NAJVIAC IM CHUTIA POTKANY A JEŽE
V týchto dňoch ornitológovia uzatvárajú jarné mapovanie výra skalného, našej najväčšej sovy. Od februára do polovice apríla využívali intenzívny jarný tok na zistenie jeho prítomnosti na vhodných lokalitách, najmä v kameňolomoch a v skalných oblastiach. V Malých Karpatoch evidujú minimálne 14 hniezdiacich párov.
„Zistiť prítomnosť výra je pomerne jednoduché. Samec sa ozýva doďaleka počuteľným húkaním. Láka tým samičku a obhajuje si svoje hniezdne teritórium pred inými výrmi. Za bezveternej noci je možné jeho hlas počuť až do vzdialenosti 4 – 5 km. Roztúžený výr vydrží húkať i hodinu a pol bez prestávky, za ten čas sa ozve až 220 krát. Tento rok sme začali ich hlasové prejavy nahrávať a analyzovať s cieľom lepšie spoznať biológiu a etológiu druhu, ako aj individuálne odlíšiť jednotlivé páry. Získané poznatky by nám mali pomôcť pri ich ochrane. “ hovorí Michal Noga z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.
Hniezdo si tieto sovy nestavajú, samička zvyčajne vyhrabe drobnú kotlinku na skalnej terase, alebo osídli priestrannejšiu skalnú dutinu. Kým zohrieva znášku 1 – 3 vajec, samec zatiaľ zaobstaráva potravu. „Podľa rozboru potravných zvyškov vieme pomerne presne zistiť, čím sa výr živý. V oblasti Malých Karpát sú to najmä ježe a potkany. Častou korisťou sú aj drozdy a holuby, ale trúfne si i na vrany alebo dravce a sovy. Nepohrdne ani drobnou korisťou, ako sú hraboše, žaby a chytí i netopiera. Pri love sa podobne ako ostatné sovy orientuje výborným sluchom, preto nie je prekvapujúce, že časťou korisťou sú pomerne hlučné ježe. “
Výr skalný pre svoju veľkosť má málo prirodzených nepriateľov, jeho hniezdo však môže vyplieniť krkavec, v prípade dostupných hniezd i líška. Hrozbou sú i prudké dažde, ktoré vyplavia hniezdnu kotlinku, alebo zosuvy pôdy v nestabilných stenách kameňolomov. Omnoho väčšou hrozbou pre výra je ale človek. „Každoročne nájdeme niekoľko výrov uhynutých pod ståpmi 22 kV elektrického vedenia; výr sa stáva i obeťou zrážok s dopravnými prostriedkami. Bohužiaľ, napriek zákonnej ochrane nám sú známe prípady postrelenia výrov, alebo ich nelegálny chov.“ uzatvára M. Noga. Ochrana a výskum tejto najväčšej sovy je tiež cieľom projektu „Ochrana dravcov, bocianov a sov v regióne Záhoria a Dolného Rakúska“, ktorý na západnom Slovensku realizuje Ochrana dravcov na Slovensku v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007 – 2013.
Kontakt: Mgr. Michal Noga, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0911 339 193