Na jeho stránkach si prečítajte
O KAMZÍKA SA UŽ NETREBA BÁŤ
Kamzíkovi vrchovskému tatranskému, ako vieme, vyhovujú vysoké pohoria, strmé svahy a drsné klimatické podmienky, no ani tie mu nemusia vždy zaručiť, že sa nebude znižovať ich počet, píše autor príspevku jeho autor Ing. ŠIMON KERTYS. Niekoľkoročné znižovanie ich stavov však zastavil „program záchrany tatranského kamzíka“ a vďaka všetkým, čo sa podieľali na jeho realizácii, populácia tohto symbolu našich veľhôr sa v priebehu posledného desaťročia viac ako strojnásobila.
SPEKTRUM
Krátke informácie, rady, ako správne uskladniť zbrane, zaujímavý projekt nemeckých poľovníkov projektu manažmentu zbrane a poľovníctva.
KOMU O ČO IDE
Úvaha o tom, komu o čo ide v našom poľovníctve. Kto je pri jeho rozvoji najväčšou prekážkou? Ľudia, ktorým nejde o nič iba o vlastný prospech.
ZAJAC V ROKU 2011
Na stránkach Nášho poľovníctva každoročne uverejňujeme výsledky prác našich popredných výskumníkov, ktorí sa zaoberajú životnými podmienkami malej zveri, predovšetkým zajacovi poľnému. Žiaľ, tomu sa stále nedarí návrat výraznejší do našich revírov predovšetkým na juhozápadnom Slovensku, kde sa vždy vyskytoval v hojnom počte. Okrem prirodzených príčin spojených s počasím, skupina odborníkov opätovne sledovala životné podmienky zajaca poľného v niekoľkých konkrétnych revíroch: v niektorých bolo možné zaznamenať dobré prírastky, v iných boli slabé a dokonca aj alarmujúce. Autori príspevku na čele s JAROSLAVOM SLAMEČKOM o. i. upozorňujú, že situáciu možno zmeniť iba vtedy, ak budeme zajaca všemožne chrániť a všimnúť si, či v súčasnosti ešte vôbec funguje systém plánovania chovu a lovu malej zveri. Pripomínajú tiež, že zajacovi poľnému neprospela ani nová bonitácia, naopak, priniesla zmeny, ktoré ešte viac prehåbili priepasť medzi „papierom“ a realitou.
KRÁSAVEC MENOM DAMA DAMA
V dávnej minulosti daniela škvrnitého, ktorý sa do našich končín dostal zo Stredomoria a Blízkeho východu, dlho mohli loviť len vyvolení. Až keď sa u nás rozšírili, okrem kráľov a ich hostí, začala si ich do svojich zverníc privážať aj šľachta. U nás sa o rozšírenie daniela škvrnitého zaslúžili známi zemepáni, ktorí milovali lov a starali sa o to, aby sa k nám dostali aj nové druhy. Článok JOZEFA ŠABU nás zoznamuje s históriou rozšírenia tejto, aj na pohľad krásnej ušľachtilej zveri, u nás. Svoje informácie doplňuje údajmi o stavoch danielej zveri v topoľčianskych zverniciach od roku 1918 do roku 2010.
ZVYKY A TRADÍCIE
V rámci úvah o Etickom kódexe sa ich autor Ing. JOZEF HERZ, PhD. venuje niektorým zvykom a tradíciám súvisiacim s naším poľovníctvom. Niektoré sú staré už dve-tri storočia, často sa do našich končín dostávali predovšetkým z Nemecka, postupne pribúdali ďalšie. Patrí k nim napr. i uctievanie patróna poľovníkov – svätého Huberta. Už generácie poľovníkov pred nami poznali aj obrady súvisiace s ukončením poľovačky – slávnostný „výrad“, ale aj „pasovanie“ člena za lovca určitého druhu zveri. No nestačí tieto zvyky len poznať, ale treba ich aj dodržiavať, aby ani jedna poľovačka nebola iba obyčajnou príležitosťou na získanie úlovku. Zvyky a tradície spojené s lovom dodávajú poľovníctvu významný zmysluplný rozmer.
