Na jeho stránkach si prečítajte
NAŠA LÍŠTIČKA – KMOTRIČKA
Líšku síce pozná každý poľovník, a predsa o spôsobe jej života nikdy nevieme všetko. O histórii tejto psovitej šelmy píše JOZEF ŠABO a vracia sa pritom ďaleko do minulosti, keď už ju starí Sumeri považovali za nadmieru bystrého ba až prefíkaného tvora. O jej odolnosti, veľkej prispôsobivosti (aj napriek jej neustálemu prenasledovaniu) napokon svedčí i fakt, že i v súčasnosti sa jej darí a dokonca preniká do blízkosti ľudských sídlisk. Spôsobuje tak síce i rôzne škody, ale súčasne v rámci zachovania biodiverzity v našej prírode má svoj význam.
SPEKTRUM
Správy z činnosti v poľovníckych združeniach.
MALÉ SEBASPYTOVANIE
Krátke zamyslenie v čase vianočnom.
PREDÍSŤ NEŠŤASTIU
Článok pripomína, že každá nehoda ku ktorej dôjde na poľovačke znamená nielen jej koniec, ale oveľa a ťažšie a horšie býva jej pokračovanie. Je niekoľko zásad, na ktoré pri organizovaní spoločnej poľovačky jednoducho nesmieme zabudnúť. Ide teda o náročnú organizátorskú činnosť a viac ako na jej úspešnosť v podobe úlovkov treba myslieť na jej je bezpečnosť.
PRED NAMI SÚ DIVIAKY!
Článok nadväzuje na tému predchádzajúceho: „V revíroch, v ktorých sa na jeseň a v zime usporadúvajú spoločné poľovačky na diviaky dobre vedia, aký význam má ich úvodná časť, t. j. obstopovanie...“ konštatuje sa v jeho úvode. V článku sa pripomína najmä nevyhnutnosť dokázať posúdiť jednotlivé druhy stôp, čo si od organizátorov vyžaduje dostatok praktických skúseností. Čitateľ tu nájde tiež odpovede i na časté otázky, ako blízko či ďaleko sa možno priblížiť k ich stanovišťu, aby sme ich neodplašili a ďalšie dobré rady, ktoré autor nazbieral počas mnohých rokov, kedy sa sám zúčastňoval na ich organizovaní.
VIEME PRIKRMOVAŤ?
ZÁSAH NAOSTRO
Autori článku ANTON MIKUŠKA a JÁN MERCEL v jeho úvode zdôrazňujú: ... poľovník by mal na raticovú zver strieľať vtedy, keď k nemu stojí bokom a mieriť jej za lopatku. Taký zásah naplno zasiahne jej pľúca, zver ostane „v ohni“ alebo odbehne iba na krátku vzdialenosť... Čitateľ nájde v článku opis ich niekoľkých vlastných skúseností, ktoré potvrdzujú zásadné pravidlá „streľby naostro“. Okrem už citovanej a ďalších je to najmä skutočnosť, že tento druh výstrelu má poľovník využívať iba na krátke vzdialenosti a vo výnimočných situáciách, keď vzájomne harmonizujú telesná hmotnosť zveri, kaliber a laborácia náboja. Výstrel naostro na veľké vzdialenosti je totiž vždy spojený s rizikom, lebo stačí len niekoľkocentimetrová odchýlka od optimálneho bodu zásahu a úlovok bude treba dlho a namáhavo dohľadávať.
AKO SA SEDÍ V REVÍRI?
