VETERNÉ ELEKTRÁRNE, už sa to valí i do našich revírov ...

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22729 od foksi25
Neviem presne ako je to u nas, ale v CR funguje opatrenie ze VE nesmie byt blizsie ako 600m k najblizsiemu obyvanemu sidlu alebo obci. Z takej vzdialenosti vrtulu uz vobec nepocut. Som polovnik a mam nadovsetko rad prirodu, a preto by som nidky nesuhlasil s nevhodnym umietsnenim VE, teda tak aby spatila nase krasne Slovensko. Pri Viedni je niekolko stovak VE a je len vecou pohladu ci su esteticke alebo nie. Ale zarucene su estetickejsie, ako na vrcholkoch Myjavskej pahorkatiny. Lebo ked som vcera zistil na stranke EIA, ze sa planuju postavi VE na Makovici v Slanskych vrchoch uprostred lesa, tak som mal dost. Aj ked je to miesto s jednymi z najlepsich veternych podmienok na Slovensku.A suhlasim s tym aby aj polovnici ako dotknuty clanok mali moznost sa k VE vyjadrit. Nesuhlasim s tym aby boli 100 metrove kominy porozhadzovane na kazdom kopci a kroku. Svojim prispevkom som len chcel poukazat na to aby sme sklbili pokrok, technologie, prirodu a ludi a dokazali ich efektivne vyuzivat. A aby sa taketo veci robili rozumne a s mierou. Aj ked je tazke snazit sa vysvetlovat nejakemu Nemcovi, ktory ma vo vrecku pol miliardy a vidi niekolkonasobny zisk, ze nech si pakuje svoje vrtule z nasho krasneho kopcoviteho reviru niekam na nizinu k Novym Zamkom.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22731 od astronom
Skúsim aj ja jeden postreh. Mal som rozhovor na túto tému s jedným pracovníkom Ministerstva ŽP a ten bol na nejakom seminári v Rakúsku ohľadom veterných elektrární.
<br/>V Rakúsku začínajú mať problémy s VE ktoré sú už po životnosti. Spoločnosť, ktorá ich postavila sa zrušila a v teréne zostali nepoužiteľné monštrá a betónové kvádre ktoré nemá kto odstrániť. Niet toho kto zaplatí ich odstránenie a nie sú to malé peniažky.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22741 od axon
Michal máš pravdu, Varáková by na 100 % stratila svoje čaro:[ aj celý revír svoju atraktívnosť. V neposlednom rade by sa to odzrkadlilo aj na počte zveri. A aké sú spoločné polovačky pod vrtulami, to by chcelo názory cerovských polovníkov...:D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22749 od martin203
foksi25 uprimne vdaka za prispevok. Momentalne u nas investorov s oporou v zakone omedzuje len hygienicka norma pre hluk v obytnych zonach(den 50dec., noc 40dec.) a letecky dispecing + vojenske radary, sice uz sa pracuje cca rok na nejakej metodike, ale ... A co hovoris na vrtule (okrem Myjavskej pahorkatiny a Slanskych vrchochoch) v Tatranskej kotline a Dobsinej.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22776 od martin203
axon k VE Varakova prave bezi na MŽP pripomienkovanie k zameru ... a garantujem Ti, ze ak nejake pripomienky zasles, nebudes jediny. Len perlicka: VE Varakova ( 10 alebo 17 vrtul) ma lezat cca len 3km od dalsieho VE Senica - Vinohradky (19 vrtul) od ineho investora a vo vzdialenosti cca 15km od Varakovej je v stadiu zameru cca 50 dolsich vrtul vo viacerych VE parkoch (ani jedna nejde pod 100m)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22787 od foksi25
no vrtule pod 100 m sa u nas ani neoplati stavat.U nas nie su az take vynimocne veterne podmienky.A s nadmorskou vyskou stupa aj sila a priemerna rychlost vetra - kvoli tomu su kopce a vrcholy hor take lukrativne. Ale aj na nizine je vietor v 80-100 m vyske niekolko nasobne silnejsi ako napr. v 10m, kde robi merania SHMU.
<br/>NO samozrejme sa mi nepacia vrtule v Tatrach ci v Slovenskom raji. Moj nazor je ze z estetickedho hladiska su najprijatelnejsie na rovine.Aj ked aj jedna, dve vrtele na kopci nemusia vyzrat cekom zle.No 15 ci 20 to nie..