POĽOVNÍCI, POZOR NA DAŇOVÉ PRIZNANIA
Na otázky súvisiace s daňovými priznaniami, ktoré sú spojené s činnosťou poľovníckych združení, odpovedá Ing. LÍVIA VALKOVÁ z Finančného riaditeľstva SR, Oddelenie služieb pre verejnosť. Z akých príjmov musí PZ podávať daňové priznanie? Týka sa daňová povinnosť aj príjmov pochádzajúcich z predaja živej (odchytenej) zveri? Na tieto aj ďalšie otázky nájde čitateľ odpoveď v príspevku. K daňovým povinnostiam združení či spoločností sa vyjadruje v poznámke aj Ing. JUDr. ROLAND MARSCHAL.
KLASICKÝ MOR DIVIAČEJ ZVERI U NÁS
„Diviačia zver je z poľovníckeho hľadiska veľmi atraktívna a v súčasnej civilizačnými zmenami poznačenej krajine, nadobúda jej chov a obhospodarovanie nové významy. V prvom rade treba spomenúť jej adaptabilitu na zmenené podmienky a obrovskú reprodukčnú kapacitu. Pri nesprávnom obhospodarovaní sa však jej populácia začína vymykať z rúk nielen u nás, ale v celej Európe...“ konštatuje v úvode článku MVDr. RUDOLF JANTO zo Štátnej veterinárnej potravinovej správy v Bratislave. Diviačej zveri sa venuje predovšetkým ako rezervoáru klasického moru ošípaných, ktorý sa však u nás, vďaka národnému plánu tlmeniu KMO, už niekoľko rokov nevyskytuje. Článok doplňujú informácie o programe na rok 2012, kedy sa naďalej bude vykonávať monitoring diviačej zveri.
AUVERNEJSKÝ KRÁTKOSRSTÝ STAVAČ
Zo súčasnej pestrej palety psov, ktoré zaujali aj našich chovateľov, predstavuje Ing. JÁN ZAJAC staré pôvodné francúzske plemeno krátkosrstého stavača. Ide o plemeno, ktoré patrí k tým „zachráneným v hodine dvanástej“. I keď je u nás málo rozšírené, svojimi vlastnosťami iste zaujme aj nejedného nášho chovateľa.
LES, PÔDA, LUČINY, VODA
V treťom pokračovaní seriálu Agrárna krajina a jej biodiverzita jeho autor Ing. VLADIMÍR VICIAN, PhD. sa venuje významu jednotlivých jej zložiek i v súvislosti s výskytom rôznych živočíchov. Upozorňuje, ktoré z nich sú najviac ohrozené a prečo je nevyhnutné starať sa o uchovanie ich prirodzeného prostredia.
HUDBA POVZNÁŠA
S Ing. EDMUNDOM HATIAROM, zástupcom riaditeľa Strednej odbornej školy lesníckej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku hovoríme o poľovníckej hudbe: kedy ho začala zaujímať, ako získava záujemcov o ňu medzi študentmi školy. Vďaka vystúpeniam, ktoré už absolvovali skupiny lesničiarov aj pred širokou verejnosťou, stávajú sa zvuky lesných rohov známejšie. Sám si všimol, že poľovnícka hudba vyvoláva hlboké sviatočné pocity aj počas výradov po skončení poľovačky. Stáva sa z nich obrad, ktorý vyjadruje vďaku poľovníkov za dary, ktoré im poskytla príroda, hlbšie, citlivejšie prežívajú každé stretnutie so zverou.
NA ZELENEJ VLNE
Dve stránky oddychového čítania, dve stránky príhod, dojmov, poznatkov, ktoré prežili naši čitatelia v revíroch: Branislav Baka: Z KYNOLÓGOVHO ZÁPISNÍKA, Ján Karolík: TELESO VISIACE NA STROME a Pavel Keľha: KRÁSNE „BABIE LETO“.
