Nastreľovanie guľovníc

pred 17 rokmi 2 týždnami #16582 od Elo
Odpoveď od Elo na tému Nastreľovanie guľovníc
Chlapi, ako nastreľujete guľovnice? Myslím teraz upnúť do nastreľovacej stolice, prípadne stojana alebo nie? Ovplyvňuje upnutie zbrane za podpažbie presnosť streľby? Podeľte sa s vašimi skúsenosťami.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16581 od Elo
Nastreľovanie guľovníc bolo vytvorené Elo
Chlapi, ako nastreľujete guľovnice? Myslím teraz upnúť do nastreľovacej stolice, prípadne stojana alebo nie? Ovplyvňuje upnutie zbrane za podpažbie presnosť streľby? Podeľte sa s vašimi skúsenosťami.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16583 od Elo
Odpoveď od Elo na tému Nastreľovanie guľovníc
Sorry, omylom som to odklikol 2x....

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16588 od miso
Odpoveď od miso na tému Nastreľovanie guľovníc
Ja osobne najprv nastrelím pomocou nastreľovacej stolice(najčastejšie na 100m) a potom si overím(vyskúšam) nastrelenie zo sedu s oporou alebo zo stoja s oporou(strelecká palica)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16590 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Nastreľovanie guľovníc
Elo, tie nastreľovacie stolice, resp. stojany nie sú na to, aby sa z nich strieľalo.. Strieľa sa /pri nastreľovaní zbrane na strelnici/ najčastejšie posediečky za stolom na ktorom máš opreté lakte, puška normálne v pleci, predpažbie položené na mäkkej podložke, ktorá leží na niečom pevnejšom, čo Ti dvíha hlaveň do požadovanej výšky..
<br/>Strelíš dve, tri... rany /pozor, najmä pri guľobrokoch - tretiu a príp. ďalšie až po prestávke na vychladnutie hlavní, čo podľa počasia môže byť 5-10 minút..mieriš vždy na to isté miesto - stred terča/. Získaš nástrelku s nejakým rozptylom. Vyhodnotíš stredný zásah a farebne, resp. viditeľne ho označíš.
<br/>Až teraz zbraň pevne upneš do nastreľovacieho stojana a zaaretuješ v takej polohe, aby hrot kríža zameriavacieho ďalekohľadu mieril na stred terča, tam kde si predtým mieril Ty. Hrot kríža zam.ďalekohľadu - puškohľadu pomocou na to určených skrutiek čo sú na ňom, príp. na montáži, dotiahneš na farebne označený stredný zásah /ak si strieľal na doporučenú ONV/, alebo tesne pod neho /cca 3-4 cm - ak si strieľal na 100m, prípadne ešte menej ak na 50m - presne podľa príslušných balistických tabuliek../
<br/>Vyberieš zbraň zo stojana, sadneš za stôl a dáš kontrolnú ranu. Ak sedí máš nastrelené. Ak nie, doporučujem pridať ešte zo dve rany, získaš nový stredný zásah, vykoriguješ na stojane a zase kontrolná rana zo stola..
<br/>Sú machri, čo strelia jednu ranu, upnú zbraň do stojana, nastavia kríž, skontrolujú ešte jednou ranou a na primerané poľovné vzdialenosti majú nastrelené vlastne len dvoma ranami. Ale na to, aby to človek dokázal, musí už mať čosi odstrieľané a kvalitnú zbraň i strelivo..
<br/>Držím palce. ;) a želám presné oko 8o

