Z jeho obsahu vyberáme:
ŽIVOT V SVIŠTEJ KOLÓNII
Niekoľko zaujímavých pohľadov získaných pri pozorovaní života svištej kolónie, ktorú dlhodobo sledoval autor príspevku Ing. VLADIMÍR VICIAN, PhD. Konštatuje o. i. fakt, že v súčasnosti sa svišť teší všeobecnej obľube návštevníkov TANAP-u a tak si už privykol na tesnejší kontakt s turistami prechádzajúcimi jeho sférou. Preto je veľmi pozitívne, že aj naďalej sa môžeme tešiť z prítomnosti svišťa vrchovského v našej prírode.
KTO JE ZODPOVEDNÝ
Poznámka k rozporu medzi zákonom a vyhláškou o vnadení diviačej zveri.
SRNČIA ZVER V ČÍSLACH
Ako píše autor JOZEF ŠABO srnčia zver do polovice 19. storočia bola vo väčšine revírov Slovenska najrozšírenejšou zverou, no s postupným rozširovaním ostatných druhov raticovej zveri začala v lesných komplexoch ubúdať. Jej početnosť bola v priebehu ďalších desaťročí veľmi premenlivá, čo potvrdili aj prieskumy o jej stavoch v Tribečskom pohorí. V príspevku zhrnul počty srnčej zveri na Slovensku v ďalších desaťročiach a podľa toho, ako sa plnila koncepcia jej rozvoja z r. 1973 do súčasnosti: ročná produkcia sa prekonala už v roku 2007, kedy bolo u nás zaznamenaných až 22 155 úlovkov tejto krásnej zveri.
NÁSTREL = NEVYSPYTATEĽNÉ MIESTO
„Nástrel je miestom, na ktorom sa nejednému poľovníkovi na tvári objaví veľké sklamanie. Nikde inde v revíri sa nestretneme s toľkými otázkami, neistotou a pochybnosťami ako práve na onom malom mieste, na ktorom by mal ležať úlovok...“ konštatuje v článku venovanom tomuto miestu JÁN MERCEL. V článku uvádza praktické postupy, ktoré sú nevyhnutné a praxou osvedčené pri zisťovaní miesta nástrelu, aby dohľadávanie úlovku bolo úspešné.
ČUDESNÉ PAROŽIE
Také zvláštne jelenie parožie, akého snímka bola zaradená do knihy nemeckého autora W. Schulteho (Lov jelenej zveri) videl asi málokto. Jeho abnormalita musela jeleňovi spôsobovať veľké problémy: sťažovala mu príjem potravy, rozhľad, i pohyb v lese. V článku sú uvedené aj možné príčiny vývinu takéhoto naozaj abnormálneho parožia.
Z X. snemu SPZ
Informácia o priebehu a záveroch X. snemu Slovenského poľovníckeho zväzu, ktorý sa konal 16. júna t. r. v Nitre.
NEĽÚTOSTNÝ SÚBOJ
O súboji dvoch jeleňov, v ktorom jeden z nich podľahol, rozpráva v príbehu, ktorý do svojej poslednej knihy (Bohatstvo hontianskej prírody) zaradil jej autor PAVOL KEĽHA. I keď súboj nikto z poľovníkov nevidel na vlastné oči, z rán uhynutého jeleňa bolo možné vydedukovať, ako sa asi odohrával. Ukázalo sa, že nebol jedinou obeťou – ako sa neskôr preukázalo – starého mimoriadne silného šestoráka s dopredu zahnutými hrotmi parožia, ktoré sú na konci ostré ako vojenský bodák... – píše autor.
SLEDOVAL SOM VYDRY
Že život vydry riečnej je mimoriadne zaujímavý, o tom píše autor príspevku a fotografií IVAN KŇAZE. Sledoval ich vo vode aj na zemi, našiel ich úkryty, zistil, akým spôsobom vchádzajú do vody, ako sa pária, ako lovia... hlodavce na zemi, ryby vo vode. Tak ako autora, každého pozorovateľa zaujmú aj hry mláďat vydier, ktoré vo vode vystrájajú ako malé deti. Pri pozorovaní konštatoval: je mimoriadne obratnou, ale aj veľmi dôverčivou šelmou.
NA SCÉNE SÚ ZAJACE
Správanie zajacov od jari do jesene pozoroval Mgr. PAVOL TURŇA, pričom ho osobitne zaujali „súboje“ ku ktorým medzi nimi prichádza. Všimol si, že k páreniu medzi nimi nedochádza len na jar, ale aj v priebehu roka a aj vtedy ich často sprevádzajú „duely“. No ich súboje nie sú nebezpečné, lebo slabší súper väčšinou rýchle ustúpi. Pri pozorovaní sledoval, aj akej potrave dávajú zajace prednosť.
BUBNOVANIE NA POPLACH?
Úvaha JÁNA VALOVIČA o súčasných vysokých stavoch diviačej zveri vychádza z konkrétnych skúseností, ktoré potvrdzujú, že ich účinnú redukciu nemožno dosiahnuť bez konkrétnej spolupráce s poľnohospodármi. Teda s tými, ktorí sa najviac sťažujú na škody spôsobené diviakmi na poľnohospodárskych kultúrach. Práve veľké škody sú podľa autora akoby „bubnovaním na poplach“, okrem iného aj preto, lebo stresovaná diviačia zver, často neustále hnaná z miesta na miesto, je vystresovaná a môže sa stať nebezpečnou i pre človeka, nehovoriac už o možnosti rozšírenia chorôb v jej populáciách.
