Polovník vo vojenskom oblečení?

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #34923 od Finist
Polovník vo vojenskom oblečení? bolo vytvorené Finist
Chcem sa opýtať na váš názor.....Ako vnímate polovníka v maskáčoch?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #34931 od kovacikja
Odpoveď od kovacikja na tému Polovník vo vojenskom oblečení?
Pozitívne. V súčasnosti používané maskáče (fľakaté) rozostrujú postavu oproti lesnému pozadiu. Zver Vás nevidí. ak je oblečenie z jedného odtieňa zelenej alebo hnedej ste ľahšie spozorovateľný aj pre človeka. Samozrejme je vhodné ich používať len na individuálne poľovačky - na spoločné je lepší civilný odev. P.S. uvidíme čo prinesú nové maskáče - digitálne. Sú k videniu do zajtra na výstave IDEB v BA.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #34934 od johny
Odpoveď od johny na tému Polovník vo vojenskom oblečení?
Zbohom tradície

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #34943 od Igor
Odpoveď od Igor na tému Polovník vo vojenskom oblečení?
Jeleň behá po lese s NV, má ho primontované na parohoch a ty v digitáloch aby ťa nezbadal - preštuduj si trocha fyziológiu zveri a potom niečo trep o tom ako ťa zver vidí a nevidí v maskáčoch :-p

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #34948 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Polovník vo vojenskom oblečení?
len by ma zaujimalo---Je rozdiel medzi pouzitim maskacov a pouzitim starych vojenskych oblekov , alebo bluz ktore nosili kedysi clenovia VB? Je toho dost vidiet, takze preco by nemohli polovnici pouzivat maskace-kde a aky vplyv to ma na tradicne oblecenie!?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #34950 od belson
Odpoveď od belson na tému Polovník vo vojenskom oblečení?
Podobne ako Štefan by som nestotožňoval "maskáčové" a vojenské oblečenie. Čiže moja odpoveď na pôvodne položenú otázku je: podľa okolností... Na trhu je dosť "camo" oblečenia, z ktorého sa dá vybrať celkom slušivá výbava, ktorá nekole oči. A je to všetko o tolerancii. Ortodoxní klasici by mali prehodnotiť svoju obľubu vo výstroji typu "myslivec pospíchajíci k lesu" alebo k tirolskému looku, ku ktorému chýba už len jódlovanie a mali by prehodiť cez bedrá kus kožušiny a do ruky vziať kyje. To je tá pravá klasika, všetko ostatné je moderna a prečo by nie v kvalitnej a slušivej maskáčovine? :D

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #34951 od miso
Odpoveď od miso na tému Polovník vo vojenskom oblečení?
Môj názor:
<br/>Klasické maskáče-brigády
<br/>Poľovné maskáče-v pohode použiteľné na individuálny lov, fotopoľovačka
<br/>Klasické oblečenie-spoločné poľovačky, verejné a slávnostné akcie, individuálny lov
<br/>
<br/>Ja sám používam oblečenie Jachtijakt, ako poľovnícke sa mi veľmi páči a je neuveriteľne účelové. Na individuálny lov nezatracujem ani poľovné maskáče-niektoré vzory sa mi celkom páčia. Rôzne kabáty, vaťáky, uniformy-je to hnus, ako sa človek dokáže obliecť do divadla, môže sa dokázať aj na poľovačku. Na brigádu si oblečiem aj klasické maskáče, prípadne iba nohavice, veď starých zelených nohavíc a blúz mám doma dosť.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #34960 od lubenko
Odpoveď od lubenko na tému Polovník vo vojenskom oblečení?
suhlasim a suhlasim aj s johnym a k tebe Stefan , vidiet ze si sa uz adaptoval na nove pomery

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #34962 od Stefan49
Odpoveď od Stefan49 na tému Polovník vo vojenskom oblečení?
lubenko nieeeeeeeeeeeeeeeee, ja som sa nezadaptoval, ja radsej klasicke polovnicke handry! Maskace maju svoj ukol-pre mna na morky alebo len ked idem s lukom! Jedine dva pripady kde sa to prakticky vyzaduje! Moriak ta vidi aj v maskacoch , s lukom musis nablizo! Inak ked sa na mna kuknes tak obycajne som v klasickom obleceni.... a to dokonca na mojom okoli sam!!!!!Len som chcel porovnat a porozumiet!