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16593 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Nastreľovanie guľovníc
Basky ma urcitu pravdu, ale osobne pouzivanm inu logiku. V prvom rade si vyskusam ucinnost individualneho streliva, cize zostabiliujem zbran cim najlepsie-popripade pomocou stojana a vypalim min. 3-5 nabojov. Tuna mi nezalezi na tom ci strely padaju presne do terca-jedna sa mi len o to aky mam rozptil.
<br/>Ak mi strela pada do vyzadujuceho rozptilu viem ze strelivo je vyladene so zbranou, tak pokracujem nadalej.Nemalo by to ziadneho vyznamu strielat nadalej keby mi zbran rozhadzovala strely na nedostatocne rozmery,cize vtakom pripade pred tym ze by som pokracoval menim strelivo.
<br/>Obycajne si prebijem 5 rozlicnych davok pusneho prachu, z kazdej naplni 5 kusov a vystrelim vsetky naboje-samozrejme individualne 5 nabojov z kazdej skupiny. Vyberiem len strelivo s ktorym som spokojny, vycistim hlaven a az potom pokracujem zastrelovanim len s nabojmi ktore viem ze udrzia presnost a usmernim ich na stred terca,po pripade zdvihnem dopad z predpokladom ONV.
<br/>Ako som uz podotkol, stojan je len na zistenie presnosti daneho streliva. priame zastrelenie len ulozenim zbrane na podporu potom preukazuje schopnosti strelca co je najdoletizitejsie pri praktickom pouziti, kedze uz vieme ze zbran s danym strelivom striela presne!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16597 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Nastreľovanie guľovníc
Stefan, Teba považujem, čo sa streľby týka, už za fajnšmekra a dávam Ti za pravdu v tom, čo si dolunižšie napísal - áno, keď sa zisťuje samotný rozptyl zbrane s konkrétnou sériou nábojov, tak strelec musí čo najviac vylúčiť svoje subjektívne chyby a preto volí streľbu zo stojana, lebo mu to zabezpečuje optimálne a takmer nezmené podmienky mierenia a streľby, keď mu ide iba o veľkosť zoskupenia zásahov.. Ale to už je, ako som naznačil, druhý stupeň dovednosti, resp.´vyššia strelecká škola´.. /Najmä keď sa už samostatne prebíjajú náboje... ;) /
<br/>Elo, ak Tvojim úmyslom pri nastreľovaní bude o.i. vybrať si aj z viacerých druhov streliva, že ktoré bude Tvojej zbrani najviac ´pasovať´, tak áno - voľba streľby priamo zo stojana môže byť prvým krokom, v ktorom zistíš optimálneho výrobcu, typ náboja a strely /sériu/ podľa rozptylu. No v každom prípade, v druhom následnom kroku skús postupovať ako som Ti už napísal dolunižšie, eliminuješ tým rozdiely spôsobené iným rozložením síl pri výstrele z ´pleca a rúk´ oproti pevnému stojanu.. Pri niektorých zbraniach a kalibroch /a postave strelca/ sú takmer nepostrehnuteľné, no pri niektorých môžu byť rozdiely nezanedbateľné.. Prajem Ti veľa zdaru pri objavovaní svojich streleckých dovedností. :)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16599 od margo222
Odpoveď od margo222 na tému Nastreľovanie guľovníc
Včera som nastreľoval rem.222 zo stojanu 1 kontrolna potom križ posunuť na ranu amalo by to tam byť kde mieriš ja nastreľujem na trojuholnik5.5.5 cm netreba zabudnuť že porane treba namieriť ako prvikrat atak posunuť kiž puškohľadu bez pohnuťia pušky!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16601 od Robitusin
Odpoveď od Robitusin na tému Nastreľovanie guľovníc
tak tomu som asi nerozumel.....:liar:

