Februárové číslo odborného časopisu
 
 
výjde 20. januára 2007
 
OBSAH: 

Zverou mesiaca je líška hrdzavá * Kalamita a zver v TANAP-e * Iný kraj, iný mrav
* Chladné nás nenechali chladnými * Ja už ani nežijem * Prehliadka zhodov * Kormorán na muške * Peniaze pre ľudí aj prírodu * Rybár vo februári * Pre slasť a čarovné chvile * V prúdoch a perejach * Štyri na každý prípad * Jerkbaity na drôte * Zimná údržba * Vydra drancuje pstruhové vody * Z lahôdky chránený druh * Nie je sumček ako sumec ……

6 Poľovník vo februári
Zverou mesiaca je líška hrdzavá. Do konca mesiaca lovíme kuny a povolený je aj odchyt ondatry pižmovej. Z pernatej zveri lovíme bažanty v bažantniciach, havrana a sojku.

12 Kalamita a zver v TANAP-e
Kalamita v našom najväčšom národnom parku si vynútila migráciu vysokej a diviačej zveri, zničila brlohy a úkryty šeliem a navždy zmenila celkový obraz a charakter krajiny.

16 Iný kraj, iný mrav
Poľovnícky odev a jeho vývoj v jednotlivých krajinách Európy je odlišný. Špecifiká rôznych oblastí prinášame v pestrej fotogalérii.

19 Chladné nás nenechali chladnými
Približujeme vám prácu a zručnosť majstrov nožiarov a priam umelecké dielka, ktoré svojimi šikovnými rukami vedia vytvoriť.

26 Ja už ani nežijem
Rozhovor s horárkou, ktorá sa láske k horám a prírode naučila od svojho manžela. Zdôverila sa nám, ako ťažko je pre ňu žiť bez priameho spojenia s prírodou a bez pravidelných stretnutí s divou zverou.

28 Prehliadka zhodov
Rakúska poľovná oblasť Wildfeld usporiadala  prehliadku zhodov chovných jeleňov. Parožie bolo naozaj nádherné a o kapitálne kusy nebola núdza.


38 Brm, bàààààm...


Testovali sme pre vás kráľovnú terénnych pickupov Nissan Navaru. Povozí vás po teréne, akoby sa tam narodila a spoľahlivo odvezie čokoľvek a kamkoľvek.

46 Kormorán na muške
Stovky čiernych okrídlených rybožravcov sa znova zlietli na územie celého Slovenska. Rybári sa usilujú chrániť svoje vody a život v nich, ochránari zase bránia kormorána pred plašením a odstrelom.


42 Všestranní obľúbenci


Nemecké stavače patria k najrozšírenejším plemenám stavačov a pre svojich majiteľov sú neoceniteľnými pomocníkmi a oddanými spoločníkmi.


50 Peniaze pre ľudí aj prírodu

Dozviete sa, ako sa uchádzať o podporu z environmentálneho fondu a kedy  podať žiadosti .


Parádna Kanada


Ako vyzerá výpravná poľovačka v drsnej a chladnej kanadskej divočine, ako sa správa zver k „návštevníkom“, rozpráva zaujímavý cestopis z pera nášho spolupracovníka.


58 Rybár vo februári

Inverzné počasie v tomto období rybárom veľmi nepraje. Ak však rieky nie sú zamrznuté, lov môže byť úspešnejší ako v januári.

60 Pre slasť a čarovné chvile

Oldo Hlaváček obľubuje rybačku a užíva si pri vode príjemné chvíle. Loví na blyskáče, v hlavnej sezóne najmä  pstruhy a vo svojej zbierke má aj zopár kapitálnych úlovkov.

64 Nie je sumček ako sumec


Svojou pažravosťou konkuruje hospodársky významným druhom rýb a tak medzi rybármi nie je príliš obľúbený. Netreba ho však úplne zatracovať.


70 V prúdoch a perejach
Uloviť hlavátku nie je jednoduché. Podľa štatistiky je najvhodnejším miestom rieka Poprad, kde sa uloví najviac hlavátok na Slovensku.

74 Štyri na každý prípad

Plavákový lov nedravých rýb ponúka využitie prúdu, musíme však zvoliť vhodný plavák. Predstavujeme štyri kúsky, ktoré by nemali chýbať v kufríku žiadneho plavačkára.

82 Jerkbaity na drôte
Príprava na ďalšiu prívlačiarsku sezónu sa môže začať. Správne náčinie je základom úspechu a v tomto čísle sa venujeme pevným oceľovým nadväzcom, ktoré sú na „jerkovanie“ najvhodnejšie.


66 Gäda, švédsky krokodíl


Rybárske safari nás prenesie do južného a stredného Švédska, ktoré ponúka možnosť pekných úlovkov v krásnej a neporušenej prírode.


72 Tisíc a jeden jalec


Nádherný je pohľad na neresiace sa jalce hlavaté, ale pekné zážitky ponúka aj jeho zimný lov.

88 Zimná údržba
Prúty, navijaky, sieťky, podberáky,  slovom náčinie každého rybára si zaslúži náležitú pozornosť a dôkladné ošetrenie po náročnej sezóne.

90 Vydra drancuje pstruhové vody
Kedysi ohrozený druh, dnes obávaná šelma, ohrozujúca revíry i chovy. Tento predátor najviac kynoží populáciu pstruha potočného.

94 Z lahôdky chránený druh
Čík európsky bol pred sto rokmi delikatesou pre milovníkov rybacinky, dnes je už trvalo chráneným obyvateľom našich vôd.

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 155 návštevníkov a žiadni členovia on-line