Pani Bakaová,
obyvateľka bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves, si z okna svojho bytu všimla, že na vedľajšom paneláku sa o konštrukciu antény zachytil sokol myšiar. Úbohý dravec bol o anténu zachytený pazúrmi a nebol schopný sa z tejto pasce dostať sám. Keďže osud sokola nebol pani Bakaovej ľahostajný, kontaktovala Jozefa Chavka z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), ktorému sa podarilo sokola vyslobodiť a zabezpečiť mu veterinárnu starostlivosť.
„Sokola sme pozorovali už dlhšie, vedeli sme že niekde v našom okolí má hniezdo. Keď som videla, čo sa mu prihodilo, okamžite som konala, v takej horúčave sa sokol mohol rýchlo vyčerpať a uhynúť. Kontaktovali sme aj správkyňu paneláku, aby sme sa dostali na strechu. Vďaka rýchlemu zásahu sa sokola podarilo zachrániť.“ – hovorí pani Bakaová.Sokol myšiar je druh, ktorý veľmi často hniezdi v blízkosti ľudských obydlí – na hniezdenie využíva črepníky, rôzne vetracie otvory, ale stačí mu aj plocha bez akéhokoľvek podkladu.“ – hovorí Lucia Deutschová z organzácie RPS a pokračuje: „V hniezdnom období sa na nás ľudia často obracajú s prosbou o pomoc. V prípade zahniezdenia sokola je vždy najlepšie dopriať mu čo najviac kľudu, aby mláďatá vyleteli. Ak hniezdenie ohrozujú napríklad rekonštrukčné práce, je potrebné informovať príslušný úrad životného prostredia, alebo našu organizáciu. V prípade nálezu opusteného mláďatka, ak nie je zranené, je najlepšie ho umiestniť čo najbližšie k hniezdu, na vyvýšené miesto mimo dosahu psov, mačiek a detí, aby ho rodičia mohli ďalej vychovávať. V žiadnom prípade zdravé mláďatko netreba brať domov. Ak ľudia nájdu zraneného jedinca, je potrebné kontaktovať zodpovedný úrad, prípadne ho priamo odviesť do najbližšej rehabilitačnej stanice. V Bratislave realizuje túto činnosť Zoologická záhrada, ktorá prevádzkuje rehabilitačnú stanicu.Podobné zásady platia aj v prípade ďalšieho živočícha, ktorý s obľubou hniezdi v blízkosti ľudí – myšiarky ušatej. Mláďatá tejto ušatej sovy sa často ozývajú tiahlym pískaním, čo mnohým ľuďom prekáža. Toto obdobie však trvá len maximálne tri týždne, potom sa mláďatká osamostatnia a ľudia budú odmenení pohľadom na krásne sovičky.
Sokol myšiar aj myšiarka ušatá sú zákonom chránené druhy a preto sa prípady, keď im niekto úmyselne ublíži, trestajú okrem iného finančnou pokutou, ktorá môže dosiahnuť výšku niekoľko tisíc eur.Ďalšie informácie:
Lucia Deutschová, 0911219520, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 154 návštevníkov a žiadni členovia on-line