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #34963 od lubenko
Odpoveď od lubenko na tému Polovník vo vojenskom oblečení?
ospravedlnujem sa asi som ta zle pochopil;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #34967 od josefd
Odpoveď od josefd na tému Polovník vo vojenskom oblečení?
nejake tradice co sme nejaci vojaci lebo policajti mame byti olisni jeste samopaly a děla a jeto 8-)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #34972 od belson
Odpoveď od belson na tému Polovník vo vojenskom oblečení?
lubenko to asi skôr mohol myslieť na mňa... ale mne by vôbec neprekážalo &quot;obvinenie&quot; z adaptácie na nové pomery, skôr naopak... :D
<br/>
<br/>Predpokladám, že ortodoxní chodia v zime vonku v zelenom s gombíkmi z parožia, ja chodím celý v bielom a keďže aj svoje &quot;kraťasy&quot; (lyže) spm si striekol nabielo, občas na mňa nalietava nejaký dravec. Ináč väčšinou kombinujem klasickú zelenú s tu odsudzovaným &quot;camo&quot; a na schôdzach je pre mňa samozrejmosťou klasický poľovnícky oblek (narozdiel od mnohých ortodoxných).
<br/>A vôbec si nemyslím, žeby rešpekt k prírode, zákonom (a aj tradíciam) súvisel s tým, čo mám na sebe. Napriek desaťročiam vymývania mozgov uprednostňujem pred unitárnym myslením to individuálne, slobodné a tolerantné. Ako to tu tak pozorujem, nielenže to veľa prispievateľom chýba, ale intolerancia so vštepovaným triednym prístupom je tu bežná a súdruh Klement by sa z mnohých tešil. ;) Ale skôr ide asi o typovú vlastnosť našinca, ten Klement s tým veľa roboty asi nemal...
<br/>
<br/>Ale stačilo filozofovania, vecne: Igor. mňa by zaujímali tvoje poznatky z fyziológie zveri vo vzťahu k videniu okolitého sveta. Mohol by si o tom &quot;potrepať&quot; (to je len akceptácia tvojho slovníka) niečo?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #34978 od Igor
Odpoveď od Igor na tému Polovník vo vojenskom oblečení?
stefan49: nie som ortodoxným zástancom tradícií kedy by mal za každých okolností poľovník behať v slušivej kamizolke s divičou štetkou za klobúkom, ale neuznávam ani nosenie maskáčov ani starých vojenských oblekov - v tvojom prípade si skôr ale myslel na tzv. maskáče vz. 85 keď si vravel o príslušníkoch VB /hoci tieto sú podľa mňa po funkčnej stránke jedny z najnezničitelnejších/. V dnešnej dobe moderného poľovníctva, kedy je na výber z nepreberného množstva nie je problém sa obliecť. napr. už tu spomínané oblečenie Jahti podľa mňa spåňa všetky požiadavky, či už z hľadiska estetiky, funkčnosti aj ceny pre bežného poľovníka. A podobných značiek je dnes veľa ... Proti gustu žiaden dišputát, ale behať v maskáčoch po lese či už na individuálnej alebo spoločnej poľovačke mi prijde v duchu našich stredoeurópskych tradícií poľovníctva a lovu scestné. V minulosti to bolo častokrát znížené na úroveň tzv &quot;všeludového&quot; poľovníctva kedy u mnohých stačili vaťáky a prešívak nafasovaný z fabriky, lacná ZH a kto mal viac bol už podozrivý, dnes je druhý extrém - vplyv bájnej krajiny neobmedzených možností pre mňa osobne s pokrivenou kultúrou lovu a nulovou tradíciou poľovníctva. Beriem to - iný kraj iný mrav, prečo to však slepo nasledovať a nepozrieť sa aj na svoje vlastné tradície a históriu. A nesúvisí to so žiadnym unitárnym mysleným, možno len s úctou k niečomu čo tu bolo a neni ...
<br/>
<br/>kovacikja: predpokladám že vieš ako fungujú digitálne maskáče, tak mi prijde trocha mimo používať ich v poľovníctve leda ak by poloval poľovník na poľovníka s NV alebo obdobný zariadením.
