Organizacna jednotka SPZ

pred 14 rokmi 1 mesiacom #53117 od forester01
Odpoveď od forester01 na tému Organizacna jednotka SPZ
Čiste teoreticky. Čo sa stane ak poľovnícka organizácia do 31.3.2010 nezaplatí členské?
<br/>Zmluvy má uzavreté, poľovať môže. Nebude členom komory, bude to nejaká katastrofa?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #53126 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Organizacna jednotka SPZ
Taká PO môže byť vylúčená z komory a pri opätovnom prihlasovaní by platila aj zápisné. Ak si sa ale pýtal, čo sa stane ak PZ SPZ (organizačná zložka PO) nezaplatí ako užívateľ revíru členské, tak this is the question: &quot;To be or not to be?&quot;

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #53189 od Milosko
Odpoveď od Milosko na tému Organizacna jednotka SPZ
Dobra otazka a skvely postreh. Gratulujem! Dalsi namet pre kompetetnych. A sme zase pri tom istom. Pri tej nejednoznacnosti zakona a Stanov SPK. Ked citam Stanovy SPK, tak tam sa hovori v §5, kto MOZE byt clenom komory. Mam tomu rozumiet tak,ze moze, ale NEMUSI? A kde je v zakone vlastne spomenuta povinnost byt clenom komory? V §43 sa pise,ze podrobnosti o vzniku a zániku členstva v komore
<br/>určujú stanovy komory. Nasiel tam niekto tu povinnost? Myslim,ze to,co neurcuje nejaky zakon,nemozu vyzadovat ani stanovy nejakej organizacie (a ani v nich to nevdim). Z toho mi vychadza, ze SPK je hlavne dobrovolnou organizaciou. Ak ma niekto iny vyklad k tomu,poprosil by som ho,aby to na fore objasnil.Neprekaza mi,ak to bude i niekto z delegatov snemu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #53197 od papo
Odpoveď od papo na tému Organizacna jednotka SPZ
kuk zákon:
<br/>§ 51 Poľovný lístok
<br/>4 Obvodná komora vydá poľovný lístok podľa odseku 2 písm. a) a odseku 3 písm. a) alebo písm. b) osobe, ktorá preukáže, že
<br/>d) je členom komory
<br/>
<br/>7 Vydanie poľovného lístka obvodná komora odoprie a ak už bol vydaný, tak sa odníme, osobe
<br/>a)ktorá nespåňa podmienky podľa odseku 4 alebo odseku 5,
<br/>teda:
<br/>[r]ak nie si členom komory, nedostaneš lístok, ani ti ho nepredåžia [/r]
<br/>
<br/>čiže nech ťa nemýli, ženie je nikde napísané, že členstvo je povinné;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #53199 od Milosko
Odpoveď od Milosko na tému Organizacna jednotka SPZ
Ano,to som postrehol. Ale clenom komory mozu byt fyzicke a pravnicke osoby. Pravnickou osobou je aj nejaka PO XY. A pravnicka osoba ma aky polovny listok??? Tak co teraz? PO musi alebo nemusi byt clenom komory? Tak som zase pri zaciatku len s upresnenim. Kde je v zakone vyjadrena povinnost pravnickej osoby byt clenom komory?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #53201 od papo
Odpoveď od papo na tému Organizacna jednotka SPZ
pri právnických osobách je to zaujímavé...
<br/>zákon:
<br/>§ 41
<br/>Slovenská poľovnícka komora
<br/>
<br/>(4)Komora sa člení na obvodné komory, ktoré pôsobia spravidla v územnom obvode obvodného lesného úradu a ktoré združujú poľovnícke organizácie, základné organizačné jednotky komory a držiteľov platných poľovných lístkov s miestom trvalého bydliska v tomto územnom obvode, ktorí nie sú členmi základných organizačných jednotiek.
<br/>Základnou organizačnou jednotkou komory sú právnické osoby a fyzické osoby, ktoré v súlade s týmto zákonom vykonávajú právo poľovníctva v poľovných revíroch, ako aj právnické osoby, ktoré majú v predmete činnosti výkon práva poľovníctva, chovu zveri, starostlivosti o zver a jej životné prostredie.
<br/> všimni si poslednú vetu...
<br/>
<br/>§ 43
<br/>Členstvo v komore
<br/>(1)Členom komory je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá sa podieľa na chove zveri, starostlivosti o zver a jej životné prostredie vrátane jej lovu.
<br/>
<br/>a nevidím môže:-o .... je a môže... výklad v tomto prípade je naozaj nejasný. teda stav PO nie je členom komory, ale jej členovia musia byť, tu snáď môže nastať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #53202 od Milosko
Odpoveď od Milosko na tému Organizacna jednotka SPZ
V suvislosti s tvojou odpovedou este mi nie je jasne:
<br/>§5 Vznik členstva
<br/>1.členom SPK môže byť fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá sa podieľa na chove zveri, starostlivosti o zver a jej životné prostredie vrátane jej lovu.
