Aprílové číslo odborného časopisu
 
 
bude vychádzať  26. marca
 
Zraniteľné populácie * Poľovníci v ohrození  * Upytliačili 2,5 tony diviny * Srna odzbrojila poľovníka  * Zo života jariabka hôrneho * Z vďaky k prírode * Poľovníci sa zabávali * Útokom vpred! * Po slovensky už nevieme? * Dopåňali násypce Hurá do bažantnice! *  Orol skalný * Svetová víťazka z Poznane * Na „Plácku“ sa strieľalo * Kráľ stráca korunu * Horúčka aprílových dní ....
Hovoríme  s Ing. MICHALOM ŠTEFANČÍKOM, Csc.
Zraniteľné populácie


Slovensko má mnoho odborníkov z oblasti poľovníctva a lesníctva. Väčšinou sú to ľudia, ktorí sa upísali prírode a táto láska ich sprevádza počas celého života. Často sa špecializujú na prírodné podmienky v ktorých pôsobia, a na druhy poľovnej zveri, s ktorou prichádzajú najviac do kontaktu. Sú však aj takí, ktorým prirástli k srdcu celoročne chránené druhy poľovnej zveri a venujú im nevšednú pozornosť a starostlivosť. Aj keď ich nemôžu loviť, chcú ich chrániť ako oko v hlave.
Ing. MARIÁN ŠEBO














ZO SVETA
Letecké sprevádzanie husí * Prešla ich chuť  * Trinásť zbojníkov * Poľovníci v ohrození * Upytliačili  2,5 tony diviny * Srna odzbrojila poľovníka




Zubor tu už bol
Prečo sme pristúpili k reintrodukcii zubra na Slovensku až v treťom tisícročí
RNDr. Ľubomír Brtek, Csc.



V januárovom čísle časopisu Poľovníctvo a rybárstvo bol uverejnený článok o úspešnej reštitúcii zubra v Národnom parku Poloniny. Po prečítaní tohto príspevku si pravdepodobne väčšina čitateľov dala otázku, prečo sme na Slovensku prišli na myšlienku reintrodukcie zubra do našej prírody až teraz – v treťom tisícročí, a navyše za uvedených okolností. Aby nevznikol medzi čitateľmi dojem, že na Slovensku sme boli v minulosti k reintrodukcii zubra ľahostajní, rozhodol som sa priblížiť niektoré fakty z histórie úsilia o znovunavrátenie zubra do voľnej prírody v našej vlasti.




Malý bojovník
Zo života jariabka hôrneho
Ing. JOZEF BUČKO, Národné lesnícke centrum – Ústav lesných zdrojov a informatiky Zvolen



Najmenšou z našich lesných kúr je vzhľadom a určite aj spôsobom života zaujímavý vták jariabok hôrny (Bonasa bonasia). Na Slovensku je v súčasnosti rozšírený najmä v horských oblastiach, ale môžeme sa s ním stretnúť aj v nižšie položených predhoriach, príp. Pahorkatinách.



Z LESOV, POLÍ A LÚK

Z vďaky k prírode
Farbiar – ochranca
Zhody z Vlkova



ŽIVOT V REVÍROCH

Vymažme z poľovníctva zištnosť
Podvyživené srnča
Sokoly na love
Srnec v šachte
Diviak s jedným klom
Fašiang na Záhorí
Spomienková poľovačka
Poľovníci sa zabávali


ZO ZNALECKÉHO DENNÍKA
Útokom  vpred!

