Na jeho stránkach si prečítajte
SPOMÍNAME, NEZABUDNEME
Výber z niekoľkých ohlasov, ktoré redakcia dostala pri príležitosti odchodu dlhoročného šéfredaktora PaR Mgr. Ladislava Grmana „do večných lovísk“. V tejto súvislosti redakcia ďakuje všetkým spolupracovníkom a čitateľom, ktorí svojimi kondolenčnými odkazmi prostredníctvom elektronickej pošty, listami alebo telefonicky vyslovili redakcii a rodine úprimnú sústrasť a žiaľ nad odchodom vzácneho človeka.
SPEKTRUM
Krátke informácie z činnosti poľovníckych združení. Úspešná štvrtá výstava nožov v Bratislave.
ORANŽOVÁ VESTA
Zamyslenie prečo je oranžová vesta alebo iný reflexný prvok na poľovníckom odeve nevyhnutný.
ZAJAC POĽNÝ V „MÍNUSOVÝCH“ ČÍSLACH
Štvorica našich odborníkov v rozsiahlom článku informuje, ako sa darí plniť požiadavky zákona o poľovníctve ktoré sa týkajú využívania prírodných podmienok v oblastiach vhodných pre malú zver, konkrétne zajaca poľného. V článku nájde čitateľ všetko, čo súvisí s jeho momentálnymi stavmi a súčasne aj rozbor príčin terajšej situácie. Autori sa zamýšľajú, či plánované jarné kmeňové stavy boli nereálne, či sa diviaky rozšírili práve na úkor zajaca poľného, prečo sa v súčasnosti u nás viac darí líškam.... Možno nájsť vôbec východisko, aby sa zajac u nás neocital iba v „mínusových číslach“? Akú má budúcnosť? A čo z naznačených príčin súčasného poklesu zajaca poľného možno ich odstrániť v jednotlivých revíroch?
DIVIAKY AKO PROBLÉM
Spätný pohľad autora článku JOZEFA ŠABU na postupné rozširovanie diviačej zveri u nás a osobitne v Tribečskom pohorí, ktorý dokladá zaujímavou štatistikou jej úlovkov. V článku nájdeme aj odpoveď, odkedy sa poľovníci začali zaujímať o diviačiu zver ako o trofejovú aj o tom, že so silnými diviakmi sú obyčajne spojené aj „silné zážitky“. Článok ilustrovaný dobovými fotografiami z výradov diviačej zveri doplňuje nemenej zaujímavá informácia: nielen nás, ale celú „Európu trápia diviaky“.
MAČACÍ PLAČ
„Deň sa schýlil k večeru, keď sme s priateľom stáli vonku pred poľovníckou chatou. Odrazu k nám z lesa doľahol smutný akoby naliehavý hlas: zdalo sa, že tam zaplakalo dieťa. Priateľ, ktorý nie je poľovníkom, sa preľakol...“ začína svoj článok jeho autor Ing. JOZEF HERZ, PhD. Pravda, čo len trocha skúsenejší poľovník si už po prvých riadkoch domyslí, že v lese neplakalo dieťa, ale ozvala sa mačka divá, pre ktorú nadišiel čas rozmnožovania. V článku sa čitateľ dozvie, aký je súčasný stav tohto nášho malého dravca, ako žije, kde nachádza svoj areál a prečo ju treba chrániť.
„OTEC“ V RÍŠI ZVERI
Každý poľovník, ktorý sleduje život zveri vo svojom revíri si všíma aj jej správanie. Medziiným i správanie samcov a samičiek voči vlastnému potomstvu. Poznatky, ktoré získal pozorovaním sú nanajvýš zaujímavé, konštatujú v článku jeho autori Ing. JÁN MERCEL, ANTON MIKUŠKA a doc. Ing. ĽUBOSLAV BUZNA. Pre niektoré druhy „otcovstvo“ spočíva iba v plodiacom akte, iné sa o svoje mláďatá „starajú“ rôznym spôsobom. Zaujímavé je konštatovanie, že z cicavcov napr. vlk dokáže byť obetavým rodičom, zatiaľ čo napr. jeleň alebo srnec sa o potomstvo nezaujímajú. Takisto je povšimnutiahodné, že pernatá zver je starostlivá, veď nejeden poľovník si už všimol, že na násade vajec z času na čas vystrieda sliepočku kohútik, alebo že ju po celý čas svedomite kàmi. Prináša potravu aj práve vyliahnutým mláďatám, od hniezda odháňa predátorov... No aj medzi pernatou zverou sú výnimky, lebo tak im to „diktuje príroda“.
BIOKORIDORY, BIOCENTRÁ A INTERAKČNÉ PRVKY
V našom seriáli o biodiverzite agrárnej krajiny vysvetľuje jeho autor Ing. VLADIMÍR VICIAN, PhD. obsah jednotlivých pojmov a najmä ich súvislosti s podmienkami, ktoré sú nevyhnutné pre život zveri. Ide o tzv. mimoprodukčné funkcie agrosystému, ktoré sú nevyhnutné, aby sa v poľnohospodárskej krajine uchovalo čo najviac tak ohrozených ako aj chránených druhov rastlín a živočíchov. Aj preto sa treba s nimi dôkladne oboznámiť s urobiť všetko preto, aby nepokračovali zmeny ekologickej stability krajiny.
NÁKLONNOSŤ NA CELÝ ŽIVOT
Vyznanie ďalšieho z mnohých kynológov, ktorých záľuba v chove poľovne upotrebiteľných psov doviedla k tomu, že sa stali ich chovateľmi. JÁN PILÁT vo svojej chovateľskej stanici Vlčí potok odchoval už 183 šteniat farbiarov a duričov a jeho skúsenosti s ich výcvikom a uplatnením v praxi môžu pomôcť nejednému zo začínajúcich kynológov.
