Zákon až v septembri * Srnčia zver v agrárnej krajine * Koniec bez bolesti * Koľko vody potrebuje zver? * „Rok medveďa“ pod Gindurou * Ešte raz o starých pohľadniciach * Sochár, maliar a poľovník * Sochár, maliar a poľovník * Začiatky s Darou * Verná západosibírska lajka * Stop extrémizmu v poľovníctve! * Rozhoduje láska k prírode * Kto môže predávať zverinu? * Bobor je aj v Blave * Chapuis – guľovnica so sklopnými hlavňami * Praktický poľovník ...
Prezident SPZ Ing. Tibor Lebocký:
Zákon až v septembri
Srnčia zver v agrárnej krajine
O podmienkach, ktoré nachádza srnčia zver v nížinných polohách píše Ing. VLADIMÍR VICIAN, PhD. z Technickej univerzity vo Zvolene.
Koniec bez bolesti
„Pri streľbe na zver naším prvoradým cieľom musí byť zasiahnuť ju tak, aby sa ihneď dosiahol smrtiaci účinok...“ pripomína v úvode príspevku jeho autor Ing. JOZEF HERZ, PhD. V článku nájde čitateľ veľa praktických rád súvisiacich so streľbou, vzdialenosťou a ďalších okolnostiach súvisiacich s úspešným výstrelom. Len taký znamená pre zver koniec v okamihu, bez bolesti.
Koľko vody potrebuje zver?
Na prahu leta pripomínajú autori doc. Ing. FRANTIŠEK ZABLOUDIL a Ing. JIŘÍ PETR nevyhnutnosť postarať sa zveri o dostatok vody. Koľko jej však potrebuje? Odkiaľ ju zver získava? Aké množstvo vody sa nachádza v jednotlivých rastlinách? Ktoré rastliny obsahujú koľko vody? Odpovede na tieto a ďalšie otázky nájde čitateľ v článku.
„Rok medveďa“ pod Gindurou
Kde je revír Gindura a aké škody v ňom spôsobili medvede za jeden rok? O konkrétnych poznatkoch z „medvedej invázie“ doplnených vlastnými pozorovaniami a skúsenosťami informuje autor JAKUB HRONEC.
Ešte raz o starých pohľadniciach
Článok je reakciou na príspevok v májovom čísle, ktorý sa venoval „čaru starých pohľadníc“. Tak ako v ČR aj u nás sú zberatelia, ktorí podľahli kráse pohľadníc zobrazujúcich poľovnú zver.
Sochár, maliar a poľovník
I keď sme už našich čitateľov zoznámili s dielom akad. sochára Ladislava Beráka, jeho meno nemôže chýbať v galérii umelcov venujúcich sa vo svojej tvorbe poľovnej zveri. Autor MARIAN ČÍŽ pripomína, ktoré autorove diela sa nachádzajú aj v Múzeu vo Svätom Antone.
Začiatky s Darou
Mladá chovateľka plemena maďarskej vyžly DANA ČINTALANOVÁ zaujímavo rozpráva, prečo ju zaujala poľovnícka kynológia a ako zakladala vlastnú chovateľskú stanicu.
Verná západosibírska lajka
Seriál Ing. JÁNA ZAJACA o poľovne upotrebiteľných psoch pokračuje predstavením západosibírskej lajky.
Stop extrémizmu v poľovníctve!
V aktuálnej úvahe sa jej autori – PAVEL HELL, MIROSLAV VODŇANSKÝ, PETER GARAJ a JOZEF GAŠPAROVIČ – zamýšľajú nad niektorými vážnymi problémami súčasného poľovníctva. Súvisia s honbou za mimoriadnymi trofejami, aké sa produkujú spôsobmi, ktoré môžu vážne poškodiť genofond zveri. Kam až vedie podobný extrémizmus, možno vidieť na snímke „očakávaného svetového rekordu“ jelenej trofeje.
Rozhoduje láska k prírode
Ing. JÁN MITÚCH, CSc. zložil poľovnícke skúšky v roku 1943! Za desiatky rokov svojho členstva v SPZ významne prispel najmä k rozvoju slovenskej poľovníckej kynológie. Ako dlhoročný vedecký pracovník Parazitologického ústavu SAV v Košiciach sa zaslúžil o nové poznatky týkajúce sa chorôb voľne žijúcej zveri. V rozhovore spomína na poľovníctvo, keď sám bol začiatočníkom aj na poľovníctvo z neskoršieho obdobia. O dnešnom hovorí: Som realistom a preto terajší stav poľovníctva považujem za primeraný spoločenským hospodárskym a politickým podmienkam. Napriek tomu ma hnevá istá komerčnosť v ňom...
Na zelenej vlne
Rubrika je zostavená z troch zaujímavých príspevkov našich čitateľov: Útok, Bola to asi rozlúčka... a Oči plné såz.
Kto môže predávať zverinu?
Informáciu o predpisoch týkajúcich sa predaja zveriny podáva MVDr. MÁRIA KANTÍKOVÁ, PhD., gen. riaditeľka sekcie potravinárstva, výživy a obchodu MP SR.
Bobor je aj v Blave
„...je istou záhadou, ako sa bobry mohli dostať z rieky Moravy, západnej časti Myjavy, prípadne z Kunovskej priehrady alebo zo Stupavského potoka cez Malé Karpaty až k potoku Blava, ktorý vyviera v Dobrej vode“ – zamýšľa sa autor príspevku JÁN VALOVIČ. I keď zrejme tu môže spôsobiť rybárom a lesníkom isté škody, treba sa postarať, aby sa aj v týchto miestach udomácnil.
Chapuis – guľovnica so sklopnými hlavňami
Popis vlastností jedinečnej francúzskej guľovnice. Je vhodná na viaceré spôsoby lovu – od diviačej až po veľkú africkú zver.
Dobrú chuť
Recept na dve špeciality: jeleniu roládu a krémovú polievku z kohúta.
Veselý revír
Vtipy, kreslený humor a príbeh o „zajacovi na smotane“.
Srna s parožkami
...a ďalšie zaujímavosti zo svetovej poľovníckej tlače.
Zver v erboch
Z veľkého počtu erbov obcí, v ktorých dominuje zver, tento raz sme vybrali obec ŽIPOV a obec JAMNÍK.
Praktický poľovník
Dve strany praktických rád a informácií týkajúcich sa našej činnosti v revíri počas mesiaca júl: doby lovu, starostlivosť o zver, čo sa deje v revíri, strelecký kalendár, ľudová meteorológia a rubrika Sedím na posede.
Exkluzívna ponuka
Veľký výber knižných publikácií a DVD s poľovníckou tematikou, ďalekohľadov, puškohľadov, pomôcok, odevov, nožov... ktoré si môžete objednať na drese redakcie.