Na jeho stránkach nájdete:
Na jeho stránkach nájdete:
SPEKTRUM * NÁŠ ZELENÝ SVET malé zamyslenie na prahu nového roka.
ZAJAC POĽNÝ A JEHO ZDRAVIE
Tretí zo série príspevkov JAROSLAVA SLAMEČKU, RASTISLAVA JURČÍKA a DUŠANA MERTINA venovaných problémom, ktoré súvisia so súčasnými stavmi zajaca poľného u nás. Autori opisujú častú príčinu poklesu ich počtov: zhoršený zdravotný stav a choroby, ktoré ich postihujú ako následok celého komplexu negatívnych javov.
DIVÁ MAČKA
Kde v Európe sa vyskytuje divá mačka, ktorá je u nás celoročne chránená? Aký je spôsob jej života? Ako žije, aký bol jej lov v minulosti, aký stav súčasnosti? Čo všetko vôbec vieme o tejto malej šelme, ktorá obýva iba tie časti našich revírov kde sa nenachádza rys? Na tieto i ďalšie otázky odpovedá autor príspevku Ing. JOZEF HERZ, PhD.
KEDY A AKO PODÁVAŤ MEDIKOVANÉ KRMIVO
Odčervovanie raticovej zveri vo voľných revíroch prostredníctvom medikovaného krmiva možno vykonať iba po skončení doby lovu... píše autor článku Ing. MATÚŠ RAJSKÝ, PhD. Teda práve teraz je čas na podávanie medikovaného krmiva. Ako postupovať? Celý priebeh efektívnej liečby je zhrnutý do deviatich bodov, ktoré obsahujú najdôležitejšie poznatky o spôsobe podávania veterinárnych prípravkov určených na odčervovanie raticovej zveri.
REVÍR V TIENI VEĽKOMESTA
Revír Poľovníckej spoločnosti Rača sa nachádza v malebnom prostredí račianskeho chotára pod úpätím Malých Karpát... Pretože je v bezprostrednej blízkosti nášho hlavného mesta, starostlivosť oň sa vyznačuje určitými osobitosťami, píše jeho člen VLADIMÍR MÉSZAROS, ml. Zoznamuje čitateľov s činnosťou spoločnosti, predovšetkým so starostlivosťou o zver v račianskom revíri ako i s tlakom na prírodu, ktorému je vystavená práve preto, lebo sa nachádza „v tieni veľkomesta“.
KOMU CHUTÍ JARABINA
Nielen vtáctvo sa v zimnom období často hostí na jarabine vtáčej, ale – ako píše JURAJ KSIAŽEK – jej mladé výhonky rada konzumuje aj líščia zver či medveď hnedý. No až k hornej hranici lesa často za ňou schádzajú i kamzíky.
SPOLUŽITIE RATICOVEJ ZVERI S VLKMI
V praxi sa už veľakrát potvrdilo, že stavy raticovej zveri sa znižujú aj pôsobením vlka ako predátora. Konkrétne príklady o „spolužití“ vlka a raticovej zveri opisuje v článku Ing. JÁN MERCEL. Poznatky získal v revíri svojho známeho – nemeckého lesného inžiniera a poľovníka.
POĽSKÝ DURIČ – OGAR
Poľský durič (ogar) je staré pôvodné plemeno poľovného psa, ktorého predkovia sa chovali v Poľsku už v stredoveku. O jeho záchrane, vzhľade a loveckých prednostiach, ktorými sa vyznačuje toto plemeno píše Ing. JÁN ZAJAC.
OBYVATEĽ SEVERSKÝCH PUSTATÍN
Z nám najmenej známych druhov zveri v rubrike „Živočíchopis“ si priblížime obyvateľa severských pustatín – rosomáka. Z článku JOZEFA ČALTICKÉHO sa dozvieme niekoľko zaujímavostí o tom, kde žije, ako a čo loví, ako sa pohybuje, aká je jeho súčasná populácia v krajinách na severe Európy.