<br/>Mozno to zle chapem. Tebou zmieneny §51,ods.4d zakona...PL sa vydava,tomu kto je clenom komory. Ale §5 vzyaduje,ze okrem ineho sa podielas na love zveri. Mozes sa na love zveri podielat bez PL? Cize, ked chces byt clenom komory,tak musis aj lovit zver. Ked chces lovit zver,musis mat PL. Komora ti vyda PL,len ak si jej clenom. Ako mozes byt clenom ,ked nemas PL a teda nelovis? Nejako sa mi to zacyklilo.
<br/>Mozno by sa dalo namietat,ze ta cast z §5 ods. 1 za prvou ciarkou, sa tyka len pravnickej osoby. Ale to sa mi nezda,lebo z gramatickeho a logickeho vykladu danej vety, ta cast pred ciarkou sa javi ako celok, cize to, co je pred ciarkou, je jeden celok,ku ktoremu sa viaze to,co je za ciarkou.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #53204 od papo
Odpoveď od papo na tému Organizacna jednotka SPZ
nechaj to na koňa, má väčšiu hlavu....:] no pozri, či podmienkou členstva je PL...
<br/> ono sa už nejaký najsprávnejší postup vymyslí, len sa neboj;)....
<br/> no zákon hovorí jasne, že členom môže byť aj tá právnická osoba, ktorá má výkon práva poľovníctva v predmete činnosti... ale nepožaduje sa vrátane lovu!
<br/> žeby stačilo, aby si ochranári dali znenie zo zákona do činností a šup do komory ako právnická osoba? neviem či je to možné, ale napadlo ma;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #53224 od Milosko
Odpoveď od Milosko na tému Organizacna jednotka SPZ
To &quot;moze&quot; je v Stanovach SPK v §5. I ked v zakone v §43 sa pouziva &quot;je&quot; , to este neznamena povinnost. Podla mna,samozrejme. Myslim,ze v tomto smere sa k danej problematike vyjadril aj doktor z poradne. Co sa tyka FO, tak naozaj sa PL javi ako &quot;rukojemnictvo&quot; vo vztahu k povinnemu clenstvu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #53264 od PeterBeles
Odpoveď od PeterBeles na tému Organizacna jednotka SPZ
Prenesená kompetencia štátu na Slovenskú poľovnícku komoru - vydávanie a predåžovanie platnosti poľovných lístkov neznamená, že fyzická osoba musí byť členom komory.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #53269 od DKo
Odpoveď od DKo na tému Organizacna jednotka SPZ
Nemusí byť, ale ak mu SPK poskytne nejaké výhody napr. na povinnom poistnom, tak môže chcieť byť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #53271 od Milosko
Odpoveď od Milosko na tému Organizacna jednotka SPZ
§51
<br/>ods.(7) Vydanie poľovného lístka obvodná komora odoprie,
<br/>a ak už bol vydaný, tak sa odníme, osobe,
<br/>a) ktorá nespåňa podmienky podľa odseku 4 alebo odseku
<br/>5,
<br/>ods. (9) Obvodná komora odníme poľovný lístok, ak zistí,
<br/>že
<br/>a) jeho držiteľ prestal spåňať podmienky podľa odseku
<br/>4 alebo odseku 5,
<br/>
<br/>...a odsek 4 pism.d ) sa viaze na clenstvo v komore.
