľný pre rast vyliahnutých kuriatok jarabice a bažanta.











Zo znaleckého denníka
Nerozvážna  horlivosť

Poľovanie na diviačiu zver za teplých, jasných letných nocí, v čase kulminácie splnu mesiaca, je spojené s napätím, vzrušením a má svoje neopísateľné čaro. Najviac po žatve, keď sa strniská stávajú prehľadnými a pri mesiačiku na nich vidno každého živého tvora, začínajú sa poľovníci pripravovať na nočné postriežky.
ZALKO




Lov  a adrenalín
DUŠAN SLIVKA




V čase, keď som písal jednotlivé kapitoly knihy o výcviku farbiara na pachové práce, som dostal nápad. Zaumienil som si preskúmať fyzickú a psychickú záťaž, ktorej musí psovod farbiara čeliť. Zaujímal som sa o dej a čas od momentu, keď sa dozvie, že je potrebná pomoc jeho a psa pri dohľadaní postrieľanej zveri. Na prvý pohľad – bežný pre poľovníka – nie je tento dej ničím výnimočný. Dnes môžem povedať, že naozaj len na prvý pohľad. Hneď na začiatku som zistil, že táto úloha nebude patriť medzi jednoduché.




Nenápadne krásna šelma
JOZEF FERENEC



Srny sa pokojne pásli, keď z okraja lúky vyrazil škvrnitý blesk. V poslednej chvíli najstaršia srna zabékala na po¬plach, uskočila bokom a zmizla v najbližšej húštine. Ďalšie dve ju nasledovali s rysom v pätách. Celý útok trval sotva štyri sekundy. Päťmetrové skoky šelmy sa rýchlo skracovali… Už korisť neprenasledovala a zastala. Ak rys nemá stopercentnú šancu na úspech, radšej boj vzdá a šetrí si sily na ďalšiu príležitosť.



RYBÁRSTVO


V kaprovom ošiali nezabúdajme  na iné športovo atraktívne druhy rýb
Chvíle s ploticami
Bc. ROMAN ZUPKO








Prichádza jún, pre mnohých rybárov čarovný mesiac, a s ním otvorenie kaprových revírov. Drvivá väčšina rybárov sa na túto príležitosť dlhodobo pripravuje. Kontrola kaprových udíc, kàmidiel, silonov, vnadiacich zmesí či háčikov sa stáva každoročným rituálom.















Lov šťuky s plachetnicovým plavákom
Kam vietor, tam nástraha…



Je tu jún a lovci dravých rýb už leštia blyskáče, opravujú voblery, brúsia háčiky, chystajú si udicové systémy na živé i màtve „kedriky“… Ak si niekto myslí, že lov rýb na màtvu rybku je smrteľne nudný, hlboko sa mýli. Nielenže nemusí byť pasívnym „čakaním na Godota“, ale môže priniesť úplne nové zážitky. Najmä, ak pri love použijete nezvyčajnú rybolovnú metódu, napríklad „plachetnicový“ plavák, ktorý je tradičnou pomôckou šťukárov najmä v Nemecku a v ďalších krajinách, kde nie je povolený lov na živú rybku. Pomocou „plachetnicového“ plaváka môžete využiť vo svoj prospech silu a smer vetra.

ROMAN ZÁHORSKÝ








Odkiaľ sa náhle vzala obľúbenosť  „čudných voblerov“
Jerkbait –  nič jednoduchšie?





Vo väčšine európskych krajín sme svedkami začiatku novej éry spinningu – lovu prívlačou. Ešte pred niekoľkými rokmi určovala trend móda nezvyčajne jemných zostáv, ktorá umožňovala loviť na umelé nástrahy takmer všetky druhy rýb. Vyznávači tohto štýlu s ich ľahkými prútmi a vlascami už od priemeru 0,11 mm sa dosýta “vybláznia“ najmä na vodách, kde sa preháňajú húfy večne hladných ostriežov. Je teda zaujímavé, ako sa vyvinula v nových časoch rybolovná technika prívlače, ktorá sa kedysi pokladala za „kladivo“ na veľké dravce.










