Srnčia zver

pred 18 rokmi 3 týždnami #7057 od lesnik
Srnčia zver bolo vytvorené lesnik
srncia zver je u nas najrozsirenejsia zver mam pekne zazitky z polovaciek na tuto zver a niektore patria medzi moje naj krajsie

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 týždnami #7074 od martinhodon
Odpoveď od martinhodon na tému Srnčia zver
ja povazujem srnciu zver za jednu z najkrajsich .aspon ja osobne som si oblubyl tuto zver.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 týždnami #7075 od martinhodon
Odpoveď od martinhodon na tému Srnčia zver
ja povazujem srnciu zver za jednu z najkrajsich .aspon ja osobne som si oblubyl tuto zver.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 týždnami #7080 od Malinowskij
Odpoveď od Malinowskij na tému Srnčia zver
jáj ale srnčia je stará známa.....
<br/>PS: martinhodon - oblubyl????
<br/>PS2: stretnutia s ňou sú tie najušľachtilejšie chvíle....ale aj tak na diviačiu na spoločnej poľovačke nemá....
<br/>ale na individuálnej jasne vedie:)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 týždnami #7086 od Akela
Odpoveď od Akela na tému Srnčia zver
Keď som bol začínajúci poľovník veľmi rád som si vystreril na srnčiu - podľa povolenky. Nám zajacom dávali samozrejme srny. Už to nerobím. Je to krásna zver a veľmi &quot;dôverčivá&quot;. Nemám z toho dobrý pocit - to diviak a jeleň je iná káva. Vždy pozorujem rád srnčiu ruju a hoci poľujem nejaký ten rok, nemám III. srnca. Možno raz dostanem povolenku a práve vtedy príde...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 týždnami #7103 od astronom
Odpoveď od astronom na tému Srnčia zver
Akela, ja som srnu ešte nestrelil. U nás ich totiž nestrieľame vôbec. Evidujeme iba úhyn. Je ale pravdou, že sme jelení revír a teda srnčej máme pomenej. Mne sa už podarilo streliť trojku - osemročného srnca, ale poviem ti, ten mi dal poriadne zabrať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 týždnami #7122 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Srnčia zver
Poľujem v typickej srnčej oblasti, v revíri ktorý má pre srnčiu zver ideálne podmienky, najmä ten úsek na ktorý som pridelený (máme také interné rozdelenie na úseky, týkajúce sa hlavne pracovných úloh a lovu trofejovej zveri - netýka sa to škodnej a spoločných poľovačiek samozrejme). Ulovil som už niekoľko desiatok kusov srnčej zveri, prevažne holej. Tiež to možno súvisí s mojím vekom, ktorý je ešte len v štvrtej desiatke rokov, aj to niekde na začiatku. Srncov II. a III. v.t. strieľajú väčšinou &quot;zaslúžilejší&quot;, t.j. starší, ale nemám s tým problém. Naopak, som dosť hrdý na to, že čo sa týka srncov, medzi mojimi trofejami, okrem jednej trojky (čo som strelil v posledný deň lovu srncov pred pár rokmi - na dovedúvanie hospodára, že nemáme splnený plán lovu v tejto kategórii) a jednej dvojky (čo nosila na hlave ihlice nehodné aj jednotky), sú iba samé gombičkáre alebo veľmi slabé ihličiačiky I.v.t. O zážitky zo stretnutí so staršími srncami nemám núdzu, niektoré sú naozaj nezabudnuteľné a vôbec teda nesúviseli s lovom samotným, ale s možnosťou viac či menej zblízka týchto &quot;srnčích pánov&quot; a ich zvyklosti pozorovať.