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22870 od abba
Prečo sa na roviny pozeráte ako na niečo menejhodnotné. Aj zákony o ochrane prírody sa s rovinami nezaoberajú na dostatočnej úrovni a to nehovorím o VLKoch a grinpisákoch tých to už vôbec nezaujíma, veď tam nežije nič veľké, chlpaté a krivozobé. Na rovinách už sú atomky, priemyselné parky na zelenej lúke a poľnohospodári, ktorí patria podľa mňa k najväčším znečisťovateľom. A tu vypisujete, že tam ešte treba VE na malú zver sa dá poľovať aj pod vrtuľami? Rovinám sa na Slovensku dlhuje veľa, koľkí z vás,čo tu prispievate ste poľovali na jarabice? Možno jeden dvaja.Ústava SR hovorí o prijateľných podmienkach na život pre všetkých občanov a nie o piatich stupňoch ochrany. Tie podmienky by mali byť ROVNAKé. V Tatrách je problém aj reklamný bilboard na rovine koho by to trápilo a koľko ich tam je? Takto sa treba pozerať nielen na problém VE.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22872 od martin203
hm, dnes som dostal pohladnicu od kamosa z nemecka (chcel ma podpichnut), vydali ju nejaki podobni pacienti ako su u nas ... a pise sa na nej ako sa da spolunazivat s prirodov, obnovitelne zdroje, bla, bla, bla ... je na nej cca 200ha pole s repkou, stredom pretate asfaltkou so stastnymi cyklistami a korculiarmi a v tom poli 12 vrtul. Jarabice su nezlucitelne so svetlymi zajtrajiskami!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22895 od abba
Obnoviteľné zdroje sú tou správnou cestou, ale určite to nie je repka, ktorá potrebuje 5-6 chemických postrekov a potom sa tomu hovorí bionafta. Repka vyhovuje diviakom,líškam a na okrajoch sa tam drží aj srnčia zver pokiaľ tam nie je veľa diviakov, čo v revíroch, v blízkosti lesa nie je. Repka je teda pre malú zver, keďže sa tam drží diviak a líška veľmi nevhodná.
<br/> Z obnoviteľných zdrojov je pre poľovníctvo najvhodnejšia drevná štiepka a to z energetických porastov /takto premenovali lesníci agátové a cerové porasty, s ktorými si dlhé roky nevedeli poradiť/ a rýchlorastúca vŕba.
<br/> V každom nížinnom revíri je pôda menej vhodná na poľnohospodárske plodiny tam treba zakladať nové energetické porasty a podporiť ich aj dotáciami.
<br/> Do revírov by sa vrátilo to čo sa v nich od začiatku kolektivizácie likvidovalo REMÍZKY.
<br/> Investícii, z ktorej je dvojitý úžitok energia a dobrá poľovačka sa nebudú poľnohospodári brániť, niektorí už prišli poľovačke na chuť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #22902 od Lubo1
No, celkom rozumny nazor. Veterna energia na Slovensku nema perspektivu. Je to len dalsi sposob, ako sa dostat k peniazom, lebo navratnost pri pocte veternych dni na Slovensku je niekde v roku 3009.:]:]:]:] Zaujimave na Slovensku je, ze kazdy si vie vsetko zdovodnit.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #23502 od axon
VE Cerová (Rozbehy) 4 vrtule výška 76 m, priemer vrtule 47 m, obstar.náklady 128 mil. Sk, životnosť 25 r., ročný výkon 5 mil. kWh, výkupná cena 2,56 Sk/kWh, ročné tržby za el.en. 13 mil. Sk, odberateľ ZSE, predpokladaná návratnosť 15 rokov, obec dostáva 500 tis. Sk ročne, vplyv na zver &quot;zatiaľ nepreukázaný&quot;, ale aké mám info, aj to málo zveri čo mali v tejto časti revíru poplašia návštevníci, čo sa chodia na vrtule pozerať. Informácie z Novéhe času Nedeľa 7.10.2007, takže čísla nie sú úplne presné, ale ani nebudú ďaleko od pravdy.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #23503 od michal
podľa mojich info ma z toho obec Cerová cca 250.000,- Sk ročne.....bolo to v rámci súkromného rozhovoru. Financované tobolo myslím z fondov EU, ak sa namýlim... Ani z tou návratnosťou to v tom rozhovore nevyzeralo tak ružovo. A zda sa mi, že to boli montované už použité vrtule...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #23507 od martin203
Cerova: 90% projektu prostrednictvom roznych fondov bolo zaplatene z nasich dani a peniaze za predal elektrickej energie idu do vacku bratislavskej s.r.o. a nejaka almuzna obci, ano su to vrtule demontovane v nemecku, vysku prispevoku obci by som tiez rad poznal pretoze pan starosta na roznych verejnych zhromazdeniach a v roznych mediach zverejnil sumy od 250.000,- do 700.000,-Sk/rok (na tieto zhromazdenia pan starosta vzdy chodi spolu s investorom a napr. investorovi vyklada a instaluje jeho nazorne pomocky), vsetky oficialne info. idu prostrednictvom pana starostu, no pan starosta mi v osobnej diskusii prezradil, ze by si vrtule 300m za domom namontovat nenechal

