Na jeho stránkach si prečítajte:
SPEKTRUM * JEDEN MESIAC NESTAČÍ * MÁTE V REVÍRI DIVÉ KAČICE? * TELESNÁ HMOTNOSŤ ŽIVEJ ZVERI * TELESNÁ HMOTNOSŤ ŽIVEJ ZVERI * TRI ZLATÉ JELENE Z KRTÍŠSKYCH REVÍROV * LÍŠTIČKY SÚ MILÉ, ALE... * LES V PLAMEŇOCH * ZAJAC POĽNÝ PRED ŠTVRŤSTOROČÍM A DNES * ZAČÍNALI SME S ANA – BELL * PORSELÉN * LOV V POHORÍ GREDOS * NEŽIŤ NADARMO * NA ZELENEJ VLNE * ČO NOVÉHO V NOVELE ZÁKONA O ZBRANIACH A STRELIVE * O NOVÉHO V NOVELE ZÁKONA O ZBRANIACH A STRELIVE * PUŠKOHĽADY – NOVINKY * NASTREĽOVANIE ZBRANE A VYHODNOTENIE ROZPTYLU * SLON *
JÚN V REVÍRI .......
SPEKTRUM
Informácie o poľovníckych podujatiach.
JEDEN MESIAC NESTAČÍ
Malé zamyslenie o poslaní Mesiaca poľovníctva a ochrany prírody.
MÁTE V REVÍRI DIVÉ KAČICE?
V druhej časti príspevku RNDr. STANISLAVA HARVANČÍKA podrobnejšie o dvoch druhoch divých kačíc, podmienkach a spôsoboch ich lovu – o chochlačke sivej a chochlačke vrkočatej. V tejto súvislosti sa autor zamýšľa aj nad otázkou, či lov kačíc musí byť vždy podmienený aj prítomnosťou poľovne upotrebiteľného psa. Ten síce je pri dohľadávaní postrelených kačíc užitočný, ale v praxi sa veľakrát stretáme s neochotou ich majiteľov posielať svojich štvornohých pomocníkov do často ľadovej vody. Veľakrát ich radšej nahradia sami a pritom stačí – obuť si gumené čižmy.
TELESNÁ HMOTNOSŤ ŽIVEJ ZVERI
„Poznáme telesnú hmotnosť jeleňa koncom leta po ukončení rastu parožia? Koľko stratí zo svojej hmotnosti počas jesenného obdobia...“ Tieto a ďalšie otázky kladie autor článku Ing. MATÚŠ RAJSKÝ, PhD, a súčasne na ne odpovedá. Skúsenosti so správnym odhadom dokladá výsledkami výskumov a súčasne zoznamuje čitateľa s optimálnymi spôsobmi odhadu živej hmotnosti napr. jeleňov a navrhuje vzorec podľa ktorého sa možno priblížiť k správnemu odhadu. Súčasne sa obracia na čitateľov a vyzýva ich k spolupráci: spočíva v záznamoch údajov o hmotnosti ulovenej raticovej zveri.
TRI ZLATÉ JELENE Z KRTÍŠSKYCH REVÍROV
Zaujímavý pohľad do revírov okresu Veľký Krtíš podáva Mgr. PETER KUŠÍK. V posledných rokoch v nich došlo k výrazným zmenám v počtoch jarných kmeňových stavov a úlovkov. Čísla, ktoré sa konkrétne prejavili aj na poslednej okresnej chovateľskej prehliadke poľovníkov tohto okresu – i autora článku – oprávňujú konštatovať, že ich revíry sú veľmi úživné a pri dobrej starostlivosti budú v nich dosahovať vynikajúce chovateľské výsledky. Na tohtoročnej prehliadke trofejí sa mohli pochváliť o. i. nielen tromi „zlatými“ jeleňmi , ale aj siedmimi „zlatými“ danielmi a dvomi „zlatými“ muflónmi!
LÍŠTIČKY SÚ MILÉ, ALE...
„Áno, líštičky sú milé, ale zdá sa, že rok čo rok je ich vo voľnej prírode stále viac a viac. A keby boli len v revíroch! Celé líščie ,,rodiny“ už obsadzujú aj nejeden priestor pri ľudských obydliach a dokonca aj v mestách!“ konštatuje nemecký autor FRIEDRICH v. EGGELING. Napriek miestami sa zvyšujúcemu ročnému odstrelu líšok sa nedostavujú očakávané výsledky, lebo ich počty neklesajú. Autor opisuje postup znižovania líščej populácie v Sasku pri ktorom sa v jarných mesiacoch vyhýbajú odstrelu starých líšok, ktoré môžu byť vodiacimi, ale začínajú s ním až potom, keď sa mladé líšky začínajú odpútavať od pôvodných brlohov a začínajú si hľadať vlastné teritórium. Pripomína tiež, aké dôležité je poznať miesta, aké miesta nová líščia populácia najčastejšie vyhľadáva a obsadzuje.
