Na jeho stránkach nájdete:
SPEKTRUM
Informácie, správy o činnosti poľovníckych združení a spoločností.
LEN ABY NEHORELO!
Varovanie pred zlozvykom opakujúcim sa po skončení zimy. Je ním spaľovanie suchej trávy a odpadkov, ktoré každoročne spôsobuje vážne škody.
ZAJACOV DEŇ
Autori JAROSLAV SLAMEČKA, DUŠAN MERTIN, RASTISLAV JURČÍK a JOZEF GAŠPARÍK dôkladne „mapujú“ spôsob života zajaca poľného a jeho správanie v najrôznejších situáciách. Kde a ako zajac oddychuje, aká je jeho denná aktivita, prečo a ako si čistí srsť, ako fungujú jeho obranné mechanizmy... To všetko sa dozvie čitateľ z článku, ktorý vznikol na základe dlhoročných pozorovaní tohto zástupcu našej malej zveri. Dôkladné poznatky o jeho živote nám môžu pomôcť pri praktickom úsilí zastaviť pokles stavov zajačej zveri.
ZAJACE NA ZAČIATKU JARI
JÁN VALOVIČ ponúka niekoľko konkrétnych rád, vhodných na využitie v každom revíri so zajačou zverou hneď zjari. O. i. upozorňuje na silný tlak predátorov, ktoré možno odplašovať a najmä na potrebu vytvárať malej zveri priestory, v ktorých i zajace môžu pred nebezpečenstvom nájsť vhodný úkryt.
VÁBENIE – MÁMENIE
Vábenie líšok patrí medzi obľúbené a zaujímavé spôsoby poľovania, píše vo svojom príspevku Mgr. ŠTEFAN SPANYÁR. Odpovedá tiež na otázky: ako, kedy a čím vábiť, aby líšky na zvuky zareagovali.
POĽNÁ EKOFORMA JELENEJ ZVERI V TURCI?
V minulosti v regióne Turca sa nevyskytovala jelenia zver a o tom, ako sa tam dostala, dáva odpoveď článok Ing. JAROSLAVA ĎURÍKA. Veľké zmeny, ktorými prešla poľnohospodárska krajina i v Turci má za následok, že jelenia zver sa tu presťahovala na polia a iba výnimočne sa zdržiava v súvislejších lesných komplexoch. S týmito zmenami sú spojené aj isté problémy, ktoré treba riešiť tak, aby nedochádzalo k ďalším zmenám biodiverzity tohto regiónu.
ZO ŽIVOTA LÍŠKY
Často sa nám zdá, že líšku hrdzavú, ktorá je našou najpočetnejšou šelmou, všetci dobre poznáme, ale podrobné sledovanie, na aké sa podujal autor Ing. VLADIMÍR VICIAN, nám odhaľuje viaceré zaujímavosti z jej života. V článku nájdeme aj návod, ako „prečítať“ jej stopy, s ktorými sa tak často stretáme v revíroch.
HORÚCA VLČIA STOPA
Nie je veľa poľovníkov, ktorí majú možnosť a – aj sa im to podarí – uloviť vlka. Preto si prečítajte zážitok MAREKA DANČIŠINA z jeho nevšednej poľovačky.
INVÁZNE ŠELMY
K tzv. inváznym druhom zveri patria aj dve malé šelmy, ktoré sa k nám dostali v posledných desaťročiach. Sú to: psík medvedíkovitý a medvedík čistotný. Odkiaľ k nám prišli, aké prostredie vyhľadávajú, čím sa živia, čo je pre ne charakteristické, o tom píše autor seriálu o malých šelmách Ing. JOZEF HERZ, PhD.
NA DVERE KLOPE JAR
Nad zmenami zjavnými, ale najmä menej postrehnuteľnými, ktoré sa odohrávajú na prahu jari, sa zamýšľa autor doc. Ing. MIROSLAV SANIGA, CSc. Napr. možno len málokto sleduje, čo sa o takomto čase deje nad našimi hlavami, kde sa vo výškach odohrávajú zásnuby dravých vtákov. Autor ich viackrát pozoroval a podrobne opísal.
