Nosenie výstražných viest pri spoločných poľovačkách

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #14248 od sibo
v jednom ma Taki podla mna pravdu, vesta nas pred "blbcom" neochrani. Nechcem sa nikoho dotknut. Podla mna vystrazne vesty nie su zle je pravda ze je lepsia viditelnost na vacsiu vzdialenost, ak sa strelec najprv pozera a potom striela a nie naopak (hlavne v hustom poraste), ale v prvom rade je dolezita disciplinovanost tak ako pisal Taki, bez nej mozeme mat na sebe aj majaky a nemusi to pomoct.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #14251 od johny
Súhlasím s Takim hlavne v tom, že ak sa budú strelci spoliehať na to, že všetci honci majú vesty a v pohone sa vyskytne nejaký náhodný priateľ prírody, tak sa riziko jeho zranenia maximalizuje. Strelec si povie, ale veď honci majú vesty ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #14254 od lukas
Johny tak potom nech zrusia pouzivanie pasov,erbegov... v autach . Vodici budu potom jazdit opatrnejsie?:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #14255 od johny
To je vec s ktorou tiež nesúhlasím ... koľko ľudí zabil airbag alebo zhoreli v aute ked sa im nedal odopnúť pás ... ale to tu nepatrí ... Proti vestám nič nemám, ale nechal by som to na dobrovoľnosti, kto chce nech si ju dá ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #14256 od kurt
Ja ako honec môžem povedať, že som omnoho kľudnejší, keď si vidím suseda a ďaľších x ľudí za ním. Predtým sa to nestávalo. Je tak zabezpečená lepšia orientácia v pohone a podľa mňa aj bezpečnosť. Keď tak niekto príde na nástup, je to to isté ako keby prišiel v montérkach a svedčí to o jeho nízkej úrovni.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #14259 od schill
Mne sa tiež reflexné vesty nepáčia, ako mnoho iných výstražných oblačení. Napriek tomu som zato aby sa používali. Ide o bezpečnosť a niekedy o život ľudí. Poľujem už výše 35 rokov a videl som už všeličo, čomu by možno výstražná vesta bolo predišla. Na vysokú je to len na diviakov v pohone a to sa vždy deje v lesnatom teréne a tam veru občas toho moc vidieť neni. Ďalej na zajace v lese tak isto. Pozrime na fotky zo zahraničia, tam je to bežné. Samozrejme vestu by stačilo si obliecť pred pohonom a po skončení ju vyzliecť. Na nástupe to vôbec nemusíme mať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #14271 od navi
Vážení páni, dovolím si zareagovať príspevkom do tejto témy a to skôr v tom zmysle, aby sme sa nesnažili stavať tradície proti niečomu, čo sa im vymyká , ale v konečnom dôsledku to môže byť prospešné. Priznám sa , že obdivujem poľovníka , ktorý príde na poľovačku oblečený v tradičnom poľovníckom odeve od hlavy po päty- jednoducho sa s tým stotožňujem a považujem to za prejav etiky a úcty k poľovníctvu.Avšak moderné výdobytky našej éry často ovplyvňujú aj tradície.Tie reflexné vesty určite nie sú estetickým doplnkom poľovníckeho odevu,ale považujem ich za užitočnú vec. Prečo? Prečo niekedy autá nemali tretie brzdové svetlo , a teraz áno ?Prečo niekedy cez deň autá nesivietili a teraz áno ,myslím že je to jasné , aby boli lepšie viditeľné!To isté platí o používaní reflexnej vesty. Ak sa dodrží disciplína na poľovačke a použijú sa aj reflexné vesty, bezpečnosť sa len znásobí.Nástup a výrad by sa samozrejme mal zaobísť bez oblečenej vesty -je to tiež o etike.
<br/>Držím sa tradícií, ale schvaľujem použitie reflexných doplnkov/a to nielen v hone/-vždy je dobré -vidieť a byť videný!!!
<br/>A možno nám doba prinesie aj to,že tieto doplnky budú povinné/viď J.P.- nikdy nehovor nikdy/ :)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #14272 od Taki
Sevaste Kolegovia!
<br/>
<br/>No vidíte Páni, takto si predstavujem debatu vo fóre PID. V poslednej dobe aj mňa trochu nahnevalo, že skoro každý topik sa začal podobať na burzu.
