Vydavanie povoleniek na odstrel raticovej zveri-kolko povoleniek vydať ,môžem vydať na jeden kus jel

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #31389 od mildo
jasne u nas to tak funguje povolenku na holu a diviaky ma kazdy rovnako

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 16 rokmi 2 mesiacmi #31836 od marianheg
Vyhláška č.175/1975 Zb. v znení neskorších predpisov hovorí v §4 ods.1 Lov úžitkovej zveri(odstrel a chytanie) možno vykonávať len v súlade so schváleným plánom chovu a lovu zveri a len v takom rozsahu aby stavy neklesli pod normované kmeňové stavy . V § 11 odst.1 Raticovú zver možno loviť iba na povolenku na poľovačku, v ktorej sa uvádzajú udaje o strelcovi, druh a veková kategória raticovej zveri, povolený čas lovu a ak ide o samčiu zver aj veková trieda .Za toto zodpovedá poľovný hospodár o tom hovorí §3 vyhlýšky 59/1967 Z.z. v znení neskorších predpisov . Čo z toho vyplýva ?¡Vžiadnom prípade sa nemôže prekročiť odstrel zveri nad schválený plán chovu a lovu . Keď sa prekročí tak je to pytliactvo , kto bude teraz zodpovedný ? Poľovníci májú vypísanú povolenku na tan istý kus dvaja a viacerí a pôjdu naraz do revíru a trom sa podarí zver streliť, povinnosťou podľa zákona je zver označiť a zapísať do povolenky ,knihy návštev revíru a ukázať hospodárovi . Keď sa takýto prípad stane tak sa potom budú všetci vykrúcať veď on mal vypísanú povolenku ale te druhý mal zavolať a nezavolal atď. Všetka zodpovednosť je na poľovníckom hospodárovi , pokiaľ Vám povolenky vypíše viacerím porušuje zákon . Dá sa to riešiť tak že sa povolenka vypíše na mesiac a ke´d nestrelí tak sa vypíše ´dalšiemu , alebo si vylosujú a nasledujúce roky už losujú tí čo nemali povolenku .

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35671 od martin203
mylis sa v urceni momentu kedy pol. hospodar porusi zakon, podla mna to nie je moment ked vypise viac povoleniek ako je stanovena vyska odstrelu, ale moment ked sa plan odstrelu prekroci. Myslim, ze rozumny polovny hospodar dokaze organizovat odstrel tak, aby sa tomuto v maximalnej moznej miere predislo (aj ked nahoda je svina) a tam kde to nedokaze, tak tam je to jedno - tam sa zakony porusuju ako na beziacom pase

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 11 mesiacmi #35675 od medard
nevidím dôvod nevydať povolenku na tú istú zver viacerym členom, či hosťom... to čo sa "nesmie či musí" musí byť presne definované v zákone (kamarát právnik nepoľovník, ktorý u svojho šéfa veľkopodnikateľa a "veľkopoľovníka" má na starosti aj veci ohľadom poľovníctva hovoril, že asi žiadne zákony niesú tak slabo právne ošetrené a majú také medzery ako tie súvisiace s výkonom práva poľovníctva)
<br/>hlavným nedostatkom zákonov súvisiacich s výkonom práva poľovníctva a s poľovníctvom samým podľa mňa je, že sa akosi z nich začína vytrácať zdravý rozum...:(
<br/>a z toho bohužiaľ ťažia všetci špekulanti a pseudopoľovníci:[:[:[

