Decembrové číslo odborného časopisu
 
 
vychádza  29. novembra
 
Rada SPZ zvolala IX. Snem * Vlčí cestopis * Zimní spáči * Ohlas na článok Ako ďalej s premnoženými danielmi? * Podmienky lovu bažanta * Pozoruhodná publikácia * Prehlbujú si vedomosti * Prikrmovať áno - loviť  nie * NATURA 2000 Skúsenosti z Britských ostrovov * Vedenie psa na stope .....
Rada SPZ zvolala IX. Snem

Druhé tohtoročné zasadnutie Rady SPZ, zvolané na 28. 10. t. r. do Žiliny, sa celkom netradične začalo informáciou o aktuálnych prácach na úseku poľovníckej legislatívy, a to priamo z úst prominentného hosťa zasadnutia - štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva Ing. Viliama Turského.



Vlčí cestopis
 

 
Ing. JOZEF BUČKO, Národné lesnícke centrum Zvolen - Ústav lesných zdrojov a informatiky, Ing. SLAVOMÍR FINĎO, CSc., Národné lesnícke centrum Zvolen - Lesnícky výskumný ústav
V tomto príspevku chceme poukázať na možnosti využitia modernej technológie satelitnej navigácie (GPS - určenie zemepisnej polohy pomocou satelitov) a geografických informačných systémov (GIS - počítačový program používaný v kartografii) pri výskume voľne žijúcej zveri. Doterajšie metódy a technické zariadenia pre terénnu prácu neumožňovali spracovanie výsledkov napr. zo stopovania s dostatočnou presnosťou a možnosťou ich kvalitného zobrazenia. Použitie uvedených metód prezentujeme na konkrétnom prípade prestopovania nočnej potulky vlka z oblasti Poľany.



Zimní spáči
RNDr. ĽUBOMÍR BRTEK, Csc.
 

 
Zimným spánkom sa suchozemské cicavce vyhýbajú dočasnému zhoršeniu životných podmienok pred príchodom mrazov, snehu, ale najmä s nimi súvisiacemu hladu. Je to blahodarný stav, v ktorom zvieratá nevnímajú hlad, smäd ani zimu. Navyše si ním utužujú zdravie, lebo v zimnom spánku sa zbavujú mnohých choroboplodných mikroorganizmov, spôsobujúcich im v bdelom stave smrteľné ochorenia, z ktorých sú mnohé prenosné aj na človeka.
 
 



Ohlas na článok
Ako ďalej s premnoženými danielmi?
RNDr. JOZEF MÁJSKY

Už dlhší čas hodnotia rôzne médiá danieliu zver nielen ako najkrajší druh našej raticovej zveri, ale aj ako zver významne poškodzujúcu lesné porasty, poľnohospodárske kultúry i chránené územia.

 
 

Podmienky lovu bažanta

Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky vyhlásila mimoriadne núdzové opatrenie Č. k. mno 2344/2006, ktorým nariaďuje počnúc dňom 18. 8. 2006 užívateľom poľovných revírov na území SR tieto podmienky lovu na pernatú poľovnú zver za účelom monitoringu a lovu voľne žijúcej pernatej zveri a pernatej zveri z umelých chovov (bažant poľovný, kuropta horská, jarabica poľná) vo vzťahu k nákazovej situácii vo výskyte aviárnej influenzy.
 
 


Pozoruhodná publikácia

Tohtoročné 70. výročie založenia oslávila Česká zbrojovka a. s., Uherský Brod nielen výrobou limitovanej série výročných guľovníc CZ 550, ale aj vydaním reprezentatívnej publikácie, ktorá čitateľa oboznámi s fascinujúcou históriou tejto továrne od jej vzniku po privatizáciu začiatkom 90. rokov.


Prehlbujú si vedomosti
Ing. ŠTEFAN ENGEL

Slovenský poľovnícky zväz usporiadal v dňoch 6. a 7. októbra 2006 v Národnom lesníckom centre v budove Lesoprojektu pri malej stanici vo Zvolene dve podujatia s celoslovenskou účasťou určené najmä svojim organizačným jednotkám OkO a RgO SPZ.