<br/>V tom s Vami plne súhlasím, že aj pri najlepšie organizovanej poľovačke sa môže stať nešťastie. Poľovníctvo je nebezpečná činnosť! Preto je potrebné, aby všetci tí ktorí ho vykonávajú, boli čo najlepšie vycvičení a aby čo najlepšie ovládali praktiky, ktoré do tejto činnosti patria. Korene spoločných poľovačiek siahajú niekoľko sto rokov dozadu. Základné bezpečnostné opatrenia, ako napr. zakázané smery výstrelov alebo zákaz bez povolania opúšťať vyznačené stanovište atď. sa od tej doby veľmi nezmenili! O používaní výstražných viest sa to nedá povedať. Ich používanie prišlo do módy iba za posledných 10 rokov. V Európe známe poľovnícke zvyky a zaužívaná poľovnícka etika o oranžových vestách nič nevie. Všetko bolo privlečené z krajín ako napr. Amerika, kde pojem „poľovníctvo“ je do dneška chápaný úplne inak ako u nás. O podobe tradícií alebo poľovníckej etiky sa vôbec nedá hovoriť, lebo tam na rozdiel od nás, všetko riadi komercia.
<br/>Aj podľa mňa je treba urobiť u nás maximum, aby nedošlo na poľovačkách k nešťastiam. Ale verte mi, že tie výstražné vesty v tom zahrajú najmenej. Nebolo by od veci, keby niekto urobil analýzu príčin poľovníckych nešťastí. Nepochybne najčastejšou príčinou je ľudský faktor, ale rád by som vedel, v koľkých prípadoch by tomu mohla zabrániť výstražná vesta alebo klobúk s výstražným znamením. Podobne je zaujímavé aj to, čo spomína Jenda o výstražných vestách v automobiloch. Je pravda, že vďaka určitým lobistickým skupinám sa to dostalo do legislatívy, ale mňa osobne by zaujímalo, koľkým nehodám používanie týchto viest zabráni. Keď pozerám maďarskú štatistiku poľovníckych nehôd, tak u nich povinne používané výstražné poľovnícke obleky vôbec nesplnili to, čo sa od nich očakávalo.
<br/>Podľa mňa sú oveľa vážnejšie otázky pri spoločných poľovačkách ako používanie či nepoužívanie výstražných viest. Pri dnešnej, aj slovenskej realite, keď novopečený poľovník po mesačnej iba teoretickej príprave a po „skúške“ sa zúčastňuje na spoločných poľovačkách a vo veľa prípadoch ani nevie, ako má nabiť svoju fungel novú 9,3-ku. Hrá sa so zbraňou na strelnom stanovišti! Žiaľ, už mám dlhoročné skúsenosti na to, aby som na prvý pohľad rozoznal, kto je medzi nastúpenými poľovníkmi začiatočníkom. Niekedy je zarážajúce, ako málo vedia „poľovníci“ napr. a bezpečnom zaobchádzaní so strelnými zbraňami. „Strelec“, ktorý stojí na spoločnej poľovačke na streleckom stanovišti s možným výstrelom max. do 30 metrov a je vyzbrojený guľovnicou s optikou napr. 8x50, hovorí sám o sebe. Alebo najnovšia móda je to, že novopečený „poľovník“ sa chce zúčastniť na spoločnej poľovačke na drobnú zver s brokovnicou bez remeňa. Pušku nosí buď pod pazuchou, alebo ju má hodenú na ramene a niekedy ju drží aj medzi nohami (napr. keď telefonuje). Je komické, keď pravou rukou telefonuje (v jednom kuse telefonuje) a ľavou žongluje s nabitou puškou, lebo mu kåže z ramena na zem. No u mňa s takýmito praktikami moc neuspeje. Alebo ďalšia móda je taká, že pri automatických zbraniach v prestávke nevyprázdnia zbraň, ale napchajú jeden náboj pred záver tak, aby sa tento nemohol zatvoriť. Údajne to prevzali od Talianov. No ja takých „poľovníkov“ najprv slušne poprosím, aby vyprázdnili svoje zbrane. Keď to neurobia, alebo už sa stalo sa aj to, že ma vyškolil, že aby som sa nestaral do niečoho, čomu nerozumiem, vylúčim takýchto „kolegov“ zmenením tónom a razantným príkazom z poľovačky. Preto som napísal v predošlom príspevku, že na poľovačkách demokrácia nemá svoje uplatnenie. Vedúci poľovačky je povinný urobiť všetko preto, aby predchádzal nečakaným situáciám a tým predišiel možným mimoriadnym udalostiam na spoločných poľovačkách. A podľa mňa výstražné vesty tomu príliš nepomáhajú. Pigi - - vždy musíš vedieť čo sa okolo teba deje. Ešte sa mi nestalo, že som zdvihol zbraň na to, čo som sto percentne nerozoznal. Už bude neskoro, keď už iba v puškohľade sa mi bude „lesknúť“ približujúci sa honec!!! Ak sa bavíme o tom, že pre niektorých je potrebná výstražná vesta aby náhodou nestrieľali na približujúceho sa honca, tak potom ako je to s rozoznávaním diviačic, lanštiakov, kancov a vedúcich bachýň ??? Nehovoriac o ostatnej zveri alebo o náhodných „hosťoch“ pohonu, ako napríklad haluze zbierajúca babička atď. - atď.
