Na jeho stránkach si prečítajte:
ČO S TOPINAMBUROM?
Topinambur, rastlina obľúbená voľne žijúcou zverou sa ocitla na zozname druhov, ktorých pestovanie a rozširovanie je zakázané. Ak sa chceme vyhnúť pokute, musíme hľadať iný vhodný zdroj doplnkovej potravy, aby sme potravu zveri neochudobnili.
SPEKTRUM
Malé správy zo života poľovníkov.
ZDRAVOTNÝ STAV ZAJACOV V ROKU 2010
Ak je zajacov málo a okrem toho trpia rôznymi chorobami, výhľad na zvýšenie ich stavov nie je sľubný. Ale vie niekto, aký je zdravotný stav zajacov v skutočnosti? Štyria naši odborníci, autori príspevku – RASTISLAV JURČÍK, JAROSLAV SLAMEČKA, DUŠAN MERTIN a JOZEF GAŠPARÍK – preskúmali zdravotný stav zajačej zveri v niekoľkých revíroch na juhozápadnom Slovensku a upozorňujú na jednotlivé choroby a najčastejšie príčiny ich vzniku. I keď niektoré roky (akým bol i rok 2010) nie sú z hľadiska počasia priaznivé pre zajace, ostáva dosť možností pre poľovníkov, ktorí podmienky ich života môžu zlepšiť. Nie je zanedbateľné ani varovanie autorov, ktorí pripomínajú väčšiu opatrnosť každého, kto prichádza do styku s touto zverou, lebo zoonózy (choroby prenosné na človeka) ostávajú stálou hrozbou.
STÁLE CENNEJŠIE SRNČIE PAROŽKY
Zaujímavý pohľad na vývoj kvality srnčích parožkov za obdobie 2005-2010 predkladá vo svojom článku Ing. JOZEF HERZ, PhD. O tom, že kvalitnejších srnčích trofejí pribudlo, presviedča fakt, že sa výrazne znížil počet úlovkov potrebných na získanie jednej trofeje s bodovou hodnotou na zlatú medailu. V tejto súvislosti však upozorňuje na potrebu rozšíriť vedomosti poľovníkov pri posudzovaní veku živej zveri. Prehľadné tabuľky, ktorými článok doplnil potvrdzujú, že máme dobré podmienky na zlepšovanie kvality srnčích trofejí, ale s dosiahnutým stavom by sme sa nemali uspokojovať, ale v nastúpenom trende ďalej pokračovať.
Z MOJICH ZÁZNAMOV O RATICOVEJ ZVERI
Autor príspevku DANIEL MATEČNÝ zhrnul výsledky svojich poznatkov o niektorých druhoch zveri a jej prítomnosti v revíroch dvoch PZ, ktorých bol členom. Pozorovania (do najmenších podrobností) zapisoval po každej vychádzke do revíru a teraz s odstupom rokov ich hodnotí a komentuje. Podobné poznatky zamerané predovšetkým na početnosť pozorovanej zveri (ale aj pohlavie, kondíciu a pod.) môžu významne prispieť k reálnejšiemu plánovaniu stavov, ale tiež k posudzovaniu úživnosti toho-ktorého revíru.
STAROSTI S DIVIAKMI
„Nielen nám, ale aj poľovníkom okolitých krajín robí starosti nebývalý rast populácie diviačej zveri a škôd, ktoré spôsobujú.7/..“ konštatujú autori článku Ing. JÁN MERCEL a doc. Ing. ĽUBOSLAV BUZNA, PhD. Upozorňujú o. i. na mimoriadnu populačnú dynamiku diviačej zveri, ktorá v zmenenej agrárnej krajine nachádza mimoriadne dobré podmienky. V tejto súvislosti považujú za veľmi významné zisťovanie skutočných stavov diviačej zveri podľa pohlavia a vekových tried a na nevyhnutnosť viac zasahovať aj do stavu diviačic, pravda, nie nepremyslene. a preto v závere pripomínajú: „Aby sme znížili stavy a mieru prírastkov, treba loviť tzv. bočné diviačice v čriede, i keď to nebýva ľahké. Ak je lov diviačic nekontrolovaný a ulovený je vodiaca diviačica, v populácii dochádza k narušeniu synchronizácie tak, že párenie a prasenie bude rozložené takmer na všetky mesiace roka. To potom výrazne sťaží riadenie a plánovanie chovu a lovu a zapojenie mladých diviačic do rozmnožovania.“
WINCHESTER V ROKU 2011
„Keď sa povie Winchester, každý si hneď predstaví legendárnu pákovú opakovačku...“píše v úvode príspevku Ing. PAVOL ŠAREK a na dvoch stránkach predstavuje niekoľko nových zaujímavých typov moderných brokových a guľových zbraní, ktoré známa firma vyrába. Pri jednotlivých typoch upozorňuje na rôzne inovácie a zlepšenia. Osobitnú kapitolu venuje nábojom a pripomína, že firma vyrába tiež široký sortiment brokových ekologických nábojov s hromadnou strelou.
„VELŠÍKY“ Z BÔROVEJ DOLINKY
Svoju chovateľskú stanicu „z Bôrovej dolinky“ predstavuje jej majiteľ – MILOSLAV BAČA. Vysvetľuje, prečo sa rozhodol venovať svoj čas a úsilie práve velšteriérom, ktoré považuje za univerzálne plemeno. Potvrdzujú to i jeho vlastné skúsenosti z poľovníckej praxe, počas ktorej sa osvedčili na individuálnych i spoločných poľovačkách, odviedli výborné výsledky pri dohľadávke práve ako aj v brlohu. Veľakrát ešte sám blížiacu sa zver nezačuje ani nevidí, ale jeho verný pomocník mu chvením tela signalizuje, že už vzápätí sa čosi ukáže...