MOKRÉ PRÍBEHY
Lovec boleňov
Vtedy  na Cetínke…






Rybník Milošová
 Dobrý deň, pán kapor! ... aj vám, pán pstruh!
Ing. PETER BELEŠ




Rybník Milošová sa nachádza v katastrálnom území mesta Čadca miestna časť Milošová pod osadou Megonky neďaleko hraníc s Českou republikou. Ide o vodnú stavbu – rybník s celkovou plochou 3 ha, ktorý je evidovaný Ministerstvom životného prostredia Slovenskej republiky ako rybársky revír č. 3-3440-1-1 Rybník Milošová s nasledovným popisom: vodná plocha rybníka pri miestnej časti Čadca – Milošová. Vlastníkom (správcom) a užívateľom rybníka je Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Čadci, ktorá na ňom zodpovedne hospodári. Je najväčšou a súčasne najatraktívnejšou stojatou kaprovou vodou organizácie.



Zápisník ichtyológa
Kam zmizol lipeň?
O práci s agregátmi




Mýty a skutočnosť o bohatstve rýb  v tatranských vodách (1.)
Kedysi tam boli lososy…
Ing. MIROSLAV ZONTÁG



Tatry – v minulosti takmer nedostupná a tajuplná oblasť, nazývaná aj ako spišské Snežné hory, boli opradené rozličnými legendami a fámami. Podľa jednej z nich oddávna oplývali neskutočným rybím bohatstvom.




Hovoríme s hospodárom  vodnej nádrže Ružín
V zovretí  strmých kopcov

Ing. STANISLAV GÉCI



Vodná nádrž Ružín sa rozkladá v severovýchodnej časti Slovenského Rudohoria v údolí rieky Hornád, približne 25 km od Košíc. Vybudovali ju v rokoch 1962 až 1972. V hornej časti na konci vzdutia do nádrže ústi rieka Hnilec. Na Slovensku niet inej nádrže, ktorá by pri maximálnej prevádzkovej hladine a vodnej ploche len 390 ha dosahovala dåžku 14,6 km. Maximálna håbka pri priehradnom profile je 54 metrov. Z rybárskeho hľadiska má VN Ružín charakter kaprovej vody, užívateľom je Rada SRZ Žilina. Po Jurajovi Papcúnovi z Margecian je iba druhým rybárskym hospodárom nádrže a zároveň vedúcim rybárskej stráže Rudolf HALMI z Košíc.




Život pri vode
 Kto to tu svrčí?



Sú to malé vtáčiky svrčiaky, ktoré nás počas jarných a letných rybačiek upozorňujú na svoju prítomnosť monotónnym hrčaním-svrčaním.
IVAN KŇAZE




Krásavci z morských hlbín



Po uspokojení rybárskej vášne v jarných mesiacoch lovom rozličných druhov tresiek v nórskych fjordoch sa skúsení morskí rybári preorientujú na lov mieňov. Spôsob lovu týchto krásnych rýb obývajúcich hlbšie vody nórskych fjordov má svoje zvláštnosti, o ktoré sa chcem s vami podeliť.
Doc. MUDr. JOZEF MENTEL, Csc.




Nepozvaní hostia – bobor a kormorán – už aj na Ondave
Metrová šťuka  namiesto lipňov



V polovici septembra 2006 sme spolu s MO SRZ Vranov nad Topľou uskutočnili inventarizačno-regulačný odlov lipňového revíru č. 4-1670-5-1 Ondava č. 3 s cieľom zistiť druhové zloženie rýb a najmä odloviť v tomto revíri škodlivé druhy rýb a premiestniť ich do vhodnejšieho revíru.



V Pružinke klesla úživnosť z pohľadu pstruha potočného
Kam sa podela  čerebľa
Mgr. LADISLAV PEKÁRIK, Ústav zoológie SAV, Bratislava,  RNDr. JOZEF MÁJSKY, ŠOP SR – Správa CHKO Biele Karpaty, Nemšová





Staré koryto Váhu povyše Ilavy dotujú vodou viaceré ľavostranné prítoky prudko tečúce zo Strážovských vrchov. Patrí k nim aj potok Pružinka s prítokmi, naprí¬klad Bielym potokom prameniacim pod vrchom Strážov (1 213 m n. m.). Tento podhorský tok má viac-menej prirodzený charakter, brehy lemujú zväčša pôvodné porasty (jelša, jaseň, vàba), miestami sú pasienky, a v úsekoch pretekajúcich sídlami nachádzame lokálne regulácie.

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 338 návštevníkov a žiadni členovia on-line