Novembrové číslo odborného časopisu
vychádza 25. októbra
Prerastie nám muflónia zver cez hlavu? * Chránený verzus ohrozený * Rallye v revíri * Aktuálne z revíru Grossharras * Prečo nastal problém s lovom krkavca čierneho? * Štvrť storočia za katedrou aj v lese * Zo znaleckého denníka: Nestorova spoveď * Sviatok v Liptove * Kladenie cvičnej stopy .....
POLOVNICTVO
Prerastie nám muflónia zver cez hlavu?
PAVEL HELL, SIEZ Wien, Brno, Nitra, JAROSLAV SLAMEČKA, SCPV Nitra, JOZEF GAŠPARÍK, SPU Nitra
Jelenia ruja, tých „desať posvätných dní“ každého správneho poľovníka aj so svojimi vzrušujúcimi zážitkami, je už dávno za nami. Rovnako pominula aj danielia ruja, keď sme podľa chrapkania danielov hľadali vhodného jedinca na odstrel. Rovnako zaujímavý a vzrušujúci je však aj lov muflóna. Nemôžeme ho síce privábiť na hlas samice ako srnca, nemôžeme ho ani lokalizovať podľa ručania či chrapkania, ale aktivita muflónej zveri je v čase ruje tiež veľmi zvýšená a ak dôjde k súboju baranov, zvuk nárazov ich rohov počuť doďaleka. To veľmi uľahčuje naše posliedky za touto zaujímavou zverou. Trofej dospelého muflóna je naozaj impozantná a keď si ju dáme vyrobiť ako preparát s hlavou a krkom, bude ozajstnou ozdobou našej poľovníckej izby.
Chránený verzus ohrozený
Ing. MARIÁN ŠEBO
Chránený verzus ohrozený
Ing. MARIÁN ŠEBO
Hlucháň a hoľniak to taktiež nemajú ľahké. Veterná smršť spred dvoch rokov, ktorá sa prehnala časťou Slovenska, ich lokality síce nezasiahla, ale pre svoj život potrebujú pokoj a vhodné podmienky. Hlucháňom vyhovujú najmä staré riedke porasty. Vhodné podmienky nachádzajú dnes prevažne na hornej hranici lesa a pokoj asi až na druhom svete...
Rallye v revíri
Rallye v revíri
Pozorne som si v PaR č. 9 prečítal článok Súdny deň uverejnený na str. 15. Niečo podobné sa stalo aj u nás v PZ Kurinec, okr. Rimavská Sobota, len s tým rozdielom, že devastácia lesných ciest v našom poľovnom revíri prebiehala pravdepodobne s povolením príslušných orgánov.
JÚLIUS TELEK
Aktuálne z revíru Grossharras
Ing. ŠTEFAN ENGEL, Slovenský poľovnícky zväz - Ústredie Bratislava, Ing. MATÚŠ RAJSKÝ, Stredoeurópsky inštitút ekológie zveri Wien, Brno, Nitra
Manažment malej zveri a ekologické podmienky jej životného prostredia boli nosnými témami exkurzie do poľovného revíru Grossharras v Rakúsku, uskutočnenej 1. septembra t. r. Pre 67 účastníkov zo Slovenska ju usporiadalo Ústredie Slovenského poľovníckeho zväzu v Bratislave v spolupráci so Stredoeurópskym inštitútom ekológie zveri Wien, Brno, Nitra.
Prečo nastal problém s lovom krkavca čierneho?
V súvislosti s prípravou vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie bolo potrebné v rokoch 2000 až 2004 zosúladiť národnú legislatívu s právnymi predpismi Európskeho spoločenstva. Na úrovni Európskeho spoločenstva prakticky neexistujú v oblasti poľovníctva žiadne osobitné predpisy, samo¬zrejme okrem predpisov súvisiacich s držbou zbraní alebo ošetrovania a nakladania s ulovenou divinou.
Mgr. PETER PILINSKÝ, Ministerstvo životného prostredia SR
Mgr. PETER PILINSKÝ, Ministerstvo životného prostredia SR
Štvrť storočia za katedrou aj v lese
Ing. Ladislav Kružič sa narodil 23. júna 1949 v Banskej Štiavnici. Celý jeho doterajší život je úzko spätý s tamojšou Strednou lesníckou školou, kam nastúpil v roku 1978 ako jej hospodár a v tejto funkcii zotrval do roku 1981. Keď odišiel do dôchodku dlhoročný profesor Ing. Ján Kováč (riaditeľ SLŠ Liptovský Hrádok do r. 1961, od toho roku profesor pestovania lesov a poľovníctva v Banskej Štiavnici), stáva sa jeho nástupcom vo vyučovaní predmetu poľovníctva. V tomto roku teda uplynulo už štvrť storočia jeho pôsobenia ako učiteľa poľovníctva na lesníckej škole.