 
 

Prikrmovať áno - loviť  nie
JURAJ HUSÁR, tajomník OkO SPZ Stropkov
 

 
Už dlhší čas sa vedú polemiky o tom, či loviť diviačiu zver na vnadiskách s krmovinami rastlinného pôvodu. Nezabúdajme, že produkty rastlinného pôvodu konzumuje všetka poľovná zver okrem šeliem, ktoré sú mäsožravé. Sám som proti tejto forme lovu diviačej zveri vy¬stúpil už viackrát.



Sila prírody

Zimná starostlivosť o zver v Štátnych lesoch Tatranského národného parku po vetrovej kalamite v roku 2004
 

 
s Ing. JOZEFOM KOVÁČOM, odborným pracovníkom Štátnych lesov Tatranského národného parku, sa zhovára FEDOR MIKOVIČ
Starostlivosť o zver najmä v čase zimnej núdze má v Tatranskom národnom parku dlhodobú tradíciu. Už v poslednej štvrtine 19. storočia, keď toto územie národným parkom ešte nebolo, knieža Hohenlohe venoval veľkú pozornosť prikrmovaniu zveri a vynakladal na to na svojom panstve najmä v oblasti Tatranskej Javoriny nemalé finančné prostriedky. V tom čase to, pravdaže, robili na úrovni vtedajších poznatkov, ale napåňalo to základnú ideu, ktorá spočívala v myšlienke pomôcť zveri v čase najväčšej núdze a postarať sa o jej stabilizáciu na tatranskom území aj počas zimnej migrácie zveri mimo tohto územia, kde jej hrozilo nebezpečenstvo decimovania jej stavov predovšetkým pytliackym odstrelom.



NATURA 2000
Skúsenosti z Britských ostrovov
Ing. DUŠAN KRAJNIAK
 
 

Sychravé Anglické počasie vítalo 4. septembra účastníkov projektu „Zvyšovanie povedomia o sieti NATURA 2000 medzi užívateľmi - poľovníkmi“.



Vedenie psa na stope
DUŠAN SLIVKA

Medzi skúsenými psovodmi všeobecne prevláda názor, že ako dobre vedie psovod psa na stope, tak dobre dokáže pes vypracovať stopu sledovanej zveri. Práve skúsený psovod vie, že on sám svojou prítomnosťou pri psovi zaručuje polovicu úspechu začatej práce.


Ako na antilopy a tenkokožce
Peter Čekovský

Africké antilopy a žirafy sú párnokopytníky, rovnako ako naša raticová zver. Zebry a somáre sú nepárnokopytníky. Antilopy a kopytníky (okrem byvolov) nazývame tiež tenkokožce. Keďže lov na hrubokožce je drahý a zriedkavý, väčšina lovcov sa orientuje na lov veľkých antilop a iné kopytníky a príležitostne aj na lov šeliem.


Na silvestrovskú nôtu
 



SRZ oslávil 80 rokov organizovaného rybolovu na Slovensku
Nevšedné dielo neobyčajných ľudí
 

 
Zhodou okolností práve vo výročný deň vzniku prvej ČSR, no najmä v rušnom období vrcholiacich príprav na IX. snem Slovenského rybárskeho zväzu, sa 28. októbra tohto roku zišiel do Žiliny výkvet nášho rekreačného a športového rybolovu. Miestom stretnutia stoviek dobrovoľných funkcionárov SRZ, zaslúžilých členov, športovcov, hostí zo štátnych a samosprávnych orgánov, z partnerských domácich i zahraničných organizácií bolo slávnostné zhromaždenie, ktoré sa uskutočnilo pri príležitosti 80. výročia založenia „Sväzu rybárskych spolkov na Slovensku“, priameho predchodcu SRZ.



Volanie luny
 

Pod sviečkou vraj býva najväčšia tma. Nie však pod mesiačkom. O tom vedia svoje nielen milenci, ale aj rybári. Najmä tí, čo majú skúsenosti s nočným lovom dravcov. Mimochodom, viete, prečo niektorí uprednostňujú rybačku za jasnej noci a mesačného splnu? Dozviete sa to v nasledujúcom príspevku.