Vďaka tomu, že aj u nás sa stal bažant veľmi výhodným obchodným tovarom, a to aj z hľadiska exportu živých bažantov, podobne ako v USA, Taliansku, Francúzsku, Dánsku, Maďarsku či na Balkáne, začali vznikať produkčné farmy s rôznou kapacitou a zameraním. Niektoré už existujúce rozšírili svoj sortiment okrem bažanta aj o chov a rozmnožovanie ďalších druhov ako sú jarabica, divá morka, kuropta horská alebo aj iné. Výhodu majú tie produkčné a chovné zariadenia, ktoré sú súčasťou poľovných revírov s uznanou či samostatnou bažantnicou, ktorých štatút je definovaný v § 8 a § 18 Zák. č. 23/62 Zb o poľovníctve. Práve v takomto zariadení sa stal kuriózny prípad, ktorý chcem opísať.
ZALKO



Z LISTOV ČITATEĽOV

Potulky spomienkami II.
Po slovensky už nevieme?


Puškár pytliakov
Miroslav Čársky


Ján Paradeiser – vo všeobecnosti známy pod menom Johan, bol postavou chudý, vysoký chlap. Narodil sa 13. 3. 1881 v Gbeloch ako jeden z desiatich súrodencov v rodine kováča. V Gbeloch vychodil 5 tried obecnej školy a u svojho otca sa tiež vyučil za kováča. Keď mal 21 rokov, odišiel cez Viedeň do Ameriky, tam, kam smerovala väčšina Gbelanov – do Binghamtonu, kde pracoval v továrni na obuv a v drôtovni. Tam sa v roku 1906 oženil s Poľkou Karolínou Waluszovou.









STOPAMI ZVERI

Dopåňali násypce
Hurá  do bažantnice!


Dravce a sovy Slovenska

Orol skalný


Nestor  poľovníctva
Michal Harmady z Novej Bane má 88 rokov
.





Pred dvomi rokmi ešte aktívne poľoval a mnoho víkendov trávil na svojej chate v poľovnom revíri Veľké Pole. K poľovníctvu privoňal už v detstve, keď ako 9-10 ročný chodil s otcom do pohonu pri spoločných poľovačkách na jarabice, bažanty a zajace v Rybníku nad Hronom v okrese Levice. Tam pri otcovi ulovil ako 14-ročný svojho prvého jeleňa – šestoráka.
MARIÁN ŠEBO












Svetová víťazka z Poznane





Slovenská kynológia má svoje pevné miesto v európskom a svetovom dianí. Naši chovatelia plemien poľovných psov sa zúčastňujú na medzinárodných memoriáloch a výstavách a rozhodcov prizývajú na významné kynologické podujatia. Jedným z nich je aj Jaroslav Jevčák z Petroviec nad Laborcom.
MARIÁN ŠEBO












Medzinárodné skúšky jagdteriérov
Prvýkrát na Slovensku

Slovenský klub chovateľov jagdte¬riérov dostal v roku 2006 od Európskeho klubu úlohu zorganizovať XII. ročník všeobecných skúšok jagdteriérov – Práca po výstrele CACIT. Tieto skúšky sa konajú od roku 1994 podľa skúšobného poriadku vytvoreného IVDJ – Medzinárodným klubom jagdteriérov, schváleného FCI. Prvýkrát boli v rakúskom Piringsdorfe, potom striedavo v Nemecku, Švajčiarsku a Rakúsku.
ZDENO ČIERNY



STRELECTVO
Na „Plácku“ sa strieľalo


Dve Poľovnícke spoločnosti Bratislava – Záhorská Bystrica, Devínska Nová Ves  a Poľovnícke združenie Devínska Kobyla pri Mestskej organizácii Slovenského poľovníckeho zväzu v Bratislave usporiadali 23. 9. 2006 v Záhorskej Bystrici na strelnici „Plácek“ pri chate Poľovník spoločné stretnutie, spojené so streľbou malokalibrovkou na terč líšky a na redukované terče srnca a diviaka na 50 m.
Využitá strelnica
Poľovnícka a športová strelnica Poľovníckeho združenia Bezovec v Novej Lehote v okrese Nové Mesto nad Váhom s priestrannou prevádzkovou budovou, oblúkovým strelišťom, skeetom s vloženou olympijskou 15 - vrhačkovou batériou a vrhačkami Laportte z Francúzska, je medzi strelcami obľúbená.
TOMÁŠ KRIVJANSKÝ



PATRÓNI POĽOVNÍCTVA
Adonis
RNDr. ĽUBOMÍR BRTEK, Csc.

