Ornitológovia monitorujúci dravé vtáctvo sa tešia – na Záhorí tento rok zahniezdilo až šesť párov vzácnych dravcov – hají červených, pričom tento počet ešte nemusí byť konečný. Haje červené patria k našim najvzácnejším druhom, v posledných rokoch na celom Slovensku hniezdili len 2 – 3 páry.
„Haja červená je nezameniteľný druh dravca. Na prvý pohľad nás upúta výrazným hrdzavo-červeným sfarbením a dlhým, hlboko vykrojeným chvostom. V rozpätí dosahuje až 170 cm, čiže je väčšia ako náš najbežnejší dravec, myšiak hôrny. Hniezda si stavia v korunách stromov, často v blízkosti riek, màtvych ramien alebo iných vodných plôch.“ približuje tento druh Michal Noga, z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Hoci sa počet hají červených v niektorých krajinách západnej Európy z roka na rok zvyšuje, nevyrovnáva to klesajúci počet celosvetovej populácie. Tá je sústredená v európskych krajinách, najmä v Nemecku, Francúzku a Španielsku.

Ornitológovia budú mať zamerané hniezda pod dohľadom. „Najdôležitejším krokom bude v spolupráci s Obvodnými úradmi životného prostredia vyhlásiť ochranné zóny v lesných porastoch, aby sa zabránilo rušeniu dravcov, alebo vyťaženiu hniezdneho porastu. Veľmi dôležité budú tiež kontroly po búrkach a víchriciach. Neraz sa totiž stáva, že silný vietor zhodí celé hniezdo, alebo nedospelé mláďa. V posledných rokoch sme zaznamenali prípady, kedy haje uhynuli po konzumácií nelegálne nastražených otrávených návnad, preto v lovných teritóriách tohto druhu budeme venovať zvýšenú pozornosť i tejto forme vtáčej kriminality.“ približuje ďalšie kroky ochranárov Michal Noga.

Z vyššieho počtu hají červených na Záhorí nik obavy mať určite nemusí, práve naopak. Plnia dôležitú sanitárnu funkciu v prírode, živia sa najmä uhynutými živočíchmi, ktoré nachádzajú pri cestách, či po poľnohospodárskych prácach.

Ochrana hají červených je realizovaná v rámci projektu „Ochrana dravcov, sov a bocianov na Záhorí v Dolnom Rakúsku“ ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko, zo štátneho rozpočtu SR a z vlastných zdrojov Ochrany dravcov na Slovensku.    Ďalšie informácie:
•    Michal Noga, RPS, 0911 339 193, 0911 882 626

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 238 návštevníkov a žiadni členovia on-line