Predstavitelia organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) boli zvedaví, či sa Slávka – slovenský sokol rároh, označený satelitnou vysielačkou v júni 2011, vráti na jar domov. Počas migrácie z balkánskeho zimoviska sa jej však zapáčilo pri Prahe.

Satelitná telemetria je významnou metódou monitoringu, ktorá prináša dôležité výsledky. Slávka je jednou zo štyroch samíc sokola rároha, ktoré boli minulý rok označené v rámci medzinárodného projektu na ochranu druhu, do ktorého sú zapojené štyri krajiny – Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko. Zimu strávila Slávka prevažne v Bulharsku, odkiaľ koncom marca začala migrovať cez Maďarsko, Rakúsko, Českú republiku až do Nemecka, ktoré ale vzápätí opustila. Na základe lokalizačných údajov z vysielačky sa našim kolegom z Čiech podarilo nájsť Slávku približne 10 kilometrov od Prahy. Na tejto lokalite sa zdržiava od polovice apríla. “ – hovorí Lucia Deutschová z RPS.

Slávka sa ako jediná zo štyroch mláďat, označených vysielačkou, dožila jedného roku života. „Aj vysoká mortalita mláďat, zapríčinená rôznymi faktormi prostredia, je dôsledkom skutočnosti, že sokol rároh patrí medzi najohrozenejšie druhy v Európe. Na našom území sa podarilo populáciu zachrániť vďaka ochranárskym opatreniam. V súčasnosti na celom Slovensku hniezdi približne 40 párov.“ – uzatvára Deutschová.

Viac informácii o projekte nájdete na www.dravce.sk/sokolraroh, kde môžete sledovať aj pohyb Slávky.


Ďalšie informácie: Lucia Deutschová, 0911 219 520

Projekt LIFE09 NAT/HU/000384 „Ochrana sokola rároha v severovýchodnej časti Bulharska, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku“ sa realizuje prostredníctvom programu LIFE s podporou Európskej komisie

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 3112 návštevníkov a žiadni členovia on-line