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #23515 od Jaro
[img]www.polovnik.com/Pozor%20pada%20lad.jpg [/img]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #23516 od foksi25
Ahojte, minule som pocul nazor ze vzhladom na relativne nizku veternost na Slovensku, je vyznamnym dovodom na ich stavbu aj fakt, ze ich prevadzkovatel, ako vyrobca energie, ma takisto narok na emisnu kvotu, avsak kedze tato energia je cista, moze ju viec-menej celu zobchodovat co prinasa udajne vyssi efekt ako predaj samotnej energie. Neviem co je na tom pravdy, je to mozno len taky nazor no ma to svoju logiku.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #23517 od martin203
tak to by bol gol, k zvyhodnenej vykupnej cene este i takato premia

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 6 mesiacmi #23548 od MieN
Vyzerá to tak, že to asi bude pravda s tými kvótami, inak v tej Dobšinej to má byť v krajinársky, ochranársky a aj poľovnícky na veľmi hodnotnom území ( keď nie priamo v národnom parku, tak v jeho blízkosti, priamo v tejto oblasti sa dotýkajú hranice NP Slovenský raj, NP Muránska planina a NAPANT), sú tam v blízkosti už aj tam veľmi vzácne lokality výskytu tetrova a hlucháňa - hrebeňové partie, ešte nie tak dávno( cca 10 rokov ) nebol problém s videním týchto vtákov, teraz v dôsledku najmä turistiky, hubárov, motorkárov, skútristov a intenzívnejšieho hospodárenia to už problém je. VE by to s vysokou pravdepodobnosťou totálne zabili. Chvalabohu, po komunálnych voľbách nové zastupiteľstvo toto zatiaľ zamietlo ( staré schvaľovalo ), dúfam, že im to vydrží a nezmenia pod rôznymi tlakmi názor, tie tu určite sú a budú zrejme budú narastať. :(:[

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #24591 od martin203
axon v piatok bolo na MŽP prejednanie pripomienok k zameru vystavby Veterneho parku na Varakovej ... Bol som v Nemecku, takze som sa nemohol zucastnit osobne, no boli tam kolegovia a nase rozcarovanie ... to bolo po senkoch a kopaniciach reci (a nielen medzi polovnikmi) no pripomienka k zameru prisla len jedna (ta nasa) a jednania sa zucastnili okrem ministerskych uradnikov, investora a nasho OZ len starostovia ... slovac (vratane Vas Prietrzskych polovnikov) je taka hlupa, ze si neskusi s investorom ani len vyjednat lepsie podmienky !!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 5 mesiacmi #24702 od axon
Martin203, keď som niektorým polovníkom od nás hovoril, čo sa na Varákovej plánuje postaviť, zaujali stanovisko &quot;Nic s tým nespravíme, ked im to schváuá, tak to postavjá. Žádné pripomínky a návrhy nepomožú&quot; v skratke - prehrali bez boja. S tou slovačou máš bohužiaľ pravdu...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 3 mesiacmi #29087 od martin203
Polovacka v okoli vrtul? Ziaden problem ! (tvrdia investori). Znizenie hodnoty reviru? Odskodne? Ziadne !(tvrdia slovenski investori) A co tak www.nova.cz:80/zpravy/?83c=%7Edomaci%7E&...u-i-zabit&play=1 [/]namrazou do hlavy ???

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.078 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 329 návštevníkov a žiadni členovia on-line