Na jeho stránkach si prečítajte:
Spektrum
Kto pytliači?
Čo pripravujeme do aprílového čísla
Odpovede na otázky, ktoré si často kladieme v súvislosti s prikrmovaním zveri v čase zimnej núdze dávajú odborníci z výskumných pracovísk – Ing. MATUŠ RAJSKÝ a Dr. MIROSLAV VODŇANSKÝ, PhD. Článok poskytuje čitateľovi všetky najpotrebnejšie informácie súvisiace s vhodnosťou či nevhodnosťou jadrového krmiva pre voľne žijúcu zver, o jeho stráviteľnosti a primeranom množstve v jej výžive a o živinách, ktoré jej jadro poskytuje.
Zoznamujeme sa s novým zákonom o poľovníctve
Tretia časť otázok a odpovedí čitateľom, ktoré sa týkajú nového zákona o poľovníctve. Na otázky odpovedá náš spolupracovník Ing. PAVOL SLAMKA.
Odvody a poistné za členov SPZ
V súvislosti s účinnosťou nového zákona 274/2009 Z.z. o poľovníctve boli zmenené poistné podmienky pre držiteľov platných poľovných lístkov; § 52 cit. zákona určuje poistné krytie proti škodám spôsobeným pri výkone práva poľovníctva ublížením na zdraví alebo usmrtením iných osôb na poistné plnenie najmenej vo výške 150 tisíc eur a pri škodách najmenej na sumu 3 tisíc eur. O poistnom ako aj o poľovníckych zbraniach, kalibroch a ich účinnosti nájdete podrobnosti v článku , ktorého autorom je Ing. PAVOL KURUC.
Tisíc rokov voľného chovu bažanta v Európe
Bažantia zver je u nás už dávno samozrejmosťou, ale viete, kedy a odkiaľ sa k nám dostal? Kedy stúpol jeho poľovnícky význam v Európe? Koľko geografických rás bažanta poznáme? Okrem zaujímavých informácií o začiatkoch chovu bažanta v Európe článok Ing. JOZEFA HERZA, PhD. obsahuje tiež popisy najrozšírenejších rás.
Deň líšky
Čo sledovali poľovníci okresu Nitra usporiadaním nezvyčajnej akcie pomenovanej Deň líšky – o tom píše Ing. BRANISLAV SOVIŠ. Je to predovšetkým permanentný nárast stavov líšky, ktorý predstavuje vážnu hrozbu pre malú zver, čo autor dokazuje faktami: v mnohých revíroch sa ročne loví už viac líšok ako – zajacov! Článok je doplnený zaujímavými tabuľkami – prehľadmi o potravinových zložkách zistených pri brlohoch líšok v čase vyvádzania mláďat ako aj praktickými radami o účinnom postupe pri regulácii líšok.
Kedy a čím na líšky
Niekoľko dobrých rád zo skúseností dlhoročného poľovníka a lesníka Ing. VOJTECHA KRIŽANA. O. i. pripomína, čo treba zohľadňovať napr. aj pri použití ďalekohľadu, lebo nie vždy platí, že čím viac ďalekohľad zväčšuje, tým istejší bude náš zásah.
Krásavec daniel
I keď nie je čas odstrelu danielej zveri, venuje mu pozornosť autor článku MUDr. MARIAN ZELINA, ktorý ho tento raz posudzuje ako objekt nášho pozorovania a fotografovania. I keď získanie peknej snímky danielej zveri alebo pozorovanie spôsobu jej života si vyžaduje trpezlivosť a čas, stojí to za to, lebo, ako hovorí autor, daniel je krásavcom v každom ročnom období.
Ustanovujúci snem Slovenskej poľovníckej komory
Základné informácie o priebehu ustanovujúceho snemu Slovenskej poľovníckej komory pripravil pre čitateľov Ing. JOZEF HERZ, PhD.
Retríver zo zálivu Chesapeake
V seriáli Kynológia jeho autor Ing. JÁN ZAJAC predstavuje zaujímavé plemeno zo skupiny retrívrov – „čespíka“. Dozvieme sa nielen odkiaľ pochádza, ale najmä aké má vlastnosti a prečo sa aj u nás stáva obľúbeným.
Poľovnícky pitaval
Prečo pri výkone poľovného práva pribúdajú rôzne strelné poranenia, neraz i tragické, o tom píše súdny znalec z odboru poľovníctva Ing. ALFRÉD KOTEK.
Krása na puškách
MARIAN ČÍŽ, autor seriálu Poľovníctvo vo výtvarnom umení predstavuje mladého umelca – Jaroslava Švarca, ktorý sa venuje gravírovaniu pažieb pušiek.
Oddaný poľovník, „občasný prispievateľ“ Mgr. Peter Kušík
Rozhovor so skúseným poľovníkom, ktorý je súčasne pracovníkom na úseku ochrany prírody prináša mnoho zaujímavých myšlienok a pohľadov na kraj v okolí Veľkého Krtíša.
Som z toho jeleň!
Jeden z troch príbehov čitateľov v rubrike Na zelenej vlne, v ktorej nájdete aj príbeh Vlkosmola a Okuliare.
Regulácia medvedej populácie
v širšej oblasti NP Malá Fatra je príspevok MICHALA KALAŠA. Venuje sa o. i. tzv. ochrannému“ a „regulačnému“ lovu a pokúša sa prispieť k niektorým názorovým nezhodám, ktoré súvisia s reguláciou našej najväčšej šelmy – medveďa hnedého.
Tajomné vtáky močiarov
Patrí medzi prvých „navrátilcov“ do našich končín. Čím sú chriaštele také zaujímavé? A prečo k nim možno priradiť prívlastok „tajomné“? Aj na to dáva odpoveď článok, ktorého autorom je Ing. ĽUBOR ČAČKO.
Dobrú chuť!
Marec v revíri
Dve stránky dobrých rád pre praktického poľovníka: časy lovu, čo treba robiť v revíri v treťom mesiaci roka a čo Keď má jeleň kašeľ, kalendár svetových dní, východy a západy Slnka a Mesiaca , poznámku Sedím na posede...
Jedzte viac diviny
Nemecká poľovnícka bibliotéka, Narastá počet slonov a zebier a ďalšie informácie z poľovníckej tlače v rubrike Zaujímavosti.
– S flintou nič netrafím... Akosi slabšie vidím!
Upozorňujeme na ponuku rôznych tovarov pre poľovníkov, ktorú nájdete na str. 22 a 23.