Vydržať v revíri na jednom mieste aj niekoľko hodín, neraz v nepriaznivom počasí, je možné iba na vhodnom posede. Aké sa u nás používajú, píše MARTIN MATIAŠKO a súčasne pripomína zásady, ktoré treba pri ich výstavbe dodržať. Majú byť nielen pohodlné, ale také, aby nerušili vzhľad krajiny, aby poskytovali dobrý výhľad a aby boli pre každého poľovníka po každej stránke bezpečné. Pochopiteľne, majú byť aj primerane nenápadné, teda zhotovené z prírodného materiálu. O ich bezpečnosť sa treba starať pravidelnou údržbou a každú chybu hneď odstrániť, aby neohrozovali zdravie ich používateľov. Upozorňuje tiež na prednosti tzv. zásedov a streleckých záštitov, ktoré sa však u nás zatiaľ využívajú len zriedkavo.
VŠETKY DOBRÉ VLASTNOSTI
Majitelia chovateľskej stanice Silvertina Bc. JÁN HREŽÍK a RASTISLAV STAROŠČÁK píšu o svojej chovateľskej činnosti, ktorú venujú slovenskému hrubosrstému stavačovi. Upozorňujú na jeho vynikajúce vlastnosti, ktoré si nevyžadujú žiadnu tvrdú prípravu, lebo ide o psa mimoriadne inteligentného, učenlivého, ktorý má všetky prednosti poľovne upotrebiteľného psa. Preto je nepochopiteľné, prečo si toto plemeno tak málo všímajú a používajú mnohí naši poľovníci.
NEMECKÝ DLHOSRSTÝ STAVAČ
Do galérie plemien poľovne upotrebiteľných psov zaradil autor seriálu Ing. JÁN ZAJAC nemeckého dlhosrstého stavača. Čitateľa zoznamuje s jeho starým pôvodom, opätovným začiatkom jeho chovu a opisom tohto zaujímavého a poľovne využiteľného psa. Vyzdvihuje najmä jeho všestranné využitie kam patrí aj jeho ochota pracovať vo vode a schopnosť sa stať tiež dobrým domácim strážcom.
ATALANTA
Do rubriky o mýtoch a legendách o zveri, ktorú pripravuje RNDr. ĽUBOMÍR BRTEK, CSC. nepochybne patrí aj legenda o Atalante. Je ako naozaj rozprávkový príbeh o bohyni lovu Diane, ktorý pretrval tisícročia a spája sa s pôvodom geparda čity. Tento druh napokon žije na Zemi dodnes.
PES AKO ODVEKÝ POMOCNÍK LOVCOV
Do dávnej minulosti nás zavedie aj článok Mgr. MARTINY VYSKUPOVEJ, ktorá nám predstavuje tri zaujímavé výtvarné diela pochádzajúce z 18. a 17. storočia a nachádzajú sa v Galérii Mesta Bratislavy.
NAŠA JEDNEČNÁ PRÍRODA
Zhovárame sa s MUDr. PAVLOM DUBČEKOM, synom nášho i vo svete známeho politika Alexandra Dubčeka. Syn Pavol sa v spomienkach vracia i do detských rokov, kedy ho otec bral so sebou do lesa a zoznamoval ho s prírodou a zverou. Sám MUDr. P. Dubček hovorí, že si nedokáže predstaviť lepší oddych ako v prírode a aj keď sám je poľovníkom už veľa rokov a prešiel nejedným kútom Slovenska, viac ako trofeje zbiera dojmy z prírody a tie najkrajšie pohľady, ktoré ho uchvátia, sa usiluje zvečniť na fotografiách. Zdôrazňuje pritom, že prírode sa musíme učiť rozumie, lebo – ako hovorí - „iba ľudia, ktorí jej budú rozumieť aj v budúcnosti, dokážu ju ochrániť pred ďalšími civilizačnými tlakmi.“
ZELENÉ PRÍBEHY
Oplatí sa prečítať tri príbehy z pera našich čitateľov: dva z nich nás zavedú do snehom zapadnutej krajiny a priblížia nám osud zajačice chrániace si svoje mláďa pred krutou zimou, druhý nám pripomenie chvíle, ktoré sme v lese prežívali s tým, čo už nie sú medzi nami a v týchto sviatočných dňoch si na nich budeme spomínať možno viac ako inokedy... A ten tretí je o následkoch pytliackeho výstrelu, ktorý jednému medveďovi nadlho strpčil život.
