Telefonáty rozhorčených občanov ochrancom vtáctva neutíchajú ani v týchto dňoch. V mnohých prípadov ide o problémy so sovami, ktoré žijú v zastavaných častiach miest a obcí. Najčastejším druhom je myšiarka ušatá, nádherná stredne veľká sova, ktorej perie na hlave pripomína ušká. Jej mláďatá, ktoré v týchto dňoch už vedia lietať, sú ešte stále dokrmované rodičmi a o potravu sa hlásia intenzívnym, pre mnohých ľudí však nepríjemným piskotom. Ako povedal Michal Noga z Ochrany dravcov na Slovensku:“ Intenzívny piskot mladých myšiarok, počuť neraz i celú noc. Pokiaľ hniezdia v tesnej blízkosti človeka, môžu energické výkriky mláďat na citlivejšie osoby pôsobiť rušivo. Mláďatá však po niekoľkých týždňoch hniezda opúšťajú, takže problém s ich výskytom nie je trvalý.

Ochrancovia vtáctva sa už stretli aj s prípadmi násilného riešenia situácie, kedy páchatelia neváhali použiť vzduchovku, či inú strelnú zbraň, s cieľom zbaviť sa o potravu prosiace mláďatá myšiarok. Treba však upozorniť, že ide o závažnú protiprávnu činnosť, nebezpečnú nielen pre zákonom chránené sovy, ale aj pre ľudí, ktorý sa už neraz stali obeťou strelca.

Myšiarky ušaté sa za našu trpezlivosť odmieňajú v podobe odlovu hlodavcov, ako sú myši a hraboše, či potkany. Hlodavce sú hlavnou zložkou potravy myšiarok, ale aj ďalších druhov sov, žijúcich v blízkosti človeka.

Pokiaľ je výskyt myšiarok naozaj neakceptovateľný existuje riešenie. Myšiarky ušaté totiž si totiž nedokážu postaviť vlastné hniezdo, ale využívajú hniezda krkavcovitých vtákov, najmä vrán, havranov a strák. Po ukončení hniezdenia je možné odstrániť hniezdo, v ktorom sovy hniezdili a náhradné hniezdo umiestniť na miesto dostatočne vzdialené od ľudského obydlia, kde sovičky budú môcť bezpečne vychovať svoje mláďatá. Celý takýto zásah si však vyžaduje odborný prístup a povolenie orgánov ochrany prírody, preto ornitológovia odporúčajú vždy sa poradiť s odborníkmi z neziskových organizácií, prípadne pracovníkmi Štátnej ochrany prírody.



Ďalšie informácie poskytne:

Michal Noga, Ochrana dravcov na Slovensku, 0911 339 193
Marek Brinzík, Ochrana dravcov na Slovensku, 0904 307 946

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 222 návštevníkov a žiadni členovia on-line