<br/>
<br/>Peter, mohol by si mi to trosicku objasnit v suvislosti s tvojim prispevkom?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #53273 od zuzanka
Odpoveď od zuzanka na tému Organizacna jednotka SPZ
Chlapci, trafili ste kliniec po hlavicke...Dobre na to idete!!!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #53274 od Milosko
Odpoveď od Milosko na tému Organizacna jednotka SPZ
Este by som chcel dodat, v zakone v §2 v zakladnych pojmoch je definovane polovnictvo. V §§71-75 je napisane,kto vykonava spravu a riadi polovnictvo. Je to stat, prostrednictvom organov statnej spravy. V §71 su aj vymenovane organy stat. spravy na useku polovnictva. Komora tam nie je. Ak je sucastou polovnictva aj vydavanie pol.listkov, moze stat preniest cast tejto spravy na nejaku oprganizaciu?Ak ano,preco prave na komoru a nie napr. na Pribinu? Celkom dobre nerozumiem tomu, preco sa stat vzdal urcitej svojej spravy napr. pri vydavani polovnych listkov. Tento moj prispevok treba brat tak, ze nespochybnujem zakon v tejto casti,ale len sa pytam,lebo sa mi nezda celkom koser. Nezda sa mi koser v tom,ze tymto prenosom na konkretnu organizaciu nas nuti niekde zdruzovat sa. Vobec to nemusi byt zly umysel,ale uz asi presla doba,ked sme sa museli (nemuseli) &quot;dobrovolne na silu&quot; zdruzovat.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #53277 od zuzanka
Odpoveď od zuzanka na tému Organizacna jednotka SPZ
Preco nie,, aj&quot; na Pribinu, prip. aj na ine pol. organizacie? Diskriminacne!!! Toto v sulade so sucasnymi legislativnymi pravidlami platnymi v EU nemoze prejst!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #53280 od PeterBeles
Odpoveď od PeterBeles na tému Organizacna jednotka SPZ
Suhlasim s tebou Milosko. Kazda polovnicka organizacia je predsa samostatnou a zivotaschopnou bunkou, ktora zabezpecuje polovnicke hospodarenie v polovnom reviri, samozrejme pokial nema vo svojom vedeni trulov. Lenze na Slovensku potrebuju polovnici byt stale niekym riadeni a potrebuju vytvarat nezmyselne aparaty, ktore si nakoniec sami platia a cuduju sa tomu pri druznych debatach. Myslim, ze hlavnou pricinou je absencia zdraveho sedliackeho rozumu a pravneho povedomia a potom v neposlednom rade aj to, ze niektori ludia jednoducho nemaju sebareflexiu, pretoze nemaju na to, aby zastavali urcite funkcie, ale v konecnom dosledku im v tom pomahaju clenovia, pretoze oni rozhoduju. Vcera som si precital navrh Stanov Obvodnej polovnickej komory, ktoru pripravovali zrejme experti RgO SPZ a ked som si ich porovnal so Stanovami SPZ, tak na niekolko odlisnosti su identicke a navyse doplnene o poriadne hluposti. Napriklad jednou z podmienok pre clenstvo je ,,nekonanie proti SPK&quot;. Cize konstruktivna kritika, vyslovenie nazoru moze zalozit dovod na vylucenie, zjednodusene povedane nie je mozne kritizovat, ale len poslusne poklonkovat a nemat svoj nazor a usudok, to je ta spravna clenska disciplina. Rozsah cinnosti, ktore bude plnit Obvodna polovnicka komora je zvazsa duplicitna, co vlastne musia robit polovnicke organizacie. Okrem toho, ak by mali zodpovedne zabezpecit vsetku tu cinnost, ktora im vyplyva zo Stanov a prenesenych kompetencii zo statu budu musiet zamestnat dostatok pracovnej sily a to si zaplatia clenovia komory. Myslim si, ze keby polovnicke organizacie a fyzicke osoby vykonavajuce pravo polovnictva nevstupili do komory, existencia komory by bola kratka. Ak by pretrvala a svojou cinnostou by presvedcila o svojom vyzname bol by to zaciatok niecoho noveho.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #53281 od PeterBeles
Odpoveď od PeterBeles na tému Organizacna jednotka SPZ
Zuzanka na Pribinu preto nie, lebo komoru zriadili zo zakona.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #53283 od PeterBeles
Odpoveď od PeterBeles na tému Organizacna jednotka SPZ
DKo preco to by mal byt dovod na clenstvo? Ved poistku mozno uzatvorit s poistovnou podla svojho vyberu.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #53284 od PeterBeles
Odpoveď od PeterBeles na tému Organizacna jednotka SPZ
To svedci o nejasnosti zakona. Ale je potrebne citat zakon pozorne a v uvodnych ustanoveniach tykajucich sa clenstva nie je nikde uvedene, ze polovnicke organizacie musia byt clenom komory. Toto je podla mna zasadne, ale pripustam, ze je to skryta podmienka v nespravnom ustanoveni. Podobne sa zakonodarca vysporiadal, resp. nevysporiadal s postavenim vlastnika polovnehom pozemku vo vztahu k vykonu prava polovnictva. Myslim, ze to bude zakladat mnozstvo sudnych sporov a statna sprava bude na tom este horsie ako teraz, ked si uradnici mysleli, ze sa odbremenia od nepopularnych povinnosti. Sme asi jediny stat vo svete, kde polovny listok bude vydavat komora a nie stat.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 14 rokmi 1 mesiacom #53290 od Milosko
Odpoveď od Milosko na tému Organizacna jednotka SPZ
...aby to nevyznelo nejako podlizavo,ale napisal si to velmi dobre a presne. Hlavne s tym povedomim a &quot;pomocou&quot; od clenov. Uplne vystizne! Zial,je to realita, realita o nas! Dufam,ze tvoj prispevok si precita vela polovnikov a dufam,ze ho aj pochopia a zacnu pouzivat zdravy sedliacky rozum!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.064 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 315 návštevníkov a žiadni členovia on-line