LES V PLAMEŇOCH
Pohľad na horiaci les nie je pekný, ale – žiaľ – v posledných rokoch aj u nás pomerne častý. Čo sa v ňom odohráva, keď plamene preskakujú z jedného stromu na druhý, keď sa plazia po trávnych porastoch...? „vyčíňanie červeného kohúta v prirodzenom ekosystéme (les, lúka) má vždy ďalekosiahle následky v podobe vyhubenia všetkých jeho živých zložiek... a škody sú vždy nevyčísliteľné“, “ píše doc. Ing. MIROSLAV SAMIGA, CSc., očitý svedok aprílového požiaru v južnej časti Veľkej Fatry. Odpovedá i na otázky ako dlho potrvá kým sa obnovia jednotlivé porasty a na svoje pôvodné stanovištia sa vrátia živočíchy – bezstavovce, obojživelníky, plazy, vtáctvo, zver...
ZAJAC POĽNÝ PRED ŠTVRŤSTOROČÍM A DNES
Pod týmto názvom sa v Nitre konala konferencia odborníkov o ktorej obsahu referujú autori JAROSLAV SLAMEČKA a DUŠAN MERTIN. Zo stručného obsahu jednotlivých referátov získa čitateľ obraz o vplyve zmenených životných podmienok na zajaca a jeho populácie. Zaujímavé sú skúsenosti z Českej republiky, ale aj skutočnosť, že o konferenciu prejavilo záujem vyše sto poľovníkov z praxe, ktorí si prišli vypočuť názory pracovníkov výskumu.
ZAČÍNALI SME S ANA – BELL
Majiteľ chovateľskej stanice z Donninej záhrady JÁN DINGA rozpráva o jej začiatkoch i o dôvodoch, kvôli ktorým sa rozhodol venovať chovu weimarských stavačov. Súčasne sa „priznáva“, že jeho i manželkina cesta k poľovníctvu „viedla cez psov“. Neobmedzuje sa len na informácie o doterajších výsledkoch, ktoré dosiahli ich psíky na výstavách i skúškach, ale zdôrazňuje nevyhnutnosť neustáleho odborného vzdelávania sa každého chovateľa, lebo len tak dokáže chov skvalitňovať a psíky doviesť nielen k najvyšším oceneniam, ale naozaj dobre ich pripraviť pre poľovnícku prax.
PORSELÉN
S dlhou cestou tohto francúzskeho plemena poľovne upotrebiteľných psov zo šľachtických sídel do dnešných revírov, ale aj do postavenia výborného rodinného priateľa, zoznamuje čitateľov autor seriálu Ing. JÁN ZAJAC. Návštevníci viacerých našich výstav psov sa v posledných rokoch už mali možnosť s ním zoznámiť. Aj keď jeho pomenovanie pripomína sklo, nie je „ako z porcelánu“, ale sa osvedčuje ako výborný typický durič.
LOV V POHORÍ GREDOS
Reportáž MIROSLAVA JEVOČÍNA zavedie čitateľa do Španielska, konkrétne do pohoria Gredos, ktoré sa nachádza na severozápad od Madridu. Kto má rád poľovačku v horskom prostredí ocení zaujímavú prírodu a sledovanie i lov španielskeho kozorožca, ktorý nesie meno po svojom domove – Gredos. Krásny úlovok si lovec musí zaslúžiť a prekonať najskôr niekoľko kilometrov horským terénom, nebáť sa výšok, mať dobrú mušku a pevnú ruku. Pri namáhavých výstupoch mu miestami môže pomôcť jazda na koni.
NEŽIŤ NADARMO
V našej pravidelnej rubrike ROZHOVOR sme sa tentoraz stretli s VLADIMÍROM SLAVÍKOM z Nového Mesta nad Váhom, ktorý – i keď tohto roku oslávi osemdesiatku – ešte stále dokáže vykonávať funkciu poľovníckeho hospodára PZ Brunovce. S menom Vladimíra Slavíka je spojená šesťdesiatročná história poľovníctva na strednom, Považí: rozvoj kynológie, poľovníckeho strelectva (patril k našim najlepším strelcom v guliarskych disciplínach), rozšírenie chovu muflónov v tejto oblasti, ale aj rôzne osvetové aktivity. Patrí k osobnostiam, ktoré sa svojou prácou natrvalo zapísali do histórie nášho poľovníctva. Do bodky plní svoje životné krédo: nežiť nadarmo!