Ing. IGOR KOŠECKÝ, Klub histórie slov. poľovníctva pri SPZ
Zo znaleckého denníka
Nestorova spoveď
Osud ma zavial na nemocničné lôžko a počas rehabilitačného pobytu ma navštívil priateľ - poľovnícky kolega z PZ. Slovo dalo slovo a odovzdal mi pozdrav od jeho príbuzného, najstaršieho a zakladajúceho člena nášho PZ, ktorý ležal s podlomeným zdravím o poschodie nižšie. Vraj ma čaká a mám ho určite prísť navštíviť.
ZALKO
Sviatok v Liptove
Za účasti člena Prezídia SPZ Antona Balčáka a ďalších vzácnych hostí z radov poľovníkov, lesníkov, milovníkov prírody a ich rodín sa v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline v druhej polovici septembra uskutočnil 15. ročník Dní svätého Huberta.
Dr. FRANTIŠEK JAROŠ
Klub lesníkov a priateľov lesa Liptova
V druhej polovici septembra sa v hoteli Poľovník uskutočnilo Valné zhromaždenie Klubu lesníkov a priateľov lesa Liptova. Ide o občianske združenie založené v zmysle Zákona č. 83/90 Z. z. o združovaní občanov, ktorého cieľom je presadzovať záujmy ochrany prírody v súlade s potrebami rozvoja lesníckych činnosti a poľovníctva v regióne Liptova. Jeho členmi sú skúsení odborníci z oblasti lesníctva, štátnej ochrany prírody a poľovníctva, ktorí v uvedených oblastiach dlhodobo pôsobia alebo pôsobili.
Dr. FRANTIŠEK JAROŠ
NATURA 2000
Vplyv na poľovníctvo v Španielsku
Ing. DUŠAN KRAJNIAK
Madridské letisko Bajaras privítalo 5. júna t. r. účastníkov projektu Zvyšovanie povedomia o Nature 2000 medzi užívateľmi pozemkov - poľovníkmi. Po presune do Prírodného parku Monfraque sa začal v Hoteli Canada Real seminár venovaný Nature 2000 a poľovníctvu v Španielsku.
Kladenie cvičnej stopy
DUŠAN SLIVKA
V tejto kapitole by som chcel poukázať na všeobecne rozšírené chyby, ktoré sa vyskytujú v praxi pri kladení cvičnej stopy. Neuvedomujúc si súvislosti ich pri výcviku svojich psov cvičitelia bežne robia, samozrejme v dobrej viere.
Výzbroj na safari
V jednom slovensko-českom poľovníckom časopise som si prečítal článok na tému, akú zbraň si zobrať do Afriky. Dovolím si tvrdiť, že autor nie je celkom doma v tejto oblasti a keďže sa špecializujem na poľovníctvo v exotických krajinách všeobecne a na africkom kontinente osobitne, rád by som prezentoval čitateľom svoj názor. Chcel by som zároveň vysloviť aj svoj pohľad na etiku poľovačky v chudobných krajinách tretieho sveta.
Peter Čekovský, Bsc.
Požiadavky pri premiestňovaní živej raticovej zveri
MVDr. RUDOLF JANTO, Krajská veterinárna a potravinová správa Banská Bystrica, MVDr. MILOŠ JURÁŠ, Štátna veterinárna a potravinová správa Bratislava
MVDr. RUDOLF JANTO, Krajská veterinárna a potravinová správa Banská Bystrica, MVDr. MILOŠ JURÁŠ, Štátna veterinárna a potravinová správa Bratislava
V súvislosti so zmenou ekonomických pomerov v SR sa v poslednom desaťročí začalo vytvárať množstvo zverníc. Predmetom tohto článku však nebude skutočnosť, či sa vytváranie týchto zverníc uskutočnilo v súlade so zákonom. V každej zvernici sa majitelia usilujú o určitý chovateľský program a s týmto cieľom do nej nakupujú vhodnú zver z iných zverníc, resp. odchytenú vo voľnej prírode. V každom prípade sa umiestňovanie zveri do zverníc nezaobíde bez jej premiestňovania, ktoré podlieha veterinárnej kontrole, jednoduchšie povedané - určitým zákonom daným pravidlám. Tieto pravidlá sa však často nedodržujú, či už z neznalosti alebo jednoducho z nedisciplinovanosti.
Muflóní lásky čas
JOZEF FERENEC
Uhorský šľachtic gróf Karol Forgách začal v roku 1868 na svojom majetku v pohorí Tribeč chovať čistokrvnú korzickú zver. Muflón lesný (Ovis musimon) - tak znie celé meno rohatej zveri, ktorá sa tvarom tela a postavou podobá domácej ovci, s ktorou sa môže aj krížiť. Forgách získal túto zver v zoo¬logických záhradách. Jeden pár v Bruseli a druhý vo Frankfurte, odkiaľ neskôr odkúpil ďalších päť jedincov. Exotickú zver dopravil do svojej zvernice v Jelenci (Gýmeši) pri Nitre. A darilo sa mu.