Tento príbeh hovorí o tom, že nielen my smrteľníci, ale aj bohovia Olympu poznali muky lásky. Nevyhla sa im ani sama bohyňa lásky Afrodita, ktorá tak kruto potrestala Narcisa za jej zneváženie. Zamilovala sa do Adonisa, syna kyperského kráľa Kinyrása, ktorý ho splodil so svojou vlastnou dcérou Myrrhou. Pre veľkú lásku a mužné správanie Adonisa nezazlievali Afrodite lásku k smrteľníkovi ani bohovia.


PRÍRODA PRED OBJEKTÍVOM
Kráľ stráca korunu
JOZEF FERENEC



Príchod jari je najvýraznejší zo všetkých prelomov medzi ročnými obdobiami. O takmer šokujúce zmeny sa každý rok postará predovšetkým rastlinná ríša svojimi prílevmi farieb, vôňami a kvetmi. Nie každý si uvedomuje, že dosť podstatné pochody nastávajú aj v telách živočíchov. Zväčša ide o navonok nepozorovateľné zmeny v sekrécii hormónov a na to nadväzujúce správanie zvierat. Všetko má svoje pravidlá a zákony. Má ich aj svet jeleňov.





Horúčka  aprílových dní
Bc. ROMAN ZUPKO


Voda ako krištáľ, všade naokolo ticho, a ja zdolávam ďalšieho kapitálneho pstruha. Dlho pred 16. aprílom sa mi často snívajú takéto alebo podobné sny. Po dlhej, niekoľkomesačnej pauze som doslova vo vytržení pri spomienke na rieku a bodkované telá pstruhov.



















Dåžka (neraz)  rozhoduje



Ako to len tie plotice robia?! Udica je dokonale vyvážená, nad hladinu vyčnieva iba kúsok anténky jemného plaváka, a nič… Plaváčik sa po celý čas nepohne, ani len nezachveje, a predsa sú po chvíli oba kostné červy fuč! Ani nie po piatich minútach, a to napriek tomu, že mám oči na stopkách a myseľ plne sústredenú na očakávaný záber.




Ako si správne zvoliť jigový háčik
Nerobte si ťažkú hlavu  z hlavičky

Čertovo kopýtko sa väčšinou ukrýva v detailoch. Týka sa to aj používania twisterov na zubáče. Pravda je totiž taká, že správna voľba a správne nasadenie jigovej hlavičky rozhoduje popri technike prívlače o úspešnosti našich plastikových nástrah. Mnohí sme to už zažili veľakrát – zubáče berú na gumenú rybku ako divé, no väčšinu z nich strácame pri zdolávaní alebo už pri zaseknutí. A možno poznáte aj pocit trpkosti, ktorý človeku spôsobuje účinnosť nástrahy rybára, loviaceho vo vašom susedstve, zatiaľ čo vy márne čakáte aspoň na ťuknutie dravca do twistera… Vysvetlenie záberovej mizérie býva jednoduché – nájdete ho v jigovej hlavičke.



MOKRÉ PRÍBEHY

Sila inštinktu
Možné i nemožné
Bláznivý apríl



Studený potok č. 1
Horúci tip – nielen pre turi
stov
Ing. PETER BELEŠ




Oravský región ponúka rybárom okrem známej Oravskej priehrady aj veľa atraktívnych pstruhových vôd. Jednou z nich je Studený potok, ktorý je ľavostranným prítokom rieky Oravy.