<br/>Súhlasím s Akelom v tom, že je to zver krásna a najmä mladšia &quot;holá&quot; naozaj aj dosť &quot;dôverčivá&quot;, resp. že v istých oblastiach a za istých podmienok sú stretnutia s ňou naozaj časté aj pre menej skúsenejších poľovníkov, resp. i nepoľovníkov. V správnom poľovníckom obhospodarovaní to je však značná výhoda - srnčia všeobecne je viac viazaná na konkrétne teritórium - nie veľkých rozmerov, vzdialenejšie migrácie sú doslova raritou (oproti &quot;akčným rádiusom&quot; iných druhov raticovej zveri), takže viacnásobné pozorovanie jej istých konkrétnych jedincov umožňuje zodpovednému poľovníkovi naozaj SELEKTOVAŤ, nie iba &quot;napåňať plán&quot; holej ku koncu doby lovu. Ja osobne, hoci ako som už napísal - mám ulovených niekoľko desiatok kusov srnčej holej, aj kategóriu sŕn a srnčiat som lovil až keď som posúdil čo vidím a hádam aj o dosť viackrát som sa rozhodol neuloviť (hoci plán lovu nebol ešte naplnený a apely hospodára na splnenie plánu lovu za danú kategóriu zvýšené). No poznám aj dosť prípadov, keď doba lovu srnčej holej nebola využitá tak ako ju zákon predpisuje a skúsenosti &quot;starých jágrov&quot; odporúčajú, napr. v septembri a októbri ju niekde nelovia, lebo sa tým &quot;narušia ruje inej raticovej&quot; a keď november je napr. počasím nestály, tak sa k jeho koncu strieľa hlava nehlava,´= zodpovedná selekcia v prde...:{ Viem, že niečo podobné, z podobných či iných dôvodov sa deje aj pri jelenej, danielej a muflónej zveri, česť výnimkám.:) A pritom september a október poľovníkovi ponúka toľko možností zodpovedného posúdenia zdravotného stavu a fyzickej kondície srnčej holej zveri, napr. podľa veľkosti srnčiat primerane k obdobiu, stavu prefarbenia (výmeny) srsti a pod. Hlavne pre mladých, resp. začínajúcich poľovníkov tá pravá škola prírody, získavanie praktických skúseností po boku skúsenejších poľovníkov..:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 týždnami #7126 od astronom
Odpoveď od astronom na tému Srnčia zver
Čo sa týka srncov, tak tiež sa môžem &quot;pochváliť &quot;, že bodová hodnota mojich trofejí nepresiahla 49,1 bodu CIC. Najsilnejším bol ten osemročný. Je pravdou, že raz (na začiatku poľovníckej kariéry) som sa unáhlil a strelil som chovného ročného srnca. Od vtedy však iba samých žobrákov. Možno tie najväčšie vývraty sfotím a dám do galérie.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 týždnami #7129 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Srnčia zver
Stava sa. Ak to bolo poučením pre samotneho strelca a odvtedy posudzujes dokladnejsie, tak to nebola az tak zbytocna obet;);):)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 týždnami #7139 od lesnik
Odpoveď od lesnik na tému Srnčia zver
caute my sme uz so starkym strelili vela srncov a nie jedneho strieborneho a chceli by sme strelit aj zlateho ale do teraz sa nam to nepodarilo strelit a najvacsiehomame 117,32 CIC.Ale pre mna je tak isto gombickar cenny ako bodovo silnejsi srnec no napriek tomu som radsej ked strelime strieborneho ako vyradoveho