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #43323 od moropeter
marianheg nevenoval som sa tejto teme blizsie a preto som sa ozval až teraz ,ty citujes znenie vyhlasky, tuto som precital aj ja ale ukaz jednu vetu kde je napisany pocet povoleniek ,pise sa o tom ze zver sa moze lovit iba na povolenku ale o tom co sa prave bavime neni ani slovko ,takze podla tvojho citovania vyhlasky nesom vobec mudrejsi .Z vyjadrenia ostatnych prispievajucich do tejto rubriky si myslim ze neporusujeme zakon.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #43376 od pali
Vidte príklad sluky. Máme ich v SR uloviť maximálne 5000 a je nás 60 000 poľovníkov a organizačne sa to zvládne. Nevidím dôvod prečo by sa to organizačne nedalo zvládnuť na úrovni jedného poľovného revíru - tým myslím pomer plánu lovu a mnozstvo vydaných povoleniek.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #43411 od olusnv
Poľovný hospodár je orgánu štátnej správy zodpovedný za plnenie schváleného plánu chovu a lovu zveri. Ak by robil tak, ako niektorí píšete, potom je to hanba celému Vášmu združeniu, ako organizačnej zložke SPZ, ktorá stále tvrdí, ako objektívne a spravodlivo zabezpečuje výkon práva poľovníctva vo zverených revíroch. Hospodár predsa nemôže vydávať viac povoleniek, ako mu dovolí schválený plán lovu. Jednoducho potom sa môže stať, že v jeden deň v tu istu hodinu sa strelí viac zveri, ako plán stanovuje. Súhlasím, ak má každý splnené povinnosti, má nárok aj na povolenku, ale napr. kolotočom raz za dva, alebo tri roky, o tom predsa rozhoduje členská schchôdza, ako sa pridelia povolenky, aby ich rozdelenie bolo čo najobjektívnejšie. Moje PZ to tak robí a ešte máme uznesením členskej schôdze uprávenú aj dobu na ktorú sa prideľuje povolenka podľa druhov a pohlavia zveri, napr. jelenica na dva týždne a nasleduje druhý v poradí. Toto platí už roky a každý je spokojný. Takto má hospodár všetko pod kontrolou. Poznám aj PZ kde za nesplnenie odtrelu počas doby pridelenej povolenkou majú uznesením čl. schôdze aj sankcie. Je množstvo spôsobov, ako PH a PZ zabezpečia bezproblémový odstrel schváleného plánu chovu a lovu, ale rozhodne to nie je spôsob, že mám 6 ks schválený odstzrel a vydám naraz 26 povoleniek. Tým automatický dávam možnosť prekročeniu plánu a ako hospodár som zlýhal. Takýto postup by rozhodne mala zaszaviť DR PZ, či členská schôdza PZ ako najvyšší orgán Vašho združenia. A ak sa z týchto dôvodov prekročí schválený plán odstrelu, tak so všetkými dôsledkami pre PH a PZ.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #43419 od medard
dodržiavať niečo na papiery a v praxi je úplne iná vec... ak združenie funguje aspoň trochu ako má, odstrel sa hneď hlási poľ. hospodárovi, ten by mal včas na to reagovať... tak isto aj kontrola zo strany olu je tiež často iba na papiery a za dobré slovo sa dá všeličo vyriešiť :( cituj presne časť zákona, kde sa hovorí o tom, že by to takto poľovnícky hospodár nemohol urbobiť, že to má zakázané, o tom je zákon a ten súčasný aj pripravovaný je ako deravý plot na lesnej škôlke...:] keby sa veci riešili súdnou cestou, väčšina právnikov by si na ňom doslova zamlsala;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #43421 od astronom
Nemyslím si, že tvoje pohoršenie je na mieste. V našom PZ je to presne tak isto. Hospodár určí skupinu poľovníkov, väčšinou ide o troch štyroch a povie im, že máte jednu II. jeleňa. Akonáhle jeden zo skupiny uloví toho jeleňa, automaticky dáva informáciu ostatným kolegom. Funguje to už u nás takto roky, a nemali sme problém s ulovením kusov nad plán. Je to o zodpovednosti.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #43423 od lubenko
suhlasim plne s astronomom aj medardom je to o tom aky poriadok vladne v združeni a či si to hospodar vie ustriehnut a tiež na zodpovednosti členou,ked tam mate u vas neporiadok olusny tak tam musite mat tvrdy režim s tim už nič nenarobiš

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #43514 od krsta
Každý dobrý polovný hospodár musi suhlasit s príspevkom-olusnov. Savaju sa situacie,
<br/>že do splnenia planu lovu Vam zostava jedno jelienča. Rano pri zapise do KNR sa stretnete s viacer. polovnikmi s platnými povolenkami. Ako PH im oznamite,že sa môže uloviť ešte jedno jelienča. po skončeni posliedky alebo postriežky zistite,že sa ulov.4,ks.Ako PH Vám zostava jediné,ulovok zatajiť a ešte vten deň požiadať LU o zvýšenie planu lovu a lov nahlasiť až po jeho schvalení. Ale ak nemate korektné vzťahy s LU tak vám pomahaj panboh.Na zákon by som sa až tak neodvolaval, veď povol. vydava uživ.pol.revíru a ten by mal vo svojom DP mať stanovené podmienky ich výdaja. V našom PZ a nie v malom 5.tis.ha a 50 členov to už roky cca 54 funguje ta podobne ako to opisuje-olusnov. Všetko je len o vzajomnom rešpektovani a o presných pravidlach, ktoré musi PH kontrolovať a samozrejme aj sám dodržiavať.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #43526 od medard
nám to funguje zase tak ako som opísal, tiež roky, zatiaľ sa nestala taká vec, že by sa mimo spoločnej poľovačky strelilo viac kusov za 1 deň, skôr je problém so splnením plánu;) a v tejto veci sme s OLÚ nemali ešte problém