REKORDY A KURIOZITY

Metrové šťuky v parku
Torpédo z Pielachu
Rekordná „bacuľka“ z Mohanu
Exot v bagrovisku
Myslia na ryby, nie na seba












Poriadok áno,  zbytočnú tvrdosť nie




Disciplinárny poriadok Slovenského rybárskeho zväzu už stačila preveriť prax a nadišiel čas niektorých úprav. Pokiaľ ide o jeho základnú filozofiu, treba zvážiť dva momenty.
PETER KRÚTKY








ÚLOVKY DO SÚŤAŽE

V každom čísle PaR vecné ceny pre 3 najlepších!

Od marcového vydania PaR odmeňujeme v spolupráci s firmou Master Fisch už nie jedného, ale hneď troch najúspešnejších lovcov, z ktorých každý získa vecné ceny – rybárske náčinie a potreby v hodnote 2 500 korún! Master Fisch navyše odmení začiatkom budúceho roka jedného vyžrebovaného účastníka celoročnej súťaže o najkrajší úlovok vecnou cenou v hodnote 5 000 korún. Samozrejme, aj v 22. ročníku rubriky Úlovky do súťaže sa naďalej hrá o päť celozväzových povoleniek na kaprové, alebo pstruhové vody (podľa typu úlovku prihláseného do súťaže), ktoré venuje Rada SRZ. Redakcia v duchu dlhoročnej tradície prispeje do balíka cien ročným predplatným na časopis PaR pre troch vyžrebovaných výhercov. Podmienkou účasti na súťaži je zaslanie technicky kvalitnej fotografie vášho úlovku, doplnenej o vaše celé meno, adresu a č. telefónu (len pre potreby redakcie!) a údaj o MO-MsO SRZ, ktorej ste členom, ďalej uveďte miery úlovku, lokalitu a dátum ulovenia, ako aj mená aspoň dvoch svedkov. Privítame aj údaje o technike ulovenia, o použitej nástrahe, náčiní a pod. Petrov zdar!



Znečisťovanie brehov našich vôd odpadmi
Neriešiteľný  rébus?



V PaR č. 2/2007 ma zaujal krátky príspevok, ktorého autor apeluje na rybárov a všetkých milovníkov prírody, aby bojovali proti znečisťovaniu našich vôd a ich brehov najrôznejšími odpadmi. Z textu cítiť odhodlanie, ale aj skepsu, nakoľko z jeho skúseností vyplýva, že dovolať sa práva a zariadiť v takýchto prípadoch nápravu, je veľmi ťažké. Sám som sa pokúsil s „úradným šimľom“ už neraz popasovať, a veru tiež som bol len málokedy úspešný. Napriek tomu si dovolím aspoň vysvetliť základné princípy, podľa ktorých treba postupovať, keď chceme byť pri likvidácii nelegálnych skládok úspešní.
RNDr. JOZEF MÁJSKY




Za treskami do nórskych fjordov
doc. MUDr. JOZEF MENTEL, Csc.


Prekrásne prostredie nórskych fjordov je čoraz častejším cieľom aj slovenských rybárov. Tí, čo už objavili túto drsnú, čistú a rybársky veľmi akraktívnu krajinu, sa vo väčšine prípadov aj napriek cestovným útrapám vracajú a zároveň lákajú opisovaním svojich zážitkov ďalších nováčikov. Ja som si čaro Nórska vychutnal už dvadsaťjedenkrát s väčšími či menšími rybárskymi úspechmi, ale vždy s nádherným pocitom rybárskeho šťastia.








Reakcia na článok: „O čo im ide?“
O nás –  bez nás?!



Po prečítaní článku „O čo im ide“, uverejnenom v časopise Poľovníctvo a Rybárstvo č. 2/2007 (ako Mimoriadna príloha SRZ – pozn. red.), som sa rozhodol zareagovať, nakoľko jeho obsah sa dotýka priamo mojej osoby.
PAVOL KALINAY


LETOM SVETOM

Zbytočné úlovky
Sumce v marci nespali
Čo zožerú kormorány?
Rátali ryby v mori



Partneri

Kto je online?

Práve tu je 252 návštevníkov a žiadni členovia on-line