VAJMARSKÝ DLHOSRSTÝ STAVAČ
V článku zo seriálu o plemenách poľovne upotrebiteľných psov Ing. JÁN ZAJAC predstavuje vajmarského dlhosrstého stavača, ktorý sa v poľovnej praxi osvedčil ako výborný prinášač vodár a stopár.
PES HYENOVITÝ
Medzi psovité šelmy, ktoré sú u nás neznáme, patrí aj pes hyenovitý. Jeho domovom je Afrika a podľa autora článku Mgr. MARTINA KRUGA, patrí medzi najúspešnejších lovcov v živočíšnej ríši. Článok nám približuje spôsob jeho života i zaujímavé sociálne usporiadanie svoriek. Je škoda, že napriek ochrane, jeho počet v africkej prírode kriticky klesá.
POĽOVNÍCKE ZBRANE A STRELIVO BLASER
Druhá časť príspevku o zaujímavých typoch poľovných zbraní firmy Blaser.
NÁVŠTEVA NA PORTÁLI LovuZdar.sk
Zhovárame sa JOZEFOM HORVÁTHOM, zakladateľom a administrátorom internetovej stránky LovuZdar.sk. Mladý nadšenec ponúka poľovníckej verejnosti internetový portál, na ktorom nájde všetko – slovom i obrazom – čo ju zaujíma. Nečudo, že jeho internetovú stránku denne navštevuje toľko záujemcov a že súčasne im poskytuje možnosti vymieňať si navzájom názory a podeliť sa so svojimi zážitkami hneď po návrate z revíru. Vysoká návštevnosť portálu potvrdzuje, že nové možnosti komunikácie využíva čoraz viac poľovníkov.
NA ZELENEJ VLNE
Z príbehov z pera našich čitateľov sme do marcového čísla vybrali tri: O jeleňovi a volovi, Môj najväčší diviak a udalosť, ktorá sa odohrala v údolí zvanom Červený potok.
RAJ ZVERI
Druhá časť zážitkov Ing. ŠIMONA KERTYSA z Aljašky v ktorej zoznamuje čitateľov so zaujímavosťami národného parku Denali, kde – ako píše – len fotografoval a pozoroval. Napríklad aj stádo sobov, ktoré od júla do septembra preputujú cestu dlhú 500 km.
RUSKÉ TETROVY
„Mnohí poľovníci túžia zažiť poľovačku na kohúta hlucháňa či hoľniaka, získať tak nevšednú trofej a nezabudnuteľný zážitok...“ píše v úvode článku MIROSLAV JEVOČIN. Sám sa zúčastnil na takomto love v Rusku, kde sú ich stavy vysoké a lov povolený.
Z VEČNÝCH LOVÍSK
Rozlúčka s nedávno zosnulým doc. Ing. Aladárom Randíkom, DrSc., naším vynikajúcim a i v zahraničí uznávaným ekológom, vysokoškolským pedagógom, poľovníckym autorom a funkcionárom. Pripomíname si tiež sté výročie narodenia Andreja Renču, nášho prvého a najznámejšieho chovateľa slovenských kopovov, ktorý sa zaslúžil o jeho medzinárodné uznanie.
DOBRÚ CHUŤ!
V marcovej ponuke nájdete dva recepty. Podľa prvého si môžete pripraviť šalát s jelením mäsom a pažítkovým dressingom a podľa druhého takisto dobrú pochúťku – pečeňovú paštétu.
DIVIAKY ZASTAVUJÚ VLAKY
...Odvážny teriér, Bulhari povolili lov medveďov a ďalšie zaujímavosti zo zahraničnej poľovníckej tlače. Na stránke pripomíname tiež, ktorú z liečivých rastlín budeme môcť začať zbierať už onedlho.
MAREC V REVÍRI
Na dvoch stránkach nájdete: doby lovu, čo robiť v revíri, niekoľko zaujímavých údajov o lesoch vo svete, o jarnej rovnodennosti, vtákovi roka 2011, ktorým je rybárik riečny, úsmevnú poznámku Sedím na posede a „veselú bodku“.
POZRITE SI STR. 22 a 23
V našej ponuke nájdete zaujímavý výber puškohľadov, rôznych poľovníckych predmetov (nože, puzdrá, ťahače, svietidlá, termosky, vaky) a širokú ponuku poľovníckej literatúry a DVD.