<br/>
<br/>S pozdravom,
<br/>
<br/>
<br/>Taki

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #14274 od duke
jasne skusenosti skusenostami,to hovori za vsetko.
<br/>
<br/>alebo je tu este jedna varianta ako zabranit nestastnym nehodam(PRIJIMAT NOVYCH CLENOV LEN S 20 A VIAC ROCNOU PRAXOU) :D potom vsetci povnici budu 100% dokonaly.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #14275 od schill
Zdravíťa Taki, v niečom ti dávam za pravdu, ale nie vo všetkom. Reflexné vesty v autách nie sú len obchodnou záležitosťou. Ty máš určite dobré oči, ja už menej a som rád keď už zďaleka zbadám na kraji cesty nositeľa reflexnej vesty, môžem včas brzdiť a zastať, vyhnúť sa. To isté platí aj pri poľovačke. Vestu zbadám skôr než zdvihnem pušku, ale ak som honca včas nezbadal a pušku zdvihol možno pudovo ten kohútik potiahnem, už je zle. /ešte sa mi to chvála Bohu nestalo, ale človek nikdy nevie/. Čo sa týka všelijakých noviniek / pásy, nafukovacie vaky a veľa iných / pochádzajú z Ameriky, konkretne väčšinou sú to tzv. Kalifornské vynálezy. Bez ních by sme si už automobily nevedeli predstaviť. Pozri si reklamu, ktorá beží tu hore. Aj ten Švéd má na klobúku červenú pásku. Tak, keď nechceme vesty, tak si dajme aspon pásky na klobúk.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #14276 od Cilan
v tomto s tebou vyslovene nesuhlasim aj ked sa smejes ale kde mame my mladi nabrat tu 20 rocnu prax?:-o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #14278 od duke
ja ta chapem aj preto som to tak napisal.to je normalne ze ak niekto pride novy tak nemoze vsetko vediet.nikto nespadol zneba uceny.aj ten najskusenejsi polovnik raz zacinal(ci to bolo pred 20,alebo 40 rokmi) a skuseny je az teraz ked tie velke skusenosti nabral.treba zrozumiet aj tych novych a dat im sancu.to ci sa budu nosit vesty,pasky na klobukoch,alebo nieco ine sa da dohodnut.(AK CLOVEK CHCE TAK SA DA VSETKO) len treba chciet.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #14280 od johny
Boli časy, keď sme prax dostávali ako kandidáti. Mal som knižku do ktorej mi hospodár zapisoval, čo som všetko urobil v združení. Chodili sme robiť krovie na okresné prebory, povinne sme strieľali a strelecká príprava bola aj v rámci teórie. Kurz, ktorý som absolvoval ja odučili profesori Strednej lesníckej školy v Liptovskom Hrádku a jeho úroveň bola zárukou, že aj na tých najslabších sa nalepilo dostatok vedomostí a návykov. Neviem ako prebieha kurz teraz ale čo som čítal v Takiho príspevku tak kandidátska prax je zdá sa minulosťou ... Mňa keď prijali do združenia, mal som už roky praxe a nič nebolo pre mňa nové ...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #14291 od Cilan
tu prax som myslel ako dake skusenosti postrehy zazitky ale s takouto praxou ako opisujes nemam problem kedze sa od decka vlacim vsae s otcom a poslednych par rokov uz skor bez neho:D ale to len koli tomu ze mam trochu viac casu ako on

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #14297 od steyr
No, sledujem túto polemiku a dovolím si tiež pár postrehov :
<br/>1. Z pohľadu rozvážneho strelca nevidím dôvod ich nosenia - súhlasím s tým, že musím vedieť, na akého diviaka strieľam, nielen to, že je to nejaký diviak;
<br/>2. Ako honec môžem počítať s tým, že nie všetci budú rozvážni, preto si ju sám na začiatku honu oblečiem - slobodná voľba honca (ev.psovoda v prípade refl.obojka). Osobne som sa však presvedčil, že samotní honci sa vedia lepšie orientovať a organizácia honu je tým ľahšia, situácia prehľadnejšia;
<br/>3. Vysoko si vážim tradície, ale život ide vpred a dnes nebudem behať v teplých gatiach, a v ovčom kožuchu, ale oblečiem si funkčné termo, membránovú bundu a pod., to isté sa týka topánok. Ale opäť je to na mne, môj problém... To sa netýka vonkajšieho ustrojenia, o tom nepripúšťam diskusiu. Osobne do honu beriem staršie veci, keď idem na hosťovačku, alebo na štand, tak muziku pritvrdím, veď reprezentujem nielen seba, ale aj moje PZ, či nás všetkých;
<br/>4. Všetky prípady postrelenia na spoločných poľovačkách na čiernu a škodnú boli nešťastné náhody spôsobené buď zlyhaním ľudského faktora (fatálna chyba strelca) - a tým sa dá do istej miery predchádzať, alebo odrazom strely v poraste, ktorý sa nedá ovplyvniť, ale dá sa predpokladať - t.j. opäť sme pri zodpovednosti a dodržiavaní bezp.zásad na poľovačke - pri strelcovi!