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #43530 od olusnv
Krsta, ďakujeme za Tvoj správny názor k danej problematike. Už sme si mysleli, že na Slovensku neexistuje poľovník, ktorý si vie správne vysvetliť zákon a vykonávacie predpisy k nemu, včetne zväzových predpisov. Prajeme Tebe a celému Tvojmu kolektívu veľa poľovníckych úspechov, lebo si nás presvedčil, že poľujete tak, ako sa správnych poľovníkov patrí, teda podľa predpisov.
<br/>Ostatní posledne diskutujúci, prosím, prepáčte, ale náš príspevok nie je nami vymyslený preto, ako uvádzate, že máme u nas neporiadok, je to len dôsledok správnej aplikácie poľovníckych predpisov v praxi, čo práve u Vás chýba. Práve naopak, my máme poriadok vďaka správnemu vykladu predpisov aj v spolupráci s OkO SPZ. Ubezpečujem Vás, keď sme ukazali Vašu reakciu na náš príspevok, ako aj Vaše vyklady zákonov a vyhlášok niekoľkým naším dlhoročným poľovným hospodárom, všetci reagovali slovami &quot;lubenko, astronom a medard absolutne neovládajú predpisy o poľovníctve&quot;. Toľko pred víkendom na zamyslenie. Vďaka krstovi sme reagovali teraz, no budeme poctivo sledovať ďalšiu diskusiu a reagovať s jediným cieľom - vylešiť právne vedomie členov SPZ, lebo je úbohe a nikto okrem nás sa vôbec nesnaží veci vysvetliť. Sledujeme celé fórum a verte, to čo sa tam píše o výkone práva poľovníctva, to je bohužiaľ niekedy na zaplakanie. Prispievať sme sa rozhodli len preto, lebo nikto s odborníkov sa nesnaží o zaujatie stanoviska k jednotlivým príspevkom a mohol by, napr. právne odd. UV SPZ. Právnik, ktorý s poľovníctvom nerobí má možno viac problémov s vykladom zákona a vyhlášok, ako Vy sami, to vieme s praxe. Aj Vy uvadzate vo svojích príspevkoch, že existujú legislatívne diery, nie je to právda, existujú len špekulatívne vyklady zákonov, vyhlášok a smerníc, ktoré si jednotlivci neopodstatnene prisposobujú pre seba. V tom im musí zabraniť kolektív ovladajúci základne predpisy t.j. práva a povinnosti poľovníka, teda, výbor PZ, DR PZ, členská schôdza PZ a ďalej orgány OkO SPZ a ústredné prgány SPZ. V nie malej miere je dôležitá spolupráca s orgánmi štátnej správy ako riadiacimi orgánmi výkonu práva poľovníctva.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #43551 od medard
OLUSNV: s týmto úplne súhlasím... Ale s tým, že ľudia nedostatočne ovládajú zákony týkajúce sa poľovníctva až tak nie, hlavne tí, čo sem prispievajú a nie sú to revoluční odborníci, ekologický aktivisti a adolescentná mládež :] Možno by nebolo od veci zo strany každého OLÚ častejšie a hlbšie kontrolovať chod PZ a správne doržiavanie príslušných zákonov v nich, to nie len od stola a na papieri ale aj v reále, či zabezpečiť formou odborných seminárov alebo školení správny výklad konkrétnych zákonov, vyhlášok, nariadení a ich uvedenie do poľovníckej praxe... Tí, ktorým záleží na správnom chode poľovníctva, dodržiavení zákonov a tradícií by to podľa mňa uvítali...;)