<br/>
<br/>belson: Belson ty lišiak, zrovna fyziológia zveri nie je môj obor a mám len vyčítané poznatky z knižiek. Aj tam sa však rôzny autory v názoroch odlišujú od extrému striktne čiernobieleho videnia až po možnosť okrajovo farebného videnia niektorých farieb v závislosti na druhu zveri. Napr. Herz v knihe Srnčia zver uvádza, že boli robené experimenty pri kŕmení jelenej zveri a bolo preukázané, že reagovala na niektoré farby ako napr. oranžová alebo žltá.
<br/>Tu je napr. jeden krátky článok ohľadne videnia zveri : www.lovuzdar.sk/index.php?co=91&k=37
<br/>Je ale preukázané, že zver jednoznačne farby rozlišuje inak ako človek takže maskáče vytvorené pre ľudské oko /tobôž digitálne/ sú ti z praktického hľadiska na dve veci... Nevraviac o tom, že poradie citlivosti zmyslov u väčšiny u nás lovenej zvere je 1.čuch, 2.sluch a až za 3.zrak.
<br/>
<br/>Za to &quot;trepanie&quot; sa dotknutej osobe ospravedlňujem občas rozum prehluší vlastné ego.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #34980 od Igor
Odpoveď od Igor na tému Polovník vo vojenskom oblečení?
stefan49: nie som ortodoxným zástancom tradícií kedy by mal za každých okolností poľovník behať v slušivej kamizolke s divičou štetkou za klobúkom, ale neuznávam ani nosenie maskáčov ani starých vojenských oblekov - v tvojom prípade si skôr ale myslel na tzv. maskáče vz. 85 keď si vravel o príslušníkoch VB /hoci tieto sú podľa mňa po funkčnej stránke jedny z najnezničitelnejších/. V dnešnej dobe moderného poľovníctva, kedy je na výber z nepreberného množstva nie je problém sa obliecť. napr. už tu spomínané oblečenie Jahti podľa mňa spåňa všetky požiadavky, či už z hľadiska estetiky, funkčnosti aj ceny pre bežného poľovníka. A podobných značiek je dnes veľa ... Proti gustu žiaden dišputát, ale behať v maskáčoch po lese či už na individuálnej alebo spoločnej poľovačke mi prijde v duchu našich stredoeurópskych tradícií poľovníctva a lovu scestné. V minulosti to bolo častokrát znížené na úroveň tzv &quot;všeludového&quot; poľovníctva kedy u mnohých stačili vaťáky a prešívak nafasovaný z fabriky, lacná ZH a kto mal viac bol už podozrivý, dnes je druhý extrém - vplyv bájnej krajiny neobmedzených možností pre mňa osobne s pokrivenou kultúrou lovu a nulovou tradíciou poľovníctva. Beriem to - iný kraj iný mrav, prečo to však slepo nasledovať a nepozrieť sa aj na svoje vlastné tradície a históriu. A nesúvisí to so žiadnym unitárnym mysleným, možno len s úctou k niečomu čo tu bolo a neni ...
<br/>
<br/>kovacikja: predpokladám že vieš ako fungujú digitálne maskáče, tak mi prijde trocha mimo používať ich v poľovníctve leda ak by poloval poľovník na poľovníka s NV alebo obdobný zariadením.
<br/>
<br/>belson: Belson ty lišiak, zrovna fyziológia zveri nie je môj obor a mám len vyčítané poznatky z knižiek. Aj tam sa však rôzny autory v názoroch odlišujú od extrému striktne čiernobieleho videnia až po možnosť okrajovo farebného videnia niektorých farieb v závislosti na druhu zveri. Napr. Herz v knihe Srnčia zver uvádza, že boli robené experimenty pri kŕmení jelenej zveri a bolo preukázané, že reagovala na niektoré farby ako napr. oranžová alebo žltá.
<br/>Tu je napr. jeden krátky článok ohľadne videnia zveri : www.lovuzdar.sk/index.php?co=91&k=37
<br/>Je ale preukázané, že zver jednoznačne farby rozlišuje inak ako človek takže maskáče vytvorené pre ľudské oko /tobôž digitálne/ sú ti z praktického hľadiska na dve veci... Nevraviac o tom, že poradie citlivosti zmyslov u väčšiny u nás lovenej zvere je 1.čuch, 2.sluch a až za 3.zrak.