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16602 od johny
Odpoveď od johny na tému Nastreľovanie guľovníc
Úplne súhlasím s Baskym. JA však používam auto. Na strechu si dám poskladanú deku (lepšie je vrecko piesku) a celým telom sa opriem o auto. Je to najbližie streleckej polohe. NA streľujem na 50 m podľa balistickej tabuľky, lebo tým znížim vlastnú chybu. POtom to odskúšam na 100 m a vybavená vec. Najdôležitejšie je neponáhľať sa a nechať hlaveň vychladnúť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16603 od Elo
Odpoveď od Elo na tému Nastreľovanie guľovníc
Zdravím Basky, vďaka za dostatočné vysvetlenie. Nie, nemienim testovať viacero druhov streliva a skúšať, ktoré je optimálne &quot;zladené&quot; s mojou zbraňou. Teraz pred &quot;hlavnou&quot; sezónou, ktorú otvára poľovačka na srnca, si chcem kontrolne prestreliť moje guľové zbrane - guľobrokovú kozlicu Brno 502.10 kal. 30.06/12 a opakovaciu guľovnicu CZ 550 Lux, kal. 243W. Jedná sa mi hlavne o CZ-tu, po zime som mal dolu optiku Artemis 2000 6x42 na násuvnej oceľovej montáži a pažbu som dal upraviť jednému rezbárovi. Zmontoval som to všetko späť, podpažbie sa nedotýka hlavne (kontroloval som to prúžkom papiera), ale aj tak neviem, či to bude strieľať presne tak, ako bola nastrelená predtým. Niekde som raz čítal, že akonáhle sa rozoberie pažba alebo podpažbie zbrane a zmontuje sa späť, už to nemusí strieľať ako predtým. Takže uvidím....;)
<br/>Do springu používam Normu Vulkan 11,7 g a do winchestra Winchester Power point 6,5 g. Zatiaľ s obomi, čo sa týka ranivosti a presnosti spokojnosť. Zadanie tejto témy sledovalo hlavne k tomu, či streľba a nastrelenie z pevne upnutej zbrane v stojane je potom odlišná od streľby priamo v teréne, keď je zbraň podopretá len rukou. Mám na mysli odlišný zdvih zbrane, ako to ovplyvní potom výslednú presnosť. V jednom z čísiel Myslivosti Dr. Hanák píše, že pri nastreľovaní zo stojanu, alebo stolice by zbraň nemala byť pevne upnutá, ovplyvňuje to uhol zdvihu.
<br/>No a pri nastreľovaní guľobroku je u mňa samozrejmé, že medzi jednotlivými ranami nechávam na vychladnutie guľovej hlavne dlhšie prestávky.
<br/>Ďakujem za rady a prajem všetkým presnú mušku.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16604 od johny
Odpoveď od johny na tému Nastreľovanie guľovníc
[img]www.polovnictvo.com/modules.php?name=BiG_Gallery&amp;action=show_pic&amp;id=986 [/img]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16605 od johny
Odpoveď od johny na tému Nastreľovanie guľovníc
[img] [#986#][/img]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16606 od Elo
Odpoveď od Elo na tému Nastreľovanie guľovníc
Johny, podobne ako Ty, aj ja som pár krát nastreľoval zo strechy auta. Ale zanechal som to z 2 dôvodov: nevedel som si nájsť celkom vhodnú polohu, tiež som sa oprel telom o bok auta a stále mi to bolo vysoko, tak som si musel dať pod nohy rezervnú pneumatiku z kufra. A po druhé, až po skončení nastreľovania som si všimol, že na streche auta zostali tmavé zadymené šmuhy od plameňov výstrelu. Našťastie to bolo len zadymené a išlo to umyť. :D Mal som podloženú poskladanú deku.
<br/>Preto hľadám iný spôsob, podľa fotpgrafií z jedného katalógu som si urobil nastreľovací stojan.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16607 od Elo
Odpoveď od Elo na tému Nastreľovanie guľovníc
Áno Johny, toto foto som videl v Tvojej galérii.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16608 od jarry9
Odpoveď od jarry9 na tému Nastreľovanie guľovníc
O málinko si ma predbehol, ja nastreľujem, používam tiež strechu auta. Vynikajúca poloha, stabilita, zbraň je akoby vo&quot;zveráku&quot;. Doporučujem. A tiež na vzdialenosť 50-60m, keď je to v strede terča, potom klik 2-3 x a ide to na poľ.vzdialenosti presne.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16610 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Nastreľovanie guľovníc
Nechcem byť priveľký chytrák a provokatér, ale nedá mi nespýtať sa - chlapi, vy máte na schválených guľových strelniciach príjazd autom až priamo k streleckým stavom..? :P:P:]:]
<br/>U nás je to oplotené a pod strechou... ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16611 od martin868
Odpoveď od martin868 na tému Nastreľovanie guľovníc
ja nastrelujem na strelnici v sede a ako opru pouzivam vrecka s pieskom ale sem tam treba skusit zbran aj v lese a tam tiez pouyivam auto. Elo skus si sadnut dnu do auta otvor okno a nan si daj deku alebo nieco podobnea . treba sa trosku pohrat a urcite najdes stabilnu polohu a vysku si nastavis spustenim okna tak ako potrebujes. ale treba byt pri srelbe z auta velmi opatrny. v kazdom pripade ziadne auto nenahradi dobru srelnicu a kazdemu doporucujem aby zbran nastreloval na strelnici. presnu musku vam prajem

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16612 od jarry9
Odpoveď od jarry9 na tému Nastreľovanie guľovníc
Kto nechce byt priveľký, tak je malý a ja Ťa takého nepoznám, súdiac podľa Tvojich príspevkov, ktoré sa fakt dajú čítať. A aby to bolo košér, za minule sa Ti čiastočne ospravedlňujem.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 17 rokmi 2 týždnami #16613 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Nastreľovanie guľovníc
Chlapi, o co sa vam hlavne jedna-o totalnej presnosti strelby alebo chcete pocut len to co chcete pocut!? Podla mna zbran bud striela presne alebo nie! Bud alebo!!!!!!
<br/>Johny-priatelsky-som na tvojom pristupe prekvapeny!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.076 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 653 návštevníkov a žiadni členovia on-line