NA ZELENEJ VLNE
Výber z príhod našich čitateľov: SRNEC, KTORÝ PÓZOVAL a ktorého jeho autor Mgr. PAVOL TURŇA aj vyfotografoval; ŠESNÁSTORÁK z KRUPINSKEJ PLANINY z pera PAVLA KEĽHU; PETROV VLK – je to zážitok, ktorý sa stal priateľovi pisateľa tohto zážitku JAKUBA HRONECA.
ČO NOVÉHO V NOVELE ZÁKONA O ZBRANIACH A STRELIVE
Prečítajte si najdôležitejšie body poslednej novely zákona o zbraniach a strelive, ktoré prehľadne a stručne zhrnul náš spolupracovník Ing. PAVOL KURUC.
PUŠKOHĽADY – NOVINKY
Informácia o novinkách anglickej optiky známej pod označením Hawke Optics. Ide o zdokonalený rad už doteraz známych puškohľadov (s podrobnejším popisom) ako aj pozorovacích ďalekohľadoch tejto firmy, ktoré už môžete nájsť i v našich predajniach. Čitateľ uvíta aj ceny, ktoré sú uvedené pri jednotlivých výrobkoch.
NASTREĽOVANIE ZBRANE A VYHODNOTENIE ROZPTYLU
V druhej časti článku jeho autor Ing. PAVOL ŠAREK zoznamuje najmä poľovníckych strelcov-začiatočníkov (a možno nielen ich) s jednoduchým spôsobom nastreľovania zbrane a spôsobom ako vyhodnotí rozptyl. Praktické a užitočné rady pomôžu strelcovi ujasniť si vlastné strelecké schopnosti, ale i technické možnosti tej-ktorej zbrane. Odpovedá tiež na otázky, čo môže spôsobovať chyby a ako sa im vyvarovať.
SLON
Aj keď je slon zástupcom pre nás exotickej fauny, pozná ho každý. Avšak nie každý vie zaujímavé podrobnosti z jeho života, ktoré nám vo svojom príspevku približuje jeho autor Mgr. MARTIN KRUG. Zaujímavé čítanie o zaujímavom spôsobe života slonov, ktoré si pri pohľade na ne v zoo (alebo v cirkuse) vôbec neuvedomujeme.
ZLOMENÉ REBRÁ...
Po stopách snežného leoparda... a ďalšie informácie zo svetovej poľovníckej tlače ponúkame na str. 34.
ČO BUDEME ZBIERAŤ
Tentoraz si v rubrike Liečivé rastliny všimneme repík lekársky: síce každý ho pozná, každý vie, o jeho výborných liečivých účinkoch, no väčšinu si ho v prírode ani nevšimneme, neraz dokonca zašliapneme. Prečítajme si, kedy a ako nám môže pomôcť zmierniť naše neduhy.
DOBRÚ CHUŤ
Ponúkame recept na špecialitu šéfkuchára MIROSLAVA GABAJA, ktorým je Jelenie ragú so zeleninou. Možno vás zaujme aj ďalší recept a pripravíte si „bažantiu nátierku“.
JÚN V REVÍRI
Na dvoch stránkach nájdete termíny lovu, Lov, praktické rady čo je nevyhnutné sledovať a vykonať v revíri, na čo sa zamerať pri príprave Mesiaca poľovníctva a ochrany prírody, čo je nové v revíri, Envirokalendár, Východy a západy Slnka a Mesiaca, Jano, Jano Vajano – starú ľudovú pieseň, ktorá sa spievala pri letnom slnovrate a nakoniec – Veselú bodku.
NAŠA PONUKA
Vyberte si z našej ponuky puškohľadov, ďalekohľadov, poľovníckych nožov a rôznych doplnkov, ktoré uľahčujú pobyt v revíri. Všimnime si bohatú ponuku poľovníckej literatúry, DVD a osobitne možno odporučiť ozdoby na poľovnícke kravaty, ktoré ako malé umelecké dielo sú originálom. Nestretnete sa s nimi v každej poľovníckej predajni a pritom o. i. môžu byť aj jedinečným darčekom vhodným pri každej slávnostnej príležitosti.