<br/>
<br/>Za to &quot;trepanie&quot; sa dotknutej osobe ospravedlňujem občas rozum prehluší vlastné ego.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #34991 od lubenko
Odpoveď od lubenko na tému Polovník vo vojenskom oblečení?
belson neviem preco spominas Gottvalda ja som vyrastal na horarni mezi horarmi chodil na lesnicku skolu ale ked som videl na spolocnych polovackach polovnikov v com boli obleceni pripadalo mi to skor ako keby prisli hordy Benderovcov prepacte za ten vyraz ale bola taka doba ale dnes je to ine tak preco to trocha neprisposobit tradiciam ja si myslim ze pre vetsinu polovnikov by to nemal byt problem aj pre tych menej solventnych a myslim si ze to z Klementom nema nic spolocne

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35000 od belson
Odpoveď od belson na tému Polovník vo vojenskom oblečení?
No...o obleceni z mojej strany uz stacilo, myslim, ze akekolvek vzajomne presviedcanie je zbytocne.
<br/>Este k tej krajine ...s pokrivenou kultúrou lovu a nulovou tradíciou poľovníctva...:
<br/>Co to je tradicia1? Zalezi na tom, kde umiestnis na casovej osi bod nula. U nas kde zacinaju tradicie? Po roku 1948 pri tzv. ludovom polovnictve? (Mimochodom, nemam to obdobie rad - nemal som narok na drzbu gulovej zbrane pre svoje mladicke otvorene politicke antipostoje.) 60 rokov, to je nejaka tradicia? Alebo je to obdobie Hohenloheho a pod. (dosad si meno ineho slachtica z tvojej oblasti), kedy vacsina slovenskej populacie robila akurat honcov v povodnych krojoch, resp. pytliacila? A pripadne mensia cast horarcila v zelenom a tirolskych klobukoch? Je to relativne...
<br/>A slovo kultura sa mi tu uz rozvadzat nechce, je minimalne tak relativne ako tradicia (ak nie viac).
<br/>Je pravdou, ze tu uz ani indiani nelovia tradicnymi sposobmi, ale aj tunajsie sucasne ponimanie polovnictva (alebo skor lovu) ma urcite blizsie k tomu povodnemu, kedy clovek lovil predovsetkym pre obzivu, nez to nase jeho chovatelsko-slachtitelske chapanie. A to nemusime ist ani mimo Europy, aby sme poznali, ze da sa aj inac. Je taktiez pravdou, ze Svedi na mna &quot;cumeli&quot; ked som daval losovi posledny hryz a ucil som ich ako mi maju dat zalomok, ale sme my lepsi preto, lebo to robime (aj to nie vsetci)? Ak chceme byt superkulturni, tak NELOVME zabijanim zbranou, to je predsa barbarstvo (= nekultura). Ale ja osobne uprednostnujem, aby si prisli na svoje zvysky atavizmu vo mne a nepotrebujem si kvoli tomu nic nahovarat, ze to robim kulturne, tradicne, civilizovane, selektivne a neviem este ako. Aj ked sa to snazim takto robit, nemyslim si, ze ti ostatni su barbari bez tradicii, lebo na moriaka cakaju v camo obleceni.
<br/>Na zaver hodim &quot;jablko svaru&quot;: To my sme, kto ma tzv. kulturou pokrivene oficialne chapanie lovu.
<br/>
<br/>K vnimaniu farieb zverou: Pred par rokmi sa mi dostala do ruk brozurka, kde boli citovane vysledky vyskumu robeneho ktorousi americkou univerzitou. Zaver je, ze v cervenej oblasti je zver najmenej vnimava a naopak, najviac je citliva na vlnove dlzky z oblasti modrej smerom k ultrafialovej. Zjednodusene by som povedal, ze zelena je v tomto smere neutralna. Vyskum bol robeny na tom ich deerovi (jelienok bielochvosty), ale myslim si, ze da sa zovseobecnit na nasu raticovu (srnec, jelen). Pri vsetkej ucte k Herzovi a inym nasim osobnostiam si myslim, ze lepsia materialna vybavenost a financne zazemie vytvaraju predpoklady pre hodnovernejsie vysledky. Keby som mal brozuru so sebou, prezradil by som viac, ale vcera som sa presunul do Canady (podla mna o malinko kulturnejsia cast severnej Ameriky :D ), takze nemam z coho. Azda nabuduce...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35002 od tetrix
Odpoveď od tetrix na tému Polovník vo vojenskom oblečení?