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 týždnami #7145 od vik
Odpoveď od vik na tému Srnčia zver
Lesník, pozor na terminológiu a slová, ktoré používaš...Posledná veta vyznela v zmysle: Som radšej, keď strelíme medailového (i keď chovného), ako výradového...

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 týždnami #7148 od martinhodon
Odpoveď od martinhodon na tému Srnčia zver
zdravim ta
<br/>no k srncej zveri mam blizsie ako ku ostatnej zveri a to asi preto ze ju stretavam skoro stale tak som si vytvoril nieky ten vztah ku nej.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 týždnami #7154 od lesnik
Odpoveď od lesnik na tému Srnčia zver
vik my chovnych nestrielame

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 týždnami #7164 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Srnčia zver
To je možné, ale tak potom nam ostatnym prosim Ta vysvetli, ako mame chapat ze si radsej ked strelite medailoveho/napisal si strieborneho, ale zovšeobecnil som (uvedom si, ze ked nema byt chovny, tak to musi byt len III.v.t. - výnimky sú veľmi zriedkavé) ako vyradoveho (to znaci srnec I., alebo II.v.t. nespåňajúci kritériá chovnosti)...
<br/>Ja som to v tejto súvislosti pochopil totiž tak, že čisto teoreticky, ak by vedla seba stáli lovný srnec III.v.t. pravdepodobne dosahujúci medailové parametre a srnec II., I. v.t. nespåňajúci kritériá chovnosti, tak by ste vystrelili na toho medailového, (trofejovo zrelá trojka). Neviem si inak vysvetliť Tvoje vyjadrenie citujem - &quot;SOM RADSEJ...&quot; Nevidím v tom porušenie zákona, ak máte povolenku na obe vekové triedy, ALE z chovateľského hľadiska ja osobne by som volil postup presne opačný. Keby stáli vedľa seba, tak strielam na výradovú dvojku, jednotku.. A ak by bolo po srncej ruji, a srnec medailova trojka by sa po výstrele na výraďáka nevzdialil, tak by som snad uvazoval aj nad jeho ulovenim. Samozrejme stale za podmienky ze mam platnu povolenku vystavenu na obe vekove triedy, ktore este z planu nie su &quot;vystrelene&quot; a k dispozícii dostatočný počet plômb..
<br/>A este navyse píšeš, že pre Teba je gombičkár rovnako cenný ako bodovo silnejší srnec - ako si potom dať do súvisu ROVNAKO CENNÝ a SOM RADŠEJ? Alebo ak jedno s druhým nesúvisí tak tam nám prosím vysvetli v čom je rozdiel CENIŤ SI trofej/úlovok a BYŤ RADŠEJ keď ulovíš jedného oproti byť MENEJ RADŠEJ keď ulovíš toho druhého. Úprimne ďakujem, ak sa pokúsiš o odpovede na otazky co som v tomto prispevku nadniesol.:);)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 týždnami #7168 od Jenda
Odpoveď od Jenda na tému Srnčia zver
Myslím, že lesnik jen špatně vysvětlil svůj názor. Občas tu najedete nevhodně(slovně) vyjádřený názor &quot;starých mysliveckých pardálů&quot; a všichni se do něj pustí. Lesnikovi je 12 a taky to zřejmě spletl. :x
<br/>Lesnik - tím nespochybňuju tvé znalosti a držím ti palce ve tvém mysliveckém vývoji ;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 týždnami #7174 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Srnčia zver
Môže byť, ja neviem kolko má Lesnik rokov...:(

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 týždnami #7176 od astronom
Odpoveď od astronom na tému Srnčia zver
Pri debate o springfielde to o sebe napísal a pozdravil nás &quot;čaute chlapi&quot;.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 týždnami #7177 od Basky
Odpoveď od Basky na tému Srnčia zver
Dakujem za nasmerovanie... Isto som to cital, len som si nezapamätal...:x

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 3 týždnami #7178 od Jenda
Odpoveď od Jenda na tému Srnčia zver
To je třeba nebrat si servítky:], to se mu v životě neztratí. Vždyť si tady všichni tykáme a někteří z fóra by mohli být naši otcové;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 18 rokmi 2 týždnami #7255 od astronom
Odpoveď od astronom na tému Srnčia zver
V nedeľu som sa bol poprechádzať a natrafil som na ukážkovo výradového mladého srnčeka. Jeden parožtek ma dlhý cca 8-10 cm a namiesto druhého mal takého ježa. Viac krátkych výrastkov do rôznych smerov. Bol ešte v lyku, uvidíme čo to bude mať na hlave keď vytlčie. Príčinou tejto abnormality bude pravdepodobne poranená pučnica.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.141 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 3520 návštevníkov a žiadni členovia on-line