Na jeho stránkach si prečítajte:
Spektrum
O zajacoch a líškach
...zbytočne budeme naše revíry zazverovať zajacmi, vysádzať pre ne políčka, starať sa im o vodu a v čase núdze ich prikrmovať, ak ale v revíri ostane priveľa líšok, môžeme sa s našimi ušiačikmi rozlúčiť... – píše v krátkej úvahe Ing. RUDOL PADYŠÁK.
Ako sa žije srncovi v Podtatranskej kotline
Pytliacky pitaval
Zamyslenie Ing. ALFRÉDA KOTEKA nad novodobým pytliactvom a jeho príčinách.
Zver nás potrebuje
Zoznamujeme sa s novým zákonom o poľovníctve
Na otázky súvisiace s novým zákonom o poľovníctve v siedmom pokračovaní odpovedá Ing. PAVOL SLAMKA.
Kontrolné streľby zatiaľ tak ako doteraz?
Článok Ing. PAVLA KURUCA pripomína povinnosť každého držiteľa zbraní na výkon práva poľovníctva úspešne absolvovať kontrolnú streľbu raz za päť rokov. Treba si uvedomiť, že kontrolné streľby nie sú určené na to, aby sa na nich niekto naučil strieľať, ale na skontrolovanie spôsobilosti poľovníka správne zaobchádzať so zbraňou a správne ju i používať. Článok doplňujú informácie o spôsobe kontrolnej streľby a jej limitoch.
Metóda odhryzových plôch v praxi
Čo všetko možno o revíri zistiť z tzv. odhryzovej plochy, na čo poslúžia získané informácie – o tom píše doc. Ing. FRANTIŠEK ZABLOUDIL. V ČR od r. 2003 takto skúmali úživnosť revíru a možnosti znížiť škody na poľných a lesných kultúrach už vo viac ako v tridsiatich prípadoch. Autor ponúka osobnú pomoc a rady všetkým, ktorí majú záujem týmto spôsobom začať so skvalitňovaním životného prostredia zveri.
Elegancia, účelnosť
O novinkách v móde poľovníckych odevov informuje MAGDALÉNA KRCHŇÁKOVÁ. Ide nielen o nové materiály, strihy, ale aj o rôzne doplnky (výšivky, gombíky, goliere). Čitateľom predstavuje bundy – tentoraz v dámskom prevedení.
Úprava trofeje – ľahko a jednoducho
Stručný návod, ako s novou súpravou pomôcok možno ľahko a jednoducho upraviť trofej.
Čo je nové v Zubrej zvernici?
Rok 2009 v Zubrej zvernici v Topoľčiankach bol bohatý na udalosti – rozšírila sa o nové prírastky. Ako sa im darilo, čo sa deje v čriede zubrov v priebehu roka, o tom informuje autor článku JOZEF ŠABO.
Z povinnosti – záľuba
„Keď som sa na začiatku deväťdesiatych rokov stal členom PZ, dostal som za úlohu chovať poľovne upotrebiteľného psa... Priznám sa, že vôbec som nebol nadšený, naopak, v duchu som sa búril...“ píše JUDr. NORBERT HORVÁTH, dnes už skúsený kynológ a majiteľ chovateľskej stanice „z Galantských polí“, ktorý v priebehu rokov ocenil vlastnosti maďarskej vyžly a venuje sa jej chovu.
Portugalský vodný pes
Ing. JÁN ZAJAC, autor seriálu Kynológia predstavuje zaujímavé, no u nás pomerne málo rozšírené a známe plemeno, ktoré vyniká viacerými dobrými vlastnosťami. Okrem toho, že vie byť nielen dobrým spoločníkom v rodine, je aj – vďaka plaveckým schopnostiam – výborným pomocníkom pri love divých kačíc.
Minulosť a dnešok poľovných oblastí
Odkedy u nás poznáme „poľovné oblasti“ – kvôli čomu boli ustanovené a na čo majú slúžiť aj v súčasnosti, píše Ing. JOZEF HERZ, PhD.
Poľovačky vojvodu J. K. Sachsen-Coburga
Z rozsiahlej zbierky starých fotografií Ing. MARIAN ČÍŽ vybral fotografie olejomalieb, ktoré sa nachádzajú v Nemecku v zámku Veste Coburg a približujú spôsoby lovu nemeckej šľachty v 17. storočí.
Obrázky spod Poľany
Zhovárame sa s ANNOU RAKYTOVOU, ktorá prijala úlohu „hájnikovej ženy“ a v odľahlej lesníckej osade Kyslinky našla – ako výtvarníčka – objekt svojej tvorby: krásnu podpoliansku prírodu a jej obyvateľov.
Ako ma Gaston prekvapil
a ďalšie dva príbehy – To sa mi v živote nestalo a Pozornosť „na hody“ – nájdete v rubrike Na zelenej vlne.
Vysoká výživová hodnota diviny
O tom, prečo je mäso diviny také vzácne a zdraviu prospešné sa píše v článku prof. Ing. ALEXANDRA PRIBELU, DrSc. Zaujímavé je prezrieť si aj tabuľky o hodnotách jednotlivých zložiek v konkrétnych druhoch zveriny.
Na okraji Dunajskej delty
Dunajská delta priťahuje tak rybárov ako aj poľovníkov a fotografov prírody. Jeden z nich, JÁN VEBER, slovom i obrázkami približuje čitateľovi jej zaujímavú časť – pieskové steny, v ktorých si urobili hniezda viaceré druhy vtákov. Ich pozorovanie a fotografovanie bolo natoľko vzrušujúce, že sa rýchle minul celý týždeň v nádhernom, i keď „Bohom možno trocha zabudnutom kraji“.
Srnčia panenka
Vyskúšajte recept PETRA ŽÁKA na skutočnú delikatesu: srnčiu panenku na krúpkovom rizote so žemľovou knedľou plnenou malinou. Ak sa vám bude vidieť zložitý, na stránke je aj oveľa jednoduchší podľa ktorého si môžete pripraviť – srnčiu polievku.
Vysokohorské ekosystémy
Z článku doc. Ing. MIROSLAVA SANIGU, CSc. v seriáli Medzinárodný rok biodiverzity sa možno dozvedieť, prečo „putovanie z Liptovskej či Popradskej kotliny na vrcholky Západných Tatier možno prirovnať k cestovaniu zo Stredomoria do oblasti Arktídy“. V článku nájdeme informácie, čo všetko rastie a žije vo vysokohorskom ekosystéme.
Praktický poľovník
Na dvoch stránkach ponúkame praktické rady týkajúce sa starostlivosti o zver, bezpečného lovu, novinky v revíri, ale aj „dobrý tip“, východy a západy Slnka a Mesiaca, doby lovu. Dvojstrana obsahuje tiež článok o jednoduchom spôsobe odhadu veku zveri a zaujímavosti zo života kukučky, ktorú možno nazvať aj „špecialistkou na cudzie hniezda“.
Zastrelený na poľovačke
Vplyv potravy na vtáky, Na vine bol mobil... a ďalšie zaujímavé informácie zo zahraničnej poľovníckej tlače.
Pozrite si NAŠU PONUKU – nájdete v nej dobré tipy do vašej poľovníckej výbavy, knižnice alebo ako darčeky pre svojich blízkych, priateľov a známych.