NAJRADŠEJ MÁ NOC
Je to ľahučká a neveľká sova – výrik obyčajný, ktorá je aktívna iba v noci. V zime by sme ju u nás nezazreli, je totiž našou jedinou prísne sťahovavou sovou. Teraz, keď o nej čítame v článku RNDr. STANISLAVA HARVANČÍKA, už odpočíva v niektorej africkej krajine. Napriek tomu, že je taká malá a obľubuje najmä tmavú noc, usilovne loví najrôznejší hmyz. Pretože ubúda prostredie, ktoré jej vyhovuje, mohli by sme jej v našom revíri vytvárať umelé prostredie, veď stromy s dutinami sa nájdu všade a okrem toho táto milá sova sa rada usadí aj vo vtáčej búdke. Treba to skúsiť aspoň v miestach, kde sa zdržiava najčastejšie (k článku je priložená mapka jej hniezdenia u nás), najmä ak vieme, že rok čo rok u nás hniezdi čoraz menej párikov tejto milej a užitočnej sovy.
OBDIVUHODNÉ DÁNSKE JELENE
V úvode príspevku autor príspevku a fotografií Mgr. PAVOL TURŇA informuje čitateľov o dánskom poľovníctve a poľovníkoch, ktorých je nie menej ako 93 tisíc (z tohto počtu ženy predstavujú 4 %) a predstavuje nám najznámejšiu dánsku poľovnú zver : jelene. Napriek vysoko produktívnemu poľnohospodárstvu v krajine sú však o. i. zveri aj vysoké stavy bažantov. Autor navštívil známu zvernicu Jaegespork Dyrehave (s rozlohou 12 km2 ) neďaleko Kodane v blízkosti pobrežia Baltského mora. Vo zvernici má jelenia zver ideálne podmienky: neťaží sa v nej drevo, nekosí tráva nevykonáva ani iná hospodárska činnosť. Vďaka dobrým prírodným podmienkam (aj v zime tu býva len málo snehu) jelene tam potom netreba pravidelne prikrmovať ani v zime.
ZAUJÍMAVOSTI
Výber zo zahraničnej poľovníckej tlače: Massaiovia sa bránia, Poľovačka v meste a ďalšie informácie zo sveta.
Z DÁVNO MINULÝCH ČIAS
Vybrali sme zaujímavú správu z poľovníckej tlače z r. 1958, ktorá nám približuje osud v tom čase najsilnejšej jelenej trofeje na Slovensku dovtedy, kým sa v plnej kráse neobjavila na prvej celoslovenskej poľovníckej výstave.
DOBRÚ CHUŤ!
DECEMBER V REVÍRI
Na dvoch stránkach nájdete časy lovu, ľudové zimné pranostiky, východy a západy Slnka a Mesiaca a upozornenie Nezabudnime na vtáky z pera MROSLAVA SANIGU. Veď v lese si ich život v pre nich ťažkom životom období okrem nás, poľovníkov, sotva niekto všimne.
VESELÁ BODKA
– Inak to vyzerá, keď vrátili lesy súkromníkom. Práve priniesli nápojový lístok.
NA STRÁNKACH 22 a 23 nájdete NAŠU PONUKU
Je na nej ponuka poľovníckej optiky, rôznych poľovníckych doplnkov, ktoré uľahčujú pobyt v revíri, poľovnícky šperk, knihy s tematikou prírody a poľovníctva – všetko za primerané ceny!
Ak si niektorý tovar objednáte čo najskôr, môže byť už vianočným stromčekom pod ktorý ho chcete položiť.
Už ste si objednali NAŠE POĽOVNÍCTVO NA ROK 2013? Aj predplatné na časopis je vhodným darčekom!