Na jeho stránkach nájdete:
MÁTE V REVÍRI DIVÉ KAČICE?
Práve teraz je čas urobiť v revíri niečo užitočné pre divé kačice – upozorňuje RNDr. STANISLAV HARVANČÍK. V článku o. i nájde čitateľ niekoľko dobrých rád o tom, čo treba vykonať pre zlepšenie životných podmienok divých kačíc a pred ktorými predátormi ich treba chrániť.
SPEKTRUM
Informácie a postrehy z našich revírov
TROCHA POÉZIE Z JARNÉHO LESA
Jar v lese očami doc. Ing. MIROSLAVA SANIGU, CSc.
ZVLÁŠTNOSTI REPRODUKCIE ZAJACA POĽNÉHO
Autori JAROSLAV SLAMEČKA, DRAHOMÍR ONDRUŠKA, VLADIMÀ PARKÁNYI v tejto časti seriálu o zajacovi poľnom sa venujú zvláštnostiam, ktoré mu umožnili, aby – napriek veľkému počtu predátorov, ktoré má – prežil. Je to preto, lebo príroda ho obdarila skutočnými zvláštnosťami, ktoré mu dovoľujú intenzívne rozmnožovanie. Zaujímavé je nielen jeho párenie, ale aj superfetácia a jej „záhady“ . Autori informujú aj o nových poznatkoch , napr. o pokuse s insemináciou a o ďalších pokusoch zasiahnuť do počtu zajacov vo voľnej prírode.
MEDVEĎ HNEDÝ –TERITORIÁLNE SAMCE
V druhej časti článku vďaka niekoľkoročným pozorovaniam medveďa hnedého, ktoré vykonal v oblasti Poľany autor článku Ing. VLADIMÍR VICIAN, PhD., odkrýva nám mnohé zaujímavé poznatky o jeho živote. Tie sú pre väčšinu z nás neznáme, lebo si vyžadujú veľa trpezlivosti a času. Potvrdzujú, že ani veľký medveď (dokonca ani v čase ruje) nemusí byť vždy nebezpečným, ale napriek tomu pohybovať sa v jeho blízkosti nie je možné bez opatrnosti a znalosti jeho spôsobu života. Práve v čase ruje prekonávajú veľké medvede najväčšie vzdialenosti. Preto akýkoľvek pohyb v ich teritóriách si vyžaduje znalosti o „medvedích trasách“ lebo len tak sa možno vyhnúť nebezpečným stretnutiam.
STÁLE VIAC DIVIAČEJ ZVERI
„Je známe, že už v 18. storočí... sa mohla loviť diviačia zver po celý rok, lebo na poliach spôsobovala veľké škody“, píše v úvode článku Ing. JÁN MERCEL. V súvislosti so súčasnými stavmi diviačej zveri u nás i v niektorých ďalších krajinách, uvádza zaujímavé informácie o ich počtoch v priebehu minulého storočia, kedy došlo k ich veľkému nárastu. Okrem príčin tohto javu zaoberá sa aj jeho dôsledkami a skúsenosťami s ich reguláciou napr. v revíroch nemeckej Hornej Lužice. V závere konštatuje: Na jednej strane je dobre, že diviačej zveri sa darí, no ich stavy by sme sa mali usilovať udržať na primeranej úrovni, aby ďalej nerástli na úkor ostatnej zveri.“
ČAS VYTÅKANIA PAROŽKOV
Vývojom srnčích parožkov sa zaoberá vo svojom článku Ing. JOZEF HERZ, PhD. Článok informuje čitateľa nielen o zaujímavom procese, ktorým prechádza táto „ozdoba“ srncov, ale aj o tom, ako poznatky využiť pri love. Ak má srnec parožky ešte v lyku, môže sa stať, že poľovník nádejného jednoročného srnca si ľahko pomýli so starším alebo chorým. Pravda, strelec musí pritom brať do úvahy aj ďalšie okolnosti. Jednou z nich je aj správanie srnca: jednoročný je neskúsený a pritom priveľmi „odvážny“. Pred začiatkom lovu srncov sú podobné rady veľmi cenným poučením.
MINULOSŤ NAŠICH LESOV
Pohľad do histórie našich lesov pripravil JOZEF ŠABO. O. i. sa v článku zaoberá vývojom ich postupnej exploatácie od jej začiatkov, kedy lesy musel i ustupovať zámerom človeka, jeho potrebám na stavbu obydlí, získavanie pôdy na pestovanie poľnohospodárskych plodín a rozširovanie pastvín. Neskôr tak uspokojoval i svoje ďalšie potreby súvisiace s rozvojom baníctva, sklárstva, papierenského priemyslu atď. Na konci 19. storočia to už aj u nás boli desiatky výrobných odvetví, ktoré spočiatku často veľmi nepremyslene čerpali zdanlivo nevyčerpateľné zásoby dreva.
JAZVEČÍKY Z KAMENNÉHO POTOKA
Majiteľ chovateľskej stanice z Kamenného potoka Ing. VLADIMÍR POLJAK rozpráva, ako a prečo sa začal zaujímať najskôr o jazvečíky a potom sa rozhodol i pre ich chov. Každý poľovník, ktorý chce vedieť o poľovníckej kynológii čo najviac, ocení pisateľove skúsenosti najmä s výcvikom a výchovou spoľahlivého štvornohého pomocníka.