<br/>
<br/> Myslím, že pravidlo vidieť a byť videný (refl.vesta) patrí len do kategórie preventívnych opatrení, ktoré, ako potvrdili maďarské skúsenosti, nie sú všeliekom. Vždy to bude len a len o zodpovednosti pri narábaní so zbraňou. Či to bude prirodzená vlastnosť strelca, jeho vycvičenosť z kurzu a pod., alebo vynútené konanie vedúcim poľovačky, na tom nezáleží, podstatný je fakt, aby to tak bolo! Smutné veci píšeme do témy &quot;minúta ticha&quot;, tak nech je tam toho čo najmenej! Bezpečnému lovu zdar!
<br/>PS: ospravedlňujem sa za rozsah, ale akosi to šlo zo mňa samo.:-o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #14316 od kopa
Taki plne Ti rozumiem a vo veľkej miere sa stotožňujem s Tvojimi názormi. Ja osobne som tiež zástanca tradícii. Mne osobne nevoňajú ani maskáče. Ale ďakujem aj za tú najmenšiu maličkosť, ktorá zabráni nešťastiu. Príklad. U nás kamarát vystrelil na diviaka. Trafil ho. Ale tá guľa trafila aj chlapa čo bol za ním. Keby ten človek mal vestu... Kto vie? Tých 100,-Sk čo dám niekomu zarobiť niekedy stojí za to. A z tvrdej línie ma vyliečila jedna pripomienka mojej pubertálnej dcéry „ Tata, keby bolo podľa teba, tak bývame v jaskyni.“. Vtedy sa to netýkalo poľovníctva, ale uvedomil som si, že niekedy treba pripustiť zmeny a hlavne tie pozitívne.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #14336 od zdeno30-06
jednoznačne ano použivať vesty a malo by to vyjsť aj v zákone ako povynnosť veď život človeka je dôleťitejšý ako ten diviači.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #14342 od palik84
nemam vela skusenosti, ale skusim prispiet k tejto teme(som v pohone):
<br/>
<br/>1. vestu som zacal nosit sam aby som bol viac viditelny
<br/>
<br/>2. ovela lepsie vnimam spolu-honcov ked maju na sebe vestu
<br/>
<br/>3. tvrdenie strelcov...registruju ma na pomerne velku vzdialenost(skor ako predtym)
<br/>
<br/>zaver: som skor viditelny, pohon lepsie prebieha(bezpecnost, synchronizovany priebeh honu, s tym spojeny vacsi uspech pri love)
<br/>
<br/>ps: polovnik v oranzovom je ako komedia, postreleny polovnik je tragedia

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #14350 od hajny
SPZ si zo skúšok o poľovný lístok spravil prosperujúci obchod. Výsledok &quot;Rýchlokvas&quot;. Bohužial, na dlhé roky, možno do smrti bez revíru. Ale, možno má peniaze. A teraz bude úplne jedno či je Slovák, Rakúšan, Nemec, atď. Osobne, do pohonu ani vo veste! Prečo? Niektorí lovia všetko čo nemá vestu, preto tie diviačice na výradoch/a potom nariekame že je úbytok diviačej/lebo sú tak naučení, ostatní,jediná možnosť ako si vystreliť. Ďakujem pekne!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 mesiacmi #14364 od Bubi
Ked nie vestu aspon pasik na rukave alebo klobuku.Tak to nosia vo Svedsku.Aj Francuzi aj Nemci aj Rakusaci.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.121 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 677 návštevníkov a žiadni členovia on-line