ZAČIATKY S DEOU
Rozprávanie mladej kynologičky a poľovníčky MICHAELY VACULČIAKOVEJ, ktorá sa upísala poľovníckej kynológii. Už od detstva ju priťahoval svet štvornohých priateľov človeka, preto sa kynológia stala jej veľkou záľubou a po skončení vysokej školy sa rozhodla založiť si vlastnú chovateľskú stanicu. Z článku sa čitateľ dozvie o začiatkoch nielen chovateľskej stanice, ale aj o prvých skúsenostiach z výcviku i na poľovačkách.
IBIZSKÝ PODENKO
Náš dlhodobý seriál o jednotlivých plemenách poľovne upotrebiteľných psov, ktorého autorom je Ing. JÁN ZAJAC pokračuje predstavením u nás zatiaľ pomerne málo známeho plemena – ibizského podenka. Ide o svojrázne a starobylé plemeno pochádzajúce z Baleárskych ostrov, kam sa údajne pôvodne dostal zo severnej Afriky. Je zaujímavý nielen svojím vzhľadom, ale aj výbornými vlastnosťami, ktoré z neho robia dobrého pomocníka poľovníkov.
VIAC AKO SÚKROMNÁ ZÁBAVA
Autor článkov o Etickom kódexe poľovníka Ing. JOZEF HERZ, PhD. sa tentoraz zaoberá viacerými všeobecnými zásadami, ktoré musí dodržiavať každý poľovník. O. i. pripomína, že síce „ochrana má aj podobu lovu“, ale nik nesmie prekročiť nielen jeho povolené spôsoby, ale ani čas a isté mravné povinnosti. Samotný lov musí mať vždy humánnu podobu, t. j. poľovník je povinný postarať sa, aby zver netrpela.
POHĽAD DO MINULOSTI
„Okrem poľovníctva mám ešte jednu vášeň,“ priznáva sa autor článku náš čitateľ a stály spolupracovník MICHAL MACHOVIČ z Trnavy „je to história a s ňou spojené zberateľstvo starožitností spojených s poľovníctvom...“ píše v úvode príspevku, ktorý tentoraz venoval starým poľovníckym pohľadniciam. A ďalej pripomína aby sme sa nezbavovali predmetov, ktoré ostali po našich starých otcoch- poľovníkoch a aby sme si napr. všimli aj staré poľovnícke pohľadnice, ktoré vynikali milými výjavmi a pre nás sú už dnes vzácne aj preto, lebo sú „pohľadmi do minulosti“.
SPOD TATRANSKÝCH ŠTÍTOV
Naša pravidelná rubrika Rozhovor je venovaná stretnutiu s riaditeľom ŠL TANAP-u – Ing. PETROM LIŠKOM. Hovorili sme s ním nielen o ich význame, ale aj o súčasných starostiach a problémoch, ktoré súvisia s ich poslaním v modernom svete. Pripomenuli sme aj fakt, že Lesy TANAP-u nemožno porovnávať s kanadskými pralesmi ani s rozľahlými lesnými komplexmi ázijského Ruska, preto po rôznych kalamitách je tu zásah človeka nevyhnutným, aj keď sa to mnohým nemusí páčiť. Ing. P. Liška v rozhovore vyzdvihol dobrú spoluprácu so susednými poľovníckymi združeniami, napokon i on sám je poľovníkom.
NA ZELENEJ VLNE
Na str. 25 nájdete tri zaujímavé príbehy našich čitateľov: Medveď na Dobrom laze, Slučkári nevyhynuli a Špecialista.
PATRÍ K NAJMENŠÍM
Neveľký kuvik obyčajný patrí k našim najmenším sovám, píše autor seriálu RNDr. STANISLAV HARVANČÍK. Síce je aj najznámejší, no len málokto z nezainteresovaných ho aj videl a pozoroval. Autor nám sprostredkúva zaujímavosti z jeho života: potravu pre mláďatá loví zvyčajne na okolí hniezda, no výnimočne odíde na potulky aj niekoľko desiatok kilometrov. Vo vegetačnom období dokáže nazbierať množstvo rôzneho hmyzu, veľké druhy kobyliek, dážďovky a občas aj slimáky. Najmä v jesennom období často „kuviká“, ale že týmto zvukom privoláva smrť, to je iba povera.
OD BREHOV TOPLE A SLANEJ
O živote PZ Topľa Soľ v okrese Vranov nad Topľou píše jeho poľovnícky hospodár SLAVOMÍR KERESTEŠ. V revíri združenia je najpočetnejšie zastúpená srnčia zver, miestami je zastúpený zajac aj bažant, no ani tu pre ich väčšie rozšírenie nie sú podmienky. Zo šeliem je to líška, jazvec, mačka divá a v posledných rokoch v zimných mesiacoch sa objavuje i vlk dravý. Tridsaťjeden členov PZ sa aktívne podieľa na práci združenia, väčšina má veľký záujem o poľovnícku kynológiu a viacerí sa zúčastňujú i na streleckých súťažiach.
JELENE POSIELAJÚ SMS...
Medveď musí preč, Zastrelil orla skalného... a ďalšie zaujímavosti zo zahraničnej poľovníckej tlače.
Z DÁVNO MINULÝCH ČIAS
Dve zaujímavosti z časopisu Lovec (1929): Lovectvo a škola a Prílišná horlivosť.
DOBRÚ CHUŤ!
Dva recepty: Jelenie karé na pomarančovej omáčke a Divinová terina, ktoré treba vyskúšať.
AUGUST V REVÍRI
Doby lovu, Upozornenie poľovníckym hospodárom, poznámka (Východo)slovenská kynológia a zopár dobrých rád týkajúcich sa témy Ako na diviaky v porastoch.
VESELÁ BODKA
Pozrite si str. 22 a 23 s ponukou tovarov, ktoré môžu vhodne doplniť vašu poľovnícku výbavu. V našej ponuke nájdete aj knihy a DVD s poľovníckou tematikou.