MALÝ MÛNSTERLANDSKÝ STAVAČ
„Malý munsterlandský stavač je u nás najmenším z bežne chovaných stavačov. Pre svoju menšiu veľkosť i príjemnú spoločenskú povahu je vhodný aj na chov vo väčšom byte...“ píše v úvode článku Ing. JÁN ZAJAC. Preto je pravdivé tvrdenie, že ide o „stavača mestského poľovníka“. Tak ako vo všetkých častiach seriálu autor sa stručne zmieňuje o histórii tohto plemena, opisom stavby jeho tela a prednostiach, kvôli ktorým je uznávaným poľovníckym plemenom.
POZNÁTE ODEVY RIDGELINE OF NEW ZEALAND?
Oblečenie „s molekulárnou membránou“ testoval Dr. JIŘÍ HANÁK a kol. a predstavuje jeho výborné vlastnosti, aké ocení každý poľovník. Zoznamuje budúcich nositeľov tohto oblečenia s technikou výroby látky z ktorého sa zhotovujú doteraz nevšedné odevy.
TEN POHĽAD ZHORA
V našom rozhovore predstavujeme MVDr. PETRA BLAŠKU, riaditeľa Krajskej veterinárnej a potravinovej správy Bratislava, ktorý je telom i dušou sokoliarom aj poľovníkom. Už od detstva sa zaujímal o pernaté dravce, obdivoval ich let a tak trocha závidel, aký pohľad sa im naskytuje zhora. Spolupracoval pri záchrane nejedného pernatého dravca a so spolupracovníkmi skúmal aj príčiny ich úhynov. Ako čestný hosť PZ Senec – Svätý Martin sa podieľa predovšetkým na zazverení revíru zajacmi, bažantmi a divými králikmi. Doteraz je očarený letom dravého vtáctva a hovorí: Pozorovateľovi neostáva iné iba obdivovať nádherného tvora, ktorý má nadhľad, lebo všetko vidí zhora. Taký pohľad by iste uvítal každý z nás.“
NA ZELENEJ VLNE
Ponúkame dva príbehy z pera našich čitateľov: je to príbeh Doplatili na hlasovanie, ktorý napísal ONDREJ OROSZ a po dlhšom čase poslal nám príbeh aj jeden z našich najstarších spolupracovníkov – ONDREJ BARTOŠ: V zajatí kliešťov.
Z POTULIEK PO LESOCH
Sme radi, že na stránkach Nášho poľovníctva môžeme priblížiť tvorbu mladého a nádejného fotografa voľne žijúcej zveri a prírody – MARTINA MATIAŠKA. Učarovala mu príroda Hornej Nitry, kde objavuje nevšedné zákutia a situácie, ktoré stoja za to, aby sa nimi potešili aj tí, ktorí sa do často odľahlých kútov nedostanú.
MINULOSŤ (AJ SÚČASNOSŤ) POĽOVNÝCH LÍSTKOV
Dokončenie z minulého čísla o spôsobe vydávania poľovných lístkov dávnejšej i nedávnej minulosti a o niektorých súčasných problémoch, ktoré sú s týmto pre poľovníkov významným dokladom spojené.
RUCH NA TRNAVSKEJ TABULI
Autor príspevku MICHAL MACHOVIČ približuje činnosť Poľovníckeho združenia Trnava-mesto. Na Trnavskej tabuli, konkrétne v revíri niet lesov ani väčších remízok, no napriek tomu sa tu nachádza pestré zloženie zveri. Najrozšírenejšou je zajac poľný a bažant poľovný, no i tie ohrozuje nebývalý ruch. Preto členovia PZ musia rozmýšľať, ako zver odlákať od najviac navštevovaných častí revíru, kde nájde pokoj. Vďaka tomu sú tu stavy zveri, ako píše autor „na slušnej úrovni“.
NÁVRAT VLKOV
... Medveď na vandrovke, Serengeti nemusí zaniknúť a ďalšie informácie zo zahraničnej poľovníckej tlače nájdete v rubrike Zaujímavosti.
LIEČIVÉ RASTLINY
Poznáte fenikel obyčajný? Pestuje sa síce šľachtený v záhradách, ale možno ho nájsť ešte i v októbri aj vo voľnej prírode. Čaj z feniklu pomáha pri kašli, zmierňuje kolikové bolesti, ale poslúži aj ako preháňadlo.
JELENIE MEDAILÓNKY
Majster kuchár JURAJ KADLEC ponúka recept na netradičnú úpravu mäsa z jelenieho stehna. Krehké medailónky sa totiž dávajú na „špenátovú podstielku“ a zajedajú kapustnými plackami. Jelení guláš neohromí nikoho, ale takto upravená divina iste vyvolá obdiv a najmä – bude výborne chutiť.
OKTÓBER V REVÍRI
Dve stránky obsahujú doby lovu, niekoľko aktuálnych upozornení a praktických rád, ktoré pripomínajú, čo treba v desiatom mesiaci roka vykonať pre zver, ale aj to, čo sa v týchto dňoch deje v revíri, Envirokalendár, Východy a západy Slnka a Mesiaca a napokon malú Veselú bodku.
NAŠA PONUKA
Pozrite si Našu ponuku, výber je široký: optika, umelecké doplnky poľovníckeho odevu, nože, rôzne drobnosti, ktoré uľahčujú a spríjemňujú pobyt v prírode. V ponuke je i bohatý výber kníh a DVD s poľovníckou tematikou.