 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
S voblermi na zubáča
Bc. ROMAN ZUPKO
 

Zubáč - tajomná, bojovná a krásna ryba. Pre mnohých z nás démon, ktorý nám nedáva spávať. S touto zaujímavou a veľmi húževnatou rybou som sa prvýkrát stretol už pred mnohými rokmi. V mojich rybárskych začiatkoch sme s otcom často navštevovali VN Ružín, kde sme sa usilovali týchto krásavcov dostať na háčik. Pamätám sa na príhodu, keď som pri udiciach zostal na stráži a práve vtedy prišiel očakávaný záber. Môjmu prvému zubáčovi som dlho pozeral do majestátnych očí lesknúcich sa ako diamanty.



VN Domaša - magnet na rybárov
Ing. PETER BELEŠ
 

Perla východu, aj tak možno charakterizovať vodnú nádrž Domaša, ktorú vybudovali na rieke Ondava nad obcou Slovenská Kajňa. Účelom vodného diela je energetické využitie rieky, protipovodňová ochrana priľahlého územia, priemyselné využitie vody, rekreácia a športový rybolov. Domaša slúži aj ako náhradný zdroj pitnej vody. Správcom vodnej nádrže je Slovenský vodohospodársky podnik, š. p. Banská Štiavnica, Odštepný závod Košice, Závod Povodie Bodrogu Trebišov.

 
 
 
 

Rybačka na vlnách Atlantiku
 
 

Časopis, ktorý tak starostlivo pripravujete, má svojich skalných priaznivcov aj za veľkou mlákou - v USA. Pravidelne si ho necháva zasielať naprí¬klad Mgr. Juraj Bulinský. Pochádza z dedinky Kamienka a už ako šesťročný získaval prvé rybárske skúsenosti na Kamienskom a Jarabinskom potoku.



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Potok Opátka s miniúhormi
Ing. STANISLAV GÉCI
 

Pstruhový lovný revír Opátka, r. č. 4-1730-4-1, je revírom dlhým 10 km s plochou povodia 30 štvorcových kilometrov. Revír ústi do VN Ružín. Opátka tečie z väčšej časti v nezregulovanom koryte, až pred ústím do nádrže je zregulovaná. Prieskum v polovici septembra 2006 sme uskutočnili elektrickým agregátom LENA na stometrových úsekoch, ktoré sme prelovili jedenkrát.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Naša fínska škola
VIKTOR VEBER
 
 
 
Do Fínska som sa dostal spoločne s ďalšími piatimi spolužiakmi v rámci projektu Leonardo, ktorý vypracoval náš učiteľ odborných rybárskych predmetov Ing. Jaroslav Šubjak. Hlavnou témou projektu bol marketing v rybárstve. Na Slovensku je totiž v porovnaní s Fínskom asi desaťnásobne nižšia spotreba rýb - približne tri kilogramy na obyvateľa za rok. Išlo o mesačnú stáž zameranú na výrobu, spracovanie, reklamu a predaj rýb a rybích výrobkov.

 
 


Bobria expanzia
Ing. MARIÁN ŠEBO
 

Musím sa priznať, že v detstve som sa s múdrym bobrom stretával len v indiánkach a myslel som si, že v Európe už nežije. Pristali mu hlboké lesy Kanady a malebné veľké jazerá Severnej Ameriky.



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Staršia ako jej matka
 

 
Miestna rybárska organizácia SRZ Žarnovica je staršia ako Slovenský rybársky zväz. V tomto roku oslávila 85. výročie svojho vzniku. Najskôr „voňali“ ryby a potom drevo. Písal sa rok 1921, kedy bol v meste Žarnovica založený Rybársky klub, na čele ktorého stál p. Katreňák. V evidenčnej knihe z roku 1923 bolo evidovaných 42 členov. Poplatok bol 5 korún čs.
 
 
 
 



Partneri

Kto je online?

Práve tu je 392 návštevníkov a žiadni členovia on-line