DOBRODRUŽSTVO MODELOVANIA
„..už niekoľko rokov sa venujem tvorbe rôznych plastík (modelov) zvierat a vtákov“, píše autor článku JURAJ KSIAŽEK. Modelovať zver a vtáctvo začal už pred niekoľkými rokmi a jeho záľuba má aj praktické využitie: ako diorámy približujú nielen jednotlivé druhy zveri, ale i spôsob ich života, ich príbytky a pod. Jeho modely majú i praktický význam: napr. na atrapu sliepky hlucháňa možno prilákať kohútika a potom ho pozorovať alebo fotografovať. Podarilo sa mu zhotoviť aj model parožia konkrétneho jeleňa, ale najradšej sa venuje modelovaniu kamzíkov.
NAJKRAJŠIE PRACOVISKO
V rubrike Rozhovor sa rozprávame s lesníkom JOZEFOM ŠABOM, lesníkom OL Topoľčianky, kde pôsobí takmer štvrťstoročie. Dôverne pozná vari všetky zákutia z Malej a Veľkej zvernice a považuje ich za „najkrajšie pracovisko“. Aj preto ho i jeho obyvateľov rád fotografuje, zbiera informácie o histórii zverníc a spolu s ostatnými spolupracovníkmi ich zveľaďuje a ochraňuje. Pretože v areáli jeho pracoviska sa nachádza známy poľovnícky Zámoček, vychýrený svojou kuchyňou a špecialitami z diviny, ponúkol aj zaujímavý recept na „jelenie medailóniky so šípkovou omáčkou“.
NA ZELENEJ VLNE
Dve stránky s tromi zaujímavými príbehmi z pera našich čitateľovi: Posledný zajac, Stalo sa v lese a Líštičky kmotričky.
KEĎ SNEŽÍ A MRZNE
S autorom článku a snímok MARTINOM MATIAŠKOM si možno urobiť prechádzku zasneženým lesom a pozorovať, ako a kde prežíva zver často tuhú zimu. Pre niektorý druh nemusí sneh a mráz znamenať strádanie (najmä ak ju prespí), pre iný je to najťažšie obdobie.
POSEDOVÁ KULTÚRA
Nad posedmi, ktoré možno vidieť v našich revíroch sa zamýšľa autor MILOŠ HOĽKA, ktorý si tieto zariadenia všimol v istom rakúskom revíri. Z nich ho zaujal najmä ten, ktorý sa dá označiť ako “bezbariérový“, teda prístupný aj poľovníkom starším, prípadne menej pohyblivým. Možno pri stavbe posedu vo vašom revíri vás budú inšpirovať aj niektoré praktické a účelné „zlepšováky“, ktoré ho osobitne zaujali.
DVA NOVÉ TYPY ĎALEKOHĽADOV
O prednostiach dvoch nových typov ďalekohľadov FOEMEI informuje PAVEL KLOZÍK. Vyzdvihuje nielen ich vysokú kvalitu, ale aj prijateľnú cenu. Článok dopåňajú technické parametre obidvoch typov.
DOBRÚ CHUŤ
Recept na úpravu diviny z daniela má exotické pomenovanie „daniel de cassis“ a pochádza z Reštaurácie sv. Huberta v Bratislave. Nie je taký zložitý a divina podľa neho upravená bude iste chutná. Na stránke je aj recept na „lahôdkovú divinovú paštéte“.
CHYŤ SI SVOJ SEN
Informácia o zaujímavom programe na kanáli Fishing&Hunting: v Indiane (USA), kde žije veľa jelienkov bielochvostých na jednej farme sa organizuje špeciálny program určený pre mladých poľovníkov, ktorí trpia dlhotrvajúcou chorobou a túžia po pobyte v prírode. Špeciálny program im tu umožňuje aj lov jelienka bielochvostého.
JANUÁR V REVÍRI
Dve stránky praktických rád, informácie o dobách lovu, Východy a západy Slnka a Mesiaca, poznámka o Medzinárodnom roku lesov 2011 a Veselá bodka.
ZAUJÍMAVOSTI
Úraz na love, Žaby a žlté mravce a ďalšie správy zo zahraničnej poľovníckej tlače.
POZRITE SI STRÁNKY 22- 23, na ktorých je NAŠA PONUKA: odevy, optika, nože a rôzne doplnky poľovníckeho výstroja, ale i knihy a DVD s poľovníckou tematikou.