Decembrové číslo odborného časopisu
 
 
výjde 20. novembra 2007
 
OBSAH: 

V Nitre sa lámal čas * Poľovnícky manažment diviačej zveri * Lesk a bieda našich strelníc * Lovecké potreby * Energia z oblakov atakuje krajinu * Sokol myšiar * Svetové hlavátky * Tri systémy na riečne dravce * Rybolov v pohraničí * Vzniklo Európske rybárske fórum ……    


Obsah

6 Poľovník v decembri

Zverou mesiaca je diviak lesný. Informujeme o druhoch zveri, ktorá sa loví v decembri a tiež o výnimkách a aktuálnych opatreniach ministerstva pôdohospodárstva a štátnej veterinárnej správy.

8 V Nitre sa lámal čas
Koniec októbra sa niesol v znamení IX. poľovníckeho snemu. Hostia a delegáti zhodnotili činnosť poľovníckeho zväzu a zvolili nového prezidenta zväzu.

12 Poľovnícky manažment diviačej zveri
Dozviete sa, aké sú príčiny  poklesu stavov diviačej zveri a aké sú možné riešenia tohto nepriaznivého vývoja. Základným predpokladom kvality je optimálna veková štruktúra, ktorú dosiahneme cieleným odstrelom.


V znamení perutí - Strana 18Reportáž zo stretnutia sokoliarov s medzinárodnou účasťou. Sokoliarstvo je  je aj dnes súčasťou poľovníckych tradícii a má mnoho priaznivcov na celom svete.


24 Lesk a bieda našich strelníc
Historický a súčasný pohľad na funkciu strelníc.  Analyzujeme spôsoby streľby, ktoré sa na strelniciach využívajú, organizovanie súťaží v minulosti a  dnešné problémy s prevádzkovaním strelníc s dôrazom na bezpečnosť pri streľbe.Odvrátená tvár prenájmu - Strana 27Pytliactvo a vandalizmus je problém, s ktorým si nájomcovia nevedia rady a vlastne len odstraňujú následky takéhoto vyčíňania.


30 Lovecké potreby

Akú ochranu ponúka na blížiace sa chladné dni poľovnícka móda, to sa dozviete v novej rubrike Lovecké potreby. Pravidelne vám budeme prinášať prehľad oblečenia, doplnkov a poľovníckych potrieb, ktoré sú užitočné na dlhšie či kratšie návštevy poľovných revírov.

32 Energia z oblakov atakuje krajinu
Veterné elektrárne u nás sú zatiaľ skôr výnimkou, sú tu však snahy o väčšie využitie sily vetra. Ide o „čisté“ získavanie elektrickej energie, bez emisíí a škodlivého dopadu na okolité prostredie, alebo nie je až také ekologické, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať?

41 Sokol myšiar
Tento malý druh sokola, známy aj ako pustovka, je veľmi užitočný pre poľnohospodárstvo. Je typickým lovcom myšovitých hlodavcov, a najviac si pochutná na hrabošovi poľnom. Na našom území je veľmi rozšírený a nájdeme ho často úspešne hniezdiť aj na mestských sídliskách.

Majster v kľučkovaní - Strana 48Zajac svojím sfarbením splýva s prostredím a je aj majstrom v maskovaní.


62 Rybár v decembri

Snehové prehánky s mrazivým vetrom znepríjemňujú rybačku, na lov hlavátky sú však často ideálne. December je posledný mesiac, kedy smieme loviť túto krásku. Zákaz lovu rýb platí na pstruhových vodách, inak lovíme dravce, ale aj ploticu, jalce, červenice a úhora. S obavami očakávame prílet početných kàdľov kormoránov.

64 Svetové hlavátky

Rekordné úlovky na rieke Ur v Mongolsku sa podarili česko-slovenskému tímu, ktorého členom bol aj známy architekt Ivan Kočan. Dvojnásobný svetový rekord zabezpečili úlovky tajmenov obdivuhodných rozmerov.


Čerenec sa sčeril... - Čerenec sa sčeril...

Ani chladné počasie neodradilo športových rybárov od účasti na pretekoch o Cenu Čerenca. Na vodnej nádrži vo Vrbovom sa stretli v hojnom počte a väčšine z nich sa naozaj darilo.Ryba s modrými očami -
Strana 72

Pre mieňa je zimné obdobie najdôležitejším z celého roka. Prezradíme vám, ako sa naňho vyzbrojiť.Kompas -
Strana 81Vrcholí sezóna lovu dravcov na prívlač a my vám prinášame prehľad prívlačových navijakov.


82 Tri systémy na riečne dravce

V tomto a nasledujúcom období vodné plochy zamàzajú, rieky sú však voči mrazu odolnejšie a ponúkajú zaujímavú rybačku. Špecifiká lovu dravcov na riekach si vyžadujú prispôsobenie udíc i nástrah. Ako na šťuku a zubáča v hlbokej, ale aj v plytkej vode sa dozviete na našich stránkach.

88 Rybolov v pohraničí

Vybrali sme sa do poľského Nového Targu, nie však na nákupy, ale na pozvanie Poľského rybárskeho zväzu, aby sme sa zoznámili s chovom rýb u našich severných susedov. Cieľom cesty bol aj podpis projektu vykonávacieho protokolu.

90 Morský tiger
Pruhovaná, rýchla, a bojovná. Taká je makrela atlantická, ktorej právom patrí označenie morský tiger. Nórske vody sú bohaté na tento druh ryby, ktorá sa dožíva až dvadsiatich rokov.

92 Vzniklo Európske rybárske fórum
Rozhovor s prezidentom Slovenského rybárskeho zväzu Rudolfom Harvánkom  o činnosti zväzu, jeho hlavných úlohách a spolupráci susediacich krajín strednej Európy, ktoré sa zlúčili do rybárskeho fóra.

94 Neukončené kriminálne prípady

Ekologické havárie na našich vodách majú značný vplyv na populáciu rýb a iných vodných živočíchov.  Ktoré chemické prvky sú pre ryby najväčšou pohromou? Ako vplývajú jednotlivé otravy na kondíciu rýb?Partneri

Kto je online?

Práve tu je 177 návštevníkov a žiadni členovia on-line