TALIANSKY KRÁTKOSRSTÝ STAVAČ
„Tak ako mnohé iné súčasné obľúbené plemená psov aj taliansky krátkosrstý stavač je ušľachtilým starobylým plemenom poľovného psa“, píše v úvode svojho príspevku Ing. JÁN ZAJAC. Tak ako v ostatných zo seriálu o plemenách poľovne upotrebiteľných psov opisuje jednak jeho návrat do poľovných revírov ako aj jeho vzhľad a poľovnícke schopnosti.
PRECHÁDZKA PO CHOVATEĽSKÝCH PREHLIADKACH
Hodnotenie „poľovníckej žatvy“ (ako sa často označujú chovateľské prehliadky) prinášame zo šiestich okresov: Liptovský Mikuláš, Nitra, Bratislava, Bánovce nad Bebravou, Partizánske a Topoľčany. Vystavených bolo viacero medailových trofejí, avšak za osobitne zaujímavý možno označiť úlovok „rekordného srnca“ , ktorý pochádza z revíru v okrese Nitra.
AJ ZÁŽITOK JE TROFEJOU
Tentoraz sa zhovárame s FRANTIŠKOM NAGYOM, tajomníkom PZ Vrakúň, okres Dunajská Streda. Dlhoročný poľovník a funkcionár hovorí o krásach revíru na rovine, o radostiach a starostiach, ktorými žije a stretáva sa združenie. Členov PZ osobitne teší, že sa im darí návrat malej zveri do revíru. „Patrím k poľovníkom“, hovorí na záver „ktorí nie sú vášnivými zberateľmi trofejí, ale keď sa za trofej považuje aj zážitok, tak áno...“
NA ZELENEJ VLNE
Tri príbehy z revírov, tak ako ich zažili naši čitatelia: PAVEL KEĽHA – Šťastná náhoda, RNDr. PAVOL LINK – Pľúcnik lekársky, Alan a to ostatné a VLADIMÍR MÉSZAROS ml. – ADRENALÍN V NOCI.
ŠKODY ZVEROU A NA ZVERI – AKO ICH OBMEDZIŤ?
Škody zverou a na zveri a možnosti ich obmedzenia boli témou medzinárodnej konferencie na tohtoročných Levických poľovníckych dňoch. Článok obsahuje prehľad skúseností, informácií, nových poznatkov i námetov na riešenie hlavnej témy z pohľadu odborníkov SR, ČR a Maďarska, ktoré odzneli na konferencii. Mnohé z nich môžu poslúžiť ako dobrý námet pre konkrétnu prax nejedného konkrétneho revíru.
FOTOPASCE V PRAXI
V Národnom parku Malá Fatra od vlaňajšieho októbra do marca t. r. pri monitorovaní medveďov a rysov (vďaka podpore jednotlivcov, Turistického spolku Hiking a firme IBO s.r.o.) začali používať niekoľko fotopascí. Doteraz sa monitorovanie vykonávalo len pomocou priameho pozorovania pracovníkmi NP a dobrovoľníkmi. Nová technika teraz umožnila sledovať obidva druhy vzácnej zveri dôkladnejšie. Za päť mesiacov vďaka fotopascám, ako v článku informuje MICHAL KALAŠ, získali viac ako 2 700 záberov rôznych druhov poľovnej zveri, ktorá žije na teritóriu NP Malá Fatra. Medzi nimi to však boli napr. aj snímky orlov skalných pri uhynutej zveri.
NASTREĽOVANIE ZBRANE A VYHODNOTENIE ROZPTYLU
Väčšine poľovníkov iste netreba zdôrazňovať, aký význam má pre výkon poľovného práva a športovú streľbu vôbec, presne nastrelená zbraň, píše v prvej časti článku venovanom tejto problematike jeho autor Ing. PAVOL ŠAREK. Zrozumiteľný a jednoduchý opis nastreľovania i troch spôsobov kontroly ako aj korekcie, iste uvítajú nielen začiatočníci, ale aj menej skúsení strelci.
TAMARÍN
V „živočíchopise“ , seriáli o exotických zástupcoch živočíšnej ríše, jeho autor Mgr. MARTIN KRUG predstavuje tamarína, ktorý svojimi telesnými rozmermi patrí k najmenším primátom sveta. Obýva amazonský prales a žije zaujímavým sociálnym spôsobom života. Tamaríny sa delia na 5 rodov a zahàňajú takmer 50 druhov. Podrobnejšie údaje i o tejto malej opičke nám poodhalia rôzne zázraky prírody, ktoré sú v našich končinách neznáme.
ZAUJÍMAVOSTI
Výber zo zahraničnej poľovníckej tlače: Proti lovu vlkov, Fotografia geparda púštneho, Prerušenie loveckej sezóny a i.
DOBRÚ CHUŤ!
Recept na Srnčie rezne plnené a Srnčiu terinku.
MÁJ V REVÍRI
Na dvoch stránkach ponúkame:
Doby lovu, Informáciu o love diviačej zveri v poľovníckej sezóne 2011, Praktické rady o tom, čo je aktuálne pre činnosť v revíri počas mája, Novinky v revíri, Východy a západy Slnka a Mesiaca, Envirokalendár, poznámku Sedím na posede a Veselú bodku.
NAŠA PONUKA!
Na stránkach 22 a 23: široká ponuka poľovníckej literatúry a DVD! Vyberte si aj z ďalších tovarov – rôznych doplnkov poľovníckej výbavy, ktoré uľahčujú a spríjemňujú pobyt v revíri.
KNIHA NÁVŠTEV POĽOVNÉHO REVÍRU – V PREDAJI!