AUSTRÁLSKY TERIÉR
Austrálsky teriér, ako píše Ing. JÁN ZAJAC, nepatrí u nás medzi mimoriadne rozšírené plemená, ale kynológa zaujme jeho vývoj a skutočnosť, že patrí medzi plemená, ktoré sú rovnako vhodné tak na lov ako aj ochranu.
BEZ ŠTVORNOHÝCH POMOCNÍKOV?
Aktuálny článok MVDr. RUDOLFA JANTU, ktorý upozorňuje na možnosti nákazy poľovne upotrebiteľných psov nebezpečnou Aujezského chorobou. „Každoročne,“ píše v článku „počuť o psíkoch, ktoré doslova nasadzujú život pri vytláčaní diviačej zveri z húštin. Tento nerovný boj sa končí pre psíka neraz aj tragicky. No nie je to jediné nebezpečenstvo, ktoré im hrozí pri spoločných poľovačkách na diviaky, lebo čoraz častejšie počuť aj o úhynoch psov na Aujezského chorobu...“ Autor v článku informuje o akú chorobu ide a ako pred ňou možno ochrániť poľovne upotrebiteľných psov.
FOTOGRAFIE, NOŽE, ZBRANE
V rubrike Rozhovor predstavujeme čitateľom mladého a nadaného fotografa , ktorým je aj zo stránok Nášho poľovníctva známy PAVOL TURŇA. Venuje sa však nielen fotografii, ale jeho veľkou záľubou je aj výroba nožov a gravírovanie poľovníckych zbraní. S jeho nožmi sa mohli zoznámiť záujemcovia na mnohých výstavách a obdivuhodné sú tiež i výsledky, ktoré dosiahol pri gravírovaní. S úprimnosťou mladého človeka sa vyznáva nielen zo svojej lásky k prírode, ale aj k neľahkej ceste, ktorou musel prejsť kým sa mu podarilo zhotoviť svoje prvé výrobky. Ich krásu a kvalitu obdivuje každý, kto sa s nimi stretne.
NA ZELENEJ VLNE
Dve stránky zostavené zo zážitkov našich čitateľov: Dva výstrely pod Bukovinkou, „Nárok“ na úlovok a Stretnutie s vlkmi.
NAJVÄČŠIA JE BUBO BUBO
Väčšina poľovníkov je presvedčená, že pozná naše sovy a mnohí naozaj dokážu rozoznať jednotlivé druhy. Pokiaľ však ich podrobnejšie nepozorujú a často sa s nimi nestretajú, uniká im mnoho zaujímavého z ich života. Preto pokračuje v našom seriáli, ktorého autorom je RNDr. STANISLAV HARVANČÍK a v 2. tohtoročnom čísle sa zoznamujeme s najväčšou európskou sovou – výrom skalným (Bubo bubo). Pretože sa u nás už dávno nerobia tzv. výrovky, mnohí mladší poľovníci možno ani nevedia, že boli založené na neznášanlivosti iného vtáctva, vrátane dravých s výrom skalným: v noci sa naňho odvážia útočiť aj oveľa menšie druhy sov. Každého iste zaujmú podrobnejšie údaje o spôsobe života tejto našej najväčšej sovy, ktorá často hynie na elektrických vedeniach alebo sa stáva obeťou rôznych pesticídov na ničenie škodcov v poľnohospodárstve. Pri článku je aj mapka rozšírenia výra skalného u nás.
215 ROKOV LESNÍCKEJ ŠKOLY V LIPTOVSKOM HRÁDKU
Lesnícka škola v Liptovskom Hrádku má za sebou dlhú históriu úspešného vzdelávania generácií lesníkov a poľovníkov v duchu hesla velikána slovenského lesníctva Jozefa Dekréta Matejovie: „Zachovať lesy potomstvu lebo ony sú predpokladom udržania života na Zemi...“ píše sa v úvode informácie o významnom jubileu školy: od jej vzniku uplynulo už 215 rokov! Informáciu doplňuje stručná história školy aj podujatia, ktoré boli spojené s jej významným výročím.
SVIŠŤ AKO „STRÁŽCA“
Pohľad na život svišťa, ktorý si za svoje obydlie vybral vysoko položené miesta – pod skalnými stenami vo výške 1600 až 2 200 m. V týchto priestoroch ho sledoval a fotografoval IVAN KŇAZE, ktorý nám vo svojom príspevku približuje zaujímavý spôsob jeho života. Patrí k nemu aj mimoriadna ostražitosť, ktorou sa vyznačuje jeho správanie hneď, len čo vyjde zo svojho brloha.
ZAUJÍMAVOSTI
Očník v oku, Streľba na lovcov... a niekoľko ďalších zaujímavých informácií, ktoré sme vybrali zo zahraničnej poľovníckej tlače.
DOBRÚ CHUŤ!
Recept RICHARDA SEMANKA na srnčí chrbát. A nie hocijaký: je to „ srnčí chrbát v lieskovcovej kruste na jablkovom pyré s brusnicami a opraženými zemiakovými prstami“.
Z DÁVNO MINULÝCH ČIAS
Pri listovaní časopisu Lovec z roku 1939 sme vybrali informáciu o „oneskorenej „ sluke“.
FEBRUÁR V REVÍRI
Informácie o dobách lovu, Upozornenie pre užívateľov poľovných revírov a poľovníckych hospodárov.
VESELÁ BODKA
POZRITE SI NAŠU PONUKU
Ponúkame pestrý výber poľovníckych nožov, ďalekohľadov, doplnkov poľovníckeho výstroja, doplnkov kravát, ktoré pôsobia ako originálny šperk. Široká ponuka poľovníckej literatúry a DVD.