DRAVCE, SOVY, VOLAVKY STÁLE ČASTEJŠÍM TERČOM STRELCOV !

V posledných rokoch zaznamenávajú ornitológovia stále viac útokov na často aj najvzácnejšie chránené druhy vtákov. Nezákonný odstrel a trávenie postihujú orly, myšiaky, haje, volavky stále častejšie. V niektorých oblastiach na západnom Slovensku začína byť situácia vážna, pri zimnom sčítaní dravcov sme tento rok pozorovali podstatne menej vzácnych druhov ako v predchádzajúcich rokoch. Prevažná väčšina dravcov ale i volaviek sú dôležitou súčasťou rovnováhy ekosystémov a sú významnými regulátormi početnosti hlodavcov. Volavky, napriek tomu, že sú viazané na vodné prostredie, celú jeseň a zimu lovia na poliach hraboše poľné. Žiaľ napriek vedeckým dôkazom sú niektoré druhy vtákov prenasledované a nezmyselne obviňované z nedostatku malej poľovnej zveri. Domnievam sa, že pre záujmy  zvyšovania počtov bežných druhov zveri dochádza k nezmyselnej likvidácii aj najvzácnejších chránených druhov“ povedal predseda RPS Jozef Chavko Minulý  týždeň vo štvrtok (26.1.2012) Slovenská inšpekcia životného prostredia v súčinnosti s odd. environmentálnej kriminality úradu kriminálnej polície PPZ, zabavila výra skalného, ktorého nelegálne choval poľovník v obci Dojč (pri Senici).

Výra údajne postrelili pri poľovačke ešte pre Vianocami, projektil mu prestrelil krídlo, a výr skončil v klietke. Zabavený výr bol okamžite prevezený do rehabilitačného zariadenia ZOO Bratislava, kde mu bola poskytnutá odborná pomoc. V dôsledku neodborného chovu bez veterinárneho vyšetrenia však zlomenina krídla nezrástla dobre a tak je výr doživotne odsúdený na chov v zajatí.
Prípad postrieľania bielej volavky nahlásil polícii správca rybníka pri Perneku. V nedeľu (29.1.2012) okolo 9 hodiny z tmavého džípu neznáma osoba vystrelila na volavku a ťažko ju zranila. Volavka po prevezení do rehabilitačného zariadenia ZOO Bratislava na následky zranení uhynula. Prípad vyšetruje obvodné oddelenie polície v Rohožníku.
Rovnako v nedeľu (29.1.2012)  nahlásil člen našej organizácii RPS, M. Filipek, nález uhynutej volavky popolavej pri obci Bohunice (Ilava). Volavka mala nohy prestrelené brokovými projektilmi. „Ešte ráno som ju na poli videl živú a teraz je màtva“ povedal pán Filipek a dodáva, „nie je to môj prvý nález, z toho čo sa skutočne postrieľa sa nájde iba malý zlomok“.V uvedených prípadoch bol porušený Zákon o ochrane prírody a krajiny č. 543/2002 Z.z., ale v súvislosti s neoprávneným použitím zbrane boli porušené aj niektoré ustanovenia zákona č. 190/2003 o strelných zbraniach a strelive.
 
Kontakt:  Jozef Chavko, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0903 768 394
Partneri

Kto je online?

Práve tu je 2614 návštevníkov a žiadni členovia on-line