Myslím, že Ty si dobrý mantak.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35006 od belson
Odpoveď od belson na tému Polovník vo vojenskom oblečení?
A tak na nieco k veci by si sa nezmohol?

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35012 od miso
Odpoveď od miso na tému Polovník vo vojenskom oblečení?
Máš pravdu, len si ponímanie tradícii a kultúry zúžil na malé územie. Zeleno-hnedá kombinácia, tirolský klobúk- to je európske ponímanie oblečenia, preto by som to neaplikoval ako typické oblečenie len slovenského poľovníka. Je to istý európsky štandart a bol tu už dávno pred hohenlohem. Oblečenie sa postupne upravuje, prispôsobuje novým technológiam(už nebeháme v kožených loveckých kamizolkách, resp. &quot;rovnošate&quot; v hore tak často),ale jeho farebné zloženie a v neposlednom rade aj strih ostali viac menej zachované. Čo sa týka tradícii na lovoch, odkedy môžme o nejakej tradícii či kultúre hovoriť? Určite nie v prvopočiatkoch, keď človek lovil pre mäso,obživu a chápal lov ako životnú potrebu. Aj vtedy už môžeme pozorovať rôzne prejavy(kreslenie po stenách, odkladanie trofejí), ale keď sa chceme baviť o tradícii obliekania- myslím, že toto obdobia začalo vtedy, keď sa z poľovačky stala istá spoločenská udalosť.(šlachtické poľovačky a pod.) Netreba zabúdať, že v období keď už na území Európy šlachta organizovala obrovské spoločné poľovačky, ktoré mali aj etiketu obliekania, v terajšom USA ešte behali domorodí obyvatelia a vtedajší svet ani nevedel, že amerika existuje. Američania pár fáz vývoja preskočili a začali využívať dovednosti techniky, ku ktorej sa &quot;starý svet&quot; musel prepracovať. Taktiež bola kolonizovaná národmi ako španieli, angličania, portugalci-prímorské krajiny, ktoré majú iné tradície v obliekaní ako stredná európa, tak sa to tam už od začiatku uberalo troška iným smerom.Momentálne je na americkom kontinente veľká zmes kultúr a národností, je to veľké územie s premenlivým farebným zložením vegetácie, tak sa ani nečudujem, že sa obliekanie pustilo takým smerom. Nemôžeme porovnávať územie strednej európy a napr. USA, lebo roznorodosť bude v prospech ameriky. Ľudia sa začali obliekať tak, aby bolo oblečenie čo najviac účelné, prispôsobili ho vegetácii. Čo sa týka tradícií, tak to, že dávame posledný hryz, neznamená, že poľovníci v iných štátoch, ktorí túto tradíciu nemajú, si trofej nevážia a sú to barbari. Posledný hryz môže byť zveri ukradnutý, ide skôr o nejaké vnútorné podumanie a zamyslenie sa človeka nad kolobehom času a v neposlednom rade tichá úcta k obyvateľovi lesa.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35014 od miso
Odpoveď od miso na tému Polovník vo vojenskom oblečení?
tetrix- mimochodom manták je označenie staronemeckého kolonistu z obdobia 13. storočia, ktorí žili aj na území SR. Boli to väčšinou hámorníci a &quot;mantáčtinou&quot; doteraz hovoria starší ľudia v okolí Medzeva, Štósu, Smolníka, Mníšku, Smolníckej Hute, Švedlári alebo Gelnici. Preto nabudúce zvoľ lepšie pejoratívum, lebo toto sa troška minulo účinkom. Alebo belsonovi oponuj, svojím názorom nikoho nenapádal tak prečo hneď útok??
<br/>;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.069 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 433 návštevníkov a žiadni členovia on-line