RYBARSTVO
RYBARSTVO
Lov povolený
Ministerstvo pôdohospodárstva Slovenskej republiky na základe rozhodnutí MŽP SR č. 3339/1215/05-5.Ipil z 11. 1. 2006 a č. 2/2006-rozkl zo 16. 2. 2006 výnimkou č. 2085/2006-720/5 z 8. 9. 2006 povoľuje lov kormorána veľkého vo vybraných poľovných revíroch v čase od 1. októbra 2006 do 31. marca 2006. Lov sa povoľuje za podmienok uvedených v predmetných rozhodnutiach MŽP SR a Mimoriadnych núdzových opatreniach ŠVPS SR č. k. Mno-2344/2006.
Moja súkromná výprava
ROMAN ZUPKO
Je posledný augustový víkend a v tomto pokročilom prázdninovom čase dostávam pozvanie od priateľa na dvojdňovú rybačku na východ Slovenka. Samozrejme neváham ani chvíľu a teším sa na oboznamovanie s revírmi, ktoré zatiaľ veľmi nepoznám.
Ostriež - knieža zimných vôd
Uloviť veľkého ostrieža je vecou čírej náhody, - tvrdia mnohí rybári, ktorí pásikavého dravca berú len ako príležitostný a neraz aj nevítaný úlovok. Nemecký rybársky expert Dietmar Isaiasch však zastáva iný názor, podporený dlhoročnými skúsenosťami. V nasledujúcom zamyslení ponúka súhrn poznatkov o tom, kde a na čo ostrieže najlepšie berú, podľa akých kritérií si pri hľadaní kapitálneho úlovku vyberať vodnú nádrž a ako môžeme zvýšiť naše šance na úlovok nie „plavčíka“, ale „bocmana“ alebo skutočného „kapitána“...
Jedno z najstarších vodných diel na Váhu
Ing. PETER BELEŠ
Krpelianska vodná nádrž sa nachádza na rieke Váh pod sútokom s Oravou v úžine oddeľujúcej Malú Fatru od Veľkej Fatry. Bola vybudovaná s cieľom energeticky využiť rieku Váh a súčasne zabezpečiť protipovodňovú ochranu. Patrí medzi najstaršie vodné diela a, žiaľ, aj najviac zanesené sedimentmi.
Čo s Váhom medzi Hlohovcom a Sereďou?
Ing. PAVOL JAVOR
Váh medzi Hlohovcom a Sereďou tvorí rybársky revír č. 3: 2-4380-1-14 a Váh č. 4 revír 2-4390-1-1. Tieto revíry tvoria tok Váhu so živými ramenami od vyústenia Jalšovského potoka po vyústenie Dudváhu pri Siladiciach, a cestného mosta pri obci Váhovce po vyústenie Dudváhu pri obci Siladice. Časť tohto rybárskeho revíru tvorí vodná nádrž Kráľová. Vodná nádrž Såňava sa nachádza nad horným úsekom Váhu oboch spomínaných revírov a bola vybudovaná v rokoch 1956-1960 ako viacúčelové vodné dielo.
Z vlastnej kuchyne
Z vlastnej kuchyne
Minule sme si povedali niečo o hotových boilies. Vieme, že medzi nimi existuje veľa typov, aróm a druhov kvality. Ja však uprednostňujem doma vyrábané boilies z konkrétnych mixov. Niekedy si však mix aj sám vyrábam, aj to prevažne 50/50 alebo vtáčí zob, len keď potrebujem rozkrmovať väčšiu plochu na krátku vychádzku (3-5dní).
Jaro
Jaro
Nové druhy rýb v Dunaji a jeho prítokoch
Ing. PETER BITTER
Aj malé ryby sú ryby
Niektorí rybári pokladajú všetky ryby okrem ušľachtilých, akými sú kapor, zubáč ši šťuka, za menejhodnotné. Pri vodných nádržiach často nájdeme na brehu poodhadzované ostrieže, pleskáče, beličky a mnoho ďalších podceňovaných druhov. Robia tak bezcitní rybári v zlosti, že im nástrahu napríklad namiesto kapra zobral pleskáč.
VLADIMÍR HULVAN
Niekoľko drobných rád
Nielen boilies možno použiť mimo háčika, ale aj nástrahovú rybku. Stačí pri uväzovaní háčika na vlasec nechať ešte voľne visieť kúsok silonu, ktorým pomocou vhodnej ihly nástrahovú rybku po dåžke prešijeme a koniec vybavíme zarážkou.
Ondava pod Domašou
Ing. STANISLAV GÉCI
Najkratším, sotva trojkilometrovým lipňovým revírom, jedným z ôsmich vo východoslovenskej oblasti je revír č. 4-1670-5-1 Ondava č. 3 . Obhospodaruje ho Miestna organizácia Slovenského rybárskeho zväzu vo Vranove nad Topľou.
Deti s udicami
MsO SRZ v Galante usporiadala na záver školských prázdnin na OR Malého Dunaja (Starý les - Aggerdö) vydarené rybárske preteky pre deti svojej organizácie o Pohár primátora mesta Galanta.
Mgr. IMRICH LÖRINCZ
Na Vrbove pod Tatrami
Na spodnej nádrži Vrbov č.1, ktorá je súčasťou vrbovskej kaskády pozostávajúcej z troch vodných nádrží, sa v posledný septembrový deň uskutočnil ôsmy ročník pretekov funkcionárov Prešovského kraja v love rýb.