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #43552 od yegi
&quot;Krsta,ďakujeme za Tvoj správny názor k danej problematike &quot; to čo je absurdistan?Ten názor je správny, ktorý Ty hlásaš? Ide tu predsa o vyjadrenie názoru každého jednotlivca.Koľko právnikov, toľko výkladov zákona.§ je preto taký pokrútený.Pokial nie si odborník na právo, tak aj tvoj výklad zákona je len názor naň.Tak prestaň poučovať, že len to je dobré, čo robíte vy už 54 rokov.Právny názor si dajte vypracovať na okresnú prokuratúru, a tú potom môžeš prezentovať, ako správnu ;) S pozdravom.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #43554 od lubenko
vyprošujem si ,aby si ma verejne obvinoval z neznalosti zakona,čo potrebujem k vykonu prava polovnictva viem,reagoval som len na astromoma a medarda,že pokial nieje v pol.združeni zodpovedny pol.hospodar a su tam nezodpovedny členovia ktory si nectia zakony,nikdy v tomto združeni nemože byt poriadok.A to aby bol poriadok v pol.združeni nikdy neovplivni žiaden urad a hlavne už nie ten lesny,ale hlavne sami polovnici.Nakoniec som le zvedavi na novy zakon o polovnictve aky vlastne bude k polovnikom.

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #43593 od lubenko
som rad že ste sa už konečne zobudili ale prečo až tak neskoro ,ved už ste vy ako vrchnost mohli davat davno podnety tu do diskusie ke boli pripomienky k novo vznikajucemu zakonu ,ked tu ochranari aliaz divožienka a vikormt mali velmi obsiahle diskusie,prečo ste sa nezapojili a nevysvetlili im to ako je to s polovnictvom,ked tvrdiš že nas stale sledujete a že naše pravne vedomie je nedostačujuce lebo sa len zapajate ked sa vam to hodi a prečo tak pozde čo sa ide robit ake zmeny idu nastat že sa naraz začinate zaujimat o člensku zakladnu a o jej pravne vedomie ved tato databaza funguje už dost dlho aby ste mohli svymi vysoko fundovanymi radami poradi a uvest na spravnu mieru ved o tom to všetkom je o diskusi.na koniec napišem len to čo už som tu raz napisal, polovnik musiš byt srdcom a žiadny zakon na tom nič nezmeni pokial nemaš polovnictvo zakorenene v crdci,uctu k zvery a k prirode a nectiš si polovnicke zvyklosti zakonom to neupraviš,pretože zakon v našej republike je len tam kde su peniaze a že to nieje pravda mna budeš muset presvedčit,ale neviem ako.Lovu a lesu zdar

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #43594 od papoI
nedá mi trochu nepriliať oleja;)... po druhý raz sa dostávate do pozície vykladača zákona, priatelia. a to je presne to, čo vám vôbec ani po akýchkoľvek poradách s kýmkoľvek neprislúcha. ak áno, tak mi ukážte v zákone tú kompetenciu. vykladať zákon môže len súd, štátny úradník slepo zákon napåňať! ukážte zákon, ktorý vám dáva túto právomoc dáva, rád sa priučím. ale právne predpisy nižšej účinnosti radi presadzujete, hoci ste si vedomí, že sú mimo zákon. zákon vykladajú inak, ako je napísaný. teda sú v skutočnosti neplatné minimálne v tých častiach, v ktorých porušujú zákon. a sú aj u nás, v poľovníctve. neravím, že váš výklad je mienený zle, ale vy nemáte čo vykladať! a navyše z moci úradnej trvať na napåňaní vášho výkladu ! takže, rýchlo kuk do zákona....:)
<br/> viac ma zaráža, ze k takejto veci dokážete koordinovať svj postoj s poľovníkmi, ale k návrhu zákona ste tak potichu ako prezident SPZ. to už svoj názor nedokážete prezentovať v tak principiálnej veci, akou je nepochybne nový návrh zákona? a čo sa tak vyjadriť k tvorbe revíru a úlohe vášho úradu. to je už pre vás zrejme horúca pôda, chlapci ......

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #43599 od medard
papoI: ;) hlavne tá druhá časť... ja si myslím o tom svoje, prečo to tak robia... presne tak isto ako aj tom ich výklade zákona a kontrole:]

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

pred 15 rokmi 2 mesiacmi #43727 od pali

Prosím Prihlásiť alebo Registrácia pre zdieľanie konverzácie.

Čas vytvorenia stránky: 0.087 sekúnd

Partneri

Kto je online?

Práve tu je 224 návštevníkov a žiadni členovia on-line