ZAÚTOČÍ I NA ČLOVEKA
Nie každý z nás má možnosť pozorovať život sovy dlhochvostej (po výrovi skalnom je našou druhou najväčšou), ako nám ho približuje RNDr. STANISLAV HARVANČÍK v seriáli Sovy známe – neznáme. Preto mnohí ani nevieme, že sa areál jej pôvodného rozšírenia u nás na východe čoraz viac rozširuje aj na západ. Zaujímavé je aj jej hniezdenie, potrava a napokon i fakt, že je mimoriadne odvážna. Pri obrane svojho hniezda alebo koristi je agresívna a schopná zaútočiť i na človeka. Napriek tomu nie je nám žiadnou hrozbou a keďže patrí medzi vzácne druhy, sme povinní ju chrániť. Poľovník za žiadnych okolností ju nesmie likvidovať, naopak vždy iba chrániť, veď i tak úbytok lesov kvôli výrubu čoraz viac zmenšuje jej životný priestor.
KRÁĽ ODĽAHLÝCH SVAHOV VEĽHÔR
POTRAVA MUFLONEJ ZVERI
Potravou muflonej zveri a jej potrebami sa podrobnejšie zaoberá článok, ktorého autorkou je Ing. EVA JANKOVÁ. Pretože muflóny sa v súčasnosti vyskytujú v mnohých našich revíroch, treba poznať ich potreby a postarať sa im o vhodné životné podmienky, medzi ktoré patrí potrava. Tú nachádzajú predovšetkým na plochách s dostatkom krovinatej a prízemnej vegetácie. Ak takýchto plôch je v revíri nedostatok, muflónom sa nebude dariť, preto treba zakladať nové lesné lúčky, na ktorých nájdu dostatok sladkých druhov tráv, ďatelovín a plodonosných drevín. Muflonia zver potrebuje v revíri aj miesta, kde nájde pokoj. Ak vo vašom revíri žije muflonia zver, v článku nájdete množstvo dobrých rád, ktoré vám pomôžu pri jej ďalšom chove a úsilí získať kvalitné trofeje.
DIVIAKY VO VIEDNI
... starosti slovinských poľovníkov s vlkmi, čo s nočnými zameriavačmi a ďalšie informácie zo zahraničnej poľovníckej tlače.
Z DÁVNO MINULÝCH ČIAS
Vybrali sme z článku uverejnenom v časopise Lovec, roč. 1930: „...jedným z najväčších bičov pre zverinu srnčiu sú u nás túlaví psi a pre všetku zverinu týto psi a mačky... Nik neodhadne škodu na zverine spôsobenú túlavými psami a mačkami. Aj keď by lovec bol dňom a nocou v revíri, nemôže všetko vidieť a počuť. Takíto psi sú špecialisti nočných lovov, zvlášť tí teraz tak obľúbení vlčiaci dobermani...“
PRIPOMÍNAME SI
Pripomíname výročia narodenia alebo odchodu do „večných lovísk“ osobností slovenského poľovníctva, na ktoré by nemala zabudnúť ani mladšia generácia.
DOBRÚ CHUŤ!
Ponúkame dva dobré recepty: Rýchla pochúťka z jelenej pečene a Bažantia polievka s pórom.
MAREC V REVÍRI
Počas celého roka a Lov v marci
ZIMOU VYČERPANÁ ZVER
Poznatky doc. Ing. MIROSLAVA SANIGU, CSc., ktorý sledoval, ako tohtoročnú tuhú zimu prežívala zver a vtáctvo žijúce predovšetkým v hornatých oblastiach.
VÝCHODY A ZÁPADY SLNKA a MESIACA v marci,
ENVIROKALENDÁR
VESELÁ BODKA
– Dedo, budem môcť ísť s tebou na posed aj keď som neposedný?
POZRITE SI NAŠU PONUKU!
Veľký výber ďalekohľadov, nožov sa 5-percentnou zľavou, dobré knihy, ale tiež množstvo užitočných predmetov do poľovníkovej výbavy.
Ponúkame knihy a DVD s poľovníckou tematikou.